Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Stół do jadalni – 4 sposoby na zachwycającą dekorację salonu

Salon z jadalnią i otwartą kuchnią to element większości współczesnych mieszkań. Ta metamorfoza funkcjonalności pomieszczeń, która w latach 90-tych zdetronizowała kuchnię jako serce domu, w szczególności przypadła Polakom do gustu. Stół do jadalni to świetne miejsce na sezonowe dekoracje, dzięki którym ożywisz aranżację mieszkania i będziesz zawsze trendy!

Stół do jadalni – dlaczego warto umieścić dekoracje właśnie na nim?

Piękne dekoracje, które możesz położyć na drewnianym stole do jadalni, wpływają na dobre samopoczucie. Psycholodzy społeczni oraz specjaliści od reklamy od lat pochylają się nad zagadnieniem atrakcyjności opakowań, miejsc, wyglądu. Wiele badań, testów i ankiet potwierdza tylko to, co wiemy od dawna - musi być ładnie!

Stół typu Live Edge Adao

Harmonijny i zachwycający wygląd pomieszczeń działa jak obietnica cudownie spędzonych chwil, a ponadto:

  • Goście w pierwszej kolejności usiądą przy stole, nawet jeżeli zaprosiłaś ich na szybką kawę, a nie wykwintną kolację.
  • To centralne miejsce w mieszkaniu, które automatycznie przyciąga wzrok gości. Umieszczenie dekoracji na stole do jadalni od razu wyśle do nich informację: “rozgość się, tutaj jest pięknie!”.
  • Bogata dekoracja na stole w jadalni pozwoli zaoszczędzić miejsce na magazynowanie w innych częściach salonu.
  • Piękne posiłki i urocze otoczenie sprawiają, że jedzenie smakuje lepiej, a relacje zawiązywane szybciej - co zostało udowodnione naukowo!

Stół do jadalni może mieć tylko jedną, całoroczną dekorację. Możesz też zmieniać jego wystrój, zgodnie z porami roku, trendami czy mini-świętami kalendarzowymi. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które z pewnością zainspirują Cię, aby udekorować stół do jadalni!

Kilka zasad uniwersalnej aranżacji stołu do jadalni

Pamiętaj, że możesz przyozdobić swój stół do jadalni tak, jak czujesz że jest prawidłowo. Poniższe zasady potraktuj jak inspiracje do nowego spojrzenia na swój stół drewniany.

Wysokość dekoracji. Zadbaj o to, aby świece, wazoniki czy kwiaty były różnej wielkości. Przy stole drewnianym rozkładanym dla 12 osób wybierz dwa kulminacyjne (najwyższe) punkty dekoracji. Mogą to być np. świeczniki lub żywe kwiaty w kwietniku na wysokich nóżkach. Stół do jadalni dla 6 osób może mieć jeden, zdecydowany punkt kulminacyjny aranżacji.

Do najwyższej dekoracji na stole dobieraj inne przedmioty, które będą układać się kaskadowo. Pamiętaj, że przy napojach oraz talerzach warto zrezygnować z niepotrzebnych przedmiotów. Komfort jedzenia jest najważniejszy.

Nie bój się rozszerzać aranżacji poza blat stołu do jadalni. Drapowany obrus, swobodnie zwisające serwety czy duży kwietnik udekorowany świecami tuż obok blatu to świetny pomysł.

Nie daj się ograniczyć powierzchni liczonej w m2! Na piorunujący efekt składa się całość.

Podejdź do sprawy osobiście. Maleńkie buteleczki z podziękowaniami zwiniętymi w rulonik (niczym “list w butelce”), drobna słodycz tuż obok talerza, patera na telefony komórkowe (aby nie rozpraszały podczas posiłku). To wszystko drobne gesty, którymi wyrazisz pozytywne uczucia.

Stół do jadalni, nawet w bardzo minimalistycznej przestrzeni, może wychodzić poza wszelkie schematy. To aranżacyjnie neutralne miejsce, które obroni się samo, nawet gdy będzie uginać się od dekoracji. Jadalnia to wbrew pozorom sfera bardzo dynamiczna. Ruch i gwar są tu mile widziane.

Dekoracje jadalni - kilka inspiracji

Teoria zawsze wydaje się dość prosta, ale jeszcze łatwiej będzie, jeśli zobaczysz jaką postać może przybrać stół do jadalni. Kilka niezaprzeczalnie ciekawych dekoracji wybraliśmy specjalnie dla Ciebie!

Nadchodzi jesień

Dekoracje sezonowe. Powolutku nadciągająca jesień jest wyjątkowo malowniczą porą roku. Bardzo łatwo stworzyć piękna aranżację właściwie bez nakładów finansowych, korzystając z tego, co znajdziesz na spacerze: żołędzi, kasztanów, wielobarwnych liści. Dużym atutem dekoracji stołu do jadalni będą szklane naczynia i świece, a także użycie… białej dyni. Jest zdecydowanie mniej popularna od pomarańczowej, jednak wzbogaca całą stylizację, nie narzucając się.

Dynia w różnych kolorach, drewniane świece i proste lampiony - połączenie idealne! Źródło: aliciawoodlifestyle.com

Masz mały stół w jadalni? Wykorzystaj piętrowy koszyczek lub paterę, aby z jej pomocą wykonać piętrowy jesienny stroik.

Drewniana patera to gadżet, który pasuje do każdej stylizacji stołu do jadalni.

Suszone kwiaty, drewno i szary papier. W tym roku do łask powróciły suszone kwiaty oraz trawy pampasowe. Jest to dość silny trend, biorąc pod uwagę jak bardzo były wypierane w ostatnich latach. Suszone kwiaty na stół do jadalni wydają się pasować idealnie. Można użyć ich wielokrotnie, a bukiet owinięty w szary papier stworzy tajemnicza atmosferę. Do tego duetu bardzo dobrze dopasuje się plaster drewna bukowego lub dębowego. Nie ważne czy w formie ozdoby czy podkładki pod wazę z gorącą zupą.

Ciemne kolory kontrastują z drewnianym blatem. Źródło: causewecanevents.com

Stół do jadalni - pastele i drewno

Drewniany stół do jadalni wygląda obłędnie ozdobiony pastelami. Wybierając kolor przewodni i wzmacniając jego przekaz pasującymi przedmiotami użytkowymi, skazujesz swoją aranżację na powodzenie. Tak właśnie wydarzyło się w zestawieniu zimnych pasteli z drzewkami oliwnymi oraz drewnianymi detalami, tj. świeczniki czy… żyrandol!

Drewniany stół, krzesła, lawa, dekoracje, a nawet żyrandol? Można i wygląda fantastycznie! Źródło: homestoriesatoz.com

Podobnie można wykorzystać błękit. Niebieski obrus lub bieżnik w kratę zgra się fantastycznie z pływającymi świecami. Jak je wykonać? na cylindrowego naczynia wrzuć kilka gadżetów kojarzących się z morzem. Piasek, kamyczki, nawet szyszki czy owoce egzotyczne. Pamiętaj aby użyć przedmiotów o różnej wyporności, ponieważ pływająca świeca musi na nich się podeprzeć. W innym przypadku zanurzy się w zimnej wodzie, która skróci żywotność płomienia.

Stół do jadalni
Jasny stół do jadalni PARIS. Źródło: Beds.pl

Oświetlenie

Drewniany stół do jadalni z wyjściem na taras lub ogród może zostać dodatkowo oświetlony lampkami. Można je zaaranżować właściwie na każdy sposób, ponieważ nie podłącza się ich do gniazdka. Występują w wersji na baterie lub baterie słoneczne (polecamy tę drugą opcję). Efektowne zdobienie z pomocą lampek nie jest nowością, jednak w tym sezonie zamiast pojedynczych, małych “perełek” modne będą całe girlandy świetlne, otulające inne dekoracje.

Stoły do jadalni - oświetlenie
Dobre oświetlenie przenosi kolację na zupełnie inny pułap.

Drobne lampki, skupione wokół siebie wytwarzają niezwykle magiczny klimat. Gdy tylko słońce zacznie schodzić z nieba, warto włączyć atrakcję w postaci lampek, ponieważ potrafią uratować każdą stylizację stołu do jadalni!

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

STół DREWNIANY – CZYM PIELęGNOWAć LITE DREWNO, ABY NA DłUGO ZACHOWAłO SWOJE PIęKNO?
DREWNIANE STOłY DO JADALNI — JAKIE WYBRAć, BY BYłY PIęKNE, FUNKCJONALNE I SOLIDNE?
STOłY DREWNIANE Z BLATEM LIVE EDGE — NATURALNE PIęKNO DO JADALNI, SALONU I KUCHNI

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum