Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Styl high-tech — co go charakteryzuje i czy pasują do niego drewniane meble?

Styl high-tech, mimo że dosyć młody, wyraźnie zyskuje na popularności. Jest bowiem ucieleśnieniem nowoczesności. Wyraźnie widać w nim umiłowanie do innowacji, technologii, ale też minimalizmu, funkcjonalności i niebanalnego designu. Sprawdź, czym jeszcze wyróżnia się styl high-tech w aranżacji wnętrz!

Styl high-tech - meble z kolekcji Steel
High-tech to idealne połączenie wysokiej funkcjonalności, minimalistycznej prostoty i niebanalnego designu

Styl high-tech we wnętrzach

Styl high-tech to idealny wybór dla miłośników nowoczesności, funkcjonalności i niebanalnej estetyki. Doskonale łączy praktyczny minimalizm z niebanalnym i ultranowoczesnym designem. Z jednej strony urzeka prostotą, z drugiej zachwyca wyrazistością. Jest niezwykle funkcjonalny i wygodny, a przy tym bardzo elegancki i wyrafinowany.

Wnętrza w stylu high-tech wyróżniają się nowoczesnością. Objawia się ona nie tylko w estetyce — stosowanych kolorach, wzorach, formie mebli i dodatków — ale również w funkcjonalnych rozwiązaniach i wykorzystaniu innowacyjnych technologii. To właśnie w tych aranżacjach najczęściej pojawiają się urządzenia i systemy z obszaru Smart Home czy Internet of Things.

Są to też bardzo przemyślane aranżacje, w których dba się o każdy detal. Są więc wysoce uporządkowane i doskonale zorganizowane. Każdy element ma tu swoje miejsce i wyraźną funkcję. Wyposażenie jest nie tylko praktyczne, ale i estetyczne.

Niekiedy styl high-tech błędnie kojarzony jest z nowoczesnym, a nawet industrialnym. Te trzy estetyki rzeczywiście łączy pewien minimalizm, a nawet ascetyzm. W stylu high-tech znacznie większy nacisk kładzie się jednak na odpowiedni wybór wyposażenia. Ma ono być wysoce funkcjonalne i nowoczesne, a przy tym o designerskim wyglądzie.

Meble do salonu z kolekcji Vigo
High-tech to przede wszystkim nowoczesność i funkcjonalność wynikająca m.in. z zastosowania innowacyjnych technologii

Kolory i materiały w stylu high-tech

Styl high-tech to przede wszystkim kontrastowe połączenie bieli i czerni. Czasem jednak zamiast czerni wprowadza się czasem granat, czy szarości. Zestawienia tych kolorów znajdujemy na dużych powierzchniach (kontrasty są więc wyraziste w całej przestrzeni, a nie widoczne jedynie w detalach).

W aranżacjach high-tech wyraziste są też akcenty stali, chromu, aluminium czy szkła. Pojawiają się one jako materiały konstrukcyjne i wykończeniowe mebli czy wyposażenia. W stylu high-tech jest też oczywiście miejsce na nowoczesne surowce, w tym na tworzywa sztuczne. Jest to zarówno klasyczny plastik, jak i bardziej innowacyjne materiały — akryl czy poliwęglan. Na fali współczesnych trendów eko wprowadza się również materiały ekologiczne, np. pochodzące z recyklingu.

Mieszanka naturalnego z syntetycznym widoczna jest także w tekstyliach. W stylu High-tech doskonale odnajdują się np. tapicerki z ekoskóry czy różnego rodzaju syntetycznych tkanin, ale także mieszanki włókien sztucznych i naturalnych, jak i tekstylia roślinne.

Kuchnia w stylu high-tech
W aranżacjach high-tech dominują kontrastowe zestawienia czerni i bieli, ale znajdzie się miejsce również na naturalną barwę drewna

Meble do aranżacji high-tech

Meble w stylu high-tech są niezwykle nowoczesne — zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. To przede wszystkim formy geometryczne — tak “proste” kwadraty i prostokąty, jak i bardziej wymyślne elementy walcowe, stożkowe czy wielokątne.

W stylu high-tech świetnie łączą się linie proste i gięte, co widać przede wszystkim w formie mebli i wyposażenia, ale również w stosowanych tu deseniach i dekoracjach.

Wykorzystywane w tych wnętrzach meble mogą więc mieć formy kontrastowe. Z jednej strony świetnie wpisuje się tu wyposażenie minimalistyczne, o bardzo podstawowych kształtach, bez zdobień i estetycznych udziwnień. Z drugiej jednak w aranżacjach tych nie może zabraknąć mebli futurystycznych o designerskim charakterze.

Charakterystycznym elementem stylu high-tech jest też wielofunkcyjność i nacisk na funkcjonalność. Spotykamy tu więc meble o rozwiniętym charakterze użytkowym — stoliki kawowe, które odpowiednio rozłożone przekształcają się w robocze biurka czy rozkładane fotele z funkcją masażu, a nawet z wbudowaną minilodówką.

Często spotyka się też meble z podświetleniem LED. Wyposaża się w nie np. witryny, kredensy i inne meble z przeszkleniem, ale też np. łóżka. LED-y mogą więc pełnić funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną, np. zastępując lampkę nocną.

Meble w stylu high-tech - stół i krzesła
Meble high-tech to z jednej strony formy proste i minimalistyczne, z drugiej niebanalne, designerskie i futurystyczne

Styl high-tech i meble drewniane

Styl high-tech lubuje się w futurystycznych formach i materiałach. Nie znaczy to jednak, że nie ma tu miejsca na surowce naturalne. Meble drewniane, jeśli mają odpowiednią formę i charakter, doskonale wpisują się w takie aranżacje.

Po pierwsze lite drewno jest świetnym surowcem konstrukcyjnym. Jest trwałe, solidne i stosunkowo łatwe w obróbce, można więc tworzyć z niego wyszukane, designerskie formy. Może też być wykończone na wiele sposobów — nie tylko z widocznym rysunkiem usłojenia, ale również w całości malowane na jednolite kolory, lakierowane na wysoki połysk itp. Drewniane meble można więc bez trudu dostosować do klasycznej, futurystycznej estetyki high-tech.

Z drugiej strony, naturalne drewno może być też interesującym dodatkiem do tych aranżacji. Ciepłe barwy, ciekawa faktura i rysunek usłojenia pomagają ocieplić ascetyczne wnętrza high-tech. Wprowadzają pożądaną tu przytulność i swojskość, sprawiając, że wnętrze wygląda jak dom, a nie jak statek kosmiczny czy laboratorium.

Oczywiście istotna jest tu forma, która powinna być prosta, ale też designerska. Przykładami mogą być łóżko Fantasy, które wydaje się lewitować nad ziemią, prosty, ale wzbogacony o ciekawe detale stół Vigo czy oparty na niebanalnej stalowej podstawie stolik Hold.

Stolik Hold
Prosty, a jednocześnie intrygujący stolik Hold doskonale wpisuje się w estetykę high-tech

Nowoczesne technologie a styl high-tech

Styl high-tech to nie tylko designerskie meble i dodatki. To również wysoka funkcjonalność, jaką dają nowoczesne technologie. Obecnie coraz popularniejsze są systemy Smart Home, czyli inteligentne domy, które pozwalają na zdalne sterowanie wieloma funkcjami.

Takie systemy są nierozerwalnie połączone z tzw. Internetem Rzeczy (IoT - Internet of Things). Urządzenia pracujące w tych systemach podłączone są do sieci, co pozwala na zdalne sterowanie ich funkcjami, ale również na ich autonomiczną komunikację ze sobą nawzajem, jak i ze światem zewnętrznym.

Pracująca w takim systemie lodówka może więc wykrywać, jakich produktów zaczyna nam brakować. Następnie może nas o tym powiadomić, a nawet samodzielnie złożyć odpowiednie zamówienie w sklepie internetowym, który dostarczy nam produkty do domu.

Urządzenia smart home
Systemy Smart Home to doskonały dodatek do aranżacji high-tech

Złożone systemy Smart Home dają jeszcze więcej możliwości. Odpowiednie kontrolery pozwalają np. na sterowanie warunkami w mieszkaniu. Podłączone do systemu czujniki monitorują np. wilgotność powietrza czy temperaturę i w odpowiednich momentach uruchamiają ogrzewanie, klimatyzację lub nawilżacz. Zintegrowane systemy komunikacji, monitoringu i alarmów pozwalają np. na zdalny kontakt z kurierem, który dostarcza paczki, na otwieranie i zamykanie drzwi, bram garażowych, rolet itp.

W aranżacjach high-tech wykorzystanie takich innowacji technologicznych jest wręcz obowiązkowe. Prawdziwy high-tech nie jest bowiem jedynie estetyką, ale przede wszystkim filozofią. Opiera się na maksymalnym ułatwianiu i umilaniu sobie życia z pomocą technologii. Dopiero z tej nadrzędnej zasady wynikają rozwiązania praktyczne w aranżacjach high-tech.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

FUTURYZM WE WNęTRZACH — PIEśń PRZYSZłOśCI, CZY GłUCHE ECHO Z POPRZEDNIEGO STULECIA?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum