Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Sypialnia w stylu retro — meble, dodatki i aranżacja

Sypialnia w stylu retro to propozycja dla miłośników designu sprzed lat. Taki wystrój jest jak sentymentalna podróż do domu rodziców czy dziadków lub stylistyki znanej ze starych filmów, ale z nowoczesnymi akcentami i udogodnieniami. Jak zatem urządzić sypialnię w stylu retro? Sprawdź!

Sypialnia w stylu retro
Aranżacje retro przywołują ciepłe wspomnienia i skojarzenia z domami rodziców czy dziadków

Czym wyróżnia się sypialnia w stylu retro?

Styl retro czerpie inspiracje ze starego designu. W tzw. kulturze zachodniej znajdziemy w nim odniesienia głównie do stylistyki z lat 50., 60. i 70. wieku XX (bardzo popularne są tu wzorce Amerykańskie, np. stylistyka pin-up). Rzadziej styl retro sięga po formy wcześniejsze — np. z lat 20 i 30.

W Polsce mamy jednak szczególną odmianę stylu retro, która odnosi się do czasów PRL-u i szczególnego designu z tego okresu. PRL-owskie trendy projektowe był bardzo charakterystyczne i choć nie każdy jest ich fanem, niewątpliwe była to stylistyka oryginalna.

Żelazna Kurtyna sprawiała, że nasi rodzimi projektanci często mieli bardzo ograniczony dostęp do inspiracji ze świata zachodu. W związku z tym meble PRL-owskie faktycznie są “nasze”, swojskie. Te wyjątkowe — fotele Chierowskiego czy Modzelewskiego, stolik Hałasa czy krzesło Kowalskich — do dziś budzą sentyment i niebezpodstawny zachwyt. Były to (i są) perły polskiego designu, do których chętnie powracamy właśnie w stylistyce retro.

Styl retro
Retro to nie skansen - stare doskonale łączy się tutaj z nowym

Sypialnia w stylu retro to nie skansen

Sypialnia w stylu retro powinna więc być inspirowana dawnymi czasami. Nie oznacza to jednak, że takie aranżacje mają być kopią mieszkań sprzed lat. Ten styl wnętrzarski polega bowiem na umiejętnym łączeniu starego z nowym i znajdowaniu miejsca na sentymentalne wspomnienia w nowoczesnym świecie.

Sypialnia w stylu retro powinna być zatem nowoczesna w takim sensie, że ma odpowiadać współczesnym standardom, potrzebom domowników i ich stylowi życia. Ma być wygodna, przytulna i estetyczna, ale także praktyczna i ergonomiczna.

W stylistyce retro chodzi zatem nie o tworzenie skansenów wypełnionych reliktami przeszłości, a o odnalezienie ducha dawnych czasów i przywołanie go we współczesnym kontekście.

Takie podejście pozwala zresztą na dużą swobodę. Łączyć można bowiem nie tylko elementy nowe z pochodzącymi z wybranego, konkretnego okresu historycznego. Doskonale sprawdza się tu bardziej eklektyczne podejście, w którym wykorzystuje się elementy z różnych dekad. Nie ma zatem potrzeby twardego trzymania się lat 50. czy 70. — śmiało można zastosować ich mieszankę.

Co równie istotne, wyposażenie sypialni w stylu retro, to nie muszą być wyłącznie oryginalne antyki. Łączenie starego z nowym oznacza, że z powodzeniem wykorzystamy to nowoczesne meble inspirowane dawnym designem. Warto oczywiście wstawić do wnętrza kilka elementów zakupionych na pchlim targu czy wyszperanych na strychu u babci. Nie jest to jednak absolutnie konieczne, ponieważ w salonach meblowych bez trudu znajdziemy też nowoczesne meble w stylu retro.

Sypialnia w stylu retro - meble Abies
Styl retro to współczesna wygoda i ergonomia połączona z sentymentem i ciepłymi wspomnieniami z przeszłości

Kolory i wzory w stylu retro

Jasne zdefiniowanie konkretnej palety barw czy wzornictwa w stylu retro nie jest łatwe. Wynika to oczywiście z szerokiego spektrum okresów historycznych i wywodzących się z nich trendów, do których odnosi się retro.

Paleta kolorystyczna czy konkretne desenie powinniśmy więc czerpać z okresów, do jakich chcemy nawiązać. Dla lat 20 będzie to np. czerń, biel, butelkowa zieleń czy bordo. Dla amerykańskiego stylu z lat 50 kolory ciepłe, choć przygaszone — żółcie, brązy, zielenie i słodkie pastele — róż, wanilia i błękit.

Sypialnia w stylu retro nawiązującym do PRL-u to z kolei duże ilości drewna (włącznie z klasyczną boazerią i parkietem w jodełkę). Mamy tu zatem wiele brązów, żółci czy odcieni miodu, ale także kolory lastryko (kamiennego kruszywa zatopionego w betonie) czy np. różnych farb olejnych pojawiających się w lamperiach (szczególnie w kuchni).

Najbardziej eleganckie w PRL-u były wykończenia na wysoki połysk, które na prawdziwym drewnie wyglądały doskonale. Niestety, stosowano je również na tanich meblach laminowanych, co robiło zdecydowanie gorsze wrażenie.

Wzorniczo PRL czerpał nieco z motywów ludowych. Klasyką są choćby koronkowe serwety, które kojarzą się z domami babć. Popularne były też wzorzyste tapicerki z motywami roślinnymi. W sypialni w stylu PRL znajdzie się jednak miejsce również na bardziej współczesne wzory — np. geometryczne, czyli pasy, kraty itd.

Sypialnia w stylu retro - wzorzysta tapeta i tapicerki
Wzornictwo retro jest niezwykle bogate, bo sięga po szerokie spektrum inspiracji. Bardzo charakterystyczne są tu jednak motywy roślinne

Sypialnia w stylu retro — po pierwsze łóżko

Najważniejszym meblem do sypialni jest oczywiście łóżko. Jako dominujący element w aranżacji, łóżko w stylu retro powinno mocno nawiązywać do dawnego designu. Jednocześnie musi być, rzecz jasna, wygodne.

Doskonałym przykładem jest łóżko Retro z tapicerowanym szczytem. To świetne połączenie nowoczesności z dawnymi akcentami — np. charakterystycznymi nóżkami.

Ciekawą propozycją może być też łóżko Kula. Rama jest prosta, nowoczesna, ale zaokrąglone rogi zagłówka i falowany panel z przodu ramy wprowadza tu pewnego ducha retro.

Do sypialni w stylu retro świetnie będą też pasowały meble kolonialne czy prowansalskie — np. łóżko Odys z ażurowymi szczytami czy łóżko Baron z niebanalnymi nogami i ażurowym zagłówkiem.

Niezależnie od formy łóżka, ważny jest też jego wystrój. Mocnego akcentu retro doda np. montaż zwiewnego baldachimu Przede wszystkim jednak odpowiednio dobrana pościel czy narzuta. Takie elementy powinny nawiązywać do wzornictwa i kolorystyki z wybranego okresu historycznego.

Warto też pamiętać, że niektóre odmiany retro (np. art déco) są bardzo żywe kolorystycznie i wzorniczo. W sypialni nie jest to jednak wskazane. Jaskrawe barwy i natłok deseni działa bowiem pobudzająco i rozpraszająco, a to może przeszkadzać w odpoczynku. Sypialnia w stylu retro powinna zatem być utrzymana w stonowanych barwach i lekkich wzorach.

Łóżko Retro
Łóżko w stylu retro to nie tylko odpowiednia forma ramy, ale także właściwe wyposażenie, czyli dobrze dobrane tekstylia

Meble do sypialni w stylu retro

Sypialnia w stylu retro to oczywiście nie tylko łóżko. Ważne będą też inne meble. Podstawa to garderoba, czyli szafa i komoda, ale w stylu retro doskonale prezentują się też meble mniej typowe dla naszych mieszkań — np. toaletka.

Przypomnę jednak ponownie, że sypialnia w stylu retro nie ma być skansenem. Nie warto więc wyposażać jej wyłącznie w oryginalne sprzęty z dawnych lat. Znacznie lepszym pomysłem jest wybór kilku wyrazistych akcentów uzupełnionych o nowoczesne meble. Dobrze sprawdzają się też meble do sypialni łączące współczesne rozwiązania z elementami retro.

Takim mocnym akcentem (poza łóżkiem) może być np. szafa. Dla fanów PRL-u idealna będzie szafa Retro z charakterystycznymi nóżkami czy lekko wysuniętymi poza obrys mebla elementami korpusu. Równie dobrze sprawdzi się jednak wyrazista szafa Abies, która mimo minimalistycznej formy wydaje się bardzo rozrzeźbiona dzięki frontowi “w jodełkę”.

Mocnym akcentem retro może być także dobrze dobrana komoda. To mebel sam w sobie elegancki i przykuwający uwagę. Jeśli dodatkowo wybierzemy formę nawiązującą do dawnego designu — mamy idealny przepis na wprowadzenie ducha retro do pomieszczenia.

Tu znów prym wiodą meble z kolekcji Retro inspirowane PRL-em, ale na uwagę zasługują także inne modele. Komody z kolekcji Pola przywołują np. nieco kolonialnego ducha, który wpływał na wygląd wnętrz jeszcze na początku XX wieku. Z kolei niektóre meble z kolekcji Abies (np. komoda szeroka KOM2741) kojarzą się z meblościankami, które również miały liczne moduły i proste podziały.

Meble ażurowe - kolekcja POLA | Beds.pl
Ażurowe (rattanowe) fronty komód z kolekcji Pola to wyraźne nawiązanie do stylu kolonialnego, który odnajdzie się także w sypialni w stylu retro

Nietypowe meble do sypialni w stylu retro

Uzupełnieniem sypialni w stylu retro mogą być meble dodatkowe i nieco nietypowe. Przykładem jest wspomniana wcześniej toaletka, która dla wielu osób wciąż jest pewną ekstrawagancją. Stylizowany model — np. Odys, Bona czy bardziej rozbudowana toaletka Vento — może być wyrazistym akcentem, który podkreśli sentymentalny charakter wystroju retro.

Meblami nietypowymi, ale świetnie wpisującym się w rozmaite odmiany retro, są też skrzynie i ławki, które zazwyczaj umieszcza się w nogach łóżka. Może to być prosty model Vento, który doskonale wpisuje się w stylistykę marynistyczną, a więc amerykański pin-up lat 50. Z kolei do aranżacji PRL-owskich wykorzystać można ławkę z szafką Retro lub Abies.

Sypialnia w stylu retro — dodatki i dekoracje

Aranżacja to rzecz jasna nie tylko dobrze dobrane materiały i kolory bazy (podłogi, ścian i sufitu) oraz meble. To także odpowiednie dodatki i dekoracje, które mogą radykalnie wpływać na odbiór całego wystroju.

Tu znów nie ma jednego skutecznego przepisu na sukces, ponieważ każda sypialnia w stylu retro będzie czerpała z innych okresów historycznych, miejsc i odpowiednich dla nich stylów.

Aranżacja sypialni w stylu retro
W retro liczą się dodatki - odpowiednio dobrana lampa, czy dekoracja w formie starego aparatu telefonicznego wprowadzają pożądany klimat i ducha dawnych czasów

Są jednak pewne zasady uniwersalne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na detale. Drobiazgi mogą podkreślić charakterystyczne cechy stylu retro, ale równie łatwo mogą ten styl zaburzyć. Dlatego każdy element powinien być dobierany uważnie.

I znów podkreślam, że nie chodzi o to, by odtwarzać stare wystroje. W sypialni w stylu retro jest miejsce na nowoczesne sprzęty, dekoracje i wzornictwo. Takie elementy powinny jednak pasować do reszty wystroju i nie mogą być dobierane losowo.

Postawmy więc raczej na oryginały z przeszłości lub wysokiej jakości sprzęt stylizowany. Świetnie pasują tu np. analogowe zegary, plakaty z danej dekady czy bibeloty z pchlich targów. Przydadzą się też kwiaty — tak cięte, jak i doniczkowe, które ożywiają wystrój i są wspaniałą dekoracją pasującą w zasadzie do każdego okresu historycznego.

Jakość ma tu duże znaczenie, bo kicz i tandeta są w stylu retro widoczne na pierwszy rzut oka. Podrabiane starocie wyglądają tu pretensjonalnie. Jeśli więc nie mamy autentycznych antyków, nie zastępujemy ich tandetą z sieciówek. Postawmy raczej na nowoczesny, wysmakowany design inspirowany przeszłością, ale nie ją odtwarzający.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KAWALERKA W LOFTOWYM KLIMACIE - PANORAMA 360°
Z AżUROWYMI PODZIAłAMI - PANORAMA 360°
OTWARCI NA śWIAT. SYPIALNIA XXI WIEKU - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum