czytania ( wyrazy)

Nowoczesne mieszkanie i dom — must have udogodnień i zdobyczy techniki do Twojego lokum

Nowoczesne mieszkanie to nie tylko odpowiedni wystrój zgodny z najnowszymi trendami, ale również szereg rozwiązań i technologii ułatwiających życie. Odpowiednio dobrane gadżety i systemy zapewnią komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Pozwolą też zaoszczędzić czas, pieniądze i energię. Jak zatem urządzić nowoczesne mieszkanie na miarę XXI wieku?

Futurystyczna aranżacja wnętrza
Nowoczesne mieszkania to nie tylko wyjątkowy wystrój, ale również liczne technologie i udogodnienia ułatwiające życie

Smart Home — zautomatyzowane nowoczesne mieszkanie

Inteligentne domy do niedawna kojarzyły się raczej z science-fiction niż rzeczywistością. Automatyczne sterowanie rozmaitymi funkcjami — temperaturą, światłem czy otwieraniem i zamykaniem drzwi i okien — widywaliśmy jedynie w filmach, ewentualnie w domach bogaczy. Dziś systemy Smart Home dostępne są już właściwie dla każdego i niosą ze sobą liczne korzyści.

Smart Home oznacza dom zautomatyzowany. Montowane w nim zestawy specjalnych czujników i kontrolerów pozwalają sterować rozmaitymi urządzeniami i funkcjami z poziomu pojedynczego urządzenia — centralnego panelu, komputera, a nawet smartfona.

Taki system zarządzania nowoczesnym mieszkaniem pozwala np. zdalnie włączać i wyłączać światło, regulować temperaturę i wilgotność powietrza, opuszczać i podnosić rolety, drzwi i okna. Nie ma więc problemu, jeśli zapomnimy zgasić światło czy zamknąć za sobą drzwi. Możemy to zrobić z dowolnego miejsca przy użyciu telefonu z odpowiednią aplikacją. Zapewnia to wygodę, ale również oszczędność energii.

Smart Home - inteligentny dom
Aplikacje sprzężone z zystemami Smart Home pozwalają sterować licznymi funkcjami domu z poziomu pojedynczego urządzenia

Systemy Smart Home bardzo często sprzężone są również z systemami alarmowymi. Podłączyć można pod nie rozmaite czujniki, które reagują nie tylko na działania włamywaczy, ale również na inne zagrożenia. Nowoczesne domy wyposaża się więc w monitoring, czujniki ruchu oraz otwarcia drzwi i okien, ale też w czujniki dymu czy zalania.

Uruchomienie alarmu może skutkować natychmiastowym wysłaniem informacji do właściciela mieszkania oraz również szybkim i automatycznym powiadomieniem odpowiednich służb — ochrony, policji czy straży pożarnej.

Co ciekawe, nowoczesne mieszkania inteligentne wcale nie muszą być projektowane od podstaw. Komponenty systemów Smart Home mogą być połączone ze sobą przewodowo, jak i bezprzewodowo, co pozwala na ich wygodną instalację w nowobudowanych, jak i już wykończonych mieszkaniach.

Domowe centrum rozrywki

Nowoczesne mieszkanie wymaga dostępu do nowoczesnej rozrywki. Domowe centrum relaksu i zabawy organizuje się zazwyczaj w salonie, a jego osią jest telewizor i stojąca pod nim szafka RTV, na której znaleźć się powinien profesjonalny sprzęt.

Szafka RTV Vinci
Nowoczesne mieszkanie to również nowoczesne centrum rozrywki, którego sercem jest telewizor i szafka RTV z odpowiednim sprzętem.

W nowoczesnych odbiornikach standardem jest wbudowany moduł Smart TV. Jednak takie urządzenie można też kupić jako osobną “dostawkę” podłączoną kablem HDMI. System Smart TV pozwala na dostęp do internetu i wielu atrakcyjnych aplikacji z poziomu telewizora. Gwarantuje to dostęp do wyszukiwarki, jak i do popularnych serwisów streamingowych czy gier online.

Nowoczesne telewizory pozwalają też na połączenie ze smartfonem. Dzięki temu na dużym ekranie obejrzymy zdjęcia i filmy nagrane telefonem czy wygodnie przeprowadzimy wideokonferencję.

W domowym centrum rozrywki nie może też zabraknąć nowoczesnej konsoli do gier. Podłączona pod telewizor zapewni długie godziny doskonałej zabawy dla całej rodziny. Warto postawić na sprzęt umożliwiający podłączenie kontrolerów kinetycznych, czyli reagujących na ruch użytkownika.

Kolejnym elementem centrum rozrywki w nowoczesnych mieszkaniach jest profesjonalny sprzęt audio. Dobre nagłośnienie surround w systemie 5.1, 7.1, a nawet 9.2 znacznie zwiększa komfort oglądania filmów i słuchania ulubionej muzyki. Otoczony dźwiękiem użytkownik czuje się, jakby był w samym centrum wydarzeń. Takie nagłośnienie warto podłączyć więc zarówno do telewizora, jak i do dobrego odtwarzacza audio. Oczywiście warto również wybrać sprzęt sterowany zdalnie nie tylko dedykowanym pilotem, ale też z poziomu aplikacji na telefon.

Nowoczesne mieszkanie przyszłości — udogodnienia do kuchni, łazienki i nie tylko

Niektóre nowoczesne gadżety dedykowane są konkretnym pomieszczeniom, inne sprawdzą się w całym domu. Do takich sprzętów należą dobrze już znane roboty sprzątające, np. automatyczne odkurzacze. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tego rodzaju urządzenia mają już wiele nowych funkcji. Spotkać można roboty myjące i mopujące podłogi czy automatyczne kosiarki do trawy.

Odkurzacz automatyczny
Roboty sprzątające pozwalają zaoszczędzić czas i stale utrzymują mieszkanie w czystości

Zaletą tego typu sprzętu do sprzątania jest bezobsługowość i dokładność pracy. Małe gabaryty robotów sprawiają, że bez problemu wjeżdżają pod meble na nóżkach i dokładnie sprzątają każdy centymetr podłogi. Urządzenia te mają też szerokie możliwości programowania. Można je uruchamiać zdalnie lub ustawić stały grafik, dzięki któremu zawsze będzie czysto.

Dobrym pomysłem jest również instalacja w mieszkaniu klimatyzacji oraz urządzeń oczyszczających i nawilżających powietrze. Zapewniają one możliwość stworzenia idealnych warunków dopasowanych do preferencji mieszkańców.

Technologia zapewniająca wygodę wkracza również do kuchni i łazienek. Jakie gadżety i udogodnienia warto zamontować w tych pomieszczeniach?

Nowoczesne mieszkanie — kuchnia

Nowoczesne wyposażenie kuchni pozwala zautomatyzować wiele czynności związanych z gotowaniem, sprzątaniem, a nawet zakupami. Inteligentne sprzęty AGD z nurtu tzw. Internetu Rzeczy (Internet of Things) to doskonale rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić swój czas i energię.

Nowoczesne mieszkanie - kuchnia
Nowoczesne kuchnie są pełne inteligentnego sprzętu, który ułatwia gotowanie, sprzątanie, a nawet robienie zakupów

Nowoczesne mieszkanie nie może się obejść bez zmywarki, która wyręczy nas przy myciu naczyń. Urządzenia te mają liczne programy dostosowane do różnego typu naczyń i poziomu zabrudzeń. Pomagają też oszczędzić wodę, sprzyjają więc ekologicznemu życiu.

Jednak nowoczesna kuchnia to znacznie więcej. Zastosowanie inteligentnych kuchenek, piekarników czy wolnowarów pozwoli dokładnie zaprogramować przygotowywanie posiłków. Taki sprzęt można uruchomić zdalnie lub ustawić jego włączenie na określoną godzinę. Jeśli więc rano przygotujemy odpowiednie składniki, z pracy wrócimy na ciepły obiad, który ugotuje się pod naszą nieobecność.

To jednak nie koniec udogodnień kuchennych, które może zaoferować nowoczesne mieszkanie. Jednym z ciekawszych sprzętów są inteligentne lodówki, które kontrolują poziom świeżości umieszczonych w niej produktów. Lodówka nie tylko daje znać, kiedy minie termin przydatności do spożycia, ale też przypomina, że kończy się mleko, czy jajka i automatycznie tworzy listę zakupów. Niektóre modele pozwalają nawet na robienie zakupów online.

Nowoczesna łazienka jak domowe SPA

Nowoczesne mieszkania to nie tylko automatyzacja, dzięki której oszczędzamy czas, ale także wygoda i luksus. Widać to m.in. w łazienkach, które dzięki technologii stają się małymi, domowymi ośrodkami SPA.

Nowoczesne mieszkanie - łazienka
Nowoczesne technologie zmienią zwykłą łazienkę w ekskluzywne domowe SPA

Poza nowoczesnymi pralkami czy suszarkami, które oferują wiele ciekawych opcji, w łazience warto też zastosować udogodnienia dla własnej przyjemności. Zacząć można od Mirror TV, czyli telewizora ukrytego za lustrem. Kiedy odbiornik jest wyłączony, pełni funkcję zwykłego lustra, a po włączeniu staje się funkcjonalnym ekranem. Telewizor, szczególnie w systemie Smart TV z pewnością umili kąpiel w wannie z hydromasażem czy pozwoli obejrzeć wiadomości podczas porannej toalety.

Wygodnym i ekologicznym rozwiązaniem jest armatura łazienkowa z czujnikami sensorycznymi. Bezdotykowe baterie, z których leci woda, kiedy podłożymy pod nie ręce czy automatyczne spłuczki do toalety to nie tylko komfort, ale również oszczędność wody. Czujnik ruchu możemy też podłączyć do oświetlenia łazienki, aby światło automatycznie zapalało się po wejściu do środka i gasło po wyjściu z pomieszczenia.

Tym, którzy chcą bez wysiłku zadbać o czystość i higienę, polecić można deski toaletowe z funkcją mycia oraz robota czyszczącego toalety. Natomiast osobom, które szukają jeszcze większej ekstrawagancji, spodobać się może urządzenie do podgrzewania ręczników czy dyfuzor olejków eterycznych zapewniających piękne zapachy.

Nowoczesne mieszkanie warto wyposażyć w odpowiednio dobrane systemy Smart Home i inteligentne urządzenia. Pozwalają one zaoszczędzić wiele czasu na rutynowych czynnościach, takich jak sprzątanie czy gotowanie, zapewniają komfort i dostarczają rozrywki. W wielu przypadkach są też bardzo ekologiczne i energooszczędne, więc na dłuższą metę gwarantują oszczędność pieniędzy i zasobów. To doskonały wybór dla tych, którzy chcą w pełni korzystać ze zdobyczy techniki.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MINIMALIZM — NA CZYM POLEGA I CZEMU WARTO WPROWADZIć GO DO SWOJEGO żYCIA I DOMU?
DREWNIANE ZABAWKI DLA DZIECKA - CZY WYSZłY Z MODY?
MODNY, PRAKTYCZNY I W ODPOWIEDNIM ROZMIARZE – WYBIERAMY DYWAN DO SALONU

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum