Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Dzieła sztuki w aranżacji wnętrz – jak zdobyć autentyczne egzemplarze na każdą kieszeń?

Zdecydowanie najlepszą rzeczą dla modnej aranżacji przestrzeni są autentyczne dzieła sztuki. Często znane nazwiska pozostają nieosiągalne ze względu na wysoką cenę oraz deficyt prac topowych artystów na rynku. Reguła niedostępności winduje ceny i sprawdza się w tym przypadku rewelacyjnie.

Trzeba przyznać, że większość z nas jest uzależniona od budżetu na kolekcjonowanie sztuki współczesnej. Ten natomiast… potrafi ograniczać. Jednak wszyscy mamy ściany i jeśli nie chcemy czuć się niekomfortowo we własnym domu, musimy je ozdobić. Jak tanio zdobyć wartościowe dzieła sztuki? Przedstawiamy kilka sposobów.

Modne wnętrza
Otaczanie się pięknymi przedmiotami, wpływa na nasze samopoczucie

Dlaczego sztuka w przestrzeni codziennej jest ważna?

Dekoratorzy i architekci wnętrz często pomijają sztukę w swoich projektach. Bez sztuki natomiast przestrzeń wydaje się niekompletna. Brak odpowiednich dekoracji sprawia, że wnętrza wyglądają na wyreżyserowane, jakby zostały wyciągnięte z katalogu sklepu z meblami. Bez obecności sztuki projekt ma uroczą oprawę, której brakuje duszy.

Z tego powodu pierwszym krokiem do urządzenia klimatycznego mieszkania jest… stworzenie czegoś własnoręcznie. Tworzenie nawet prostych rzeźb, obrazów, instalacji jest satysfakcjonującą przygodą, w której odkrywasz siebie. Sztuka, którą tworzysz sam, a która towarzyszy Ci każdego dnia, wpływa na Twoje samopoczucie.

Wartościowych przedmiotów nie określa cena. Często największe dzieła sztuki w klimatycznych wnętrzach są zwykłym szkicem, figurką z modeliny, ekspresyjną plamą z farby. Dlaczego? Ponieważ noszą w sobie niesamowity ładunek emocjonalny, który uruchamia pozytywne skojarzenia domowników.

Aranżacja salonu
Sztuka jest uniwersalna - kocha przepych tak samo, jak minimalizm.

Młodzi artyści

Jeżeli nie przekonuje Cię perspektywa spędzenia całego popołudnia na samodzielnym tworzeniu – rozpocznij poszukiwania dzieł sztuki od wystaw prac uczniów i studentów kierunków plastycznych.

Mogą to być młodsze roczniki ASP lub prezentacje uczniów liceum plastycznego. Co roku pojawiają się tam nowe talenty, które świeżością swoich prac potrafią zawstydzić niejednego artystę z długoletnim stażem.

Często dzieła sztuki młodych artystów są wystawiane na charytatywnych aukcjach. Biorąc w nich udział, zyskujesz nie tylko piękną pracę, ale także wspierasz szczytny cel. To układ win-win, dlatego warto wziąć go pod uwagę.

Przy znanych galeriach sztuki zdarzają się warsztaty organizowane dla hobbystów. Są prowadzone pod okiem znanych nazwisk czy wykładowców akademickich. Prace stworzone podczas charytatywnych przedsięwzięć można licytować, np. na rzecz schronisk dla bezdomnych zwierząt. W Officynie Wojciecha Brewki można pojawić się w roli malarza-hobbysty lub aukcjonera.

Dzieła sztuki młodych artystów
Prace studentów młodszych roczników ASP potrafią zawstydzić niejednego dojrzałego artystę.

Wypożyczanie dzieł sztuki

Brzmi nieprawdopodobnie? Nic bardziej mylnego. Wypożyczalnie dzieł sztuki od dobrych kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Znajdują się w galeriach lub w samym atelier artysty. Wypożyczenie obrazu to świetny sposób, żeby sprawdzić, jak prezentuje się we wnętrzu oraz wesprzeć lokalną scenę artystyczną. Stawki za wypożyczenie są zaskakująco przystępne!

Wypożyczanie sztuki pozwoli Ci zmieniać aranżację wnętrza znacznie częściej, niż gdybyś rozpoczynał tworzenie własnej kolekcji. Dodatkowo, zawsze możesz spróbować czegoś nowego i oddać obraz, gdy uznasz, że dany kierunek sztuki jednak do Ciebie nie przemawia.

Tego typu działalność prowadzi m.in: Art office, Art Rental czy Galeria Xanadu.

Na Zachodzie natomiast coraz większą popularność zyskuje sztuka subskrypcyjna. Pomysłowi artyści, graficy i ilustratorzy tworzą mini-serie swoich dzieł, żeby wysyłać je co miesiąc na adres subskrybenta. W ten sposób buduje się bliski kontakt z odbiorcami, a koneserzy są zaskakiwani nowymi pozycjami w swoich kolekcjach. To także świetny sposób na to, żeby rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem sztuki. W dobie internetu zagraniczni twórcy są na wyciągnięcie kliknięcia myszą.

Dzieła sztuki w aranżacji wnętrz
Wypożyczanie dzieł sztuki cieszy się niesłabnącą popularnością.

Wysokojakościowe printy

To jeden z najlepszych trików na zdobycie wartościowych obrazów. Printy to świetny sposób na przełamanie mocnych kolorów ścian, dodanie kontrastu w pomieszczeniu i nadanie nowoczesnego klimatu. Dobrze dobrana rama sprawia, że nawet mały obraz wygląda wyjątkowo.

Printy sprawdzają się w salonie oraz pokojach młodzieżowych. Mogą to być reprodukcje słynnych dzieł sztuki, wartościowych komiksów czy sztuki ekspresyjnej. Do wnętrz w stylu retro, obok wysokojakościowych printów, możesz powiesić porcelanowe talerze z folkowym motywem lub lustro w drewnianej ramie. Tak dobrane dekoracje ścian dodają tekstury i ciepła do pomieszczenia.

Jeszcze kilka lat temu printy były uważane za psucie wizerunku artysty. Dziś są znakiem rozpoznawczym twórców, którzy nie boją się iść z duchem czasu. Ciekawych pozycji na dobrej jakości materiale szukaj np. na Fine Art Prints.

Printy
Printy mogą prezentować fotografie, grafiki lub obrazy.

Dzieła sztuki tworzone przez dzieci

Dzieci są genialnymi artystami. Wystarczy dać im arkusz papieru i pozwolić się wyrazić. Kiedy dzieła sztuki maluchów będą już skończone, opraw je odpowiednio w ramki, które odpowiadają aranżacji mieszkania. Zdziwisz się, jak pięknie będą wyglądać!

Oczywiście ponownie podkreślamy, że tworzenie z dzieciakami to świetny pomysł. Bardziej skomplikowane dzieła sztuki możecie stworzyć razem, na bazie obrazów lub figurek z pchlego targu. Z pewnością znajdziesz na nim stare obrazy z martwą naturą i pejzażami w tle. Należy taki obraz nieco odświeżyć, dzięki dodaniu mu koloru z pomocą farb akrylowych, farby w spray’u i geometrycznego szablonu. Doskonale zgra się z drewnianą ramą łóżka w nowoczesnej sypialni.

Możecie także oprawić w zabawne ramki tekstylia lub stworzyć kolaż z kawałków tapet. Mają niesamowcie ciekawe tekstury, wzory i kolory. Wiklinowe kosze, zepsute instrumenty, deski surfingowe… wszystko, co wpadnie Ci w oko, po drobnej przeróbce może okazać się prawdziwym dziełem sztuki.

dziecięce dzieła sztuki
Tworzenie z dziećmi rozwija wyobraźnię.

To znakomita alternatywa dla banalnych cytatów, które są umieszczane w antyramach na dziale “wnętrza” w marketach budowlanych. I świetny sposób na to, żeby zapełnić te ramki, które kupiłeś kilka lat temu, a które wciąż pozostają puste. O ile miłe słowa od serca zawsze są w cenie, to masowa produkcja plakatów z wyświechtanym “Home Sweet Home” z powodzeniem może zostać zastąpiona wartościową sztuką.

Możliwości są nieograniczone!

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

URBAN JUNGLE, CZYLI DżUNGLA W SALONIE - INSPIRUJąCE WNęTRZA Z ROśLINAMI I KWIATAMI
ROśLINY BEZPIECZNE DLA ZWIERZąT DOMOWYCH - KTóRE GATUNKI Są NAJLEPSZE?
W RYTMIE RETRO - SALON (PANORAMA 360°)

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum