Stół rozkładany do jadalni i drewniane krzesła - przedstawiamy ciekawe rozwiązania
Stół ma jedną niesamowitą właściwość - gdziekolwiek go nie wstawisz, miejsce to automatycznie staje się sercem domu. Stół rozkładany do jadalni jest gwarancją udanych posiłków w licznym, rodzinnym gronie. Jaki model wybrać, aby posłużył na lata?
Stół rozkładany do jadalni - dwa ponadczasowe rozwiązania
Przy wspólnym stole tworzymy miłe wspomnienia, opowiadamy ciekawe historie i wdajemy się w owocne dyskusje. Nie warto stawiać na model, który rozpadnie się po kilku sezonach. Solidny stół drewniany może stać się symbolem ciepłych chwil, zatem do jadalni wybierz model klasyczny.
Proste nogi, mocny blat i lite drewno. Dzięki takiemu zestawieniu cech produktu, z łatwością dopasujesz go do dowolnej aranżacji i nie będziesz martwić się o zakup nowych mebli przy ewentualnej przeprowadzce. Dobry materiał natomiast stanie się ozdobą wnętrza.
Zestaw KOLI
Stół rozkładany do jadalni KOLI to z pozoru prosta bryła. Jednak kiedy podejdziesz bliżej, zauważysz sprytnie schowane blaty do rozłożenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu przy stole zmieści się nawet kilkanaście osób podczas urodzinowego przyjęcia czy wspólnie oglądanego meczu.
Jeśli masz w domu kudłatego pupila lub małe dziecko, warto zwrócić uwagę na sposób szlifowania krawędzi stołu do jadalni. Boki powinny być gładkie o delikatnie zaokrąglonym kancie. Podczas kolacji w gronie znajomych energicznie gestykulujemy, a dzieciaki są w swoim żywiole. Krawędzie stołu powinny być gładkie ze względu na to, że ktoś może się o nie przypadkowo uderzyć.
Kolekcja JAMES
Z pozoru stół rozkładany do jadalni jest dość podobny do tego z zestawu KOLI. Posiada jednak inny schowek na części wsuwane i wizualnie prezentuje się lżej. Taki efekt został uzyskany poprzez zaprojektowanie “płaskich” nóg stołu, które przypominają lite deski.
Mimo niewielkich rozmiarów przy stole rozkładanym do jadalni JAMES może usiąść aż 8 osób. To sprawia, że nadaje się wręcz idealnie do najchętniej kupowanych dziś kawalerek, urządzanych w stylu skandynawskim. Jego wizualna uniwersalność i solidne wykonanie to cechy, na których skupił się producent, czyli Beds.pl.
Jakie krzesła wybrać - kilka inspiracji
Klasyczny drewniany stół może być wykorzystany w aranżacji jadalni na wiele sposobów. Jednym z nich jest niewątpliwie możliwość dobrania do niego krzeseł w różnym stylu. Konkretnie: każdego krzesła w innym stylu. Tapicerowane, drewniane, a nawet zgrabne fotele czy przezroczyste taborety przy stonowanym blacie będą wyglądać zjawiskowo. Eklektyzm pod kontrolą to oznaka artystycznego podejścia do aranżacji wnętrz.
Krzesła tapicerowane. Wybierając krzesła tapicerowane, które są nieco większe od drewnianych, przede wszystkim sprawdź czy moga wsunąć sie pod blat. Zakładamy, że oszczędzanie przestrzeni jest ważne dla osób, które poszukują rozkładanego stołu. Ze zgrabniejszych i miękkich krzeseł polecamy kilka modeli, m.in. ALEX F, które ma dość wąskie siedzisko. Także model LILLY zajmuje mało miejsca ze względu na szkielet wzorowany na graniastosłupie.
Ważna wskazówka. Dobierając krzesła do stołu rozkładanego zwróć uwagę na ich wymiary. Odległość siedziska od blatu powinna wynosić nie więcej niż 30 cm, natomiast siedziska od podłogi nie mniej niż 42 cm. Aranżując kącik jadalni, wybierz wspólny element krzeseł i stołu. Może to być np. materiał (lite drewno) lub chociażby kolor.
Szklany stół do jadalni
Czy szklany rozkładany stół do jadalni to ekstrawagancja? Zupełnie nie. Wymaga oczywiście nieco większej troski w kwestii utrzymania go w czystości. Jednak wyobraź sobie, jak świetnie będzie wyglądał w aranżacjach industrialnych i loftowych.
Zaletą szklanego stołu jest zbilansowanie lekkości przestrzeni, która zwłaszcza w stylu loftowym jest ciężka do uzyskania. Wiele mebli o charakterze industrialnym to lite drewno, metal i mocne akcenty, tj. widoczne wkręty, śruby czy zasuwki. Szklany stół rozkładany do jadalni bardzo dobrze wkomponuje się w ścianę z dużym oknem.
Co może zastąpić rozkładany stół w jadalni?
Oprócz typowych stołów do jadalni, możesz z powodzeniem urządzić kącik do wspólnego spożywania posiłków. Mieszkania o mniejszym metrażu i wysokim suficie mogą obronić się antresolą, która umożliwi wstawienie do pokoju dziennego większego stołu. Coraz bardziej chętnie nabywane są kawalerki, a deweloperzy wyciskają ten trend do ostatniej kropli. Kiedyś tzw. mikro-apartamenty jawiły się jako ciekawostka z Japonii, dziś są chlebem powszednim mieszkańców dużych miast w Polsce.
Sprytnie wykorzystana niewielka przestrzeń jest zatem w cenie, z tego powodu warto rozważyć takie propozycje jak rozkładany pionowo stolik kawowy czy stół składany do… ściany. To rozwiązanie jednak nie jest nowością, ponieważ wielu z obecnych 30 i 40-latków zapewne pamięta rozkładane biurka mieszczące się… w meblościankach.
A jeśli o nietypowych połączeniach w klimacie retro mowa - warto przyjrzeć się ławce tapicerowanej połączonej z szufladą. Podobnie jak rozkładany stół w jadalni, zaoszczędzi Twoją przestrzeń.
Dekoracje i trendy
Dekoracje stołu rozkładanego powinny być przewidziane na taką przestrzeń blatu, jakiej będziesz najczęściej używać. W większym salonie czy jadalni możesz podzielić przestrzeń, jaką daje rozkładany stół na część do pracy (home office stało się już codziennością) oraz część na spożywanie posiłków. Prosty bieżnik w jednolitym kolorze powinien wystarczyć w tym przypadku za dekorację.
W dużej jadalni doskonale sprawdzi się wazon z niezwykle modną trawą pampasową. Występuje w różnych odcieniach beżu, ale niekiedy jest też barwiona na intensywny róż. Dla osób, które lubią mieć otwarte okna w ciepłe wieczory proponujemy donicę z bazylią lub rozmarynem, które odstraszają komary.
Ciekawą i coraz bardziej popularną dekoracją stołu stają się lampiony oraz metalowe klatki wypełnione kwiatami. Stanowią formę wazonu, jednak umieszcza się w nich kompozycje doniczkowe. Aby zachować klimat żarzącego się kaganka, możesz delikatnie opleść łodygi światełkami na drucie. Pamiętaj, aby nie dotykały rośliny - to może negatywnie wpłynąć na jej rozwój.
Komentarze