Miejsce zabaw dla dziecka — jak urządzić przyjemny kącik dla malucha?
Odpowiednio urządzone miejsce zabaw dla dziecka to podstawa w każdej rodzinie z małą pociechą. Taka wydzielona, właściwie wyposażona przestrzeń pomaga zachować porządek, zapewnia maluchowi bezpieczeństwo w czasie zabawy, a przede wszystkim jest atrakcyjna i wspiera rozwój. Sprawdź zatem, jak urządzić domowe miejsce zabaw dla dziecka.
Czemu warto wydzielić miejsce zabaw dla dziecka?
Zabawa to podstawowa aktywność wszystkich dzieci. To przez zabawę maluchy ćwiczą dużą i małą motorykę, uczą się, rozwijają wyobraźnię i konkretne umiejętności. Odpowiednio urządzone miejsce zabaw dla dziecka jest zatem kluczowe dla wspierania rozwoju.
Chodzi nie tylko o właściwie dobrane, stymulujące zabawki, ale o całą przestrzeń. Dzieci chłoną wszystko, co jest wokół nich. Od najmłodszych lat kształtuje się ich poczucie estetyki, kreatywność i wyobraźnia. Właściwie urządzone i wyposażone miejsce zabaw powinno zatem pobudzać i stymulować. Ma zachęcać do twórczej zabawy i pozwalać na różnorodne działania i pełną ekspresję.
Jednak dobrze urządzone miejsce zabaw dla dziecka to nie tylko wsparcie rozwoju. To także bardzo wymierne korzyści dla wszystkich domowników. Przede wszystkim wyznaczony kącik zabaw pomaga w utrzymaniu porządku.
Dzięki niemu większość aktywności będzie podejmowana w konkretnym miejscu, a zabawki nie będą latały po całym mieszkaniu (przynajmniej teoretycznie). Specjalny stolik czy biurko i wygodne krzesełko stworzą też miejsce do zabaw kreatywnych — rysowania, malowania itd., Dzięki temu wszystkie “brudne” zabawy można ograniczyć do wyznaczonego, łatwego do posprzątania kącika.
Przy okazji dziecko uczy się też, że istnieją odpowiednie miejsca na konkretne działania, zabawki czy inne rzeczy. To ważna kwestia, która znacząco ułatwia naukę sprzątania i samodzielnej organizacji przestrzeni.
Wydzielone miejsce zabaw dla dziecka to również kwestia bezpieczeństwa. Z takiej strefy usunąć można wszystkie niebezpieczne przedmioty, zabezpieczyć narożniki mebli itd. Dzięki temu, że zabawki znajdą się w określonym miejscu, maluchy będą mniej skłonne do szperania po szafkach i szufladach w innych częściach domu. Tutaj będą mogły też biegać, tańczyć czy skakać bez obaw, że na coś wpadną, coś rozbiją lub zrobią sobie krzywdę.
Przestrzeń ograniczona, ale nie zamknięta
Wyznaczone i wydzielone miejsce zabaw dla dziecka ma więc liczne zalety — pomaga stworzyć bezpieczne, atrakcyjne dla dziecka warunki rozwoju przez zabawę.
Jednak mówiąc o wydzielonym miejscu zabaw dla dziecka, nie mam na myśli oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie na zabawę. Chodzi raczej o wydzielenie nieformalne, czyli o zorganizowanie miejsca choćby w salonie lub w pokoju malucha.
To wydzielenie można zrobić optycznie — stosując inne kolory ścian, odpowiednio dobrany dywanik czy właściwe meble.
Trzeba jednak zaznaczyć, że choć miejsce zabaw dla dziecka ma być wydzielone nieformalnie, to to wydzielenie powinno być wyraźne. Dobrze widoczne granice strefy dają dzieciom jasny sygnał, gdzie jest miejsce na zabawę, a gdzie ma być porządek.
Oczywiste jest przy tym, że te granice będą przekraczane od czasu do czasu, ale im lepiej wyznaczona strefa, tym łatwiej będzie maluchy nauczyć, że to właśnie tam jest ich przestrzeń.
Tutaj dochodzimy też do kolejnego kluczowego elementu. Miejsce zabaw dla dziecka ma rzeczywiście być jego strefą. Oznacza to, że maluch powinien (w miarę swoich możliwości) uczestniczyć w organizowaniu tej przestrzeni, ale powinien też mieć względną swobodę w jej zagospodarowaniu na co dzień.
Nauka sprzątania jest oczywiście istotna, ale nie może być przesadna. Dziecko potrzebuje też miejsca, w którym budowla z klocków przetrwa do kolejnego dnia, a zawinięty w kocyk pluszak spokojnie “odpocznie” przez noc.
Uczmy więc chować te zabawki, które nie są już maluchowi potrzebne, którymi się akurat nie bawi, ale dajmy mu też poczucie trwałości jego działań i zapewnijmy miejsce na przechowanie konstrukcji czy zabawek, które akurat są w użyciu i którymi maluch chce się bawić przez kolejne dni. To także ważna lekcja, że wyniki działań dziecka mogą być trwałe, a jego miejsce jest rzeczywiście do jego dyspozycji.
Przytulne i kolorowe miejsce zabaw dla dziecka
Powoli przechodzimy do konkretów, czyli tego, jak urządzić domowy kącik zabaw dla dziecka.
Miejsce to powinno być przytulne i ciepłe — nie tylko pod względem temperatury, ale też klimatu. Ma po prostu być przyjazne dla dziecka, by chętnie spędzało tu czas.
Doskonale sprawdzi się zatem dywan — najlepiej miękki, ale nie z długim włosiem, bo będzie problem ze sprzątaniem. Dobry dywan powinien być miły w dotyku i ciepły, najlepiej kolorowy. Doskonale sprawdzą się klasyczne dziecięce dywaniki z ulicami i domami — będą świetnym miejscem na wiele zabaw.
Pamiętajmy jednak, że warto też zapewnić maluchom miejsce “twarde”, np. do rysowania czy innych zabaw wymagających stabilnego podłoża. Sprawdzi się tu stolik, ale jeśli jest na to miejsce, wyznaczmy też kawałek podłogi bez dywanu lub zapewnijmy dziecku odpowiednie podkładki.
Kolory to jeden z podstawowych sposobów na pobudzenie percepcji i wyobraźni. Ściany warto więc pomalować na żywe, ale nie nazbyt jaskrawe barwy. Dobrze sprawdzą się też naklejki czy malowane wzory ze specjalnych szablonów. Nie można jednak przesadzić. Zbyt pstrokate otoczenie będzie rozpraszać, utrudni skupienie się i kształtowanie koncentracji.
Wybierając kolory, zdecydujmy się więc na jeden dominujący i dwa dodatkowe. Kolejne barwne akcenty można natomiast wprowadzać wyposażeniem czy dekoracjami, przy czym mają to być właśnie akcenty. Oparcie aranżacji o ciekawą, ale ograniczoną paletę pomoże uniknąć wizualnego chaosu i przeładowania.
Dla komfortu dziecka i funkcjonalności miejsca zabaw istotne jest też dobre oświetlenie. Przyda się główne źródło światła dla całej strefy zabaw, jak i źródła punktowe — np. lampka na stoliku do działań kreatywnych.
Jak wyposażyć dziecięcy kącik zabaw?
Mamy więc kolorowe ściany, fajny dywanik i odpowiednie oświetlenie, ale to oczywiście nie koniec. Kluczowe jest też wyposażenie miejsca zabaw dla dziecka, przy czym właściwie dobrać należy zarówno elementy funkcjonalne, jak i dekoracyjne.
Ściany
Na ścianie w miejscu zabaw dla dziecka dobrze jest umieścić półki. Najlepiej, gdy mamy tu zarówno półki, do których maluch sięgnie, jak i takie poza jego zasięgiem. Te niżej umieszczone będą idealne na książeczki, kolorowanki czy zeszyty z ćwiczeniami, ale też na rozmaite zabawki.
Z kolei półki umieszczone wyżej wykorzystamy na to, do czego maluch nie powinien mieć dostępu bez nadzoru. Umieścić tu można np. kleje, farby czy nożyczki, a więc takie rzeczy, którymi (małe) dzieci powinny bawić się tylko pod okiem dorosłych.
Taka wyższa półka jest też świetnym miejscem na ekspozycję wykonanych przez dziecko dzieł sztuki. Możemy tu umieścić laurki, obrazki i inne zrobione przez malucha rzeczy.
Jednym z najlepszych pomysłów na ścianę w miejscu zabaw dla dziecka jest wykorzystanie farby tablicowej. Pozwala ona wyznaczyć strefę do rysowania po ścianach. Dzięki temu maluchy będą mniej skłonne do artystycznej ekspresji na innych ścianach, a każdy rodzic wie, że w życiu każdego szkraba prędzej czy później przychodzi czas na tworzenie kolorowych murali.
Pomalowanie ściany farbą tablicową (lub zawieszenie odpowiedniej tablicy) w zasadzie eliminuje ten problem, bo daje dziecku miejsce na niepohamowaną twórczość bez konsekwencji. Oczywiście tam, gdzie nie chcemy farby tablicowej, należy stosować farby zmywalne — np. ceramiczne. To jedyny sposób na utrzymanie względnej czystości, bo nie ma siły, żeby na ścianie nie pojawiły się odciski rączek, chlapnięcia farbkami czy “tylko takie malutkie” rysunki.
Ramki i lustra
Dodatkowo ściany w miejscu zabaw dla dziecka warto ozdobić kolorowymi ramkami z jeszcze bardziej kolorowymi rysunkami, zdjęciami czy grafikami. Wyznaczyć można też miejsce na dyplomy, medale i inne nagrody, które z pewnością zaczną się pojawiać już w przedszkolu.
Niezłym pomysłem jest też umieszczenie w kąciku zabaw lustra. Strojenie min przed lustrem to przecież świetna zabawa, podobnie jak tańce i wygibasy, które można zobaczyć w odbiciu. Samoobserwacja pomaga też budować świadomość swojego ciała i jego akceptację, co w dzisiejszych czasach jest naprawdę istotną kwestią i to nie tylko dla dziewczynek!
Meble do domowego miejsca zabaw dla dziecka
Żaden kącik zabaw dla dziecka nie może się obejść bez odpowiednich mebli. Wspomniałem już o półkach i rzeczywiście są one bardzo istotne. Sprawdzą się nie tylko jako elementy wiszące, ale też jako część funkcjonalnych regałów.
Regały do miejsca zabaw dla dziecka to absolutna podstawa. To właśnie otwarte półki najlepiej uczą zachowania porządku — układania, segregowania itd. W zamkniętych przestrzeniach jest to mniej istotne, bo “przecież nie widać”, jak się tam wszystko upcha jedno na drugim. Dlatego polecam wykorzystanie regałów i nisko zawieszonych półek, bo one automatycznie skłaniają do lepszej organizacji.
To oczywiście nie oznacza, że zamknięte meble do przechowywania nie są istotne. Jest przecież wiele takich rzeczy, które należy schować. Nie ma sensu np. pięknie układać na półce klocków. Na nie znacznie lepiej sprawdzi się skrzynia Vento lub pojemna szuflada w dobrze dobranej komodzie.
Odpowiednie komody i szafki z szufladkami będą też idealne na drobiazgi. Pomieszczą się tu małe zabawki, dekoracje, ubranka dla lalek i misiów, kolekcje kamieni, szyszek i błyszczących ścinków papieru i wszelkie inne “skarby”, które maluchy gromadzą. Warto przy tym wykorzystać komody niskie, do których nawet przedszkolaki będą miały pełny dostęp.
Kącik zabaw dla dziecka warto wyposażyć też w stolik i krzesełko (a nawet kilka krzesełek). Pozwoli to stworzyć wygodne miejsce na herbaciane przyjęcia z pluszakami (i rówieśnikami), jak i na kreatywne działania — rysowanie, lepienie z plasteliny itd.
“Dorosłe” meble dla dzieci
Wybierając meble do miejsca zabaw dla dziecka, warto stawiać na te“dorosłe”. Są one bardziej uniwersalne i po prostu dłużej posłużą.
Niską komodę, która służyła przedszkolakowi jako miejsce na zabawki, wykorzystać możemy później w pokoju nastolatka — np. jako alternatywę dla szafki RTV.
Zamiast typowo dziecięcego biurka, które za rok czy dwa będzie już za małe, w miejscu zabaw dla dziecka można postawić stolik kawowy, który też będzie “dorastał” razem z pociechą.
Typowe meble dziecięce są natomiast tylko na chwilę. Ich infantylna forma sprawia, że w pewnym momencie po prostu stają się “obciachowe” i maluch zwyczajnie z nich wyrasta. Najczęściej są też kiepskiej jakości. Producenci wiedzą, że takie mebelki nie muszą mieć długiej żywotności, bo i tak będą wymieniane. Najczęściej są to więc konstrukcje z płyty, która szybko ulega uszkodzeniom.
Wątpliwa estetyka i trwałość to jednak nie jedyny problem. Meble z płyty są też zwyczajnie mniej solidne, a więc i mniej bezpieczne. Rodzice świetnie wiedzą, że wspinaczka na meble to jedna z najlepszych zabaw dla maluchów. Mało stabilne i kruche konstrukcje z płyty stwarzają więc potencjalne zagrożenie.
Znacznie lepiej więc wybrać meble “dorosłe” i to z litego drewna. Takie wyposażenie miejsca zabaw dla dziecka będzie nie tylko trwałe, stabilne, mocne i bezpieczne, ale też estetyczne i eleganckie.
Drewno doskonale wygląda właściwie w każdej aranżacji i każdy je lubi. Ma ciepłą, przyjemną barwę i intrygującą, a przy tym w pełni naturalną fakturę usłojenia. Takie meble są więc atrakcyjne także dla dzieci. Pomagają też budować poczucie estetyki, któremu cukierkowe, kiczowate mebelki w stylu Barbie raczej szkodzą.
Miejsce zabaw dla dziecka warto więc wyposażyć rozsądnie i z myślą o przyszłości. Dzięki temu mebli nie będzie trzeba co rusz wymieniać, a to oczywista oszczędność.
Komentarze