Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Lustra w aranżacji wnętrz — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Lustra w aranżacji wnętrz pojawiają się nie tylko jako element użytkowy — niezbędny w łazience czy przedpokoju. Wykorzystuje się je również jako dekorację, a nawet coś, co można nazwać narzędziem aranżacyjnym. Dobrze dobrane lustra pomagają bowiem doświetlić i powiększyć optycznie pomieszczenia. Sprawdźmy zatem, jak wybrać odpowiednie lustra, jaka jest ich rola i gdzie warto je zamontować.

Lustro Seti
Lustro ma nie tylko funkcje użytkową, ale i dekoracyjną. Pomaga doświetlić i powiększyć pomieszczenie optycznie

Użytkowa i dekoracyjna funkcja lustra

Lustra to dla wielu osób przede wszystkim element użytkowy wykorzystywany w łazience czy przedpokoju. Pozwalają przejrzeć się podczas mycia, robienia makijażu, układania fryzury czy ubierania się i szykowania do wyjścia. Są więc niezbędne, by odpowiednio o siebie zadbać i mieć kontrolę nad tym, jak się wygląda.

Rola lustra nie ogranicza się jednak do funkcji użytkowej. To także ważny dodatek do wystroju. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lustra doskonale wydłużają perspektywę, tworząc iluzję przestronności. Ponadto, ponieważ świetnie odbijają światło, pozwalają rozjaśnić i doświetlić wnętrze. Lustra są więc niezwykle skutecznym narzędziem do optycznego powiększania przestrzeni.

Co ważne, lustra można uznać za dodatki uniwersalne i pasujące właściwie do każdego rodzaju wnętrza. Świetnie sprawdzają się na małym i dużym metrażu, można je stosować w aranżacjach nowoczesnych, klasycznych i stylizowanych. Wykorzystamy je też właściwie w każdym pomieszczeniu — łazience, garderobie czy przedpokoju, jak i w salonie lub sypialni.

Łustra ścienne w różnych ramach
Małe, duże, w ramach prostych lub dekoracyjnych - lustra mogą mieć rozmaitą formę, można więc dopasować je do każdego wnętrza

Wybierając lustra do domu, uwagę należy zwrócić na typ, format i oprawę. Wybór jest naprawdę duży — od luster stojących przez wiszące po montowane na frontach meblowych czy drzwiach. Lustra mogą być okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne lub w dowolnym innym kształcie. Istotny jest także wybór ramy (o ile lusto ją ma). Liczy się materiał, z jakiego oprawa jest wykonana, jej wielkość, kształt, kolor i elementy dekoracyjne.

W natłoku różnych opcji łatwo się zgubić, dlatego postaram się doradzić, jak wybrać odpowiednie lustro do różnych pomieszczeń w domu.

Lustra łazienkowe — funkcjonalność i dobry styl

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra. To właśnie w tym pomieszczeniu funkcja lustra jest najważniejsza. Tu co rano spoglądamy sobie w twarz, szykując się na wyzwania kolejnego dnia i tu każdego wieczora przygotowujemy się do snu.

Lustro do łazienki ma więc oczywistą funkcję użytkową, ale to nie znaczy, że należy rezygnować z dobrego designu. Wręcz przeciwnie — dobrze dobrane lustro łazienkowe ma ogromny wpływ na cały wystrój tego pomieszczenia.

W ostatnich latach popularne są bardzo duże lustra do łazienki. Ogromne tafle mogą pokrywać większą część ściany. To doskonale doświetlają i powiększają pomieszczenie optycznie. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie na małym metrażu, ale i dużym łazienkom doda uroku.

Duże lustra w łazience
W ostatnich latach coraz popularniejsze są duże lustra łazienkowe

Ciekawym pomysłem jest też montaż dwóch luster na przeciwległych ścianach. Pozwala to stworzyć nieskończoną perspektywę, gdzie obraz z jednego lustra odbija się w drugim ad infinitum. To interesujące rozwiązanie, które bardzo mocno powiększa łazienkę optycznie. Ważne jednak, by nie stosować tu dwóch bardzo dużych luster. Przynajmniej jedno z nich powinno być mniejsze. W przeciwnym razie zamiast miłego wydłużenia perspektywy stworzymy klimat cyrkowego pokoju luster, natłoku i zagubienia w nieskończonych odbiciach.

Główne lustro w łazience montuje się oczywiście nad umywalką. Dodatkowe tafle można rozmieścić właściwie dowolnie. Dużą rolę w aranżacji łazienki odgrywa też światło. Warto przemyśleć rozmieszczenie źródeł światła wokół lustra, co pomoże doświetlić twarz np. podczas robienia makijażu. Pamiętaj też, że odbijające się światło nie może oślepiać stojącej przed lustrem.

Warto wiedzieć również, że lustra łazienkowe mogą być wykonane ze szkła nieparującego. Zaparowana tafla to częsty problem, szczególnie po wyjściu z kąpieli, dlatego wybór modelu nieparującego to świetny pomysł.

Lustra do salonu — gdzie i jakie się sprawdzą?

Lustro do salonu to przede wszystkim dekoracja, choć i tu znajdą się aspekty funkcjonalne. Odpowiednio dobrane lustro przede wszystkim wzbogaca wnętrze, ale pomaga je również doświetlić i powiększyć optycznie. Dlatego lustra zdecydowanie poleca się do małych pokoi dziennych.

Na małym metrażu (i w ciemnych pomieszczeniach) lustro najlepiej umieścić naprzeciw okna. Odbijane i rozpraszane przez nie promienie słoneczne rozejdą się po całym pomieszczeniu, a więc lustro stanie się jakby dodatkowym źródłem światła.

Lustro w salonie można też umieścić tak, by odbijało ciekawe widoki. Można w ten sposób stworzyć “dodatkowe okno”. Odpowiednio umieszczone lustro pozwoli np. osobom siedzącym na kanapie wyjrzeć na ogród, nawet jeśli siedzą tyłem do okna. Odbijać można też inne elementy wystroju — atrakcyjne dzieła sztuki (np. obrazy), wystawę rodzinnych pamiątek lub fotografii itp. Takie wyeksponowanie lustrem doda konkretnym elementom aranżacji wagi. Pozwoli wyciągnąć je na pierwszy plan.

Centralnym punktem aranżacji może być też samo lustro. Oprawione w dekoracyjną ramę będzie się wyróżniać i przykuwać wzrok. Takie ozdobne oprawy oczywiście świetnie pasują do wnętrz klasycznych i stylizowanych, ale mogą też być ciekawym kontrapunktem w aranżacjach minimalistycznych.

Salon z dużym lustrem
Dobrze dobrane i umieszczone lustro w salonie stanie czymś w rodzaju dodatkowego okna

Nie trzeba tu sięgać po klasyczne ramy ornamentowe. Równie dobrze sprawdzi się nowoczesny design, widoczny np. w modelach James, Vinci i Vigo.

Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, by w minimalu utrzymać również lustro. Prosta, cienka rama, a nawet jej zupełny brak świetnie wpiszą się we wnętrza skandynawskie, loftowe czy typowo minimalistyczne. Dobrym przykładem są tu modele Steel, Minimal czy Bingo.

Interesującą opcją do salonu (a także do sypialni, o czym pisze dalej) mogą być meble z lustrami. W pokoju dziennym sprawdzą się przede wszystkim lustrzane meble z przeszkleniem, takie jak kredensy czy witryny. Lustra mogą być zamontowane na frontach, ale również na wewnętrznych ścianach gablot, co pozwala lepiej wyeksponować kolekcję kieliszków czy elegancką zastawę.

Lustro w sypialni — czy to dobry pomysł?

Lustro w sypialni nie zawsze jest dobrze widziane, szczególnie jeśli osoby w łóżku widzą swoje odbicie. Niemniej odpowiednio dobrane i umieszczone może bardzo korzystnie wpłynąć na aranżację i ma też praktyczne zastosowanie.

Lustra sprawdzają się szczególnie dobrze, jeśli w sypialni mamy też garderobę lub toaletkę. Służą wtedy do przeglądania się przy malowaniu oraz ubieraniu.

Lustra do sypialni warto też wykorzystać na małym metrażu, w wiadomym już celu — do doświetlenia i optycznego powiększenia pomieszczenia. Odpowiednio dobrane mogą też stworzyć intymną, przytulną atmosferę. Ich rozmieszczenie, wielkość czy kształt trzeba wtedy rozpatrywać razem z oświetleniem. Właściwie umieszczone lustra mogą bowiem pomóc w podświetlaniu i eksponowaniu poszczególnych elementów aranżacji czy stref w sypialni. Pozwala to na sterowanie nastrojem i klimatem wnętrza. Stosuje się tu głównie mniejsze tafle rozmieszczone w różnych układach.

Stojące lustro - element wyposażenia garderoby
W sypialni lustro może być elementem wyposażenia toaletki lub garderoby

Dobrym wyborem do sypialni są też lustra na meblach. Przede wszystkim sprawdzają się przeszklone drzwi w szafach. Montowane są tu zazwyczaj duże lustra od podłogi do szczytu mebla. Odbijają one całą sylwetkę i pozwalają dokładnie przyjrzeć się np. wybranej stylizacji.

Zamiast lustra, na drzwiach szafy wykorzystać można też wolnostojące duże lustro lub zawiesić wysoki model (np. Cubic) na ścianie.

Przedpokój —  jakie lustro wybrać na korytarz?

Lustra to także istotny element w przedpokoju. Podobnie jak w łazience, tu również na pierwszy plan wybija się ich funkcjonalność. Służą bowiem do ubierania się i szykowania do wyjścia z domu. Pozwalają ocenić np. dobór odzieży wierzchniej czy umożliwiają wykonanie ostatnich poprawek fryzury.

Lustro w przedpokoju powinno być wysokie, najlepiej takie, by można się w nim przejrzeć od stóp do głów. Pomoże to odpowiednio dobrać buty do płaszcza, ułożyć czapkę czy zawiązać szalik.

Wysokie lustro Cubic
W korytarzu przyda się wysokie lustro, w którym obejrzymy się od stóp do głów, szykując się do wyjścia z domu

Przedpokój to często pomieszczenie bardzo ciemne, pozbawione okna. Dlatego lustro z jednej strony pomaga je doświetlić, z drugiej natomiast samo musi być właściwie podświetlone. Istotne jest także (i to nie tylko w przedpokoju), by lustro odbijało przestrzeń zadbaną i uporządkowaną. Jeśli przed lustrem panuje bałagan, będzie on widoczny podwójnie.

Umieszczając lustra w domu, trzeba więc dokładnie przeanalizować nie tylko formę samego akcesorium, ale również jego położenie oraz to, co będzie się w nim odbijało i jak zadziała to na całą aranżację. Ważny jest dobór gabarytów, materiału na oprawę, formy, koloru czy stylu ramy. Jednak równie istotne jest umiejscowienie. Odpowiednie położenie lustra może doświetlać i powiększać pomieszczenie. Może je wydłużyć lub poszerzyć, a nawet podnieść, jeśli zamontujemy taflę na suficie. Może tworzyć dodatkowe “okno” z odbiciem widoku na zewnątrz lub pomóc w eksponowaniu elementów wystroju. Możliwości jest bez liku i wyraźnie widać, że lustro w aranżacji wnętrz nie jest sprawą banalną.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

LUSTRA WE WNęTRZACH — ELEMENT DEKORACYJNY I FUNKCJONALNY
DREWNIANE LUSTRA I NOWOCZESNE ARANżACJE – CZY PASUJą DO SIEBIE?
LUSTRA LOFTOWE – JAK KLIMATYCZNIE JE POSTARZYć?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum