Stół drewniany industrialny – sposoby aranżacji i pomysły na efektowną dekorację
Stół drewniany industrialny live edge lub stół z metalowym wykończeniem na płozach lub metalowych nogach… Mnogość opcji jest zaskakująca, a wszystkie łączy jedno. Styl industrialny. Stół drewniany industrialny wcale nie musi stać pusty. Poznaj ciekawe sposoby aranżacji surowych blatów i ciesz się naturalnym drewnem we wnętrzu, które kocha miejski klimat!
Styl industrialny a loftowy – różnice i podobieństwa
Wiele osób uznaje styl industrialny i loftowy za tożsame. Dekoratorzy oraz architekci wnętrz wskazują jednak na subtelne różnice, które sprawiają, że wspomniane style nabierają odmiennego charakteru. Znając niuanse, niezwykle szybko poprawnie sklasyfikujesz, które wnętrze to czysty industrial, a które przejrzysty loft.
Styl industrialny jest bliższy wnętrzom opuszczonych fabryk. Wysokie sufity i długie okna, ciemne barwy wzbogacone o głębokie, soczyste akcenty kolorystyczne, tj. indygo, butelkowa zieleń i bordo idą w parze z ciepłym oświetleniem. Ten styl jest tak samo szorstki, jak i… tajemniczy. Potrafi zaciekawić, zwłaszcza gdy jako elementów dekoracyjnych użyjesz steampunkowych dodatków. To mogą być wieszaki skręcone ze śrubek, lampy ze starych aparatów analogowych (lub butelek po whisky!) czy miedziane rury, spełniające funkcje półek kuchennych.
Styl loftowy natomiast jawi się jako ewolucja industrialu. Mieszkania w tym nurcie opierają się o te same podstawy, co wyżej wspomniany styl. Króluje w nich zatem beton, cegła, wysokie sufity oraz otwarte przestrzenie. Kolorystycznie łagodniejszy, bowiem do surowego betonu zwykle dobiera się stalowy błękit, czerń z bielą oraz poszarzałe pastele. Wnętrza loftowe są przytulne, zatem znajdziesz w nich miękkie tkaniny, grube dywany i skóry. Loft wygląda świetnie, gdy jest oświetlony światłem naturalnym.
Do obu aranżacji pasują natomiast meble drewniane, które potrafią zawładnąć przestrzenią. Drewniane stoły industrialne są częstym elementem jadalni połączonej z salonem i kuchnią. Ciągnący się w nieskończoność blat jest gwiazdą surowych pomieszczeń, które pięknie wybijają naturalny materiał spośród cementu, metalu oraz szkła.
Drewniany stół industrialny – przegląd wzorów
Wzory stołów industrialnych potrafią zaskoczyć. Nie mają wytyczonych sztywnych granic, równie dobrze mogą to być idealnie przycięte i symetryczne blaty, co wyciosane z litego drewna stoły o nieregularnych brzegach. Możesz zdecydować się na wersję rozkładaną bądź taką, której środkiem płynie stworzona z żywicy epoksydowej rzeka. Mogą być podświetlane lub zachwycać naturalnym, surowym pięknem drewna.
Jedno jest pewne – wprowadzają do wnętrza kawałek lasu o monumentalnym charakterze. Dzięki drewnianym stołom industrialnym z łatwością wytyczysz centrum domu, którym będzie przestronna jadalnia zarezerwowana na posiłki z rodziną.
Stoły z naturalnym blatem
Naturalnym, czyli inaczej live edge. Charakteryzują się blatem o nieregularnych brzegach, wyciosanym z jednego kawałka drewna. Krawędzie, podobnie jak i układające się w konstelacje sęki oraz nieregularne słoje tworzą spektakl doceniany przez najbardziej wybrednych architektów wnętrz.
Naturalne blaty obecnie mocno trendują w świecie aranżacji wnętrz. W połączeniu z nietypowymi, metalowymi elementami, tj. nogi przytwierdzone pod odpowiednim skosem, tworzą miłe dopełnienie do symetrycznych kątów stylu industrialnego.
Drewniane klasyki
Industrial kocha także klasykę. Wyciosane zgodnie z najlepszą sztuką stolarską stoły z litego drewna, znakomicie sprawdzą się w szarej przestrzeni. Najlepiej umiejscowić je tuż przy oknie, gdzie w promieniach słonecznych zaprezentują w pełni swoją urodę. Warto dobrać do nich korespondujące elementy, tj. drewniane klosze lamp czy drewnianą drabinę-kwietnik. Drewniane meble rozproszone po przestrzennym wnętrzu będą łagodnie do siebie nawiązywać.
Ekskluzywne stoły industrialne
Warto pomyśleć o wprowadzeniu do industrialnej jadalni stołu w typie glamour. Oczywiście bez błyskotek, chociaż blat z powodzeniem możesz polakiwrować preparatem z efektem mocnego błysku. Połączenie wykwintnego kształtu wyciosanego w drewnie z surowym stylem fabrycznym, nada mu nieco bardziej loftowego wdzięku.
Jak udekorować stół do jadalni?
Świetnym trikiem dekorowania stołu industrialnego jest bieżnik. Cienki pas materiału wysokiej jakości, jednocześnie odsłoni cudowne słoje drewna oraz podkreśli jego różnorodność. Połyskujące, satynowe bieżniki z delikatnym geometrycznym wzorem będą nawiązaniem do stali w nowoczesnym wydaniu.
Kwiaty, kwiaty, kwiaty! Żywe, cięte kwiaty w ilościach nieograniczonych. Najczęściej białe, chociaż ich kolory i rodzaje mogą zmieniać się wtórując porom roku. Świeża roślinność na tle miejskiego wnętrza zatańczy w parze z naturalnym blatem stołu. To również pomysł na wprowadzenie żywych elementów dekoracyjnych i nadanie wnętrzom lekkości.
Wszechobecne szkło. Aranżacja stołu w loftowej lub industrialnej jadalni musi obfitować w szklane elementy. To może być zastawa, która czeka na gości, jak również seria wazonów o walcowatym kształcie. Napełnione wodą mogą stanowić lampiony (pływające podgrzewacze wyglądają bajecznie). Możesz napełnić je kamieniami, płatkami kwiatów, lampkami, a nawet schować w nich kolczaste kaktusy, aby uchronić dziecięce paluszki od skaleczenia.
Szkło może również wystąpić w postaci wiszących kloszy żyrandola, ponieważ oświetlenie stołu industrialnego to również element jego dekoracji! Co więcej, szklane dekoracje nie muszą być transparentne. Matowe szkło sprawdza się jako klosz porównywalnie dobrze, a brązowe buteleczki mogą sprawiać wrażenie, że salon lub jadalnia w którym stoi stół, należy do alchemika rodem z epoki rewolucji przemysłowej!
Jedna z ciekawszych ozdób stołu do jadalni to grube plastry drewna ułożone piętrowo. Dzięki takim kaskadowym półeczkom na blacie przestrzeń nie wydaje się płaska, a Ty możesz utworzyć z nich ciekawą instalację, na której postawisz kieliszki, ułożysz owoce lub zaprezentujesz urodzinowe ciasto.
A co wg. Ciebie sprawdza się najlepiej na drewnianym industrialnym stole?
Komentarze