Jak urządzić salon w stylu minimalistycznym?
Aranżacja dużej przestrzeni daje duże możliwości. Jak jednak podejść do salonu w bloku? Jak urządzić salon w stylu minimalistycznym, jeśli metraż pomieszczenia nie daje nam pola do popisu? Są na to sposoby, które znajdziesz w tym artykule.
Co jest styl minimalistyczny?
Styl minimalistyczny, który wszyscy znamy i który dosłownie zawojował znane social media, magazyny z tematyki architektury wnętrz i wielu innych dziedzin życia, to funkcjonalny styl scandi lub japandi.
Jednak warto przyjrzeć się istocie minimalizmu, którą jest… architektura redukcji. To pojęcie znacznie lepiej określa drogę do otrzymania odpowiedniego, minimalistycznego wnętrza. Dotyczy to zarówno podejścia do przestrzeni, jak i używania jej na co dzień.
Architektura redukcji to podejście projektowe w architekturze, które skupia się na minimalizowaniu elementów dekoracyjnych i zbędnych detali. W architekturze redukcji, projektanci starają się ograniczyć elementy dekoracyjne i koncentrują się na użyteczności i funkcjonalności wnętrza. Ma to na celu stworzenie harmonijnej przestrzeni, w której użytkownicy mogą skoncentrować się na swojej pracy lub działaniach, a nie na przepychu dekoracji, który dekoncentruje.
Architektura redukcji ma swoje korzenie w ruchu modernistycznym, który powstał na początku XX wieku i którego przedstawiciele dążyli do wyzwolenia architektury z tradycyjnych form i stylów.
Cechy charakterystyczne wnętrza, które dąży do minimalizmu to m.in:
- mocna forma i proste kształty,
- ograniczenie ilości dekoracji i zdobień,
- skupienie na funkcjonalności i użyteczności pomieszczenia,
- harmonijna integracja z otoczeniem (tutaj jednak należy uważać i nie pozwolić, aby miejska dżungla wdarła się do małego mieszkania w bloku),,
- wykorzystanie nowoczesnych materiałów i technologii.
Architektura redukcji jest obecnie stosowana na całym świecie w projektowaniu różnego rodzaju budynków: od domów mieszkalnych, przez biurowce aż po muzea i galerie sztuki. Możesz stworzyć własne, małe wnętrze, które designem dorównuje wnętrzom, które znasz z portali wnętrzarskich.
Jak urządzić salon w stylu minimalistycznym, jeśli mieszkasz w bloku?
Tworząc styl minimalistyczny w małym salonie, zaleca się wykorzystanie tylko niezbędnych mebli i dodatków. Wyposażenie powinno pełnić funkcje praktyczne, ale jednocześnie musi być proste i eleganckie w swojej formie. Oto kilka propozycji mebli, które mogą pomóc stworzyć minimalistyczny wystrój w małym salonie:
- sofa – minimalistyczna sofa w jednym lub dwóch kolorach, najlepiej w jasnej tonacji, aby optycznie powiększyć przestrzeń to strzał w dziesiątkę. Jeśli przewidujesz wprowadzenie do przestrzeni fotela, sofa powinna być maksymalnie dwuosobowa,
- stolik kawowy – prosty stolik kawowy bez zbędnych zdobień, który będzie funkcjonalny i jednocześnie nie będzie zajmował zbyt dużo miejsca idealnie dopełni funkcjonalność sofy,
- regał drewniany – regał lub półk z drewnai pomogą utrzymać porządek, który jest kluczową cechą stylu minimalistycznego w salonie,
- fotele w stylu retro – fotele, które będą wygodne i funkcjonalne i jednocześnie nawiązują do czasów, w których kształtował się minimalizm. To wyposażenie stworzy ciekawą narrację w Twoim małym salonie,
- oświetlenie – zadbaj o kilka minimalistycznych źródeł światła, takich jak proste lampy stołowe lub sufitowe, które będą harmonijnie wkomponowane w wystrój pokoju. Manipulowanie światłem może w mgnieniu oka całkowicie zmienić klimat salonu,
- dodatki i dekoracje – wybierz kilka prostych dodatków, takich jak poduszki, narzuty czy dywaniki, które będą wprowadzać kolor lub teksturę do pokoju, ale jednocześnie nie będą zbyt przytłaczające.
Pamiętaj, aby wybierać tylko te meble i dodatki, które są niezbędne i praktyczne, a unikać zbędnych elementów dekoracyjnych i dekoracji, które mogą zagrażać minimalistycznej estetyce pokoju.
Jak urządzić salon w stylu minimalistycznym – meble drewniane
Jeśli chodzi o minimalizm, niektórzy mogą obawiać się poczucia pustki w salonie. Faktycznie, jeśli zdecydujesz się na niewłaściwe wyposażenie, możesz uzyskać niezamierzony efekt. Minimalistyczny salon należy ocieplić meblami z drewna.
Lite drewno ma to do siebie, że wprowadza naturę do wnętrz, a jego barwa ociepli nawet sale galerii sztuki nowoczesnej. Meble drewniane w minimalistycznym salonie to niezawodny, ciepły element, który kontrastuje z jasnymi kolorami ścian i podłogi. Drewno jako materiał jest ponadczasowe i nadaje charakteru przestrzeni, dlatego dobrze sprawdzi się w połączeniu z minimalistycznymi formami mebli.
Bardzo dobrze prezentuje się drewno dębowe i bukowe w połączeniu z różnymi odcieniami bieli. Stonowane beże i szarości optycznie powiększają przestrzeń, natomiast lite drewno wypełnia ją. Dużym plusem będzie postawienie na proste formy wyposażenia wysokiej jakości, które jednak będą miały to “coś”. Nietypowa linia mebla pozbawionego zdobień może nawiązywać do rzeźb sztuki nowoczesnej.
Salon w stylu minimalistycznym wymaga również ciekawych tkanin i faktur, które stworzą spójną całość z meblami drewnianymi. Cienkie zasłony z lnu i przewiewne firany nadadzą lekkości prostej przestrzeni. Zadbaj również o wazony utrzymane w kolorystyce ścian lub podłogi. To da nietypowy, trójwymiarowy efekt wnętrza, a równocześnie nie zmniejszy go. Poruszaj się w palecie odcieni tej samej barwy, a sprawisz, że przestrzeń będzie wydawać się otwarta.
Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń?
Trików na powiększenie przestrzeni małego salonu w bloku jest kilka. Zacznijmy od okien. Jeżeli masz do dyspozycji okna balkonowe, które sięgają od podłogi do sufitu – staraj się ich nie zasłaniać. Przestrzeń, która jest za oknem dosłownie wleje się do salonu, optycznie zwiększając jego powierzchnię.
Możesz również użyć sprytnie ustawionych luster, które nadadzą wnętrzu głębię. Lustro w ramie drewnianej nad sofą to niezawodny sposób na świetną dekorację w minimalistycznym stylu.
Kolejnym niezawodnym sposobem jest odsłonięcie podłogi. Uniesienie szafek, sofa na cienkich i wyższych nóżkach czy stolik kawowy na jednej nodze odsłonią podłogę, a dzięki temu pokój wyda się po prostu większy.
Komentarze