Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Salon prowansalski — jak stworzyć aranżację i wybrać meble w stylu prowansalskim?

Salon prowansalski to ucieleśnienie ciepła, wygody, swojskości i przytulności. Ten styl wywodzi się ze słonecznej Prowansji — region Francji słynącego z pięknych, sielskich widoków, bujnej natury i spokoju. Jeśli chcesz wprowadzić takie cechy do swojego domu, salon prowansalski będzie strzałem w dziesiątkę!

Salon prowansalski - aranżacja w jasnych barwach
Jasne, przytulne, ciepłe i pełne energii - takie właśnie są wnętrza prowansalskie

Na czym polega styl prowansalski?

Pochodzący z południowej Francji styl prowansalski doskonale oddaje specyfikę tamtego regionu. Prowansja słynie bowiem z sielskiego, spokojnego, wiejskiego klimatu, wspaniałej, bujnej przyrody, lawendowych pól i urokliwych miejscowości z wąskimi uliczkami i kamiennymi domkami.

To region rolniczo-przemysłowy, ale również turystyczny. Właśnie w Prowansji znajduje się słynne Lazurowe Wybrzeże. Bliskość Morza Śródziemnego sprawia, że Prowansja cieszy się wyjątkowo łagodnym klimatem. Lato jest tu gorące i suche, a zima krótka i łagodna. Region słynie ze wspaniałej przyrody i pięknych widoków. Są one zasługą nie tylko z popularnych tu upraw lawendy, które często ciągną się niemal po horyzont. Samo ukształtowanie terenu jest bardzo urokliwe — na wschodzie są to obszary górskie i wysokogórskie, na zachodzie bardziej płaskie, równinne. Nie brakuje więc wspaniałych pejzaży, dzikiej przyrody i pięknej pogody.

Atuty wizualne (i nie tylko) regionu docenili zresztą światowej sławy malarze. Prowansja była bowiem inspiracją i tematem licznych prac van Gogha, Cézanne’a czy Gauguina.

Styl prowansalski doskonale wpisuje się w specyfikę tego regionu. Jest jasny, pogodny, bardzo przytulny i sielski. Widzimy w nim wyraźne odniesienia do natury — w materiałach, ale też wzornictwie. Pojawia się więc drewno, kamień, wiklina, ceramika, kuty metal i tkaniny roślinne. Istotną rolę w prowansalskich wnętrzach odgrywa roślinność — tak doniczkowa, jak i w formie ciętej, suszonej czy w postaci różnego rodzaju stroików.

Dominują barwy jasne i naturalne — biele, beże, żółcie, jasne brązy, a w detalach i dodatkach pojawia się błękit nieba i kolor lawendy. Paleta jest spokojna, jasna i stonowana, Nie ma tu wyrazistych, ostrych, mocno rzucających się w oczy akcentów. Aranżacje są spójne, ale absolutnie nie nudne czy mdłe.

Styl prowansalski daleki jest też od minimalizmu. Popularne są tu zdobione meble i stosunkowo liczne dodatki oraz dekoracje. Jednak wszystkie elementy muszą być dobierane starannie i dopasowane do pełnego obrazu pomieszczenia.

Prowansja - pejzarz
Prowansja to jeden z najpiękniejszych obszarów Francji. Styl wnętrzarski z tych okolic odzwierciedla sielankowy charakter regionu.

Meble w stylu prowansalskim, czyli jakie?

Meble w stylu prowansalskim to przede wszystkim drewno, rzadziej wiklina. Naturalny materiał ma tu zasadnicze znaczenie, ponieważ styl prowansalski nie znosi sztucznizny i udawania.

Prowansalskie meble powinny więc być wykonane z solidnego drewna, najlepiej litego. Doskonale sprawdzi się buk czy dąb — gatunki wyjątkowo wytrzymałe i naturalnie piękne.

Drewniane meble prowansalskie bardzo często są bielone. Na biało maluje się najczęściej całe meble, rzadziej tylko fronty, jak w kolekcji Bianco. Biel jest tu barwą dominującą. Pojawia się nie tylko w meblach, ale też na ścianach i podłogach.

Do salonu prowansalskiego pasują jednak również drewniane meble w naturalnym kolorze. Ciepłe odcienie drewna świetnie wpisują się w przytulny, naturalny klimat tych wnętrz. Dodatkowo rysunek usłojenia wzbogaca aranżację wizualnie. Dodaje jej pewnej głębi i urozmaicenia.

W aranżacjach prowansalskich doskonale wyglądają też meble stare lub postarzane. Mamy tu zatem wyraźne nawiązanie do stylistyki rustykalnej i nie bez powodu. Oba style mają przecież wiele wspólnego — autentyczność, nawiązania do natury, sielski klimat wsi itp. Niekiedy mówi się wręcz, że styl prowansalski to po prostu południowofrancuska odmiana stylu rustykalnego.

Forma mebli prowansalskich jest dekoracyjna, ale nie przesadnie. Pojawiają się więc masywniejsze meble na cokole, jak i lekkie elementy na giętych nóżkach. Ozdobą są metalowe okucia, dekoracyjne uchwyty, ale także tłoczenia frontów, gzymsy czy rzeźbienia — najlepiej z motywami roślinnymi. We wnętrzach prowansalskich doskonale spisują się również meble z przeszkleniem. Za szybą umieszcza się dekoracyjną ceramikę i szkło, kolekcje trunków czy inne ozdoby i ważne dla domowników przedmioty.

Aranżacja salonu w stylu prowansalskim
Prowansalskie meble mają dekoracyjny, ale nie kiczowaty charakter

Meble tapicerowane to przede wszystkim naturalne tkaniny — len i bawełna. Te materiały pojawiają się zresztą również w dodatkach — zasłonach czy poduchach.

Wyposażenie ma być estetyczne, funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Ma przywodzić na myśl sielskość wsi. Może nosić wyraźne ślady zużycia, które świadczą o kryjącej się w nich historii i autentyczności. Co więcej, dobrze wyglądają tu meble pochodzące z różnych kolekcji. Pod tym względem salon prowansalski może być naprawdę eklektyczny, łącząc elementy retro, formy klasyczne i współczesne meble minimalistyczne.

Salon w stylu prowansalskim — kluczowe elementy aranżacji

Salon prowansalski powinien być przede wszystkim ciepły, przytulny i wygodny. Jego aranżację warto zacząć od bazy. Na ścianach powinny pojawić się jasne, lekkie barwy — najlepiej biel, ale może być złamana, wchodząca w odcienie kremowe.

Jeśli chodzi o fakturę ścian, sprawdzi się zarówno gładki tynk, jak i elementy strukturalne. Dobrym pomysłem mogą być drewniane panele ścienne (również w formie lamperii), strukturalne farby i tynki, a nawet tapety.

Podłoga w salonie prowansalskim koniecznie powinna być drewniana. Świetne będą długie, szerokie deski kładzione z szeroką fugą. Doskonale sprawdzi się także drewno rozbiórkowe. Klasyczna podłoga prowansalska jest bielona, ale naturalne barwy drewna też się dobrze sprawdzą, jeśli w innych elementach zastosujemy dużo bieli.

Salon prowansalski powinien też być przestronny. Na szczęście stosowanie jasnych barw powiększa pomieszczenia optycznie, więc nawet na mniejszym metrażu da się zastosować tę estetykę. Niemniej, o ile to możliwe, warto ograniczyć ilość podziałów architektonicznych. Salon prowansalski można więc połączyć z jadalnią czy otwartą kuchnią. Dobrym wydłużeniem perspektywy będą też duże, odsłonięte okna i lustra.

Aranżacja salonu
Prowansalskie wnętrza to przede wszystkim jasne barwy i dekoracyjna forma mebli. Jednak jest to styl bardzo elastyczny i nawet nowoczesnym aranżacjom można nadać nieco prowansalskiej nuty

Kącik wypoczynkowy w salonie prowansalskim

Zasadniczym elementem salonu prowansalskiego (i każdego innego) jest kącik wypoczynkowy. Klasycznie składa się z trzech elementów — sofy (narożnika lub foteli), stolika kawowego i szafki RTV.

Sofa w stylu prowansalskim może być meblem na nóżkach (najlepiej giętych lub dekoracyjnie tłoczonych). Dobrym wyborem będą więc meble ludwikowskie. W takich modelach często widzimy zaokrąglone, wygięte na zewnątrz podłokietniki, obłe oparcia o dekoracyjnej formie i pikowanie. Sprawdzą się także sofy Chesterfield.

Prowansalski salon można jednak wyposażyć także w nisko osadzoną sofę bez nóżek. Takie modele wybiera się do wnętrz z wyraźniejszą nowoczesną nutą. Są to zazwyczaj sofy o prostej budowie, bez dekoracyjnych akcentów. Ozdobny charakter nadaje się im przez dodatki — poduchy, narzuty — ale również przez bardziej wybujałe otoczenie, w tym dekoracyjne meble do salonu.

Do sofy dekoracyjnej dobiera się np. prostsze stoliki kawowe, a do prostych mebli wypoczynkowych stoliki bardziej ozdobne (choć to też nie jest twardą zasadą). Przy ludwikowskiej sofie może więc stanąć stolik Odys o formie wyraźnie inspirowanej prowansalskim stylem. Równie dobrze sprawdzi się jednak znacznie prostszy, okrągły model Erda lub prostokątny Irde. Z kolei przy sofie o bardziej nowoczesnej i minimalistycznej formie dobrze komponował się będzie stolik Bona lub Paris z dekoracyjnymi nogami.

Dopełnieniem kącika wypoczynkowego w salonie prowansalskim jest szafka RTV. Skrzyniowe meble prowansalskie, jak już wspomniałem, mają dosyć dekoracyjne formy. Istotne są w nich detale — okucia, uchwyty, ale też forma samych korpusów czy frontów. Świetnie sprawdzą się zatem meble o ozdobnym, ale nie kiczowatym charakterze. Szafka RTV Paris, Odys i Bona to przykłady, które z pewnością wpiszą się w styl prowansalski. Jednak aranżacji można dodać nieco bardziej nowoczesnego charakteru, stosując np. model Greg z wyraźnie nowoczesnym korpusem na tłoczonych, umieszczonych pod kątem nóżkach, które przywołują klasycznego ducha.

Szafka RTV z kolekcji Greg
Kolekcja Greg to doskonały przykład nowoczesnego podejścia do stylu prowansalskiego

Salon prowansalski i meble do przechowywania

Salon prowansalski to oczywiście nie tylko kącik wypoczynkowy. Mamy tu również liczne meble do przechowywania czy ekspozycji dekoracji i pamiątek. Wnętrza prowansalskie lubują się m.in. w meblach z przeszkleniem.

Kredensy sprawdzą się w salonie prowansalskim połączonym z jadalnią. To meble idealne na estetyczną wystawę ulubionej zastawy, kolekcji szkła, ceramiki, wina lub innych trunków. Wysoka funkcjonalność zapewnia przede wszystkim modele łączące zamknięte przestrzenie z przeszklonymi gablotami. Klasycznie prowansalskie są modele z kolekcji Odys, ale wykorzystać można również te z kolekcji Bona czy Paris.

W salonie prowansalskim nie powinno też zabraknąć witryny. Może ona posłużyć za biblioteczkę lub miejsce ekspozycji rodzinnych pamiątek, fotografii, bibelotów i dekoracji. Sprawdzą się tutaj te same kolekcje, co w przypadku kredensów. Jednak można też zastosować bardziej nowoczesne meble.

Jeśli chcemy nadać wnętrzu bardziej współczesnego wyrazu, dobrym wyborem będą witryny i komody z kolekcji Bingo czy Cubic. Mają one minimalistyczne formy bez charakterystycznych dla stylu prowansalskiego zdobień. Jednak symetria konstrukcji, proporcje oraz wyraźne podziały modułów (szuflad, szafek itd.) sprawiają, że doskonale wpiszą się w otoczenie mebli o typowo prowansalskiej budowie.

Komoda drewniana z kolekcji Bingo
Komoda Bingo, mimo minimalistycznej formy, ma pewne cechy, które dobrze wpisują się w prowansalskie wnętrza

Warto tu jeszcze raz przypomnieć, że salon prowansalski doskonale przyjmuje mieszanie mebli z różnych kolekcji. Ten eklektyzm jest tu zatem mile widziany i w tym tkwi siła tej estetyki. Może ona bowiem być zarówno sentymentalna, romantyczna i odnosząca się do epok minionych, jak i bardziej współczesna, wysoce funkcjonalna, a jednocześnie przytulna i ciepła.

Dodatki i dekoracje, które uzupełnią salon prowansalski

Salon prowansalski to również dobrze dobrane dodatki i dekoracje. Nie jest to w żadnym wypadku styl minimalistyczny i przede wszystkim widać to właśnie w dodatkach. Półki, regały, blaty komód i przeszklone gabloty wypełniają tu liczne dekoracje, bibeloty, pamiątki, przedmioty użytkowe i czysto sentymentalne.

Nie znaczy to, że salon prowansalski ma się stać graciarnią. Wnętrza ma przecież być przytulne i wygodne, a takie z pewnością nie będzie, kiedy zarzucimy je losowo dobranymi elementami.

Dodatki i dekoracje należy więc wybierać z uwagą i troską o ich wartość — nie tyle finansową, ile osobistą — użytkową lub emocjonalną. Wnętrza prowansalskie są mocno spersonalizowane właśnie przez wykorzystanie rodzinnych fotografii, osobistych pamiątek, ale też sztuki użytkowej czy po prostu dekoracji trafiających w indywidualne gusta domowników.

Dodatki warto zatem dobierać tak, by każdy z nich w jakiś sposób wzbogacał rodzinną i domową atmosferę — przywoływał miłe wspomnienia i skojarzenia lub po prostu służył jako element funkcjonalny.

Dekoracje i dodatki
W prowansalskim wnętrzu dekoracji i dodatków nie może zabraknąć. Sprawdzą się rośliny, przedmioty użytkowe, ale również osobiste pamiątki i bibeloty

Typowe dodatki prowansalski

Poza rzeczami osobistymi istnieją jednak pewne elementy uniwersalne, które są charakterystyczne dla tego stylu. Salon prowansalski warto więc wzbogacić o koronkowe obrusy i serwety, tekstylia w barwach lawendy, nieba i słońca, a także rośliny. Najlepsze są oczywiście żywe rośliny doniczkowe, ale kwiaty cięte czy suszone również znajdą tu swoje miejsce.

Ściany ozdabia się pięknie oprawionymi lustrami, prowansalskimi pejzażami, obrazami i grafikami o tematyce wiejskiej lub z motywami roślinnymi. Przydadzą się też pudełka, pojemniki i kosze, dekoracje tworzone metodą decoupage i rozmaite elementy DIY.

Salon prowansalski doskonale przyjmuje też upcykling, czyli nowe wykorzystanie starych przedmiotów. Podrdzewiała konewka czy metalowe wiaderko może być świetną donicą, a pusta szklana butelka przyozdobiona wstążką lub sznurkiem zmieni się w ciekawy wazon.

W stylu prowansalskim liczy się więc swoboda, lekkość i kreatywność. Można tu łączyć nowe i stare, dekoracyjne i minimalistyczne, wybujałe i proste. Obok siebie stają ozdobne, prestiżowe antyki i samodzielnie wykonane dekoracje z materiałów z odzysku. Wszystko to w składa się w cudowny, sielski i bardzo osobisty klimat, który jest kluczem do stylu prowansalskiego.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

W OTWARTEJ PRZESTRZENI - PANORAMA 360°
BIAłO I PRZYTULNIE - PANORAMA 360°
DWUKONDYGNACYJNE MIESZKANIE Z "ATRIUM" - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum