Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Szafki nocne — czemu są niezbędnymi meblami do sypialni?

Szafki nocne to meble bardzo niepozorne, ale niezwykle funkcjonalne. Zapewniają łatwo dostępne, poręczne miejsce do przechowywania rozmaitych przedmiotów tuż obok łóżka. Dzięki nim pod ręką mamy budzik, lampkę, telefon, książkę oraz masę innych potrzebnych drobiazgów. Przyjrzyjmy się tym meblom bliżej i sprawdźmy, jak wybrać idealną szafkę nocną do sypialni.

Aranżacja sypialni - łózko i szafki nocne z kolekcji Minimal
Szafki nocne odgrywają istotną rolę w sypialni. Zapewniają miejsce na potrzebne przedmioty i wzbogacają wystrój

Szafki nocne — ich estetyczna rola w sypialni

Wybierając meble do sypialni, większość osób szuka w pierwszej kolejności  wygodnego i odpowiednio dużego łóżka. I słusznie — to w końcu najważniejszy mebel w tym pomieszczeniu, bez którego nie spełniałoby ono swojej podstawowej funkcji.

Odpowiednie łóżko to oczywiście właściwie dobrany materac i stelaż oraz solidna i estetyczna, dopasowana do wystroju rama. Wiele osób zapomina jednak, że szafki nocne są poniekąd przedłużeniem łóżka. Właściwie dobrane, powinny współgrać z łóżkiem i tworzyć z nim jedną, spójną całość.

Same łóżka są bowiem (przeważnie) meblami bardzo prostymi. Nie ma tu miejsca na wiele ozdobnych detali i wybujałe wzornictwo. Nazbyt rozbudowana rama byłaby po prostu niefunkcjonalna. Dlatego szafki nocne, które dopełniają łóżko, odgrywają tak ważną rolę aranżacyjną. Dzięki nim przestrzeń nabiera charakteru, a formalnie prosta rama zostaje wzbogacona o dodatkowy element kompozycji.

Meble do sypialni z kolekcji Koli
Właściwie dopasowana szafka nocna jest przedłużeniem i uzupełnieniem łóżka

Rola szafek nocnych w sypialni nie ogranicza się jednak wyłącznie do aspektu estetycznego. Są to również meble bardzo praktyczne. Kiedy się nad tym zastanowić, przy łóżku potrzebne przydatne (a nawet potrzebne) są bowiem liczne przedmioty.

Szafki nocne to przede wszystkim blaty, które doskonale sprawdzają się jako miejsce na lampkę i budzik. Odłożymy tu również wieczorną lekturę, telefon lub tablet czy postawimy szklankę wody na wypadek nocnego pragnienia.

Jednak dostępne są też modele z szufladami czy szafkami wyposażonymi w drzwiczki. Takie szafki nocne pomieszczą wiele dodatkowych elementów. Schowamy tu zegarek, biżuterię czy kosmetyki używane na noc i tuż po przebudzeniu. Słowem — wszystko to, co chcemy mieć pod ręką.

Szafki, czy stoliki nocne — jaka jest różnica i co warto wybrać?

Szafki nocne to meble o różnej konstrukcji. Te najprostsze, wyposażone jedynie w blat (ewentualnie dodatkowe, otwarte półki) osadzony na nóżkach, nazywa się stolikami nocnymi. To meble o prostej, ale funkcjonalnej budowie, zapewniające miejsce na te rzeczy, które mają być łatwo dostępne. Przykładem są modele Vento i Space.

Stoliki nocne są dobrym wyborem tam, gdzie nie potrzebujemy schowków przy łóżku. Miejsce do przechowywania rzeczy mających być poza zasięgiem wzroku przejmują tu np. komody. Stoliki nocne zazwyczaj mają też delikatniejszą konstrukcję niż szafki z szufladami i drzwiczkami. Sprawdzą się więc tam, gdzie chcemy stworzyć wrażenie większej przestronności i lekkości aranżacji.

Drewniany stolik nocny koło łózka
Stoliki nocne to proste meble z blatem, ewentualnie dodatkową otwartą półką. Zapewniają podstawową funkcjonalność

Typowe szafki nocne to meble z dodatkowym miejscem na przechowywanie. Szuflady i półki ukryte za drzwiczkami wykorzystuje się na różne drobiazgi, a czasem również na bieliznę. Modele takie jak Retro 1, Greg lub Odys zapewniają funkcjonalny blat oraz dodatkowe schowki.

Tego rodzaju szafki nocne pozwalają lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Są idealnym rozwiązaniem na małych metrażach. Sprawdzą się również w większych sypialniach, w których użytkownicy chcą mieć różne rzeczy tuż pod ręką.

Ciekawą opcją są szafki lub stoliki nocne z funkcją stolika śniadaniowego. To m.in. modele Evo i Retro 2. Ten pierwszy stolik można położyć na łóżku, a drugi wsunąć pod nie tak, by mieć dostęp do górnego blatu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią wypić poranną kawę czy zjeść śniadanie w pościeli. Takie szafki nocne wykorzystamy też na laptopa, np. do wieczornego filmu, wygodnego surfowania po internecie, a nawet pracy.

Dobrze skrojone szafki nocne — jakie powinny mieć wymiary?

Funkcjonalność mebli zależy od ich konstrukcji i gabarytów. Szafki nocne muszą być przede wszystkim dopasowane formą do łóżka. Uważa się, że wysokość szafki nocnej musi być taka sama lub nieco wyższa, jak wysokość łóżka.

Jeśli mamy więc mebel z nisko osadzonym materacem (łóżko japońskie), dobrym wyborem będzie np. szafka nocna Rasta, Tokio lub Toma. Z kolei do wyższych łóżek odpowiednie będą m.in. modele Baron, Bianco i James. Chodzi przede wszystkim o to, by łatwo było sięgnąć do znajdujących się na blacie rzeczy — włącznika lampki, budzika itp.

Łóżko i szafki nocne Toma - japońska aranżacja sypialni
Szafki nocne powinny być dopasowane do łózka. Dlatego do łóżek japońskich odpowiednie są niskie modele

Wysokość wpływa na wygodę użytkowania szafek nocnych, ale ważne są też inne wymiary. Wielkość blatu (i schowków) dopasowana musi być do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zależy po prostu od tego, ile rzeczy będziemy tu trzymać. Jeśli mamy np. oświetlenie montowane w ścianie (np. kinkiety), nie musimy mieć na szafce nocnej lampki, może więc być ona nieco mniejsza. Jeśli jednak poza przedmiotami funkcjonalnymi chcemy przy łóżku postawić np. wazon z kwiatami lub inne dekoracje, przyda się pojemniejszy blat.

Wymiary mebla wpływają również na jego wygląd. Zbyt małe szafki nocne optycznie zginą w aranżacji. Z kolei meble zbyt duże mogą zdominować wystrój. Ważne jest więc zachowanie odpowiednich proporcji. Szafki nocne muszą być dopasowane wymiarami nie tylko do łóżka, ale także do reszty wyposażenia i całej aranżacji.

Zadbaj o dobry styl — jak dopasować szafkę nocną do innych mebli w sypialni?

Szafki nocne to ważny element wystroju sypialni. Odgrywają istotną rolę funkcjonalną, jak i estetyczną. Muszą jednak być odpowiednio dobrane — spójne z wystrojem i pozostałymi meblami.

Aranżacja sypialni - drewniane meble z kolekcji Retro
Wybór mebli do sypialni z jednej kolekcji to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na spójną aranżację

Najlepszym sposobem na zagwarantowanie tej spójności jest wybór mebli z jednej kolekcji sypialnianej. Takie meble z pewnością będą do siebie pasowały materiałami, kolorem, formą i wzornictwem. Podobne detale powtórzone w różnych elementach wyposażenia i odpowiednio dobrane proporcje zapewniają konsekwencję w całym wystroju.

Kolekcje mebli do sypialni utrzymane są w różnych stylach, co pozwala łatwo stworzyć konkretny klimat. Jeśli więc marzy nam się sypialnia industrialna, odpowiedni będzie zestaw Steel. Do aranżacji skandynawskiej pasuje Bianco. Nostalgiczne wspomnienia minionej epoki przywoła kolekcja Retro, a na ekskluzywne Paryskie salony wprowadzą meble Bona i Paris.

Inne, ale podobne — jak zestawiać meble z różnych kolekcji

Odważniejsi klienci mogą jednak chcieć samodzielnie dobierać i zestawiać meble do sypialni z różnych zestawów. To doskonała recepta na ciekawy, niebanalny i niepowtarzalny wystrój wnętrza. Niesie jednak również ryzyko.

Źle dobrane, niedopasowane do siebie meble mogą zaburzyć wystrój, wprowadzić chaos i poczucie losowości. Wybierając szafki nocne, warto więc pamiętać, że powinny mieć elementy wspólne z pozostałymi meblami. Odmienność formy i wzornictwa można złagodzić np. wspólnym kolorem i fakturą. Różne barwy połączy natomiast zgodność proporcji czy materiałów.

Łóżko i dwie różne szafki nocne - aranżacja sypialni
Szafki nocne nie muszą być identyczne. Na zdjęciu widzimy ciekawą kompozycję stworzoną przez dwie szafki o tej samej formie, ale różnych wymiarach i kolorach

Ważne zatem, by przy zachowaniu odmienności, widoczne były też elementy wspólne. Dzięki temu mebel się wyróżnia, ale nie będzie wyglądał na wyrwany z kontekstu i wrzucony do sypialni losowo.

Warto też podkreślić, że chociaż zazwyczaj szafki nocne są dwie — symetrycznie ustawione po obu stronach łóżka — wcale nie muszą być identyczne. Dwie różne szafki nocne przy jednym łóżku to pomysł niebanalny, ale też dosyć ryzykowny. Łatwo tu o dysonans i zaburzenie estetyki. Jednak taki zabieg może też przynieść bardzo interesujące efekty.

Doskonale sprawdza się np. zestawienie szafek nocnych w kontrastowych kolorach, szczególnie w graficznych, monochromatycznych aranżacjach. Z jednej strony biała, a z drugiej czarna szafka nocna doda wystrojowi głębi i będzie intrygującym smaczkiem.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

SZAFA WOLNOSTOJąCA DO SYPIALNI – PRAKTYCZNA, POJEMNA I łADNA
MEBLE DO SYPIALNI Z DREWNA LITEGO – DLACZEGO Są LEPSZE OD TYCH Z PłYT WIóROWYCH?
EKOLOGICZNE MEBLE DREWNIANE DO SYPIALNI, CZYLI JAK URZąDZIć PRZYJAZNE I ZDROWE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum