Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Drewniane blaty w kuchni - czy to dobry pomysł?



Loading...

Panorama Drewniane blaty w kuchni - czy to dobry pomysł?
Ikona 360
Ikona Uruchom

Blat w kuchni powinien znosić niemal ekstremalne warunki. Styczność z ostrymi narzędziami (noże, tarki, metalowe części blenderów), obecność wilgoci lub pary wodnej podczas gotowania, mycie naczyń w chlapiącym zlewie, intensywne ścieranie czy wysoka temperatura… czynników, które wpływają na wygląd blatu jest wiele. Zatem… czy drewniane blaty w kuchni to trafiona inwestycja?

Blaty drewniane w kuchni
Drewniany blat to wytrzymałość i elegancja w jednym.

Drewniane blaty kuchenne - materiał ma znaczenie

Drewno w kuchni to synonim elegancji, zwłaszcza w czasach, kiedy większość trendów mocno skupia się wokół naturalnych materiałów. Drewniany blat w kuchni słusznie przyciąga uwagę, zwłaszcza jeżeli wybrałeś przestrzeń otwartą, czyli kuchnię połączoną z salonem.

Trzeba podkreślić, że drewno jest materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na wiele czynników. Dodatkowo dobrze zabezpieczone, posłuży jako wysokiej jakości blat kuchenny o niekwestionowanych walorach estetycznych. Jak wybrać materiał, który wkomponuje się w design Twojej kuchni?

Kolor znaczy gatunek

Wybierając kolor, który ma wpasować się w projekt kuchni, należy pamiętać, że zależy od gatunku drzewa. Na naszym rodzimym podwórku możesz spotkać się z jasno-żółtym bukiem (średnio twardy materiał), który we współpracy z odpowiednim olejem może uzyskać także nieco mleczny, miodowy odcień. To bardzo dobry materiał, który ociepli wnętrze.

Z bardzo twardych gatunków drzew, odpowiednich na blaty drewniane do kuchni sprawdzi się także dobrze znany dąb. Jasno-brązowy, bogaty w słoje i nierównomiernie wzory, wnosi do wnętrza powiew klasyki.

Decydując o ciemnym blacie kuchennym z drewna, szukaj wśród gatunków podatnych na barwienie. Aby drewno spełniło swoje zadanie estetyczne, musi wyglądać odpowiednio naturalnie. Zatem do aranżacji o głębokim brązowym odcieniu wybieraj wśród jaworu, akacji (wytrzymała zwłaszcza na uszkodzenia mechaniczne) lub czereśni. Zwłaszcza ta ostatnia jest pożądanym elementem wystroju wyróżniającej się kuchni, ze względu na swoje naturalne bordowe pasy.

A może… trochę egzotyki?

Polskie drewno bardzo dobrze sprawdzi jako blat z drewna do kuchni, jednak wyjątkowo trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia materiał znajdziesz wśród egzotycznych gatunków drzew. Ich dodatkowym atutem jest barwa, która jest znacznie bardziej nasycona od naturalnych odcieni, które można spotkać w klimacie umiarkowanym.

Bardzo ciekawy będzie na pewno blat z drewna merbau. Sprawdzi się w kuchniach z elementem przepychu, ponieważ na jego powierzchni można dostrzec złote pasma. Jeżeli natomiast szukasz wyjątkowej regularności natury, w jednolitym i gładkim kolorze, zwróć uwagę na heveę jasną. Jest bardzo dużą konkurencja dla dębu ze względu na interesujący układ słojów.

Dobrze radzące sobie na rynku, egzotyczne gatunki na drewniane blaty do kuchni to: mahoń, teak, iroko, bambus.

Jakie drewno nie sprawdzi się jako blat kuchenny?

Jak wcześniej zostało już powiedziane, drewniany blat w kuchni musi być wytrzymały. Unikaj zatem miękkich gatunków drzew, a zwłaszcza:

topoli (gęstość drewna suchego 410 kg/m3),
sosny (gęstość drewna suchego 510 kg/m3)
modrzewia (gęstość drewna suchego 550 kg/m3)

Wystarczająco twardy materiał, który oprze się wymagającym warunkom pracy w kuchni zaczyna się od gęstości drewna suchego 600 kg/m3.

Drewno w kuchni
Zestawienie wybranych gatunków drewna polskiego oraz egzotycznego oraz ich gęstości.

Drewniane blaty w kuchni - jak zabezpieczyć materiał, aby posłużył na lata

Stojąc przed wyborem blatu z drewna, musimy wybrać nie tylko jego rodzaj czy kolor, ale również inne czynniki, które sprawią, że blat będzie jeszcze bardziej wytrzymały niż sam materiał. Tutaj pojawiają się dwie kluczowe kwestie, czyli wybór między blatem z drewna litego a klejonym oraz sposób zabezpieczania surowca (olejowanie kontra lakierowanie).

Klejone blaty drewniane w kuchni

Ten rodzaj “złożenia” blatu jest bardziej wytrzymały, niż użycie litego fragmentu drzewa w całości. Miłośnicy drewna zapewne wiedzą, że materiał “pracuje”, czyli reaguje na na temperaturę oraz wilgoć w powietrzu, odpowiednio sprężając i rozprężając się. Wybierając blaty drewniane klejone, wykluczamy zachowanie się materiału w ten sposób. Tak przygotowany blat nie pęka.

Klejone blaty są bardzo polecane, jeśli chodzi o ich wytrzymałość, mają jednak wpływ na wystrój wnętrza, ponieważ z ich udziałem design jest z pewnością bardziej nowoczesny i minimalistyczny.

Blaty z litego drewna

Montując powierzchnię z jednego kawałka drzewa, zyskujemy na elegancji. Dodatkowo kuchnia nabiera rustykalnego charakteru oraz domowego ciepła. Lite drewno prezentuje niesamowity spektakl, wizualny dzięki jego surowości i widocznym słojom. Jest jednak materiałem mniej trwałym, niż blat klejony.

Tutaj należy uważać, aby gorące garnki stawiać zawsze na podkładce, w miarę możliwości szybko osuszać zalane fragmenty blatu i pamiętać o deskach do krojenia (które swoją drogą również mogą być drewniane).

Drewniane blaty rustykalnie
Wnętrze w stylu rustykalnym może być minimalistyczne.

Drewniany blat w kuchni - olejowany czy lakierowany?

Skoro jesteśmy już przy dbaniu o ten szlachetny materiał, warto wspomnieć o jego dodatkowym zabezpieczeniu. Tutaj wybór również nie jest prosty - zarówno lakier, jak i olej mają niepodważalne swoje zalety.

Olejowanie - pozostawia bardziej blaty drewniane w bardziej naturalnym wydaniu. Wnika głęboko w materiał, tym samym zabezpieczając je nieco od środka. Dzięki tej metodzie, powierzchnia jest odporna na wilgoć i częste zmiany temperatur. Sprawdza się zwłaszcza przy ciemniejszych gatunkach drewna lub kontrastowym designie.

Lakierowanie - lakierowanie należy co jakiś czas powtarzać, ponieważ przy intensywnym gotowaniu, substancja może się nieco ścierać w strategicznych miejscach. Stanowi niemal doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią czy rozlaną wodą, dlatego lakierowane powierzchnie sprawdzą się, jeśli często używasz zlewu.

Kuchenny blat drewniany
Odporność na wilgoć to ważna cecha blatu kuchennego.

Drewniany blat - czy warto?

Kiedy znasz już wszystkie niezbędne informacje na temat drewnianych blatów kuchennych, pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: czy warto? Odpowiedź jest prosta - zdecydowanie tak.

To dobra inwestycja na lata, która oprócz dobrej jakości wprowadzi do kuchni uniwersalny styl. Jeżeli po latach zapragniesz zmiany wystroju wnętrza - drewniany blat sprawdzi się właściwie do każdego wystroju. Łatwo poddaje się renowacji, a w towarzystwie mebli drewnianych do jadalni tworzy idealną, rodzinną przestrzeń do długich rozmów przy smacznym posiłku!

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

URZąDZENIA I ROBOTY KUCHENNE, KTóRE ZAOSZCZęDZą TWóJ CZAS
BARWY ZIMNE I CIEPłE DREWNO - JAK DOBRZE ZAARANżOWAć TEN DUET?
BIAłO I PRZYTULNIE - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum