Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Styl safari, czyli dzikie wzory i ciemne drewno

Styl safari to nieokiełznane szaleństwo wzorów i barw w ceglanych lub ziemistych odcieniach. Króluje w nim natura i meble z ciemnego drewna, a cała aranżacja ma wprowadzać do wnętrza spokój, jednostajność oraz specyficzną monotonię.

To aranżacja wnętrz dla wymagających, która gra dużą ilością dekoracji i wymaga wyposażenia zrobionego z naturalnych materiałów. Czy zdecydujesz się na ten styl?

Kilka głównych założeń stylu safari

Safari to wycieczka po Afryce, niegdyś połączona z polowaniem na dzikie zwierzęta. Dziś powiedzmy sobie szczerze – turyści jeżdżą oglądać je do rezerwatów. Kontrowersyjna rozrywka nabrała zupełnie innego wydźwięku.

Styl safari - aranżacja salonu
Blat live edge oraz artystyczny pień pełniący funkcję rzeźby doskonale oddają charakter sawanny w nowoczesnym salonie.

Wraz z poznawaniem nowych kontynentów, Europejczycy zapragnęli mieć wspomnienie Afryki w swoich mieszkaniach. Od namnażających się pamiątek i podpatrywania najlepszych trendów w aranżacji wnętrz, powoli rodził się styl, który ma luźno nawiązywać do życia w Afryce.

Co składa się na styl safari? Jedne z najważniejszych elementów to:

  • naturalny kamień (może być widoczny na ścianach, posadzce bądź jako element dekoracyjny, np. w postaci wazonu);
  • ciemne drewno (mogą to być meble drewniane lub gałązki drewna o nieregularnych kształtach symulujące uschłe pnie drzew);
  • przybrudzone kolory ziemi (pomarańcze, zgniłe zielenie, brązy i beże);
  • roślinność (doskonale jeżeli może to być roślinność charakterystyczna dla Afryki, jednak
  • etniczne dekoracje i ręcznie robione przedmioty (tkane kosze, makramy, obrazy).

Styl sawanna - dom prywatny
Kominek również spisuje się całkiem dobrze w afrykańskim stylu.

Czy niezbędnym elementem stylu safari są zwierzęce printy?

Niekoniecznie. Nie wszystkim podobają się wzory, które mogą kojarzyć się z polowaniem. Używając w tytule wpisu “dzikie printy” mieliśmy na myśli feerię barw oraz kształtów geometrycznych.

Kto tak mieszka?

Styl safari, który nawiązuje do wyglądu afrykańskiej sawanny upodobały sobie gwiazdy. Wśród miłośników tych klimatów jest np. Hailey Beiber wraz z mężem.

Salon domu Hailey Bieber. Źródło: Viva!

Oprócz tej znanej pary, w stylu safari zakochała się również Jennifer Aniston, która postanowiła nieco go unowocześnić i dopasować pod amerykański gust.

Salon w stylu safari w domu Jennifer Aniston. Źródło: Architectural Digest

Jakie meble drewniane wybrać?

Meble z drewna to absolutny must-have stylu safari. Nie pasują do niego żadne inne materiały na wyposażenie. Plastik? Zdecydowanie odpada. Sztuczne materiały? Nie. Drewno, drewno i jeszcze raz drewno. Najlepiej lite, muśnięte olejem w naturalnym odcieniu bądź takim, który je nieco przyciemni.

Meble z drewna kolekcja mebli do jadalniBONA Beds.pl
Wygięte nóżki stołu do jadalni BONA świetnie oddają finezyjny kształt nielicznych drzew sawanny.

Do wystroju wnętrza możesz użyć drewna egzotycznego o bardzo specyficznej, ciemnej barwie. Może to być mahoń, tali czy indonezyjskie merbau o czerwonej barwie. Bardzo dobrym wyborem będą także rodzime buk i dąb, które doskonale czują się w paletach kolorystycznych stylu afrykańskiego.

Styl safari – przydatne palety kolorystyczne

Ten styl to cała gama kolorów ziemi. Są nieco przygaszone, co nie oznacza że nie znajdziesz w nich intensywnych pomarańczy, różowego czy nawet chabrowego. Chodzi o to, aby utrzymać wnętrze w dość neutralnych barwach, aby wybrane dekoracje mogły swobodnie rozłożyć się na całej przestrzeni, nie przytłaczając wzorami domowników.

Jako bazę warto zatem wybrać chłodny beż i dobrać do niego kilka odcieni zgniłej zieleni. W sekcji inspiracje znajdziesz rozmaitą gamę kolorystyczną, włączając w to aranżację wnętrza która opiera się na żółtym oraz butelkowej zieleni. Taka intensywność jest także dopuszczalna.

Wszystkie kolory, które w połączeniu dadzą złudzenie krajobrazu sawanny, są mile widziane w domowym stylu safari.

Styl safari - najlepsze palety kolorystyczne
Palety kolorystyczne mogą być rozbudowane nawet do 6 kolorów.

Nietypowe dodatki i uniwersalne dekoracje

Dodatki w stylu safari dzielimy na dwie grupy. Pierwsza z nich to dekoracje podobne do tych w stylu boho. Są to słomiane kapelusze, kosze, makatki, makramy, kufry (jak z podróży!), fotele rattanowe czy hamaki. Wszystko, co może wyglądać (lub jest) na pamiątkę z bujnego życia globtrotera jest idealne do stylu afrykańskiego.

Dekoracyjne talerze i wzorzyste tkaniny
Wzorzyste tkaniny oraz serwety to charakterystyczne dla Afryki dodatki.

Druga grupa dekoracji to te, które są lub wyglądają na autentyczną sztukę ludową Afryki bądź pokazują tę sztukę (np. na plakatach czy zdjęciach wielkoformatowych). Mamy tutaj zatem do wyboru nieregularne i drewniane ramki luster, ręcznie plecone chodniczki, misy z drewna, gliniane dzbany, malowidła, suszona roślinność (np. trawy pampasowe) etc.

Ozdoby i dekoracje do salonu
Tkane torby, kosze wiklinowe czy drewniana mapa Afryki mogą uzupełnić wnętrze w stylu safari.

Do wykończenia wystroju możesz użyć lampy naftowej bądź bardziej współczesnych dekoracji, jak np. puchaty dywan w salonie.

Sztuka afrykańska obrazy do salonu
Na ścianach może pojawić się sztuka ludowa, jednak nie jest to konieczne.

Styl safari – inspiracje!

Mimo, że najpopularniejsze style aranżacyjne w gazetach tematycznych to glamour, szeroko pojęty industrial czy art deco, z łatwością można natrafić na cudowne aranżacje afrykańskie. Sawanna jest tak ciekawym tematem do interpretacji, że każdy projekt wygląda na diametralnie różny od poprzednich. Mnogość motywów, których można użyć, kolorów oraz materiałów sprawia, że ten styl jest różnorodny, jednak nie eklektyczny.

Drewniane podłogi w stylu safari
Drewniane podłogi, czyli coś, od czego warto zacząć!

Drewniane podłogi nadają pomieszczeniu surowości i podkreślają, że styl safari wywodzi się z kraju, w którym słońce w dużym stopniu wpływa na krajobraz. Dzięki drewnianym podłogom, pomieszczenia wydają się być skromne.

Zieleń w stylu afrykańskim
Butelkowa zieleń również znajdzie swoje miejsce w stylu sawanna.

Koloru zielonego można użyć we wszystkich konfiguracjach. Najbardziej pożądane to te ziemiste, przydymione, nieco wyblakłe bądź zgniłe. Jednak tak, jak bogata jest roślinność, tak wiele odcieni zielonego zmieścisz w stylu safari.

Styl sfrykański - okna w salonie
W stylu afrykańskim kładzie się nacisk na wpuszczanie promieni słonecznych do pomieszczenia.

Okna bez podziałki. Szerokie okna otwarte na niekończące się równiny to strzał w dziesiątkę. Pozwalają na duży dostęp światła słonecznego do pomieszczeń, przy czym nie rzucają niepotrzebnego i (dla niektórych) rozpraszającego cienia. Takie okna otwierają możliwość hodowania egzotycznych roślin, które wymagają sporego nasłonecznienia.

Lekkie meble drewniane
Lekkie, drewniane meble to strzał w dziesiątkę.

Konstrukcja mebli drewnianych powinna być lekka. Jednym cięższym elementem wystroju może być biały kamień. Drewno egzotyczne jest dość ciężkie, dlatego właśnie warto zrównoważyć wagę wyposażenia delikatnym szkieletem.

Taras w stylu safari
Styl safari jest przede wszystkim mile widziany na tarasie.

Styl afrykański to również świetna propozycja na aranżację letniego tarasu. Sezon balkonowy przypada na miesiące wakacyjne, co może być pretekstem do cyklicznego spotykania się z przyjaciółmi, by opowiadać o przygodach z urlopowych podróży.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

SZTUCZNE ROśLINY W DOMU – CZY WARTO W NIE INWESTOWAć?
BRUTALIZM – CZY MA SZANSę ZAGOśCIć WE WSPółCZESNYCH WNęTRZACH?
STYL RUSTYKALNY – WIEJSKI SZYK W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum