Lite drewno – materiał wiecznie modny
Lite drewno było modne setki lat temu, jest teraz i będzie modne w kolejnych latach. Co jest w nim takie wyjątkowe? Naturalność, której podświadomie każdy z nas potrzebuje, wysoka jakość, którą lubimy się otaczać i ciepło, w którym czujemy się bardzo dobrze. Z biegiem lat będzie zmieniała się forma mebli, sposoby układania podłóg lub też wzory drewnianych dekoracji ściennych. Sam materiał – lite drewno – będzie modny wiecznie!
Lite drewno – było, jest i będzie
Dopóki nasza planeta istnieje, drewno raczej będzie dostępne. Świadomość ekologiczna nakazuje sadzić coraz więcej drzew. Możemy więc śmiało przypuszczać, że materiał zawsze będzie w gotowości by nam służyć.
Druga kwestia to jakość drewna, która oferuje możliwość długotrwałego użytkowania mebli, podłóg czy innych elementów drewnianych. Gdy powierzchnia lekko się zużyje, zawsze można ją na nowo przeszlifować, odmalować, zakonserwować i znów cieszyć się pięknem natury. Komisy meblowe i pchle targi posiadają w swoim asortymencie głównie meble drewniane. Nie znajdziemy tam popularnych i tanich sklejek, gdyż zwyczajnie nie wytrzymałyby próby czasu. Za to meble drewniane potrafią w doskonałym stanie przetrwać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat!
Wybierz drewno i żyj w zgodzie z naturą
To hasło może mieć dwa przesłania. Po pierwsze widok pięknej linii słojów oraz przyjemna w dotyku faktura drzewa sprawiają, że czujemy kontakt z naturą. W takim pomieszczeniu łatwiej odpocząć i się zrelaksować. Zbyt duża ilość plastiku, nienaturalnych barw czy chemii dodawanej przy tworzeniu mebli ze sklejek mogą działać przytłaczająco.
Po drugie wybierając lite drewno dbamy o przyrodę. Meble czy podłogi drewniane są bardziej żywotne niż z innych materiałów, w związku z czym rzadziej wymieniamy je na nowe. Do tego proces tworzenia produktów z drewna nie generuje dużego zanieczyszczenia oraz szkodliwych odpadów.
Lite drewno daje szerokie możliwości
Nie ma tak wdzięcznego materiału, jak surowiec drzewny. Jego obróbka pozwala stworzyć niebywale proste przedmioty, a także prawdziwe dzieła sztuki. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów drzew. Każde z nich ma inne usłojenie, odcień, fakturę i właściwości. Dalej mamy do wyboru wygląd np. mebla. Może być prosty, żłobiony, rzeźbiony, opływowy, frezowany, łączony na różne sposoby lub w jednym kawałku. W końcu wybieramy ostateczną formę pokrycia drewna: od naturalnego, surowego drzewa, poprzez olejowane, woskowane, malowane, aż po pokrycie lakierem na wysoki połysk.
Z drewna można robić niemal wszystko. Zbudować dom, położyć podłogi i parkiety, wstawić okna i drzwi z tego surowca, obić ściany nowoczesną boazerią, ustawić meble drewniane oraz różnego rodzaju dodatki. Z drewna może być nawet zastawa stołowa.
Wnętrze urządzone od podłogi aż po sam sufit z drewna wbrew pozorom nie będzie wyglądać ani kiczowato ani przytłaczająco. Jakże chętnie oglądamy lub nawet wybieramy się do domków drewnianych, w których gdzie nie spojrzymy, mamy przed oczami belki, deski i słoje. Tego typu wnętrza to kwintesencja przytulności, w której każdy z nas chętnie odpocznie z kubkiem gorącej czekolady.
Lite drewno – uniwersalny materiał do różnych stylów
Niemal w każdym stylu wnętrzarskim znajdziemy elementy wykonane z drewna. Jest ono na tyle uniwersalne i mające rozmaite oblicza, że można go bez trudu wkomponować zarówno w bogaty styl glamour, jak i w nowoczesny minimalizm oraz skandynawską nonszalancję. Wszystko zależy od formy i od wykończenia.
Drewno w jednych wnętrzach może oznaczać przywiązanie i dbałość o naturę, w innych być wyrazem otwartości i ciepła domowego ogniska, a w jeszcze innych możemy mieć do czynienia z wyrazem luksusu i najwyższej jakości.
Meble z litego drewna – trwałe i wykwintne
Płyty drewnopodobne czasem wykonane są na tyle dobrze, że na pierwszy rzut oka można pomylić je z prawdziwym, litym drewnem. Może to kusić do zakupu tych tańszych zamiast inwestować w drzewo. Jednak po kilku latach użytkowania, sklejka może się rozwarstwiać, nabrzmiewać, okleina odchodzić od mebla i co z pewnością nie będzie wyglądać luksusowe.
Lite drewno ciężko jest oszpecić. Nawet wysuszone i popękane ( jeśli doprowadzimy do tego brakiem konserwacji) wygląda naturalnie i na swój sposób pięknie. Najlepiej jednak wygląda zadbane, dopracowane w każdym detalu lite drewno. Ma przyjemną w dotyku fakturę oraz wygładzone krawędzie. Projektanci meblowi, aby przełamać jednolitą bryłę drzewa, urozmaicają ja ciekawymi uchwytami lub dodatkami z innych materiałów. Pięknie i wyjątkowo gustownie prezentują się witryny ze szklanymi drzwiczkami. Gdy do nich dołożymy podświetlenie ledowe, uzyskamy nowoczesny i bardzo stylowy mebel. Z kolei meble za metalowych nogach lub płozach to ukłon w stronę industrializmu. Tego typu regały, szafy czy łóżka pasować będą do aranżacji mniej eleganckich, a bardziej klimatycznych, modernistycznych.
Jak jeszcze dodać drewno do wnętrza?
Coraz częściej aranżując wnętrza idziemy dalej niż tylko malując ściany czy kładąc tapetę. Panele, tynki dekoracyjne, podwieszane sufity, a także rozmaite formy dodatków na ścianach są jak najbardziej w modzie. Jeśli więc lubisz drewno, lecz boisz się zbyt standardowego, nudnego wnętrza, pora pobudzić kreatywność. Z pomocą przyjdą architekci wnętrz, ale także gazety i portale wnętrzarskie, gdzie aż roi się od inspiracji.
Podajmy kilka pomysłów. Jednym z nich jest powieszenie kilku desek lub panelu drewnianego na ścianie za telewizorem. Można w nich ukryć gniazdko prądowe, aby kable zasilające nie zaburzały ogólnego wizerunku wnętrza. Jednocześnie uzyskujemy ciekawą propozycje dekoracji ściany, na której często ciężko zawiesić obrazy czy lustra ze względu na ryzyko stworzenia zbyt dużego chaosu.
Innym jest subtelne rozgrodzenie pokoju (np. aneksu kuchennego od reszty salonu) za pomocą ciekawych, drewnianych ścianek/lameli. Takie rozwiązania świetnie sprawdzą się też w sypialni, gdzie mogą oddzielać część garderoby od reszty pokoju. Popularne lamele pionowe to niewątpliwy element dekoracyjny, który w dyskretny sposób nadaje wnętrzu charakteru. Zdecydowanie warto go wybrać, jeśli dysponujemy pokaźnymi rozmiarami pomieszczeń.
Czy da się urządzić wnętrze bez wykorzystania drewna?
Da się, ale po co? Jak już wspominaliśmy, drewno to bardzo trwały materiał. Szczególnie, jeśli jest dobrze zadbany i odpowiednio konserwowany. Możemy wstawić plastikowe okna, metalowe drzwi, ściany pomalować, a podłogi wyłożyć płytkami. Do tego meble ze sklejki, metalowe regały lub plastikowe odlewy form meblowych. Zamiast drewnianego blatu w kuchni damy drogi marmur lub tanią płytę drewnopodobną. Usiądziemy na plastikowym lub tapicerowanym krześle przy plastikowym stole. Obrazy powiesimy w ramach z tworzywa, a stolik kawowy będzie z metalu i szkła.
Już sama lektura powyższego opisu daje poczucie chłodu, nieprzyjemnie twardych powierzchni, a może także nieco tandety. Oczywiście zasada im więcej tym lepiej wcale tu nie obowiązuje. Jeśli jednak chociaż jeden lub kilka elementów zmienimy na te wykonane z drewna, pokój szybko zyska na wartości i atrakcyjności.
Komentarze