Zwierzęta w domu - aranżacja wnętrz przyjazna czworonogom
Dobry design, modne kolory wnętrz i piękne meble to nie wszystko. W każdym domu najważniejsza jest atmosfera, którą niewątpliwie tworzą lokatorzy. Przygarniając do siebie czworonoga, zyskujesz przyjaciela, który zawsze będzie czekał na Twój powrót z pracy i chętnie potowarzyszy Ci przy posiłku, przytuli się w trakcie snu, zabawi gości. Zatem będzie wszędzie tam, gdzie właśnie go… potrzebujesz. Zwierzęta w domu to jednak nie tylko bezwarunkowa miłość, ale i obowiązki. Jak przygotować mieszkanie, aby zwierzęta w domu czuły się swobodnie?
Czego potrzebują zwierzęta w domu?
Przede wszystkim nienagannej organizacji. Aranżacja wnętrz musi być dostosowana do zwierzątka, które chcesz przygarnąć. Zatem dla kota i psa będzie ważne wyposażenie kuchni. Nie dlatego, że zapewne interesuje ich zawartość lodówki - chodzi o bezpieczeństwo. Nieprzeszklone szafki z okrągłymi uchwytami i odpowiednie kasetki na sztućce czy ostre przyrządy do krojenia będą doskonałym rozwiązaniem.
Aranżacja przestrzeni dla zwierząt to również zabezpieczenie wszelki roślin toksycznych dla psa i kota. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich uwzględnia wytresowanie czworonoga, by nie bawił się roślinami. Warto wtedy skonsultować się z behawiorystą, który pokaże kilka “sztuczek”, aby trening był rozwijającą zabawą. Drugi to umieszczenie roślin poza zasięgiem - odgródź je płotkiem lub ustaw w trudno dostępnym miejscu. Jeśli jednak podczas aranżowania wnętrza możesz obejść się bez uwzględniania roślin toksycznych dla zwierząt, to będzie zdecydowanie najlepszy pomysł.
Kolejną ważną sprawą, zwłaszcza jeśli zwierzak jest jeszcze młody i ciekawy dosłownie wszystkiego, to ukrycie kabli. Podobnie, jak w innych przypadkach - futrzak będzie nimi żywo zainteresowany i może je przegryźć. Zwierzęta w domu zmuszają nas do znakomitej organizacji, zatem i tu kable możesz ukryć w panelach lub koszach-organizerach. Ostatnią z kwestii bezpieczeństwa będzie zadbanie o odpowiednią odległość sztachet balkonowych, jak i skupienie się na barierkach parapetu. Oczywiście koty są znane z gracji i często spacerują po wąskich murkach - jednak dla swojego własnego komfortu, możesz lekko im to utrudnić.
Zwierzęta w domu - aranżacja legowiska
Naturalne i miękkie materiały to coś, co czworonogi lubią najbardziej. Oczywiście nie pogardzą syntetycznym puchatym dywanikiem łazienkowym, ale dom przyjazny dla zwierząt po prostu musi posiadać naturalne legowisko. Albo najlepiej dwa: jedno w pokoju dziennym, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu, a drugie w sypialni. Zwierzaki są stadne, zatem wyznaczenie im miejsca w swojej własnej, intymnej przestrzeni sprawi, że poczują się bezpiecznie.
Odpowiednie łóżeczka są wykonane z drewna czy wikliny, a wyłożone miękką i puchatą wełną. Legowisko postaw w miejscu, w którym milusiński będzie mógł czuć obecność domowników i w którym jednocześnie nie będzie przeciągu. Podobne zasady stosujemy również w kwestii klatek dla gryzoni, ponieważ chomiki, szynszyle czy koszatniczki są bardzo podatne na przeziębienia.
Detergenty dobre dla psa i kota
Aranżacja mieszkania dla psa i kota to również wyznaczenie im miejsca do zabawy. Czworonogi lubią zasady, ponieważ pozwalają im czuć się bezpiecznie i redukują stres. Ty również będziesz mógł odetchnąć z ulgą, kiedy zaznaczysz, że sofa nie jest miejscem na pałaszowanie smakołyków. Zabrudzeń dywanu czy ścian, mieszkając ze zwierzakiem, jednak nie unikniesz. Zwierzęta w domu to także dodatkowe sprzątanie.
Tutaj również dobrze jest użyć naturalnych środków piorących. Osoby, które starają się żyć eko znają pewnie moc orzechów piorących, jednak jeśli nie jesteś aż tak restrykcyjny, pamiętaj, aby posłanie czy kocyk zwierzaka wyprać w środkach, które nie mają zapachu cytryny, lawendy i nie są octowe. Zupełnie inaczej mają się sprawy, jeśli chcesz oduczyć szczeniaka czy kota obgryzać mebli - wtedy wysmarowanie nóg krzeseł olejkiem cytrynowym będzie dobrym odstraszaczem.
Meble z drewna w mieszkaniu, w którym mieszka czworonóg
Czy meble z drewna to dobry pomysł, gdy decydujesz się na zwierzęta w domu? Tak, z kilku powodów. Jednym z nich będzie z pewnością fakt, że materiał jest naturalny. Trendy w aranżacji wnętrz coraz mocniej fokusują się na naturalnych materiałach, co nie znaczy, że łóżko czy komoda, wzbogacone o metalowe elementy, nie będą dobrym rozwiązaniem. Łóżka oraz inne meble na metalowych nogach i płozach sprawdzą się przede wszystkim, kiedy zechcesz przygarnąć szczeniaka. Piesek nie obgryzie metalowych nóżek. Dodatkowo tak skonstruowane meble nauczą malucha, aby bawił się przeznaczonymi do tego gryzakami.
Dobrej jakości panele drewniane są odporne na zarysowania. W mieszkaniu, w którym zadomowiły się zwierzaki lepiej unikać dywanów. Drewniane panele, zabezpieczone odpowiednim olejem są odporne na kocie i psie pazury.
Meble z litego drewna zabezpiecz odpowiednimi pokrowcami, dopóki pupil nie nauczy się korzystać ze swoich zabawek. Naprawdę warto poświęcić chwilę na wytresowanie futrzastego przyjaciela, aby później cieszyć się zarówno z jego obecności w mieszkaniu, jak i dobrze skrojonego designu.
Meble z drewna dla zwierząt
Meble drewniane dla zwierząt to natomiast rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. Ciepły materiał wnosi szczyptę klasyki do pomieszczenia, a pupile doceni wyposażenie tylko dla niego. Zwłaszcza koty lubują się w drewnianych drapakach, które dodatkowo możesz owinąć naturalnym sznurkiem, zrobionym z agawy (tzw. sizal). Umieszczenie drewnianego drapaka dla kota w salonie może także skutecznie odciągnąć od zaczepiania pazurków o meble tapicerowane.
Wszelkiego rodzaju łóżeczka z drewna czy całe konstrukcje podwieszane pod sufitem zadowolą niejednego kota. Dzięki takim finezyjnym rozwiązaniom, mieszkanie nabierze niepowtarzalnego charakteru. Najbardziej zdeterminowani właściciele Puszków oraz Mruczków, decydują się stworzyć takie konstrukcje sami i wbrew pozorom… to wcale nie jest takie trudne. W ostateczności można zakupić kilka drewnianych półek, a kot będzie już wiedział, co z nimi zrobić.
Komentarze