Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Strukturalne tynki we wnętrzach — wszystko, co musisz wiedzieć o tynkach dekoracyjnych

Strukturalne tynki dekoracyjne w ostatnich latach osiągają szczyty popularności. Zmieniające się trendy wnętrzarskie coraz bardziej inspirowane są minimalistycznymi, prostymi rozwiązaniami. Piękno odkrywane jest nie w wybujałej formie, a w dobrze dobranych proporcjach, prostej konstrukcji oraz w ciekawych fakturach, które oferują również dekoracyjne tynki. Sprawdźmy więc, czym są i jakie możliwości dają strukturalne tynki we wnętrzach.

Strukturalne tynki - tło dla stolika kawowego i dwóch stołków
Tynki dekoracyjne cieszą się ostatnio ogromną popularnością. Są bowiem trwałe, odporne na uszkodzenia oraz wilgoć i dają ogromne możliwości aranżacyjne

Strukturalne tynki — czym są i jakie mają zalety?

Strukturalne tynki znane są również jako tynki dekoracyjne czy ozdobne. To trafne nazwy, ponieważ ich rolą jest dodawanie wnętrzu uroku poprzez swoją unikatową fakturę. Specjalne masy tynkowe pozwalają na uzyskanie na ścianach różnych form poprzez tworzenie nieregularnych wzorów i żłobień oraz plam o różnym odcieniu.

Zróżnicowane efekty osiąga się m.in. poprzez dodanie do mas strukturalnych tynków różnych dodatków. Zawierać one mogą np. kruszywo o rozmaitej granulacji i kolorze, dodatki barwiące pozwalające na uzyskanie tonalnych przejść koloru, a nawet brokat i nabłyszczacze. 

Efekt zależy również od sposobu aplikacji i wykończenia strukturalnych tynków. Inaczej będzie wyglądała masa uformowana gąbką, pędzlem i szczotką. Różne będą powstałe dzięki temu wzory, ich głębokość, kształt czy gęstość.

Kolejny sposób na nadanie unikatowej faktury to szablony, które odciska się w nałożonej masie. Pozwala to dodać do unikatowej, nieprzewidywalnej faktury samego tynku elementy planowe i regularne. W ten sposób uzyskuje się np. efekt betonowych płyt, ale również fakturę usłojenia drewna czy rozmaite obrazki umieszczane na ścianie w formie stempli.

Aranżacja salonu - struktura na ścianie i nowoczesne meble
Struktury na ścianach mogą mieć rozmaity charakter zależny od zastosowanego materiału oraz techniki jego nakładania i wykończenia

Zalety tynków strukturalnych

Strukturalne tynki cechuje zatem przede wszystkim oryginalna i niepowtarzalna faktura, ale mają też inne zalety. Są wodoodporne, a jednocześnie przepuszczają powietrze. Dzięki czemu sprawdzają się nawet w miejscach narażonych na wilgoć — łazienkach i kuchniach.

Nieregularna struktura sprawia też, że tynki dekoracyjne doskonale maskują wszelkie niedoskonałości powierzchni. Wśród wzoru żłobień i tonalnych różnic koloru giną nierówności, pęknięcia i inne drobne uszkodzenia ściany. Strukturalne tynki są więc idealnym wyborem do starych, nadgryzionych zębem czasu budynków — loftów czy wiekowych kamienic.

Niezaprzeczalną zaletą jest też wytrzymałość tynków strukturalnych. Są one odporne na czynniki mechaniczne (np. zadrapania i uderzenia). Mogą więc być stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu i wszędzie tam, gdzie narażone są na uszkodzenia.

Wystrój sypialni - meble Koli
Tynki dekoracyjne to wiele opcji aranżacji i możliwość imitacji faktur różnych materiałów, w tym kamienia czy drewna

Dekoracyjne tynki to także ogromne możliwości aranżacyjne. Do wyboru jest bardzo wiele faktur i wzorów. W zależności od stylu wystroju na ścianie można położyć strukturę betonu, naturalnego kamienia lub różne nieregularne wzory o rozmaitym układzie, głębokości i charakterze. Dodatkowo strukturalne tynki nadają się do malowania, co pozwala na łatwe odświeżenie lub całkowitą zmianę kolorystyki ścian.

Strukturalne tynki i ich (nieliczne) wady

Strukturalne tynki dają więc ogromne możliwości aranżacyjne, są trwałe, odporne na uszkodzenia, wodoodporne, a jednocześnie “oddychające”. Pozwalają zamaskować niedoskonałości ścian i oferują ciekawe efekty dekoracyjne. Czy mają jednak jakieś wady?

Za minus należy uznać przede wszystkim problemy przy usuwaniu struktury. Do całkowitej zmiany aranżacji potrzeba tu więcej pracy niż w przypadku gładkich ścian, które wystarczy przemalować. Aby zniwelować strukturę, trzeba albo zbić cały tynk ze ściany, albo pokryć go gładzią (lub innym strukturalnym tynkiem dekoracyjnym). Dlatego rodzaj struktury i jej umiejscowienie warto dokładnie przemyśleć i mieć świadomość, że to wybór na wiele lat.

Strukturalne tynki mają jeszcze jedną wadę, choć dotyczy ona głównie faktur głębokich. W zdobieniach i załomach zbiera się bowiem kurz. Takie ściany trzeba więc częściej odkurzać dla zachowania dobrego wyglądu ściany, ale również dla zdrowia. Kurz i roztocza mogą bowiem być przyczyną problemów z układem oddechowym. 

Tynk strukturalny
Głębokie i bardzo nieregularne struktury pełne zakamarków i załomów łatwo zbierają kurz i wymagają regularnego czyszczenia

Z tego względu strukturalnych tynków o mocnych fakturach nie poleca się np. alergikom. Mogą oni jednak wybrać masy drobnoziarniste, które dają stosunkowo gładką powierzchnię, a unikatowy wzór wynika np. ze zróżnicowanej kolorystyki. Przykładem mogą być strukturalne tynki imitujące beton konstrukcyjny o różnych odcieniach szarości czy szlifowany kamień z kolorowymi żyłkami i plamami.

Tynki strukturalne we wnętrzach — do jakich pomieszczeń i w jakiej formie je stosować?

Tynki strukturalne stosuje się właściwie we wszystkich pomieszczeniach w domu. Ich walory estetyczne doskonale podkreślą wystrój salonu i pomogą stworzyć intymną atmosferę w sypialni. Właściwości wodoodporne i duża wytrzymałość sprawia, że nadają się także do kuchni, a nawet łazienki. Położone w przedpokoju pozwolą zrobić wrażenie już od progu i od pierwszego spojrzenia na mieszkanie zaznaczą jego unikatowy charakter.

Strukturalne tynki są doskonałym sposobem na ozdobienie pomieszczeń bardzo małych i tych utrzymanych w charakterze minimalistycznym. Nie ma tu bowiem zbyt wiele pola do popisu z dodatkami, bibelotami i innymi dekoracjami. Strukturalne tynki wprowadzają więc ciekawą, intrygującą i przykuwającą oko fakturę, a jednocześnie pozwalają zachować przestrzeń funkcjonalną i przejrzystość wystroju.

Dekoracyjny tynk w łazience
Tynki strukturalne są odporne na wilgoć, a jednocześnie "oddychające". Można je więc stosować nawet w łazienkach

Tynk dekoracyjny jako akcent

Dekoracyjne tynki strukturalne wcale nie muszą pokrywać wszystkich ścian w pomieszczeniu od podłogi aż po sufit. Wykorzystać je można w formie ciekawego akcentu — na jednej ścianie lub jej części.

Mocne, wyraziste faktury doskonale prezentują się jako kontrapunkt w aranżacjach nowoczesnych. Do wnętrz minimalistycznych wprowadza się pojedyncze, niewielkie akcenty ze strukturalnych tynków. Umieszcza się je w punktach centralnych aranżacji — na ścianie kominkowej, za szafką RTV, wezgłowiem łóżka czy atrakcyjną komodą, na której widnieją rodzinne zdjęcia i pamiątki. Wyrazista i kontrastowa do reszty ścian struktura przyciąga wzrok i ogniskuje uwagę w określonym miejscu.

Strukturalne tynki na wszystkich ścianach

Jeśli chcemy zastosować strukturalne tynki na wszystkich ścianach pomieszczenia, warto postawić na faktury delikatniejsze i “gładsze”. Otoczenie się bardzo intensywnymi wzorami może bowiem przyprawić o zawrót głowy. Mocne struktury będą przytłaczać, zmniejszają pomieszczenie optycznie i mogą męczyć wzrok.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie we wnętrzach kilku różnych tynków strukturalnych. Odmienne faktury można zastosować np. do nieformalnego podziału pomieszczenia na strefy. W salonie oddzielimy w ten sposób miejsce wypoczynku z sofą, stolikiem i domowym centrum rozrywki od przestrzeni do przechowywania, w której stoją regały, witryn, komody i szafki. W salonach otwartych wyznaczymy jasną granicę z kuchnią czy wydzielimy kąt na meble jadalniane.

Meble z kolekcji Steel do salonu
Różne faktury i kolory tynków dekoracyjnych w jednym pomieszczeniu wzbogacą aranżację i pomogą wydzielić strefy funkcjonalne

Ciemniejsze, mocniejsze strukturalne tynki w sypialni pomogą stworzyć intymną, przytulną atmosferę. Jasne, lekkie struktury możemy wykorzystać w strefie garderobianej — pomogą doświetlić i ożywić przestrzeń, dodając energii przy porannym ubieraniu się.

Strukturalne tynki można więc wykorzystać na różne sposoby. Wzbogacają one pomieszczenia swoimi fakturami, mogą wyznaczać nieformalne podziały na strefy oraz pomagają sterować uwagą i nastrojem.

Do jakich wnętrz, aranżacji i mebli pasują tynki strukturalne?

Strukturalne tynki pasują do wszystkich pomieszczeń, ale czy pasują do wszystkich aranżacji? To zależy wyłącznie od tego, jaką strukturę wybierzemy i w jakiej formie ją wykorzystamy.

Warto może w tym miejscu zauważyć, że strukturalne tynki starszym osobom wciąż kojarzą się głównie z niezwykle popularnym w PRL-u barankiem masowo kładzionym na zewnętrznych elewacjach. Młodsi z kolei, myśląc o strukturalnych tynkach, przed oczami mają tylko zimny, surowy beton charakterystyczny dla twardego industrialu.

Tymczasem faktur, wzorów i kolorów tynków dekoracyjnych jest naprawdę bez liku i bardzo łatwo dobrać coś nie tylko do wnętrz nowoczesnych, ale też klasycznych.

Aranżacja nowoczesnego salonu - tynki strukturalne na jednej ścianie
Strukturalne doskonale sprawdzają się zarówno w aranżacjach nowoczesnych, jak i klasycznych

Nowoczesne aranżacje i tynki dekoracyjne

Zacznijmy jednak od tych aranżacji, które rozbudziły modę na strukturalne tynki. Są to przede wszystkim nowoczesne nurty projektowania wnętrz. Inspiracje płyną tu z minimalizmu, ale też z trendów ekologicznych. Nacisk kładziony jest na przejrzystość wystroju, jego uporządkowanie oraz ograniczenie zbędnych elementów, dodatków i detali, przy zachowaniu ciepłego, przytulnego klimatu. Piękno wnętrza — mebli, wyposażenia, ale też rozwiązań architektonicznych i wykończeniowych — ma płynąć z doskonale wyważonych proporcji, prostej formy, naturalnych materiałów i różnych faktur.

Struktury we wnętrzach minimalistycznych

Strukturalne tynki wpisują się w ten trend doskonale. Często imitują bowiem materiały surowe i proste — np. kamień czy beton. Świetnie sprawdzają się więc we wnętrzach typowo minimalistycznych, w których nie ma miejsca na dodatkowe ozdoby i bibeloty. Wprowadzają tutaj intrygujące wzory, które dodają przytulności, ciepła, a przede wszystkim przełamują typową dla skrajnego minimalizmu sterylność.

Mocne struktury mogą tu być kontrapunktem dla typowo minimalistycznych mebli — całych białych lub jedynie z białymi frontami, jak w kolekcji Bianco. Z kolei subtelniejsze wzory doskonale uzupełniają naturalne faktury drewnianych mebli o prostej konstrukcji, takich jak te z kolekcji James czy Vigo.

Delikatne tynki strukturalne, jasna sofa i drewniany stolik
Lekkie faktury tynków dekoracyjnych świetnie wpisują się w nowoczesne wnętrza, np. w stylu minimalistycznym lub skandynawskim

Tynki w loftach

Oczywiście strukturalne tynki to również lofty. Typowo industrialne wnętrza aż proszą się o wyeksponowane faktury betonu — surowego lub szlifowanego, kamienia, cegły itp. Mocne, często bardzo głębokie struktury łączy się tu z tymi gładkimi, np. z posadzkami przemysłowymi. Takie wzory doskonale komponują się z typowymi meblami loftowymi na stalowych nogach (jak w kolekcji Golo) lub płozach (jak w kolekcji Steel).

W typowych loftach przeważają strukturalne tynki o surowym, często zimnym charakterze. Ten chłód doskonale przełamują meble z litego drewna. Charakterystyczny rysunek usłojenia i naturalna barwa wprowadzają do wnętrz ciepło i przytulny klimat, łagodząc surowość wystroju.

Nowoczesne tynki strukturalne

Strukturalne tynki wykorzystać można nawet we wnętrzach futurystycznych czy w stylu high-tech. Dobrze sprawdzą się tutaj regularne, geometryczne wzory tworzone specjalnymi narzędziami lub szablonami oraz faktury “lejące się”, pozbawione ostrych kątów, załamań i prostych żłobień.

Wybrać można też masy z domieszkami, które nadadzą tynkom połysku. Takie opalizujące lub połyskujące tynki strukturalne sprawdzą się szczególnie dobrze w formie akcentów.

Strukturalne tynki do aranżacji klasycznych

Nowoczesne tynki strukturalne to bogactwo faktur i wzorów, które wykorzystać można także w klasycznych wnętrzach. Mogą one łamać rutynę i wprowadzać interesujące kontrapunkty, ale mogą też stanowić spójne tło dla mebli o klasycznej konstrukcji i wzornictwie.

Salon w stylu klasycznym
Dobrze dobrane struktury na ścianach podkreślają elegancki charakter klasycznych wnętrz

Klasyczne wnętrza to elegancja, dobry smak i uniwersalizm. Meble mają tu dosyć prostą konstrukcję, ale wzbogaconą o dekoracyjne detale. Klasyczna jest m.in. kolekcja Odys nawiązująca do stylu prowansalskiego, Bona przywodząca na myśl wystawne wnętrza wiktoriańskie czy Paris z ozdobnymi nogami rodem z paryskich salonów.

Takie meble wymagają odpowiedniego otoczenia. W aranżacjach klasycznych dominują barwy ciepłe, związane z naturą. Pojawiają się więc ziemiste brązy i beże oraz kolory drewna i kamienia. Strukturalne tynki w takich barwach mogą być doskonałym dodatkiem, szczególnie w postaci akcentów w centralnych punktach aranżacji. Zastosować można np. fakturę piaskowca, ale też wzory marmurkowe czy po prostu ciemne tynki zacierane lub szczotkowane. Takie struktury doskonale wpisują się w klasyczną elegancję i doskonale komponują z dekoracyjnymi detalami mebli i wyposażenia.

Ciemne tynki strukturalne - salon z meblami Odys
Strukturalne tynki dekoracyjne znajdą swoje miejsce również w aranżacjach stylizowanych - tu prosta faktura w ciemnym kolorze jest idealnym tłem dla prowansalskich mebli z kolekcji Odys

Aranżacje klasyczne to również wnętrza stylizowane — w stylu vintage, art deco, glamour itp. Tutaj sprawdzają się rozmaite strukturalne tynki z dodatkiem brokatu, opalizujących drobin czy nabłyszczaczy. Takie struktury nie tylko wzbogacają przestrzeń wizualnie, ale też oświetlają ją, a przez to powiększają optycznie.

Strukturalne tynki są więc doskonałym wyborem niezależnie od pomieszczenia czy rodzaju aranżacji. Bogata oferta struktur, kolorów, wzorów i rozwiązań sprawia, że bez problemu można dobrać coś odpowiedniego do każdego wnętrza.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

LOFT "UNIWERSALNY" - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum