Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Podstawy aranżacji wnętrz – tworzymy moodboard

Jeśli planujesz remont bądź kupno nowego mieszkania, którego aranżację będziesz nadzorować, warto dobrze zastanowić się, jak ma wyglądać. Swoją decyzję dobrze jest skonsultować z profesjonalnym biurem projektowym i przyjść z wizją, którą można wspólnie rozwinąć. Podstawy aranżacji wnętrz nie muszą być Ci znane – po prostu polegaj na własnym guście!

Co to jest moodboard?

Mood oznacza nastrój, a board tablicę. W dosłownym i wolnym tłumaczeniu będzie to tablica nastrojów. Jednak to nie oddaje całkowicie sensu jest tworzenia. Moodboard to eklektyczny zlepek inspiracji i pomysłów, które zazębiają się ze sobą. Dzięki Twojej kreatywnej pracy przerodzi się w mapę pomysłów aranżacji wnętrz, a także pozwoli z dystansem spojrzeć na to, czego w Twojej przestrzeni być nie powinno.

To także świetna wskazówka, jeśli na pewnym etapie samodzielnego aranżowania będziesz chciał skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Moodboard przybliży mu Twoją wizję i pragnienia zmiany przestrzeni. Taka wizualizacja pomoże Ci również dogadać się z partnerem, jeżeli planujecie wystrój wnętrz razem. Dokładne przedstawienie tego, co ma się znaleźć w Waszym domu pozwoli na uniknięcie rozczarowań efektem końcowym.

Moodboardy mogą być minimalistyczne lub eklektyczne.

Jedno pomieszczenie – wiele możliwości

Jeśli chodzi o dekorowanie wnętrz, dokładnie ta sama przestrzeń może być zaprojektowana na zupełnie różne sposoby. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każdy, nawet profesjonalny projektant, ma indywidualny gust. Podobno w środowisku architektonicznym krąży żart, którego puentą zawsze są słowa: “ja bym to zrobił inaczej…”.

Niezależnie od tego, czy dekorujesz swój dom samodzielnie, czy pracujesz z profesjonalnym dekoratorem, niezwykle ważne jest, abyś dobrze zorientował się, jaki charakter ma mieć przestrzeń. Jednym z najlepszych sposobów, aby to osiągnąć, jest stworzenie moodboardu, który podpowie, które kolory, tekstury czy wyposażenie mieszkania na pewno będzie ze sobą korespondować.

Aranżujemy mieszkanie
Po remoncie tablica może służyć jako element dekoracyjny.

Wybierz nośnik inspiracji

Tworzenie moodboardu może być niesamowicie wciągającym zajęciem. Z pewnością nie musi to być projekt artystyczny, nie musisz także silić się na odręczne rysunki. Cyfrowy moodboard możesz założyć w formie folderu na komputerze, będziesz wówczas składować w nim interesujące zdjęcia wnętrz. Może to być także plik w Wordzie lub Canvie, do którego wrzucisz ciekawe linki, posty z social mediów lub cyfrowych magazynów wnętrzarskich.

Proste edytowanie daje luksus dostępu do swoich inspiracji z niemal dowolnego urządzenia mobilnego.

Możesz również stworzyć tablicę z inspiracjami na Pintereście. Wówczas algorytm sam będzie podsuwał kolejne blogi, zdjęcia i użytkowników, którzy poruszają się w interesującym Cię stylu.

Chociaż cyfrowy moodboard wydaje się rozwiązaniem na miarę naszych czasów, nie trzeba podchodzić do niego w ten sposób. Możesz zawsze spróbować swoich sił tworząc kolaż bądź tworząc teczkę do której włożysz wszystkie projekty znajomych, swoje szkice lub kreatywne bazgroły, a także próbki materiałów ze sklepów meblarskich.

Moodboard w aranżacji wnętrz
Tekstury, przedmioty, materiały można zbierać w formie zdjęć lub próbek.

W aranżacji wnętrz kieruj się intuicją

Kiedy już zdecydujesz się na swoje medium, następnym krokiem jest zebranie inspiracji. Podczas wyszukiwania pobaw się niektórymi słowami kluczowymi, a kiedy zaczniesz znajdować obrazy, które pasują do Ciebie, użyj podobnych słów kluczowych, aby poszerzyć wyszukiwanie.

Alternatywnie możesz również wejść na konkretne witryny, aby sprawdzić, czy mogą zawierać dokładnie takie projekty, którymi chcesz się zainspirować. Jeśli pewien projekt pobudza Twoją wyobraźnię na tyle, że możesz wyobrazić sobie własny dom w podobnym stylu, to już wiesz, że kierunek w którym zmierzasz będzie strzałem w dziesiątkę

Pamiętaj, aby w aranżacji wnętrz i tworzeniu osobistego moodboardu nie pomijać żadnego elementu, który wpadł Ci w oko. Jeśli cokolwiek zwróciło Twoją uwagę - musi znaleźć się w tworzonym przez Ciebie folderze. To, czy ostatecznie przejdzie selekcję i trafi na docelowy moodboard, zależy tylko od Ciebie. Jednak nie odrzucaj żadnej opcji.

Jak tworzyć moodboard w aranżacji wnętrz?
Warto przyjrzeć się tablicji z inspiracjami z dystansu.

Poszukaj kogoś o podobnym guście

Przy tak dużej liczbie treści generowanych przez użytkowników jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest szukanie kont w mediach społecznościowych lub blogów, które mogą pasować do Twojego osobistego stylu. Konta te często udostępniają również osobiste wskazówki, triki i porady, które mogą być bardzo przydatne podczas dekorowania Twojej przestrzeni. Wielu z nich może również wykonać dla Ciebie część pracy badawczej, ponieważ zwykle sami zajmują się treściami z różnych witryn.

W aranżacji wnętrz baw się kolorami, teksturami i wzorami

Choć kuszące może być przyjęcie perspektywy makro przy tworzeniu moodboardu, nie zapomnij pomyśleć o konkretach; jak kolory, tekstury i wzory. Być może znalazłeś w sieci kilka zdjęć, które pasują do Ciebie? Warto wskazać, co w projekcie aranżacji wnętrz najbardziej Ci się podoba. Może to być po prostu określony kolor ściany, wzór nadruku lub tekstura dywanu. Niekoniecznie cały projekt jest do przeniesienia na własne cztery kąty.

Estetyczny, monokolorowy moodboard.

Obiekty kluczowe w aranżacji wnętrz

Każdej przestrzeni potrzebny jest punkt centralny, a charakterystyczne obiekty tworzą punkt w pomieszczeniu. Wokół niego powinna skupiać się reszta projektu. Jeśli masz interesujące dzieło sztuki, kominek elektryczny lub gigantyczny wiszący żyrandol, to właśnie one tworzą mocny punkt, od którego powinieneś odbić resztę projektu aranżacji wnętrz. To czyni przestrzeń znacznie bardziej interesującą.

Podstawy aranżacji wnętrz - moodboard
Moodboardy i mapy celu wykorzystuje się w pracy projektowej oraz w rozwoju własnej marki.

W tym szaleństwie jest metoda

Wreszcie, gdy wykonałeś pracę polegającą na zbieraniu inspiracji, nadszedł czas, aby uporządkować to, co przykuło Twoją uwagę. Ta część procesu tworzenia moodboardu jest niezbędna, ponieważ możesz stracić orientację i zapomnieć, czego naprawdę chcesz w swoim projekcie.

Poświęć trochę czasu, aby pozbyć się elementów wizualnych, które tak naprawdę nie pasują do pożądanego stylu projektowania. Nie rozpraszaj się, nie rozdrabniaj. Następnie uszereguj elementy wizualne w kolejności od (wg. Ciebie) najlepszych do tych, które jednak nie spełniają oczekiwań. W ten sposób powstanie wizualna mapa tego, czego należy szukać w manufakturach z meblami.

Moodboard jest doskonałym narzędziem dla każdego dekoratora i może być ogromną pomocą na początku przygody z projektowaniem. Nie zapomnij, żeby nie kopiować kropka w kropkę projektów innych twórców, mimo że tworzysz na własne, niekomercyjne potrzeby.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

JAPANDI – STYL DLA MIłOśNIKóW OSZCZęDNYCH WNęTRZ
KOLOROWO CZY PASTELOWO - ZOBACZ NASZE ZESTAWIENIE OBU TRENDóW WNęTRZARSKICH
SALON I JADALNIA W CZERNI - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum