Mieszkanie łatwe do sprzątania — jak je urządzić i umeblować?
Komu nie marzy się mieszkanie łatwe do sprzątania, a najlepiej takie, które sprząta się samo? Niestety, nawet najnowocześniejsze roboty sprzątające nie pozwolą całkowicie uniknąć pracy. Niemniej jest kilka metod i trików aranżacyjnych, dzięki którym można sobie znacząco ułatwić robienie porządków. Sprawdź więc, jak urządzić mieszkanie łatwe do sprzątania!
Mieszkanie łatwe do sprzątania — po pierwsze minimalizm
Podstawową zasadą przy urządzaniu mieszkania łatwego do sprzątania jest umiar. Doskonale wiemy, że im więcej gratów — mebli, dodatków, dekoracji, bibelotów, sprzętów i akcesoriów — tym więcej do ogarnięcia. Jeśli zatem zależy Ci na zminimalizowaniu czasu poświęcanego na odkurzanie, wycieranie i polerowanie rzeczy — ogranicz ich ilość!
Współczesne style aranżacji wnętrz bardzo mocno zakorzenione są w ideach minimalistycznych. Aranżacje industrialne, skandynawskie czy high-tech stawiają na przestronność pomieszczeń i klarowność funkcji. Wolne miejsce jest tu cenniejsze od najbardziej dekoracyjnych i najpiękniejszych elementów wyposażenia.
Wpływy minimalizmu widzimy jednak również w nowoczesnej odsłonie innych stylów, również tych, które pierwotnie miały wyjątkowo wystawny i dekoracyjny charakter. Uproszczenie form i wyraźny nacisk na funkcjonalność spotykamy więc w aranżacjach rustykalnych, kolonialnych czy klasycznych.
Moda na minimalizm nie jest nieuzasadnionym trendem. Jest mocno zakorzeniona w potrzebach i stylu życia współczesnego człowieka. Stanowi odpowiedź na wyścig szczurów i poszukiwanie szczęścia w posiadaniu, ale również na zabieganie i permanentny brak czasu.
Ograniczenie (ilości, wielkości, formy) nie jest tu zatem formą ascezy i wyrzeczenia, a sposobem na oszczędność czasu i energii. Nowoczesne meble obrazują to doskonale. Widzimy w nich gładkie fronty, geometryczne, proste bryły korpusów i brak (lub minimalną ilość) elementów dekoracyjnych. Ich funkcja jest oczywista, doskonale zdefiniowana, a forma sprawia m.in., że są łatwe do sprzątania.
Warto jednocześnie podkreślić, że urządzenie mieszkania łatwego do sprzątania nie wymaga wejścia w skrajny minimalizm. Nie chodzi o to, żeby wyzbyć się wszystkiego i żyć w pustym domu. Kluczem są jednak przemyślane zakupy, stawianie na wysoką jakość i dostosowanie wyposażenia do indywidualnych potrzeb domowników. Tak rozumiana aranżacja minimalistyczna jest jak rękawiczka — idealnie “leży” oraz zaspokaja potrzeby (fizyczne i psychiczne, więc również estetyczne) wszystkich domowników.
Rzut oka na podłogi i ściany
Przejdźmy jednak do konkretów — mieszkanie łatwe do sprzątania warto zacząć od przemyślenia faktur i kolorów, jakie pojawią się na ścianach i podłodze.
Zacznijmy od podłogi — ciemna i na wysoki połysk to gwarancja, że każdy pyłek, plamka, a nawet zaciek po myciu będą doskonale widoczne. Podobnie zresztą będzie na białej powierzchni, szczególnie na gładkich płytkach. Znacznie lepszym pomysłem jest więc drewniana podłoga szczotkowana, najlepiej w naturalnych kolorach drewna — np. dębu.
Szczotkowanie sprawia, że podłoga jest matowa i nie odbija światła tak jak powierzchnia polerowana na połysk. Dodatkowo rysunek usłojenia drewna świetnie maskuje drobniejsze zabrudzenia, przez co nie trzeba myć podłogi 4 razy dziennie. A jeśli o myciu mowa — podłogi drewniane (również te szczotkowane) myje się łatwo i sprawnie. Można je szybko odkurzyć i zmyć mopem i to bez obaw o powstawanie zacieków.
Pamiętaj też, że dywany i wykładziny mogą wyglądać świetnie, a te z długim włosem są bardzo miłe w dotyku, ale są też doskonałym siedliskiem kurzu i roztoczy. Jeśli więc koniecznie chcesz mieć coś na podłodze, to najlepiej z jak najkrótszym włosem — taki dywan zdecydowanie łatwiej odkurzyć czy wyprać.
Nieregularne faktury (takie jak wspomniany rysunek usłojenia drewna) są szczególnie polecane w miejscach narażonych na intensywne brudzenie (np. w kuchni). Takie wzory świetnie maskują drobniejsze plamy czy kurz. Warto o tym pamiętać, wybierając materiały na podłogę, jak i na ściany (np. płytki nad blat w kuchni).
Co na ściany?
Oczywiście mieszkanie łatwe do sprzątania to nie mieszkanie, które dobrze wygląda, nawet kiedy jest brudne. Nawet najbardziej pstrokate ściany czasem warto umyć. Dobrym pomysłem będzie więc wybranie farb ceramicznych lub innych farb szorowalnych (albo tapet winylowych). Można je nie tylko wycierać na mokro, ale też właśnie szorować bez obaw o uszkodzenie powierzchni lub zmycie koloru. Takie farby to doskonały wybór nie tylko do kuchni czy łazienki, ale również do pokoju dziecka czy do mieszkania, w którym są zwierzęta.
Warto też podkreślić, jak dobrym łapaczem kurzu są wszelkiego rodzaju gzymsy, sztukaterie, tynki strukturalne i inne tego rodzaju trójwymiarowe elementy. Jeśli chcesz mieć mieszkanie łatwe do sprzątania, unikaj takich wynalazków.
Mieszkanie łatwe do sprzątania to mieszkanie dobrze zorganizowane
Kurz i plamy to odwieczny wróg miłośników czystości, ale nie mniej ważny jest porządek i dobra organizacja. O ile walka z brudem jest nieustająca, o tyle bałaganu można po prostu uniknąć.
Bałagan rozumiem tu oczywiście jako brak organizacji w przedmiotach. Wynika on np. z niedostatecznego lub nieadekwatnego miejsca do przechowywania, niewyznaczenia różnym elementom ich konkretnego miejsca w domu lub ze złych nawyków — każdy z tych elementów można łatwo zmienić.
Kluczem do dobrej organizacji jest ergonomia i odpowiednio dobrane meble do przechowywania. Aby właściwie dobrać meble, należy więc zacząć od analizy indywidualnych potrzeb i tego, co chcemy w tych meblach trzymać.
I tak np. inne szafy będą potrzebne osobom, które mają dużą kolekcję sukienek czy koszul, które muszą być przechowywane w pozycji wiszącej, a inne tym, którzy lubują się t-shirtach i swetrach układanych na półkach. Inny kredens będzie odpowiedni dla organizatorów wystawnych przyjęć, na których pojawiają się dekoracyjne zastawy z najlepszej porcelany, a inny dla tych, którzy jadają raczej na mieście, a w domu mają tylko 3 talerze i to każdy z innego kompletu.
Meble należy więc dobierać do potrzeb, stylu życia i posiadanych przedmiotów. Tymczasem wiele osób postępuje odwrotnie. Najpierw kupują np. rozbudowane meble do salonu, a potem głowią się nad tym, jak wypełnić ciągnący się od podłogi do sufitu regał z otwartymi półkami, czy też czym zapełnić komodę z 47 szufladkami. To błąd, który nieuchronnie prowadzi do bałaganu.
Jeśli natomiast wybierzemy meble do przechowywania dopasowane do tego, co ma w nich być, łatwiej będzie wyznaczyć na wszystko właściwe miejsce i zachować tę organizację. Półki nie będą straszyć pustym miejscem, ani nie będą się uginać od nadmiaru przedmiotów, których nie ma gdzie schować.
Meble łatwe do sprzątania
Skoro już o meblach mowa — mieszkanie łatwe do sprzątania to w dużej mierze właśnie meble łatwe do sprzątania. Minimalizm (ilości i formy) jest tu zasadniczym elementem ułatwiającym porządki. Podobnie jak dopasowanie wyposażenia do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Jest jednak kilka kwestii, które warto poruszyć i na które warto zwrócić szczególną uwagę, szukając mebli łatwych do sprzątania.
Materiał
Po pierwsze materiał — im lepszej jakości, im trwalszy i odporniejszy na uszkodzenia, tym lepiej. Dobry surowiec to nie tylko dłuższa żywotność, ale i łatwiejsze sprzątanie. Meble z litego drewna są wyjątkowo łatwe do umycia. Wystarczy wilgotna szmatka, a dla bardziej wymagających, właściwie dobrany preparat. Odpowiednio wykończone drewno można też skutecznie (i bezpiecznie szorować).
Tymczasem szorowanie laminatu naklejonego na meble z płyty często kończy się nieciekawie. Kiepski laminat z nadrukiem łatwo się przeciera. Zdarza się, że naniesiony wzór czy kolor po prostu się zmywa, nie mówiąc już o powstających zadrapaniach.
Drewniane meble mają tu zatem zasadniczą przewagę — rysunek usłojenia nie jest naniesiony powierzchniowo, a wynika z samej struktury materiału. Nie da się go zatem zetrzeć. Meble z litego drewna wyglądają więc doskonale nawet po wielu klatach intensywnego użytkowania. Co więcej, drewno ma naturalne właściwości antyalergiczne i antystatyczne (nie przyciąga kurzu). Nie ma lepszego wyboru, jeśli chcemy mieć mieszkanie łatwe do sprzątania.
Forma
Uwagę warto zwrócić także na formę. Im prostsza, tym łatwiejsze do umycia są meble. Wszelkiego rodzaju tłoczenia, wcięcia, gzymsy czy inne zakamarki utrudniają czyszczenie. Tymczasem minimalistyczne meble z gładkimi frontami i prostymi korpusami myje się szybko i sprawnie.
Urządzając mieszkanie łatwe do sprzątania, warto też zwrócić uwagę na ewentualne nóżki.
W zachowaniu czystości i porządku pomagają meble na cokołach lub na wysokich nóżkach. Te pierwsze szczelnie zabudowują przestrzeń między korpusem i podłogą, więc brud nie ma dostępu pod spód. Z kolei meble na wysokich nóżkach otwierają tę przestrzeń, dając możliwość łatwego dotarcia pod spód z odkurzaczem czy mopem.
Najgorszym wyborem są meble na niskich nogach. Podnoszą one korpusy nad podłogę, więc kurz i brud ma dojście pod spód. Jednocześnie jednak są na tyle niskie, że nie mieści się pod nie końcówka odkurzacza czy mop. Sprzątanie pod takimi meblami wymaga więc ich podniesienia lub odsunięcia.
Jeśli szukasz metod na mieszkanie wyjątkowo łatwe do sprzątania, unikaj też nadmiaru otwartych półek. Zamiast regału wybierz np. meble z przeszkleniem. Jeśli stawiasz na meble wiszące — najlepiej, by sięgały aż do sufitu. Generalnie unikaj tworzenia zakamarków i trudno dostępnych powierzchni.
Faktura i kolory
O roli faktur i kolorów pisałem już przy okazji omawiania ścian i podłóg. Ogólna zasada jest prosta — im bardziej nieregularny wzór, tym trudniej widoczne zabrudzenia.
W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenie (kuchnia!) unikaj powierzchni jednolitych, szczególnie białych i czarnych. Od razu widać na nich każdy okruszek, pyłek i plamkę.
Nie ma tu lepszego rozwiązania niż meble drewniane w naturalnych barwach. Kolor i struktura buku czy dębu gwarantuje piękny wygląd wyposażenia i doskonałe maskowanie drobnych zabrudzeń. Jasne — te meble też musisz czasem umyć, ale wystarczy do tego wilgotna szmatka i to raz na jakiś czas.
Naturalna faktura drewna pomoże “zgubić” zacieki, a nawet drobne mankamenty (np. rysy). W skrajnych przypadkach drewno można też lekko przeszlifować, co usunie nawet najbardziej oporne plamy i zabrudzenia.
Jeśli więc szukasz sposobu na mieszkanie łatwe do sprzątania, postaw na minimalizm, ograniczenie ilości wyposażenia i jego prostą formę. Unikaj elementów połyskliwych, czarnych i białych. Postaw natomiast na meble z litego drewna, z ich widoczną, naturalną barwą i rysunkiem usłojenia.
Komentarze