Styl Memphis — popartowe confetti w stylowej aranżacji
Styl Memphis, odtrącony przez komercyjnych architektów wnętrz, stara się o huczny powrót. W ciągu ostatnich kilku lat zauważalne stają się interpretacje tego kultowego trendu z lat 80-tych. Ruch Memphis w designie początkowo powstał jako kontra do opływowej sztywności modernizmu — a historia lubi zataczać koło.
Podczas gdy podziw dla skandynawskiej prostoty oraz ascetycznego minimalizmu stylu japandi jest obecnie na topie, nie możemy powstrzymać się od spoglądania w stronę maksymalizmu, eklektyzmu i innych nieskrępowanych form wyrazu. Te same nastroje towarzyszyły grupie architektów z Włoch, która postanowiła wypowiedzieć wojnę minimalistycznej formie wystroju wnętrz.
Przedstawiamy… styl Memphis.
Elementy, które powinna mieć idealna przestrzeń w stylu Memphis
Sama nazwa stylu mieści w sobie wiele znaczeń. Luźny blues (nazwa nurtu pochodzi od tytułu piosenki Boba Dylana “Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again”), amerykańskie przedmieścia (miasto narodzin Elvisa Presleya) i… starożytny Egipt (Memphis to również znaczące miasto starożytności).
Styl Memphis jest zatem przesiąknięty eklektyzmem na wskroś.
Od kogo lepiej czerpać wskazówki stylistyczne niż od jednego z założycieli tego ruchu? Aby poznać kierunek tego stylu, należy zajrzeć do studia Nathalie Du Pasquier, w którym nadal znajdujemy doskonały przykład tej estetyki. Siatka przykuwających wzrok dzieł sztuki na ścianie stanowi tło dla eklektycznie urządzonej przestrzeni. W umeblowaniu znajdują się skromne akcenty kolorystyczne w odcieniach żółci i ciepłego drewna. Do ciekawostek trzeba zaliczyć fakt, że główni projektanci grupy Memphis czerpali inspiracje… z bajek Disneya.
Przedstawiciele stylu Memphis to m.in:
- Ettore Sottsass (pomysłodawca),
- Nathalie Du Pasquier,
- George Sowden,
- Jasper Morrison,
- Michael Graves.
Wśród jego wielbicieli tego stylu znalazły się takie nazwiska, jak David Bowie. Natomiast Karl Lagerfeld tak wypowiedział się o stylu Memphis:
Zakochałem się od pierwszego wejrzenia. Kupiłem apartament w Monte Carlo i mogłem sobie wyobrazić to wnętrze urządzone tylko przez Memphis. Teraz wygląda to już niemodnie i przestarzale, ale ta moda powraca. Minimaliści w latach 90. skrytykowali tą grupę ale myślę, że Sottsass jest jednym z geniuszy designu XX wieku.
Styl Memphis — palety kolorystyczne i geometryczne wzory
Eklektyzm w mieszkaniu musi być przystosowany do jego domowników. Styl Memphis jest kojarzony z szaloną sztuka, jednak nie zawsze to szaleństwo sprawdzi się w przestrzeni domowej. Najbezpieczniej zatem jest połączyć pastelowe wzory z akcentami kolorystycznymi lub umieścić je na białej ścianie. Biel łagodzi każdą zabawę formą i pozwala na adaptację najbardziej odjechanych pomysłów.
Minimalizm w eklektycznej przestrzeni
Jeżeli planujesz wdrożyć styl Memphis do wnętrza swojego mieszkania, możesz złamać zasady (przecież na tym grupa opierała swój styl) i zadbać o dawkę minimalizmu. Kolory złagodzone do ich pastelowych odcieni lub monochromatyczność (np. paleta niesamowicie modnych w tym sezonie beży) pozwoli uzyskać ciekawe i mniej krzykliwe wnętrza.
Warto zagrać także samą przestrzenią. Wysokie sufity kamienic będą tutaj Twoim sprzymierzeńcem. Styl Memphis w łagodniejszej odsłonie może szafować wzorami, natomiast zminimalizowana ilość wyposażenia i podwyższone sufity oraz miękkie światło usystematyzują przestrzeń.
To jedynie pomysł na adaptację tego stylu. Jeżeli Twoja artystyczna dusza przemawia w postmodernistycznym języku Memphis, pomiń ten akapit.
Jak stworzyć styl Memphis, czyli wskazówki na dobry początek
Dla tych, którzy pragną urządzić mieszkanie w stylu Memphis i bez łagodzenia jego szalonej natury, mamy wskazówki, za którymi warto podążać. Cechy, dzięki którym można uchwycić ten styl prawidłowo, to m.in:
- radykalizm — tak! elementy wyposażenia przenoszą się na przeciwległy biegun “dobrego smaku” i hołdują kiczowi;
- lekka, komiksowa forma;
- jaskrawa kolorystyka połączona z pastelami;
- świadomy ekscentryzm z przymrużeniem oka;
- bogate wzory — tutaj należy podkreślić, że styl Memphis to właśnie wzory. Nurt całkowicie odchodzi od każdej innej dekoracyjności (zwłaszcza tej w formie 3D);
- futurystyczne kształty;
- tanie materiały (plastik, laminat).
Jeśli tworzysz styl Memphis, możesz śmiało czerpać z Art Deco, Bauhasu, popularu artu (dzieła Andy’ego Warhola i Roy’a Lichtensteina), a nawet… Gaudiego! Obłe kształty prac ostatniego twórcy idealnie wpiszą się w eklektyzm Memphis.
Kilka inspiracji
Styl Memphis nie funkcjonował jedynie w latach 80-tych. Działalność włoskiej grupy wywarła nieodwracalny wpływ na wielu projektantów, którzy adaptowali eklektyczne reguły aranżacji do własnego stylu. Styl Memphis powraca także w nieco mniej bezkompromisowej formie. Dzięki temu zachwyca i zyskuje większe grono wielbicieli na całym świecie.
Wnętrza warszawskiego domu Justyny Kosmali to kwintesencja modnego stylu Memphis. Pastelowe kolory grają tutaj pierwsze skrzypce, natomiast tuż za nimi na horyzoncie pojawiają się futurystyczne kształty mebli oraz drapieżne wzory. Co ciekawe, restauratorka wiele wzorów naniosła osobiście, np. malując fronty kominka farbą czy budując totem w przedpokoju.
Sklep z okularami, zaprojektowany w futurystycznym duchu Memphis to projekt Pierra Brocasa oraz Nady Oudghiri. Kolorowe półki i gabloty umieszczone na szarym tle sklepowych ścian zachwycają obłymi, geometrycznymi kształtami. Ledowe światło dodatkowo podkreśla nowoczesność aranżacji.
Claire Bingham w swojej książce “More is More” jednoznacznie wskazuje na wielki powrót maksymalizmu oraz stylu Memphis. Autorka książki chce zabrać miłośników designu w podróż, która ma początek w latach 80-tych. Ideą jest przeprowadzenie czytelnika przez proces tworzenia się współczesnego maksymalizmu i zaznaczenie, że to właśnie grupa Memphis wpłynęła na wszystko, co obecnie jest łączone z eklektyzmem oraz wspomnianym maksymalizmem.
Uwielbiany przez artystów i omijany przez mainstream styl Memphis nie jest dla każdego. Jednak każdy, kto interesuje się aranżacją wnętrz nie może przejść obok niego obojętnie.
Komentarze