Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble skandynawskie — skąd się wzięły, co je wyróżnia i gdzie pasują?

Meble skandynawskie i skandynawski styl wystroju wnętrz na stałe weszły do kanonu i podbiły wnętrza na całym świecie. Doskonale łączą prostotę, harmonię i uporządkowanie charakterystyczne dla minimalizmu z ciepłem, przytulnością i komfortem. Skandynawskie meble są dziś wszechobecne, dlatego warto poznać ich korzenie, charakterystyczne cechy i zastosowania.

Salon w stylu skandynawskim
Aranżacje skandynawskie łączą prostotę form z wysoką funkcjonalnością, komfortem i przytulnością

Korzenie stylu skandynawskiego

Korzenie stylu skandynawskiego, zgodnie z nazwą, sięgają północnej Europy, a dokładniej krajów nordyckich — Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii i Szwecji. Uważa się, że skandynawski design powstał w latach trzydziestych XX wieku, ale jego zalążków można dopatrywać się jeszcze wcześniej.

Duży wpływ na sformułowanie konkretnych cech skandynawskiego designu miało m.in. malarstwo Carla Larssona żyjącego w latach 1853-1919. Malował on jasne, przestronne, pełne światła i energii wnętrza swojego własnego domu. I choć nie doceniono go w rodzinnych stronach, po wyjeździe do Paryża zdobył uznanie, a niezwykły klimat jego obrazów zachwycał krytyków i amatorów sztuki.

Ten charakterystyczny klimat harmonii i spokoju do dziś widać w stylu skandynawskim, choć jego konkretne elementy uległy pewnym zmianom. Współczesna estetyka skandynawska ewoluowała z kilku przyczyn.

Po pierwsze jasne, przestronne, dobrze doświetlone wnętrza to odpowiedź na skandynawski klimat. Dni są tam krótkie, często deszczowe i szare. Jasne barwy i “czystość” aranżacji pomagają więc doświetlać i optycznie zwiększać pomieszczenia. Są jak odtrutka na szarość i ponurość typowej północnej aury.

Carl Larsson - Lathörnet (Cosy Corner) - akwarela na papierze
Carl Larsson - Lathörnet (Cosy Corner). Akwarela na papierze.

Jednak na styl skandynawski wpłynął nie tylko klimat, ale również filozofia ludów nordyckich. W stylistyce skandynawskiej widać wyraźne odniesienia do filozofii Hygge. Zakłada ona, że wartością jest dążenie do spokojnego, komfortowego życia w harmonii z naturą (tak własną, jak i ze środowiskiem naturalnym). Priorytetem jest więc nie tyle posiadanie, ile wartości pozamaterialne — rodzina, spokój i codzienne, drobne przyjemności.

Upodobanie do prostego życia nie przekreśla jednak wagi, jaką Skandynawowie nadają estetyce. Design jest tu bardzo istotny, więc formy mebli skandynawskich, dodatków czy innych elementów są proste, ale wyrafinowane. Ich urok płynie z doskonale dobranych proporcji, lekkości i naturalności.

Jak wyglądają meble skandynawskie?

Meble skandynawskie to przede wszystkim prostota, elegancja i naturalność. Jest to wyposażenie z jednej strony minimalistyczne, z drugiej bardzo wygodne i przytulne, a przy tym designersko wyrafinowane.

Materiały na meble skandynawskie

Zacznijmy od tego, że meble skandynawskie tworzone są z materiałów naturalnych. To przede wszystkim drewno z jego oryginalna, prawdziwą barwą i rysunkiem usłojenia, ale również kamień, szkło, ceramika czy metal i oczywiście tkaniny roślinne.

Popularne sieciówki próbują co prawda imitować skandynawskie meble, stosując plastik, tandetną płytę meblową i inne zamienniki, ale to próby nieudolne, o ile nie wprost skandaliczne. Sztucznizna jest bowiem totalnym zaprzeczeniem ideałów skandynawskiego designu, który ma zbliżać do natury. Nie pozwólcie więc sobie wmówić, że popularny szwedzki sklep meblowy oferuje prawdziwie skandynawskie meble. To tylko kiepska imitacja formy, całkowicie pozbawiona ducha i istoty tego stylu.

Komoda drewniana z kolekcji Greg
Meble skandynawskie to koniecznie materiały naturalne, np. lite drewno.

Skandynawskie meble (i inne elementy wystroju) nie znoszą więc udawania. Te aranżacje są naturalne nie tylko ze względu na stosowane materiały, ale też na ich bezpretensjonalność. To wnętrza, które są prawdziwie indywidualne, nie ma w nich zbędnego blichtru i małomieszczańskiej obłudy, ani niczego na pokaz.

Kolory i forma mebli skandynawskich

Kolory mebli skandynawskich to przede wszystkim naturalne barwy drewna i biel. Dodatkowo wprowadza się detale w czerni, ziemistych brązach czy beżach.

Współczesne meble skandynawskie bardzo często łączą drewno z bielą w różnych konfiguracjach. Najbardziej charakterystyczne są jednak naturalne korpusy z białymi frontami, dokładnie tak, jak w kolekcji Bianco. To zresztą sztandarowa kolekcja skandynawska, która doskonale uosabia cechy tego stylu.

Mamy tu więc proste skrzyniowe korpusy z delikatnie zaokrąglonymi rogami. Urzekają one bardzo ciepłą, naturalną barwą drewna bukowego lub dębowego. Najlepiej prezentują się wykończone bezbarwnym lakierem lub olejem. Do tego białe, gładkie fronty z delikatnymi wycięciami zamiast tradycyjnych uchwytów oraz umieszczone pod kątem, stożkowe nóżki.

Drewniana komoda Bianco z białymi frontami
Drewniane korpusy i białe fronty to klasyka mebli skandynawskich

Forma tych mebli jest prosta, ale elegancka. Cienkie ściany korpusów i stosunkowo wysokie nogi nadają meblom lekkości i gracji. Jasne wybarwienie pomaga w tworzeniu złudzenia większej przestronności i doskonale wpisuje się w skandynawskie wnętrza. Prosta forma to także wysoka funkcjonalność, ergonomia i łatwe czyszczenie mebli.

Oczywiście meble skandynawskie to nie tylko białe fronty. W tę estetykę świetnie wpiszą się wszystkie drewniane konstrukcje o prostej, minimalistycznej, ale lekkiej i wyrafinowanej formie. Mamy więc w całości drewnianą kolekcję Greg czy Golo na cienkich nogach metalowych. Do skandynawskich wnętrz pasują też proste, mocne linie kolekcji Bingo i Cubic oraz surowe formy kolekcji Steel.

Zauważmy przy tym, że prosta forma nie oznacza tu nudy ani nijakości. Przedstawione wyżej meble są wyrafinowane, mają świetne proporcje i przemyślane detale. Przede wszystkim jednak doskonale eksponują drewno z jego ciepłą barwą i rysunkiem usłojenia, a to tworzy bardzo miły, przytulny klimat.

Skandynawskie meble do salonu

Skandynawskie meble do salonu należy wybierać, uwzględniając przede wszystkim ich funkcjonalność. W przypadku mebli do przechowywania, takich jak regały, komody i szafki czy witryny, oznacza to dobre dopasowanie do tego, co będzie w nich trzymane. Trzeba się zatem zastanowić, jakie elementy będą w salonie schowane, a jakie wyeksponowane, a w związku z tym, ile potrzeba przestrzeni otwartych (półek), a ile zamkniętych (szuflad i szafek).

Meble skandynawskie do salonu - kanapa i stolik
Skandynawskie wnętrza są uporządkowane i zharmonizowane, a przy tym bardzo wygodne i przytulne.

Takie planowanie jest bardzo ważne, ponieważ skandynawskie wnętrza nie lubią nadmiaru i marnotrawstwa. Stawianie mebli ponad stan nie ma tu sensu, bo wolna przestrzeń jest ważniejsza niż najbardziej dekoracyjne formy wyposażenia. Z drugiej strony jednak są to wnętrza dobrze zorganizowane i uporządkowane, a więc miejsca do przechowywania nie może zabraknąć.

Meble do salonu to jednak nie tylko te do przechowywania. W salonie nie może przecież zabraknąć wygodnego miejsca do siedzenia. Sofy, fotele i krzesła w stylu skandynawskim to formy proste, ale designerskie. Mile widziane są tu lekkie, nieco zaokrąglone sylwetki. Wyposażenie to koniecznie musi być z materiałów naturalnych. Dotyczy to nie tylko konstrukcji, ale również materiałów obiciowych.

Skandynawskie krzesła do salonu wyróżniają się wygodą. Mają profilowane oparcia, są miękkie, miłe w dotyku, a przy tym stabilne i formalnie proste. Pasuje tu np. model Aura czy krzesło fotelowe Cancun.

Wspomniałem już, że tapicerki powinny być z materiałów naturalnych. Do tego najlepiej, jeśli będą utrzymane w jednolitej (jasnej) kolorystyce. Istotne są także faktury. Dobrze wyglądają proste sploty, przy czym mogą być zarówno mocne, grube i wyraziste, jak i gładkie, delikatne. 

Skandynawskie meble do sypialni

Wybierając skandynawskie meble do sypialni, należy kierować się dokładnie tymi samymi wytycznymi, co przy meblach do salonu. Ważna jest więc wysoka funkcjonalność, wygoda, a przy tym prosta, ale elegancka forma i naturalne materiały.

Podstawą w sypialni jest oczywiście łóżko. Warto unikać wybujałych zagłówków czy dekoracyjnych nóg. Dobrze sprawdzą się więc minimalistyczne ramy, np. Pau, James, Space lub Mola. Do tego równie proste szafki nocne — np. Vinci, Bianco lub Steel i mamy podstawę sypialnianej aranżacji.

Meble do sypialni z kolekcji Golo
Łóżko skandynawskie przede wszystkim ma być wygodne, a przy tym maksymalnie proste i pozbawione zbędnych ozdobników

Pozostałe meble do sypialni skandynawskiej — szafy, regały czy komody — wybieramy podobnie jak meble do przechowywania do salonu. Trzeba więc dobrze przeanalizować własne potrzeby i dobrać do nich odpowiednie wyposażenie. Formy, kolory i wzory mebli skandynawskich są zawsze takie same. Liczy się ich prostota, ale elegancja, jasne barwy i naturalne faktury.

W sypialni, ale również w salonie, ważne będą też dodatki. Przede wszystkim wprowadza się tutaj miłe, ciepłe tekstylia — koce, pledy, narzuty czy poduchy powinny być wykonane z tkanin naturalnych, miękkich i przyjemnych w dotyku. Stosuje się głównie materiały roślinne, ale znajdzie się także miejsce dla wełny. Faktury i wzornictwo może być wyraziste, ale ma wynikać z konstrukcji tekstyliów (splotów, techniki tkania itp.), a nie z kolorowych nadruków.

Dodatki to także dobry sposób na urozmaicenie palety kolorystycznej. Do jasnego otoczenia można wprowadzić ziemiste brązy, soczystą zieleń, słoneczne żółcie lub odcienie błękitu.

Skandynawskie aranżacje to także indywidualizm. Jest tu więc miejsce na pamiątki, fotografie czy bibeloty, ale nie powinno ich być zbyt wiele. Lepiej postawić na pojedyncze dekoracje, które wybiją się na pierwszy plan niż na gratowisko, które zburzy skandynawską harmonię i porządek.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

SKANDYNAWSKIE MEBLE I DODATKI — CZY TEN STYL WCIąż JEST MODNY?
MEBLE SKANDYNAWSKIE Z LITEGO DREWNA — SPOSóB NA MINIMALISTYCZNE, ALE PRZYTULNE I FUNKCJONALNE WNęTRZE
BIAłO I PRZYTULNIE - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum