czytania ( wyrazy)

Płytki kuchenne 2021 – czyli subway, marmur i chevron

Płytki kuchenne i ich zalety są nieocenione. Łatwe mycie i dezynfekcja, wytrzymałość, utrzymanie temperatury oraz wygląd. We wszystkich wymienionych kategoriach otrzymują solidne 5 gwiazdek. Jak zatem dobrać idealny wzór płytek kuchennych na ścianę Twojej kuchni? Czym różni się się subway od chevrona? Spieszymy z odpowiedzią!

Jak dobrze ułożyć wzór subway?

Subway to nazwa wzoru, w jaki możesz ułożyć płytki kuchenne na ścianę. Designem nawiązuje do nowojorskiego metra, w którym podziemne korytarze ozdobione są białymi, połyskującymi cegiełkami. Ale nie trzeba szukać tak daleko, wystarczy zejść do londyńskich czy paryskich podziemi - wzór subway jest tam doskonale widoczny. W Polsce natomiast od dawna zdobi kuchnie i łazienki, niezależnie od ich wymiarów. Co ciekawe, jesteśmy w tej kwestii tradycjonalistami i korzystamy z klasycznej kolorystyki płytek ściennych, mimo innych możliwości.

Płytki kuchenne na ścianę we wzorze subway łatwo położyć samodzielnie. Ze względu na ułożenie horyzontalne, problem przycinania płytek w rogu ściany jest zminimalizowany. Oczywiście ściana nie zawsze pokrywa się z wymiarami płytek i z pewnością trzeba będzie je skrócić. Jednak jest to pestka w porównaniu z dopasowaniem płytek w stylu chevron.

Płytki ścienne
Płytki kuchenne subway można umieścić pionowo lub poziomo. Ten drugi sposób jest jednak bardziej popularny.

Płytki kuchenne ścienne – jak uzyskać wzór chevron

Chevron (lub zamiennie szewron) można łatwo pomylić z tzw. stylem herringbone. Obydwa sposoby polegają na ułożeniu płytek ściennych w dobrze znaną jodełkę. Warto jednak podkreślić, że herringbone (nazwa nawiązująca do charakterystycznego ułożenia ości ryby) jest układany z 45-cio stopniowym nachyleniem. Jodełka w chevronie natomiast może mieć większe rozwarcie. To pozwala uzyskać mniej dynamiczny wzór, który lepiej wpasowuje się w eleganckie wnętrza kuchenne. Jednak najbardziej istotną różnicą jest sposób ułożenia płytek kuchennych. W stylu herringbone płytki kuchenne nachodzą na siebie, natomiast w stylu chevron stykają się z wyznaczoną wcześniej osią.

Wzór chevron i herringbone
Po lewej - styl herringbone, po prawej chevron.

Głównym problem w tym stylu jest przycinanie płytek tak, aby wpasowały się idealnie w kąty ściany. Jodełka nie jest prosta do uzyskania, jednak odpowiednie wymierzenie i ponumerowanie ceramicznych prostokątów znacznie ułatwi sprawę.

Aby poprawnie przygotować płytki kuchenne w stylu chevron, przygotuj ołówek, kątomierz, nożyk do cięcia oraz papier ścierny.

Marmur i płytki imitujące marmur

Marmur w kuchni to wzór ponadczasowy. Może znaleźć się zarówno na płytkach kuchennych w stylu chevron, jak i tych spod znaku subway. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby użyć prostokątnych płytek ściennych z motywem marmuru. Niewątpliwą zaletą płytek marmurowych jest możliwość połączenia ich z kamiennymi blatami. Dzięki temu uzyskasz swobodny design, który nie wyjdzie z mody przez lata.

Płytki kuchenne z marmuru są proste w aranżacji. Występują w ciemnych odcieniach z czarnym włącznie (tak, wiemy że czarny to nie jest kolor), a najpopularniejsze są te skąpane w bieli i piaskowych beżach. W tym sezonie kładziemy szczególny nacisk na te ostatnie, ponieważ kolory ziemi są mocnym trendem wnętrzarskim 2021 roku.

płytki kuchenne na ścianę
Marmur i złoto to klasyczne połączenie eleganckich kuchni.

Marmur bardzo dobrze przewodzi ciepło i jest odporny na zarysowania. Jednak i jego trwałość różni się w zależności od rodzaju płytek kuchennych. Z tego powodu zwracaj duża uwagę na podanie wartości w skali Mohsa, która definiuje twardość materiału. Niskie wartości, np. 2 lub 3 mówią, że wybrane płytki kuchenne na ścianę są miękkie. Im wyższa wartość w skali Mohsa tym marmur jest bardziej wytrzymały.

Jeżeli nie chcesz inwestować dużych kwot w płytki kuchenne marmurowe, z pomocą przyjdą płytki imitujące marmur. Są znacznie lżejsze niż naturalny kamień, dlatego będzie Ci jest łatwiej zamontować. Z uwagi na swoja wagę dobrze przylegają do ściany. Architekci wnętrz nie wskazują na duże różnice wizualne między marmurem a płytkami kuchennymi imitującymi marmur.

Płytki kuchenne 2021 - w jakim stylu?

Subway, marmur i chevron to wzory ponadczasowe. Pytanie, które powinniśmy postawić nie brzmi: “które płytki kuchenne wybrać”, a raczej: “który wzór dobrać do danego stylu”. I tutaj właśnie należy zacząć od podjęcia decyzji w jakim stylu chcesz, aby Twoja kuchnia była. Elegancki glamour ze złoconymi elementami rodem z willi w LA - wybierz marmur. Luźna kuchnia singla z dużymi oknami i roślinnością - zdecydowanie subway. Funkcjonalna i niezniszczalna kuchnia dla rodziny z gromadką dzieci - również subway. Płytki kuchenne subway sprawdza się także idealnie do kuchni w stylu vintage. Natomiast minimalistyczna przestrzeń potrzebuje urozmaicenia w postaci jodełki chevronu.

Wartym uwagi trikiem, który wniesie trochę koloru do aranżacji kuchni, są kolorowe fugi. To subtelne rozwiązanie jest raczej trendem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby trochę ożywić wnętrze. Zwłaszcza, jeżeli meble i płytki są dopasowane do siebie pod względem kolorystycznym (czyli w najczęstszym przypadku: są białe). Jeśli w kolejnym sezonie odważysz się na jeszcze więcej koloru, pamiętaj - są specjalne farby do płytek kuchennych. Wszystko zależy od Ciebie!

Drewno w kuchni

Płytki kuchenne, które nigdy nie wychodzą z mody zasługują na partnera, który wraz z nimi stworzy wnętrze, które nie oprze się zmieniającym trendom. To oczywiście drewno. Temat blatów drewnianych jest nam bardzo bliski. Jednak chcemy również podkreślić, że kuchnia otwarta na salon z jadalnią daje większe możliwości aranżacji przestrzeni z użyciem drewna. Meble na metalowych płozach z kolekcji STEEL równie dobrze sprawdzą się jako komoda oraz mebel kuchenny. Natomiast drewniane stoły rozkładane to świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca, gdy jadalnia znajduje się w części salonowej.

Płytki kuchenne
Dzięki drewnianej ławie zaoszczędzisz miejsce w kuchni. Na zdjęciu: kolekcja STEEL.

Wybierając stonowane drewno, dość gładkie z małą zawartością słojów z powodzeniem zestawisz je z popularną jodełką. Natomiast ciemne, egzotyczne drzewa wprowadzą pożądany kontrast do tak lubianych przez Polaków białych kuchni. Możesz także nawiązać do wzorów płytek kuchennych poprzez umieszczenie tego samego stylu układania paneli na drewnianej podłodze.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MINIMALIZM — NA CZYM POLEGA I CZEMU WARTO WPROWADZIć GO DO SWOJEGO żYCIA I DOMU?
DREWNIANE ZABAWKI DLA DZIECKA - CZY WYSZłY Z MODY?
MODNY, PRAKTYCZNY I W ODPOWIEDNIM ROZMIARZE – WYBIERAMY DYWAN DO SALONU

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum