Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Stoliki kawowe – wskazówki i porady dotyczące ich stylizacji

Jeżeli istnieje jeden szybki sposób na pokazanie swojej kreatywności, to z pewnością jest nim stylizowanie stolika kawowego. Stoliki kawowe kochają podstawy geometrii! Nie tylko harmonijnie oddając jej zasady w projekcie i konstrukcji, ale także wykorzystując ją do dekoracji salonu.

Matematyka nie będzie Ci potrzebna – wszystko, czego potrzebujesz to określenie prostego kształtu stylizacji i dobranie do niej elementów dekoracyjnych. Do dzieła!

Podstawowe elementy stylizacji stolika kawowego

Stoliki kawowe z litego drewna zaprezentują się efektownie w każdym wnętrzu, jeśli tylko zastosujesz się do podstawowych wskazówek. Należą do nich:

  • Wybór kształtu kompozycji, np: koło, trójkąt równoboczny, trójkąt prostokątny lub kwadrat;
  • Zadbanie o ciekawe tekstury przedmiotów dekoracyjnych;
  • Kolorystyka zgodna z ogólną aranżacją salonu;
  • Wymieszanie “żywych” elementów (kwiaty, szyszki, liście, drewniane patyczki) z innymi tworzywami;
  • Wykorzystanie osobistych przedmiotów, aby stylizacja nadała przestrzeni domowego klimatu.
  • Zapewniając sobie wymienione elementy stylizacji stolika kawowego, możesz przystąpić do zestawiania ich ze sobą. Pamiętaj, że powyższa lista nie jest zamknięta i zawsze możesz dodać coś od siebie, aby kompozycja była kompletna.

Stoliki kawowe – dekoracja na bazie trójkąta prostokątnego

Stylizacja z wykorzystaniem trójkąta prostokątnego to prawdopodobnie jeden z popularniejszych sposobów na dekorowanie drewnianych blatów. Jej wygląd jest zawsze atrakcyjny i spójny, dlatego sprawdza się rewelacyjnie nie tylko jeśli chodzi o stoliki kawowe, ale także półki na książki.

Zacznij od ustalenia najwyższego elementu dekoracyjnego, który będzie głównym punktem stylizacji. Następnie dobieraj mniejsze przedmioty, które kaskadowo ułożą się na stoliku z drewna.

Aranżacja salonu - stoliki kawowe
Na zdjęciu: stolik kawowy VESTO.

Najwyższy punkt stylizacji

W najwyższym wierzchołku trójkąta warto umiejscowić kompozycję kwiatową, roślinę doniczkową o smukłej łodydze lub zasuszone gałązki. Dobrze sprawdzi się także gruba świeca na podstawce z nóżką lub wąski, ceramiczny wazon.

Stoliki kawowe zazwyczaj są niewielkich rozmiarów. Zadbaj więc o to, by najwyższy punkt trójkąta (i zarazem punkt kulminacyjny stylizacji) był równocześnie największym elementem dekoracji. Pamiętaj, że stolik kawowy to przede wszystkim miejsce na aromatyczną filiżankę kawy po ciężkim dniu w pracy.

Funkcjonalnie jest umieścić stylizację na tacy. Wówczas mniejsze przedmioty, umieszczone na wizualnej przekątnej trójkąta prostokątnego, łatwiej będzie przemieszczać. To bardzo ważne, gdy zapraszasz do siebie gości.

Drewniane stoliki kawowe kochają naturalność nie tylko pod postacią dekoracji z ekologicznych materiałów. Chodzi także o to, aby stylizacja nie wyglądała zbyt sztywno. Aranżacje salonu wyciągnięte rodem z katalogu meblowego już dawno wyszły z mody. Do trójkątnej dekoracji dodaj jakiś element dynamiczny, jakby pozostawiony w biegu na stoliku, np. pasmo drewnianych korali lub pozostawiona “od niechcenia” dekoracyjna cukiernica.

Aranżacja salonu
Na zdjęciu: stolik VERTE.

Aranżacja salonu - stoliki kawowe

Jak wystylizować stolik kawowy – dekoracja na bazie okręgu

Formowanie koła to najłatwiejszy i najszybszy sposób na stylizację stolika kawowego. Wszystko, czego potrzebujesz to jeden mocny, minimalistyczny i jednolity punkt stylizacji. Kolisty element kwiatowy to zawsze celny wybór. Świetnie sprawdzą się tutaj nieco mocniej przycięte hortensje, flower boxy lub słoneczniki ze skróconą łodygą.

Punkt kulminacyjny stylizacji na bazie okręgu nie może być zbyt wysoki. Osoby siedzące na sofach i krzesłach otaczających stolik kawowy powinny bez wychylania się złapać wzrok osoby siedzącej na przeciwko. Aby dekoracja była jeszcze bardziej interesująca wizualnie, do kwiatów dobierz pękaty przezroczysty wazon i kolistą tacę.

Stoliki kawowe – tworzenie trójkąta równobocznego

Stylizacja stolika kawowego w trójkąt równoboczny to opcja, którą podpowiada intuicja. Koncepcja jest taka sama jak przy tworzeniu okręgu, z wyjątkiem tego, że warto dodać symetrię po obu stronach najwyższego elementu.

Stylizacja stolika kawowego
Na zdjęciu: stolik z litego drewna VINCENT.

Dobierz dopasowane elementy dekoracji, które będą niższe niż przedmiot centralny, a które wyraźnie zaznaczą boki trójkąta. Stylizacja na bazie trójkąta równobocznego nadaje aranżacji salonu dość oficjalny wygląd. Symetria wraz z wysokim punktem kulminacyjnym pośrodku kojarzy się np. z tradycyjną dekoracją stołu Wigilijnego.

Elementy dekoracyjne nie muszą być identyczne. W związku z tym po bokach nie musisz umieszczać dokładnie dwóch takich samych świec lub szyszek. Ważne, aby jeden przedmiot korespondował z drugim, równocześnie wtapiając się w tło salonu. Elementy mogą ze sobą współgrać poprzez faktury, kolor czy materiał z którego zostały wykonane.

Stoliki kawowe - stolik DIAMONG
Na zdjęciu: stolik DIAMOND

Stylizacja oparta na wizualnym prostokącie

Ostatni kształt, na który się skupimy to prostokąt. Wykorzystanie z prostokątnej formy optycznej nie zawsze jest najciekawsze ze względu na brak różnic wysokości poszczególnych elementów. Z drugiej strony sprawia, że bardzo ładnie można wyeksponować np. świece w szklanych pojemnikach.

W tej stylizacja celem jest zapełnienie drewnianego blatu stołu w 2/3 lub 3/4 długim, pojedynczym przedmiotem (np. drewniane korytko) lub kilkoma bliźniaczo podobnymi przedmiotami (świece, wazoniki).

W bardziej zaawansowanej opcji możesz wykorzystać dwa stosy przedmiotów ustawione wizualne w prostokąt, np. stos czasopism oraz szklana miska z równo rozłożonymi na dnie owocami.

Stoły z litego drewna
Na zdjęciu: stolik drewniany SLOK

Geometria w aranżacji salonu i nie tylko

Geometryczne kształty wykorzystywane w przestrzeni to nie tylko sprawdzony i szybki sposób na stylizowanie stolika kawowego. Wprowadzają harmonię do pomieszczenia i sprawiają, że łatwiej jest w nim wypoczywać.

Nawet jeżeli geometryczne wzory są obecne w stylizacji jedynie jako złudzenie optyczne, momentalnie je wyłapujemy. Bardzo dobrze jest wzmocnić ten przekaz używając chociażby pastelowych printów na tkaninach tj. jak bieżnik czy zasłony. Nasze oko lubi regularność, przewidywalność, rytmiczność a świadome wprowadzenie geometrycznych kształtów pozwoli mu cieszyć się wysoką estetyką pomieszczenia.

Stoliki kawowe, których zdjęcia wykorzystano w artykule, znajdziesz na stronie Beds.pl.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

DEKORACJE METALOWE I DREWNIANE OZDOBY — PRZEGLąDAMY INSPIRACJE I POMYSłY NA WYPOSAżENIE WNęTRZ
DEKORACJE śCIENNE - NOWE TRENDY, CIEKAWE POMYSłY I INSPIRACJE
DREWNIANE MEBLE I DODATKI OCIEPLą KAżDE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum