Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Sypialnia w stylu amerykańskim — jak ją urządzić i umeblować?

Master bedroom, czyli sypialnia w stylu amerykańskim, jest marzeniem wielu osób. To przestronne, pięknie urządzone, a przede wszystkim niezwykle komfortowe pomieszczenie, które zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku. Sprawdź więc, jak urządzić sypialnię w stylu amerykańskim.

Sypialnia w stylu amerykańskim - meble z kolekcji Greg (łózko, szafki nocne, szafa)
Master bedroom ma być przestronna, piękna, a przede wszystkim wygodna

Sypialnia w stylu amerykańskim — tzw. master bedrrom i jej rola

Amerykańskie podejście do urządzania domu znacząco różni się od naszego. O ile w Polsce sypialnia jest właściwie wyłącznie miejscem snu, o tyle w USA traktuje się ją nieco szerzej.

Jest to prywatne, intymne pomieszczenie, a właściwie apartament gospodarzy domu. Tzw. master bedroom (główna sypialnia) zazwyczaj połączona jest bezpośrednio z łazienką, a często także z osobną garderobą lub dużą szafą typu walk-in (czyli taką, do której można wejść, jak do garderoby właśnie).

Sypialnia w stylu amerykańskim jest poza tym miejscem dziennego wypoczynku i aktywności gospodarzy. W Polsce taką rolę pełni salon, ale w rodzinach z dziećmi daleko mu do prywatnego, zacisznego miejsca, jakim może być sypialnia.

Sypialnia w stylu amerykańskim wyposażona jest zatem nie tylko w łóżko i meble garderobiane. Często znajdziemy w niej także fotele czy sofę i stolik kawowy, biurko, przy którym można pracować w spokoju, toaletkę, a obowiązkowo szafkę RTV i telewizor, a nawet rozbudowane zestawy kina domowego, konsolę do gier itd.

Master bedroom funkcjonalnością można porównać do pokoju młodzieżowego. Takie pomieszczenie służy dziecku jako miejsce snu, zabawy, wypoczynku, nauki, a nawet przyjmowania gości. Podobnie wygląda sypialnia w stylu amerykańskim — jest po prostu prywatnym pomieszczeniem gospodarzy, w którym mogą oni spędzać czas na rozrywkach, wypoczynku, ale też pracy czy uprawianiu hobby.

Amerykańska sypialnia - elegancka aranżacja
Sypialnia amerykańska to nie tylko miejsce snu. To prywatne pomieszczenie do relaksu i codziennej aktywności gospodarzy domu

Sypialnia w stylu amerykańskim — najważniejsze cechy aranżacji

Planowanie sypialni w stylu amerykańskim powinno zacząć się już na etapie projektu mieszkania lub domu. Pomieszczenie to musi bowiem być duże. Przyda się przynajmniej 15 metrów kwadratowych, ale górnego limitu w zasadzie nie ma. Ponadto powinno być połączone bezpośrednio z łazienką (najlepiej prywatną (a więc niedostępną z korytarza) oraz z garderobą. Zaplanować trzeba więc cały kompleks pomieszczeń z odpowiednimi ciągami komunikacyjnymi.

Idealnie jest, gdy perspektywę można poszerzyć także poza pomieszczenie. Pomagają w tym duże okna, szczególnie te wychodzące na ogród. Tam, gdzie to możliwe, można sobie pozwolić nawet na bezpośrednie wyjście z sypialni do ogrodu.

Ważne są też odpowiednie kolory, wzory i faktury. Trzeba jednak pamiętać, że styl amerykański ma wiele odmian. W końcu to ogromny kraj, a każdy region ma własną stylistykę.

Niemniej sypialnia w stylu amerykańskim powinna być jasna. Biele, pastele i szarości pomogą optycznie powiększyć pomieszczenie, wprowadzą klimat czystości, przejrzystości i elegancji. Uzupełnieniem mogą być złocenia, srebrzenia, ale też nieco odważniejsze akcenty kolorystyczne — brązy, błękity, zielenie czy żółcie. Ciekawie prezentują się też mocne kontrasty bieli z czernią czy ciemnym granatem lub głęboką szarością — takie zestawienia są charakterystyczne dla nowojorskiej odmiany stylu amerykańskiego.

Oczywiście sypialnia w stylu amerykańskim nie może być przeładowana ani kolorami, ani wzorami. Pamiętajmy, że to jednak miejsce wypoczynku i nadmiar stymulacji nie jest wskazany. Dlatego przestrzeń musi być stonowana wzorniczo. Stawia się zatem na gładkie ściany i fronty mebli. Wprowadzić można ewentualnie naturalną fakturę drewna czy proste sploty tekstyliów.

Meble do sypialni z kolekcji Vento
Sypialnia w stylu amerykańskim ma być elegancka i luksusowa, ale pozbawiona kiczowatego przepychu i tandetnego blichtru

Luksus bez kiczu

Sypialnia w stylu amerykańskim jest też luksusowa i bogata, ale nie kiczowata. To bardzo istotne, ponieważ łatwo popaść tu w nadmierny przepych charakterystyczny raczej dla stylu glamour. Tymczasem styl amerykański jest wysublimowany, bardzo elegancki, ale nienachalny. Jest tu miejsce na designerskie wyposażenie czy dekoracje, ekskluzywne materiały i niebanalne formy, ale nie kiczowaty nadmiar i epatowanie bogactwem.

Sypialnię w stylu amerykańskim należy więc urządzić z rozmachem, ale i smakiem. Wyraźnie widoczny jest tu wręcz pewien minimalizm wynikający z dążenia do przejrzystości. Meble, choc wysokiej klasy, mają proste, nowoczesne formy. Podobnie jest z dekoracjami. Należy tu zatem stawiać na najwyższą jakość, ale wynikającą np. z wysokiej klasy materiałów niż z wystawnej formy i dekoracyjności.

Sypialnia w stylu amerykańskim — przede wszystkim komfort

Jedną z kluczowych zasad urządzania sypialni w stylu amerykańskim jest kładzenie nacisku na komfort. Wygoda jest tu nadrzędnym celem i to ona decyduje o wyborze oraz ustawieniu mebli i innych sprzętów.

Użytkownicy takiej sypialni mają się czuć jak w najlepszym apartamencie. Wygodzie służy więc osobna, prywatna łazienka (a często wręcz pokój kąpielowy), wydzielona, pokaźnych rozmiarów garderoba czy obecność takich mebli, jak toaletka.

Wyposażenie dobiera się tak, by było jak najbardziej funkcjonalne, ergonomiczne, ale też estetyczne. Wszystko ma służyć konkretnym osobom do konkretnych celów i nie ma tu miejsca na kompromisy — wygoda przede wszystkim.

Łózko drewniane z kolekcji Kula
Nadrzędną zasadą urządzania sypialni w stylu amerykańskim jest komfort i luksus. Wszystko ma tu służyć wygodzie użytkowników

Oczywiście komfort to nie tylko wyposażenie, ale także nastrój. Sypialnia w stylu amerykańskim ma być oazą spokoju i intymności. Ważne są więc odpowiednie barwy promujące wypoczynek, ale także właściwe oświetlenie.

Oczywiście istotne jest tu światło naturalne, a więc duże, często panoramiczne okna rozciągające się od podłogi aż po sufit. Jednak znaczenie ma też światło sztuczne. Sypialnia w stylu amerykańskim oświetlona jest zatem nie tylko centralnym źródłem pod sufitem. Na szafkach nocnych po obu stronach łóżka powinny stać eleganckie lampy, toaletka, stolik kawowy czy inne ważne miejsca także powinny być oświetlone lampami punktowymi — podłogowymi, stołowymi czy w formie kinkietów. Światło ma pozwalać na tworzenie zacisznej, spokojnej, ale też intymnej i romantycznej atmosfery — przecież jest to prywatne pomieszczenie dla dwojga.

Łóżko do sypialni w stylu amerykańskim

Łóżko to podstawowy element wyposażenia każdej sypialni, także tej w stylu amerykańskim. Co istotne, duży metraż pomieszczenia typu master bedroom i obecność wielu elementów dodatkowych poniekąd wymusza tu masywną, wyrazistą formę łóżka.

Mebel ten powinien więc być solidny, mocny, wyraźnie widoczny w aranżacji. Bezwzględnie powinno to być łóżko tapicerowane i z zagłówkiem. Rama powinna być masywna, często także tapicerowana. Oczywiście samo łóżko musi być duże — minimum 160x200 cm, ale najlepiej jeszcze szersze, nawet do 200x200 cm.

Świetnie sprawdzają się tu zatem łóżka kontynentalne z wysoką, ramą i niemal bez nóżek, ale nie tylko. Meble wyżej osadzone można “dociążyć”, wykorzystując np. pojemniki na pościel umieszczane pod łóżkiem. Pomogą one obniżyć środek ciężkości mebla i dodają tej pożądanej masywności.

Łózko Odys z tapicerowanym zagłówkiem
Solidne łózko z tapicerowanym zagłówkiem to idealny wybór do sypialni amerykańskiej

Solidne łóżko do sypialni w stylu amerykańskim bezwzględnie musi być wyposażone w wysokiej klasy materac. Najlepiej, by był to materac luksusowy, gruby (wystający sporo ponad ramę), a przede wszystkim bardzo wygodny. Tu nie ma miejsca na kompromisy, bo, jak pamiętamy, komfort jest nadrzędną zasadą aranżacji w stylu amerykańskim!

Po obu stronach łóżka powinny pojawić się szafki nocne. Najlepsze będa masywne (ale nie przesadnie zdobione) modele, które dodatkowo podkreślą centralną rolę łóżka w wystroju. Na szafkach lub nad łóżkiem (w formie kinkietów) powinny pojawić się źródła światła. I tu ważna uwaga — każdy powinien mieć swoją lampkę nocną która pozwoli np. poczytać w nocy, ale bez przeszkadzania drugiej osobie. Musi to zatem być światło punktowe, a nie rozproszone.

Łóżko do sypialni w stylu amerykańskim powinno być też odpowiednio wyposażone w tekstylia — miękkie poduchy, satynowa pościel, ciepły koc z kaszmiru — to elementy, które zwiększają komfort i świetnie wyglądają.

Dobrze sprawdzą się tkaniny gładkie, jednokolorowe, ale także wzory geometryczne. Świetnie wyglądają tu też grubo tkane pledy i narzuty, koniecznie z wysokiej jakości materiału — wełny merynosów, wikunii, kaszmiru itp.

Meble do sypialni amerykańskiej

Sypialnia w stylu amerykańskim to także garderoba. Pełni ona bardzo istotną funkcję, bo doskonale wiemy, że dla amerykanów moda ma zasadnicze znaczenie, a zasobność szafy jest pewnym symbolem statusu.

Oczywiście najlepiej, gdy garderoba urządzona jest w wydzielonym pomieszczeniu, choćby i małym, które pozwoli na budowę szafy typu walk-in. W naszych warunkach takie układy nie zawsze są jednak możliwe, szczególnie gdy mamy mały (lub żaden) wpływ na projekt mieszkania.

Jeśli więc nie ma możliwości urządzenia osobnej garderoby, trzeba ją zorganizować w samej sypialni. Najlepszym wyborem będą pokaźnych rozmiarów szafy w zabudowie, o układzie dopasowanym do indywidualnych potrzeb. Jednak sprawdzić mogą się także meble wolnostojące.

Do sypialni w stylu amerykańskim pasują duże, obszerne szafy. Odpowiednie będą zatem modele przynajmniej 3-drzwiowe, np. Vinci, Steel lub Seti. Dobrym pomysłem jest wstawienie dwóch osobnych szaf dla każdego partnera. Wtedy mogą (ale nie muszą!) to być modele mniejsze, np 2-drzwiowe.

Sypialnia w stylu amerykańskim to także świetne miejsce na eleganckie komody. Tu też najlepiej wybrać duże, solidne modele, ale nie przesadnie zdobione. Idealnie sprawdzi się np. komoda Cubic z szeroką ramą i nogami czy Vento w ogóle pozbawiona nóg.

Szafa w zabudowie w sypialni
Szafa w zabudowie to świetny wybór, gdy brak miejsca na wydzieloną garderobę

Dodatkowe meble do sypialni w stylu amerykańskim

Łóżko i garderoba to nie koniec wyposażenia sypialni w stylu amerykańskim. W zasadzie nieodzowny jest tu telewizor, a więc i szafka RTV. Ekran umieszcza się zazwyczaj tak, by był widoczny z łóżka, ale nie zawsze.

Sypialnia w stylu amerykańskim może bowiem być wyposażona także w osobny kącik relaksu o typowym układzie sofa (lub fotele) — stolik kawowy — szafka RTV. Co ciekawe, w tak urządzonym pomieszczeniu sypialnianym przyjmuje się też gości, ale raczej tych bliskich — przyjaciółkę na kawę czy członków najbliższej rodziny. Przy kąciku wypoczynkowym może stanąć też domowa biblioteczka, a więc odpowiednio dobrany regał na książki.

W sypialni w stylu amerykańskim jest zresztą miejsce na różne aktywności hobbystyczne, nie tylko czytanie. Dlatego dobrym pomysłem jest wstawienie tu biurka. Posłuży ono np. do surfowania po internecie, pracy z laptopem, ale też do wielu innych aktywności.

Biurko może też mieć funkcję toaletki, choć lepiej postawić osobny, dedykowany mebel. Toaletka w zasadzie powinna się tu znaleźć (może ewentualnie stanąć w prywatnej łazience dołączonej do sypialni). Chodzi bowiem o to, by wyposażenie sypialni w stylu amerykańskim pozwalało na pełne przygotowanie się do nadchodzącego dnia bez wychodzenia do wspólnych części domu.

Toaletka to mebel, który powinien stanąć w każdej sypialni w stylu amerykańskim

Dodatki i dekoracje do sypialni w stylu amerykańskim

Dodatki i dekoracje to te elementy, które podkreślają charakter wystroju i wprowadzają akcenty osobiste. W stylu amerykańskim nie powinno ich być przesadnie dużo, a te, które się pojawią, muszą być wysokiej jakości.

Przede wszystkim powinno się tu stawiać na designerskie elementy użytkowe — piękne lampy, najwyższej klasy tekstylia, eleganckie doniczki z kwiatami, wazony, pojemniki do przechowywania itp.

Takie elementy mają zachwycać ekskluzywnymi materiałami, pięknym wykonaniem czy estetyczna formą. Nie mają jednak być przesadnie wystawne czy fikuśne. Nie chodzi tu o epatowanie bogactwem i luksusem, a o pokazanie rzeczywistego smaku, który wynika nie tyle z przepychu, co właśnie z jakości.

Dobrej klasy wyposażenie to także wygoda i komfort, a te, jak pamiętamy, są najważniejsze w aranżacjach amerykańskich. Stawiajmy zatem na te elementy, które są funkcjonalne i piękne, a nie jedynie na pokaz.

Sypialnia w stylu amerykańskim nie obędzie się także bez elementów indywidualnych i osobistych. Rodzinne zdjęcia mogą zawisnąć na ścianach lub zagościć na półkach. Warto je uzupełnić czarno-białymi grafikami lub fotografiami plenerów. Należy wybierać do nich proste ramy, najlepiej z drewna lub metalu. Świetnie wyglądają w ciemnych barwach kontrastujących z jasną paletą wnętrza.

W sypialni w stylu amerykańskim w ogóle dobrze sprawdza się właśnie drewno, metal, eleganckie tkaniny, a także futra i skóry. Świetną dekoracją są tu także kwiaty — zarówno cięte, jak i doniczkowe.

Ostatecznie jednak niuanse wystroju zależą od tego, którą z wielu odmian stylu amerykańskiego chcemy wprowadzić. Możliwości jest tu naprawdę całe multum — od rustykalnego stylu country po ultranowoczesne wnętrza nowojorskie. Każdy znajdzie tu zatem coś dla siebie.

Komentarze

  • Przytulniej
    12 Grudzień 2022 o 01:02
    Artykuł sam w sobie świetnie napisany i dzięki temu przyjemnie się to czyta. Po przeczytaniu kilku innych wpisów, zdecydowałem się zostawić po sobie ślad w postaci komentarza. Obecnie coraz rzadziej można się spotkać z rzetelnymi artykułami, jednak te tutaj, na pewno do nich należą, pozdrawiam :)
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KAWALERKA W LOFTOWYM KLIMACIE - PANORAMA 360°
Z AżUROWYMI PODZIAłAMI - PANORAMA 360°
OTWARCI NA śWIAT. SYPIALNIA XXI WIEKU - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum