Japandi – styl dla miłośników oszczędnych wnętrz
Intrygujące połączenie estetyki japońskiej i skandynawskiej (czyli aranżacja wnętrz w stylu japandi) polega na stworzeniu ciepłej i funkcjonalnej przestrzeni. Taka aranżacja wybija na pierwszy plan to, co w obu kulturach jest kluczowe: dążenie do równowagi.
Projekty wnętrz w stylu japandi opierają się na filarach filozofii wabi-sabi, a także na tym, jak uzyskać spokojne, naturalne środowisko kultywujące pracę oraz odpoczynek. Jak w prosty sposób przekształcić swoją osobistą przestrzeń w ucieleśnienie skandynawsko-japońskiego designu?
Styl japandi – jak urządzić się w salonie?
We wnętrzach utrzymanych w minimalistycznym stylu japandi każdy przedmiot ma swój cel i nie znajduje się w przestrzeni przypadkowo. Nie ma zatem miejsca na zbierające kurz figurki czy stosy pamiątek z podróży. Jeżeli dany przedmiot nie był używany przez więcej niż dwa tygodnie – musi zniknąć z salonu.
Najlepszym sposobem na wprowadzenie tego stylu w życie jest uporządkowanie swojej przestrzeni poprzez wyrzucenie (lub przekazanie) wszystkiego, co jest sprzeczne filozofią wabi-sabi. Twoja przestrzeń życiowa powinna być transparentna i nastawiona na przeżywanie emocji “tu i teraz”.
Japandi to jednak coś więcej niż tylko wprowadzanie surowego minimalizmu do przestrzeni. Zaraz po gruntownych porządkach w szafie, warto zastanowić się nad roślinnością w pokoju dziennym. Japonia słynie ze swojego zamiłowania do natury i bonsai. Kupno fikusa, który je przypomina może okazać się bardzo dobrym posunięciem.
Do projektu salonu należy dodatkowo dobrać jeden lub dwa wyraziste elementy, np. futurystyczny fotel lub właśnie intrygującą roślinność. Ten zabieg stworzy punkt centralny pomieszczenia, który podwyższa jego walory estetyczne.
Jadalnia w stylu japandi
Ze względu na to, że polskie jadalnie najczęściej są elementem łączonego salonu i kuchni, większość pracy została już wykonana. Jadalnia w stylu japandi ma przede wszystkim być otwarta na resztę mieszkania. W tym pomieszczeniu jest także miejsce na kilka rodzinnych pamiątek, aby podkreślić charakter wspólnie spożywanych posiłków, które mają pogłębiać relacje.
Jedna z zasad filozofii wabi-sabi podkreśla, aby doceniać to, co już zostało nam dane. Zatem zamiast kupować wciąż nowe dekoracje, należy użyć tych, które mają historię. Chodzi tu zwłaszcza o pamiątki rodzinne, rzadziej o plastikowy breloczek czy magnes na lodówkę.
Uwaga dotycząca dobrze dobranych pamiątek, powinna również dotyczyć stołu jadalnego. Szacunek dla doskonałego rzemiosła jest jedną z cech charakterystycznych dla wystroju wnętrz, utrzymanych w stylu japandi.
Szukaj mebli z czarnymi akcentami, które stanowią nawiązanie do tradycyjnego japońskiego wystroju wnętrz. Mogą to być np. ręcznie tkane krzesła wykonane z malowanego czarnego drewna wiązowego. To rozwiązanie z pewnością zapewni kompromis między ciepłym minimalizmem i prostotą Skandynawii a bardziej ograniczonym, ascetycznym wystrojem wnętrz Japonii.
Sypialnia w nurcie skandynawsko-japońskim
Najlepiej, jeśli łóżko w sypialni japońskiej będzie niskie. Solidna rama z drewna litego i wygodny materac to wszystko, czego tak naprawdę potrzebujesz. Sypialnia powinna być świątynią odpoczynku, zatem wyeliminowanie wszelki rozpraszających przedmiotów jest jak najbardziej wskazane.
Oczywiście pomieszczenie musi być dostosowane do Twojego stylu życia. Jeżeli masz małe mieszkanie w bloku to oczywiste, że w sypialni może znajdować się również szafa, szafki nocne czy wyższe łóżko z pojemnikiem na pościel. Funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni jest jak najbardziej zgodne z filozofią japońskiego minimalizmu.
Meble z litego drewna
Wybierając meble do mieszkania w stylu japońsko-skandynawskim weź pod uwagę wyposażenie zrobione z naturalnych materiałów. Doskonale nadadzą się tu meble z litego drewna, które stawiają na prostą formę i ponadczasowy design.
Meble bukowe czy dębowe sprawdzą się w ascetycznej przestrzeni, korespondując ze skandynawskim ciepłem. Pamiętaj, że wielu producentów (również Beds.pl) kastomizuje swoje produkty, co oznacza, że meble drewniane możesz dopasować do siebie. Styl japandi jest trendujący, jednak boom na tego typu stylizacje jeszcze się zaczął. Kastomizacja mebli może pomóc Ci w skompletowaniu wyposażenia, które sprosta twoim wymaganiom.
Zadbaj o meble, które gwarantują dużo przestrzeni magazynowej. Możesz "uratować" niektóre przedmioty, które darzysz umiarkowanym zainteresownaiem, jeśli tylko… znajdziesz na nie miejsce w szafach, szafeczkach i pawlaczu.
Japandi w kuchni
Organizacja jest kluczem. W japońskiej kuchni po prostu nie ma miejsca na bałagan. Najlepiej od razu zrób selekcję sprzętów, których od dawna nie używasz. Niestety... muszą zniknąć z przestrzeni. Również nadmierne magazynowanie produktów spożywczych (tj. jak makaron czy ryż) nie jest zalecane.
Kuchnie Japandi mają na celu zapewnienie subtelnego kontrastu i przywołanie do przestrzeni odrobiny modernizmu. Ciemne drewno szafek i jasne blaty to bardzo charakterystyczne połączenie we wschodnich kuchniach.
Nie zapomnij wpuścić trochę naturalnego światła do przestrzeni i zadbaj o czarne elementy dekoracyjne. Sekretem stylu japandi jest utrzymanie mieszkania w jednolitej aranżacji. Korespondujące ze sobą elementy wystroju wnętrz nie pozwolą Ci zapomnieć o głównych przesłaniach filozofii wabi-sabi.
Podsumowanie
Całość przewodnika można podsumować jednym zdaniem: “mniej znaczy funkcjonalnie” i to właśnie doskonale odzwierciedla styl japandi. Minimalizm, jeśli chodzi o sprzęty codziennego użytku warto okrasić ciepłymi kolorami i naturalnymi tkaninami o ciekawej fakturze.
W nowoczesnym mieszkaniu funkcjonalność Japonii powinna na każdym kroku spotykać się z przytulnością oraz otwartością charakterystyczną dla Skandynawów. To połączenie zdaje się być idealnym wypracowaniem równowagi pomiędzy galopującym konsumpcjonizmem a nastawionym na uważność nurtem slow-life.
To, co jest niezwykle ciekawe i znacząco odróżnia japandi od wszelkich innych inspiracji aranżacyjnych to fakt, że mieszkanie nie musi być urządzone idealnie. Japandi promuje wzbogacanie swoich zasad o nowe, które będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Komentarze