Trendy wnętrza 2021 - czego należy się spodziewać?
Ubiegły rok, który przyniósł totalną zmianę nawyków i sposobu pracy, zdeterminował nie tylko liczne sektory gospodarki, ale również znacząco wpłynął na sposób aranżowania przestrzeni. Właściwie z dnia na dzień biura przeniosły się do zacisza domowego (które czasem było dalekie od oazy spokoju). Wszyscy zgodnie myśleliśmy, że sytuacja jest tymczasowa, jednak ta reorganizacja przestrzeni mocno wpłynęła na trendy wnętrza 2021.
Czy ilość czasu spędzanego w domu to tendencja rosnąca? W minionych miesiącach odpowiedź zdecydowanie brzmiała: tak. Natomiast raport Future Business Institute wykazuje, że aż 75% badanych wolałoby przeplatać tę formę pracy z tradycyjną pracą biurową. Wszystko zatem wskazuje na to, że domowa przestrzeń jeszcze przez chwilę będzie najczęstszym miejscem spędzania czasu. Najlepsi światowi designerzy postanowili wziąć te czynniki pod lupę, wobec czego trendy wnętrzarskie 2021 są niezwykle pojemne i eklektyczne. Każdy może w nich odnaleźć coś dla siebie. Ale… zacznijmy od początku.
Trendy wnętrzarskie 2021 - na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim warto wydzielić dodatkową i komfortową przestrzeń do pracy. Logistycznie lepiej, jeśli nie będzie znajdować się w salonie, który zwykle jest pomieszczeniem przechodnim. Trendy wnętrza 2021 to możliwość zaszycia się w kąciku przy oknie (naturalne światło), w otoczeniu roślin, które wpływają na dobre samopoczucie i pobudzają kreatywność.
Wygodne krzesło nie pozostaje tu bez znaczenia. Miękkie, z możliwością swobodnego poruszania rękami, powinno mieć charakter biurowy, równocześnie nie zaburzając dotychczasowej aranżacji salonu. Jeśli nie posiadasz własnego gabinetu, projektanci odradzają doposażanie pokoju dziennego w duże, obrotowe, skórzane krzesło prezesa. Lepiej postawić na harmonię i wygodę.
Trendy wnętrzarskie 2021 kładą również większy nacisk na meble rzemieślnicze (pochodzące stricte np. od producenta mebli drewnianych) i wielofunkcyjne. Wraz z rozwojem świadomego konsumpcjonizmu, przychodzi także pragnienie mebli, które zapewniają trwałość i jakość. Naszą potrzebę osiągnięcia spokoju w tym niestabilnym świecie i połączenia z naturą wyraża zapotrzebowanie na subtelne meble, tkaniny tekstylne, trwałe materiały i wielofunkcyjne wnętrze.
Co ciekawe, na potrzeby wyrażania kreatywności domowników, do łask we właśnie rozpoczynającym się roku powraca… maksymalizm. Lata nauki życia z przedmiotami podstawowego użytku, porządkowanie szaf i funkcjonalne przestrzenie do przechowywania muszą ustąpić szalonym dodatkom, które… niekoniecznie będą nam niezbędne do życia.
Na ścianach zatem pojawią się obrazy 3D i motywy zwierzęce, a na sofach szalone łączenie wzorów i materiałów. Barometr nastrojów społecznych w swoisty sposób wepchnął maksymalizm na listę tegorocznych trendów wnętrzarskich - czy utrzyma się na niej wystarczająco długo? Wszystko zależy od kreatywności danego społeczeństwa.
A trendy wnętrzarskie wiosna lato 2021?
Cóż, kierunek jest jeden - na zewnątrz. Balkony, tarasy, a nawet port fenetr (porte-fenetre) staną się naszymi przyjaciółmi. Powróci zatem moda na aranżowanie mini ogródków czy małej dżungli mieszczącej się tuż za oknem. Meble z palet domowej roboty, lampiony i wakacyjne tipi - wszystko warto mieć pod ręką, w razie kolejnych zaskakujących decyzji, uniemożliwiających podróże.
Trendy wnętrza 2021 - krótko o tym, czego pozbyć się z przestrzeni
Oczywiście, mimo wspomnianej wcześniej mody na maksymalizm, nie wszystkie elementy wystroju są mile widziane przez projektantów, typujących trendy wnętrzarskie 2021. Do rzeczy i pomysłów, które definitywnie muszą zostać schowane do piwnicy należą:
- sztuczne roślinki zbierające kurz i promujące plastik jako dekorację przestrzeni. Jeśli masz problem z cyklicznym podlewaniem roślin, zastosuj nawadniacze (kosztują dosłownie kilka złotych),
- poduszki kolorem dopasowane do wersalki. Postaw na kontrastujące kolory. Reguła dotyczy wnętrz, które nie są utrzymane w stylu wasabi sabi - tutaj wykorzystujemy paletę, która jest wyłącznie beżowo-beżowa. Wówczas bawimy się, urozmaicając aranżację teksturami i materiałami,
- krzesła z wysokimi oparciami w małych przestrzeniach. Unikamy. Wizualnie “tną” pokój na dwie części, zmniejszając go.
- zbyt mały dywan. Dywan, który nie jest wystarczająco duży, aby pomieścić stół oraz krzesła lub ładnie wypełnić przestrzeń (jaką np. pozostawia na podłodze sofa narożna). Niestety nawet najpiękniejszy dywanik, który jest zbyt mały, wygląda tanio.
Dlaczego trendy na obecny rok są tak zróżnicowane?
Przebywając często w domu, zaczynamy zwracać uwagę na przedmioty codziennego użytku. Z jakich szklanek pijemy, jakim ręcznikiem się osuszamy, jakie uchwyty mają kuchenne szafki. Wszystko zaczyna mieć znaczenie i nasuwa pytanie: czy jestem zadowolony/a z jakości użytkowania, jaką ten przedmiot mi daje?
Trendy wnętrza 2021 są bardzo zróżnicowane. Od fuzji stylu japońskiego ze skandynawskim (japandi) po wręcz kiczowaty maksymalizm. Skąd bierze się ten rozstrzał? Jest to odpowiedź w indywidualne potrzeby ludzi. W tym roku trendy wnętrzarskie nie są narzucane przez światowej sławy designerów, a adaptowane od użytkowników domowej przestrzeni. Wnętrzarskie trendy 2021 są otwarte na ludzi, proponując ciekawe wersje aranżacji, dopasowane do zróżnicowanych charakterów domowników. Trzeba przyznać, że moda zmienia się dość szybko, jednak takiego tempa i roszady stylów, jak w 2021 chyba nikt się nie spodziewał.
Warto również podkreślić, że nawet eleganckie aranżacje wnętrz 2021 nieco “zeszły na ziemię”. Przybrały formę przestrzeni dostępnej nie tylko na pokaz czy przyjęcie towarzyskie. Komputer, kilka kubków po kawie, masa notatek i papierów szturmem wdarły się do pieczołowicie urządzanych, szykownych salonów. Świat designu musiał w ekspresowym tempie zareagować na nowe potrzeby fanów pięknych wnętrz.
Trendy wnętrzarskie 2021 są eklektyczne, dowolne, wyraziste, czyli takie, w których każdy odnajdzie coś dla siebie. Jeśli znalazłeś styl, który Ci odpowiada, przeszukaj internet pod kątem inspiracji. Czasem wprowadzenie kilku drobnych zmian, potrafi przemienić zwykły pokój w katalogową aranżację, rodem z najlepszych magazynów wnętrzarskich.
Komentarze