Renowacja krzeseł z drewna — jak odnowić lub zmienić wygląd starego mebla?
Renowacja krzeseł z drewna to relatywnie proste zadanie. Odpowiednio przeprowadzone pozwala odnowić stare meble lub zmienić ich wygląd i dostosować je do różnych stylów aranżacji. Sprawdź, jak szybko, łatwo i skutecznie przeprowadzić renowację krzeseł drewnianych!
Renowacja krzesła z drewna — czy warto?
Renowacja krzeseł z drewna to skuteczny sposób na naprawienie mebli, nadanie im nowego życia czy zmianę ich wyglądu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy w ogóle warto to robić, czy może lepiej kupić nowe krzesła.
Taki dylemat mają przede wszystkim te osoby, które nigdy wcześniej nie podejmowały się renowacji mebli drewnianych. Obawiają się więc, że to zadanie zbyt trudne, czasochłonne lub kosztowne. Nic bardziej mylnego!
Renowacja krzeseł z drewna, w zależności od stanu mebli, nie powinna zająć więcej niż kilka godzin. Przy relatywnie dobrym stanie krzeseł, można ją zrobić w jedno popołudnie. Zakres czynności naprawczych może być oczywiście różny, ale w zasadzie wszystkie można przeprowadzić samodzielnie i to bez użycia skomplikowanych narzędzi.
Nie ma również powodu, by obawiać się o koszt renowacji krzeseł z drewna. Wystarczą do tego podstawowe narzędzia i trochę farby czy lakieru, a to nie są drogie rzeczy.
Renowacja krzeseł drewnianych zapewnia wręcz oszczędność — nowe meble z drewna to bowiem spory wydatek. Nieco podniszczone, stare krzesła do renowacji możemy natomiast znaleźć na własnym strychu czy w piwnicy lub nabyć na pchlim targu za niewielkie pieniądze.
Co więcej, renowacja krzeseł z drewna pozwala nadać drugie życie meblom w starym stylu. To idealny sposób na zdobycie atrakcyjnego wyposażenia do aranżacji retro, rustykalnych, industrialnych czy eklektycznych, a także klasycznych. Stare meble często mają urzekające formy, ciekawe detale i po prostu dobry design.
Renowacja krzeseł z drewna jest więc prosta i tania, nie wymaga specjalnych umiejętności czy narzędzi, a do tego pozwala zdobyć niepowtarzalne meble w starym stylu. Odpowiedź na pytanie o to, czy warto, jest zatem oczywista — jak najbardziej!
Co jest potrzebne do renowacji krzesła z drewna?
Przed przystąpieniem do renowacji krzeseł z drewna, warto przygotować sobie wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. To, czego konkretnie będziemy potrzebowali, zależy oczywiście od stanu krzesła i planowanego zakresu prac. Niemniej, pod ręką warto mieć:
- papier ścierny (lub szlifierkę),
- szpachelkę,
- przybory malarskie — pędzel, wałek, kuwetę,
- śrubokręt (a najlepiej dwa — płaski i krzyżakowy),
- impregnat do drewna, preparat gruntujący i wybraną farbę lub lakier.
Dodatkowo przydać mogą się takie rzeczy, jak folia do zabezpieczenia podłogi, taśma malarska, szablony do malowania, jeśli chcemy nanieść na krzesło jakieś desenia. W przypadkach ekstremalnych do usuwania starej farby konieczne może być zastosowanie opalarki lub specjalnego preparatu. Chociaż szlifowanie papierem ściernym powinno sobie poradzić z najbardziej opornymi powłokami. Jeśli krzesło jest mocno uszkodzone, przydatna może być też szpachla do drewna, czyli specjalna pasta na bazie drewnianych wiórów, która uzupełnia się ubytki.
Renowacja krzesła drewnianego — przygotowania
Jeśli masz już materiały i narzędzia, możesz przystąpić do dzieła. Zasadniczym działaniem przy renowacji krzeseł drewnianych jest po prostu usunięcie starych powłok malarskich i nałożenie nowych. Pozwala to na odświeżenie lub zmianę wyglądu mebla.
Oczywiście przy okazji tych działań dokonuje się niezbędnych napraw — dokręca się (lub wymienia) śrubki, szlifuje zadrapania czy uzupełnia ubytki. Niemniej, to właśnie malowanie daje najwyraźniejsze efekty estetyczne i to od niego w największej mierze zależy, jak będzie się prezentował odnowiony mebel.
Demontaż krzesła
Renowacja krzeseł z drewna zaczyna się zatem od przygotowania powierzchni do malowania, a to proces kilkuetapowy. Pierwszym krokiem powinno być rozmontowanie krzesła na części. Znacznie łatwiej bowiem operuje się na elementach składowych niż na całym, złożonym meblu.
Jeśli jednak krzesło jest klejone, nie zawsze warto je rozmontowywać. Czasami klej trzyma na tyle mocno, że próba demontażu kończy się połamaniem elementów, a tego oczywiście nie chcemy. Jeśli jednak krzesło da się stosunkowo łatwo rozłożyć na części — powinniśmy to zrobić.
Usuwanie starej farby
Drugi krok przy renowacji krzeseł z drewna to usunięcie starych powłok malarskich — farby czy lakieru. Metod jest kilka, a ich wybór zależy częściowo od wygody renowatora, a częściowo od stanu samego krzesła. Jeśli np. farba się łuszczy i schodzi sama, wystarczy użyć szpachelki i papieru ściernego. Mocniej trzymające się powłoki mogą wymagać wykorzystania specjalnych preparatów.
Stare powłoki należy usunąć dokładnie, zwracając szczególną uwagę na załamania, zakamarki czy ornamenty. Pozostawienie resztek starej farby lub lakieru nie tylko utrudni estetyczne malowanie, ale przede wszystkim może sprawić, że nowa powłoka nie będzie się dobrze trzymała.
Szlifowanie krzeseł do renowacji
Po zdjęciu starej farby można przejść do kolejnego etapu renowacji krzeseł z drewna, czyli do szlifowania. To krok, który jest bardzo ważny, a przy tym najbardziej żmudny i wymagający najwięcej pracy. Szlifowanie można przeprowadzić ręcznie — z pomocą papieru ściernego o odpowiedniej gradacji — albo mechanicznie — używając szlifierki.
Podczas szlifowania nie tylko usuwa się resztki starej farby lub lakieru, ale też niweluje rysy i zadrapania oraz przywraca gładkość powierzchni.
Wyszlifowaną powierzchnię należy dokładnie odpylić i oczyścić. Można użyć wilgotnej szmatki. Istotne jest przy tym, by odpylić wszystkie zakamarki.
Malowanie, czyli renowacja lub zmiana wyglądu krzesła
Po zdjęciu starej farby, przeszlifowaniu i odpyleniu, można przejść do najważniejszego etapu renowacji krzeseł drewnianych, czyli do ich malowania.
Wybór preparatu do malowania nie jest jedynie kwestią koloru. Zanim zamoczymy pędzel w farbie, przemyślmy, gdzie krzesło ma stać, przed czym musi być zabezpieczone i jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Sposobów na wykończenie drewna jest bowiem całkiem sporo.
Jeśli więc chcemy osiągnąć efekt naturalny — podkreślenie usłojenia drewna i jego barwy — wybierzmy bezbarwne oleje lub lakiery. Do malowania “na kolor” należy natomiast zastosować odpowiednie farby przeznaczone do malowania drewna. Efekt pośredni — zmianę koloru, ale zachowanie rysunku usłojenia — uzyskamy dzięki odpowiednim bejcom i lakierobejcom.
Renowacja krzeseł z drewna inaczej przebiegnie, gdy chodzi o meble na ogród, taras czy balkon i krzesła do jadalni lub kuchni. Te, które będą wystawione na działanie warunków atmosferycznych, powinny bowiem być odpowiednio zabezpieczone. Przed malowaniem trzeba je zatem zaimpregnować, a do malowania wykorzystać preparaty wodoodporne.
Renowacja krzeseł z drewna daje ogromne możliwości zmiany wyglądu mebli. Można łączyć wiele kolorów i sposobów wykończenia. Ta swoboda pozwala w łatwy sposób dopasować meble właściwie do każdej aranżacji. Renowacja krzeseł drewnianych to zatem świetny pomysł, dzięki któremu stare meble zyskają nowe życie w Twoim domu!
Komentarze