Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble w stylu retro, czyli powrót do przeszłości w Twoim wnętrzu

Meble w stylu retro są jak sentymentalna podróż do czasów minionych. To styl, który wyraźnie przywołuje estetykę XX-wiecznych aranżacji. Często są to więc wnętrza inspirowane tym, co pamiętamy z domów naszych babć, rodziców, czy ze starych filmów. Jak wprowadzić ten styl do swojego domu i wybrać meble w stylu retro? Sprawdź!

Aranżacja w stylu retro
Retro to podróż do różnych okresów wieku XX. W Polsce bardzo często do czasów PRL-u

Styl retro — inspiracje z przeszłości

Styl retro to estetyka inspirowana designem z poprzedniego wieku. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma twardo ustalonych ram czasowych. I choć większość typowych mebli w stylu retro odwołuje się do projektów z lat 50.,60.i 70., pojawiają się także elementy wcześniejsze i późniejsze.

A więc styl retro jest pewną mozaiką wzornictwa z różnych lat wieku XX. To ważna uwaga, bo siła tych aranżacji leży m.in. w swobodzie i eklektyzmie. To styl luźny i kreatywny, pozwalający czerpać z historii to, co najlepsze, najciekawsze i najbardziej estetyczne.

Warto także podkreślić, że styl retro nie jest odtwarzaniem dawnych aranżacji co do joty. Nie chodzi o to, by w swoim mieszkaniu stworzyć skansen i kapsułę, w której zamknięte będą sentymenty do tego, co minione. Dlatego nowoczesne meble w stylu retro (jakkolwiek paradoksalnie by to nie brzmiało) doskonale łączą elementy charakterystyczne dla designu XX-wiecznego z nowymi rozwiązaniami.

Wygląd takich nowoprojektowanych mebli w stylu retro odzwierciedla ducha tych aranżacji. Styl retro czerpie bowiem inspirację z historii, ale jej nie odtwarza. Mieszkania urządzone w tej estetyce są “na czasie”. Są nowoczesne, funkcjonalne, dopasowane do potrzeb, preferencji i wymogów kulturowych współczesnego człowieka.

Meble w stylu retro - formy współczesne
Współczesne meble w stylu retro przywołują dobre praktyki projektowe z minionych lat i łączą je z nowoczesnymi trendami

Charakterystyka stylu retro

Wyżej napisałem, że styl retro nie ma twardo ustalonych ram i jest eklektycznym połączeniem nawiązań do różnych okresów XX. wieku oraz do współczesności. Istnieją jednak pewne charakterystyczne dla tej estetyki cechy. Są to elementy spajające i wyróżniające te aranżacje. To właśnie one nadają wyraźnego ducha retro.

Przede wszystkim mamy tu mocne, żywe kolory. Intensywne czerwienie, pomarańcze, fiolety czy zielenie, a nawet akcenty złota zestawia się ze stonowanymi tonami brązu czy oliwkowego.

Te żywe, energetyczne barwy pojawiają się przede wszystkim w meblach i dodatkach, co pozwala im się wybić z tła. Meble w stylu retro to również charakterystyczne projekty. Przywołuje się tu ducha minionych epok, ale w najlepszym wydaniu, Powracają więc projekty wyjątkowe, rzucające się w oczy, bardzo reprezentatywne dla danego okresu historycznego. Takie elementy są więc wyróżnione dwojako — poprzez charakterystyczny design i mocne barwy.

Fotel w stylu retro
Elementy retro w aranżacji powinny być wyraziste -- wyróżnione niebanalnym designem, kolorem czy wzornictwem

Styl retro to także wyraziste wzory. Pojawiają się desenie geometryczne, jak i roślinne. Pasiaste tapety, fotele z kwiecistą tapicerką, płytki układane w geometryczne mozaiki i wzory — wszystko to ma swoje miejsce w stylu retro.

Kolejny istotny element to materiały. W Polsce retro często kojarzy się z PRL-em, a ten z kolei z bylejakością. Tymczasem aranżacje w stylu retro stawiają na wytrzymałość i długowieczność. Jest tu zatem miejsce na drewniane meble, ale także na wysokiej jakości forniry, metal, glazurę i terakotę, a nawet plastik, ale wysokiej jakości. Zresztą doskonale wiemy, że PRL-owskie meblościanki do dziś stoją w wielu domach i wciąż nieźle się trzymają.

Meble w stylu retro — co je wyróżnia?

Meble w stylu retro to temat rzeka. Sam fakt, że są to projekty z różnych okresów wieku XX. sprawia, że bogactwo form jest nieprzebrane. Co istotne, meble retro to nie tylko autentyczne antyki z tamtych lat, ale także elementy stylizowane i nowe projekty inspirowane przeszłością.

Doskonałym przykładem nowoczesnego podejścia do tego stylu jest kolekcja Retro. Są to wysokiej jakości meble z drewna litego, których forma wyraźnie nawiązuje do klasyki designu z czasów PRL. Mamy więc charakterystyczne zwężające się ku dołowi nóżki umieszczone pod kątem czy obłe, lekko wysunięte poza obrys korpusów boki mebli skrzyniowych.

Szczególną nutą nostalgii wyróżniają się fotel i sofa z tej kolekcji. Od razu przywołują skojarzenia z klasycznymi projektami Henryka Lisa, Romana Modzelewskiego czy Józefa Chierowskiego. O ile jednak te inspiracje są wyraźne, o tyle meble z kolekcji Retro nie odtwarzają tamtych projektów kropka w kropkę. Są nowoczesną odsłoną tego, co w tamtym designie było ciekawe i przykuwające uwagę.

Kolekcja Retro jest więc z jednej strony sentymentalnym powrotem do estetyki PRL-u, ale jednocześnie jest wyrazem bardzo nowoczesnej myśli projektowej. To meble współczesne, o wyraźnie podkreślonej funkcjonalności i mocnych akcentach minimalistycznych. To formy proste, przejrzyste i “czyste”.

Meble w stylu retro - fotel, sofa i stolik kawowy
Kolekcja Retro to doskonałe połączenie inspiracji designem XX-wiecznym z nowoczesnymi rozwiązaniami projektowymi

Jakie meble do mieszkania w stylu retro?

Aby urządzić nowoczesne mieszkanie w stylu retro, nie wystarczy zatem zapchać go starymi gratami. Istotna tego stylu leży w dobrym połączeniu i wyważeniu tego, co stare z tym, co współczesne.

Pisałem już, że aranżacje tego rodzaju opierają się na mocnych, wyrazistych elementach — bardzo charakterystycznych projektach, intensywnych barwach i pstrokatych deseniach.

Jednak nadmiar takich elementów wprowadzi raczej chaos niż ciekawą estetykę. Dlatego meble w stylu retro wybiera się z uwagą i troską. Często stawia się na pojedyncze elementy, które wyróżnią się w pomieszczeniu, dobierając od nich spokojniejsze projekty. Dobrym pomysłem są np. stylizowane kredensy wkomponowane w minimalistyczne otoczenie innych mebli.

I tak na przykład kredens Odys z gzymsem przy blacie górnym, mocnymi podziałami modułów i tłoczonymi drzwiczkami doskonale wyróżni się na tle znacznie prostszych mebli z kolekcji Greg. Jednocześnie toczone, mocowane pod kątem nogi w meblach Greg będą nawiązaniem do stylu retro, więc cała aranżacja nie straci swojego ducha.

Oczywiście w aranżacjach retro nie może zabraknąć charakterystycznej komody. To meble wysoce funkcjonalne, ale też bardzo estetyczne. Często stają się centralnym elementem wystroju, a na ich górnym blacie urządza się wystawki ważnych dla domowników pamiątek i bibelotów. 

Aranżacja salonu w stylu retro
Połączenie starego z nowym to przepis na aranżację w stylu retro, która nie zmieni mieszkania w skansen

To, jaką komodę wybierzemy, zależy w dużej mierze od kierunku, ku którym aranżacja ma się skłonić. Do estetyki PRL-owskiej pasuje oczywiście komoda Retro, akcent francuski wprowadzi model Paris, a mięso prowansalskiej klasyki dostarczy komoda Odys. Pole do popisu jest zatem naprawdę duże.

Dla fanów PRL-u nieodzownym sprzętem jest meblościanka. Jednak można podejść do niej kreatywnie i w sposób nowoczesny. Coraz popularniejsze jest tworzenie modułowych meblościanek, w których wykorzystuje się szafki wiszące. Umieszczone na różnych wysokościach zastępują klasyczne, ciężkie meble, a pozwalają zagospodarować całą ścianę. Świetnie uzupełnią też klasyczne regały czy szafy, dodając aranżacji lekkości.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

SYPIALNIA W STYLU RETRO — MEBLE, DODATKI I ARANżACJA
MEBLE W STYLU VINTAGE — MODNE WYPOSAżENIE Z DAWNYCH LAT
STYL RETRO W TWOIM WNęTRZU, CZYLI ODKURZAMY MEBLE, OZDOBY I DODATKI VINTAGE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum