czytania ( wyrazy)

Trendy 2021 - jak kolory roku 2021 odnalazły się w domowej przestrzeni?

Mamy za sobą pierwszą połowę 2021. Architekci i sympatycy aranżacji wnętrz wdrożyli trendy z początku roku do wystroju mieszkań, ogrodów i domów. Zatem czas przyjrzeć się, jak radzi sobie jeden z najczęściej opisywanych trendów kolorystycznych lutego. Barwy roku 2021 Pantone, czyli Ultimate Grey oraz (17-5105) Illuminating yellow (13-0647).

Dlaczego kolory Pantone 2021 cieszą się popularnością?

W świecie designu kolory Pantone odgrywają szczególną rolę. Z palet instytutu korzystają architekci wnętrz, graficy, drukarnie, a nawet… artyści! Wyczerpujące wzorniki, które są bardzo zbliżone do realnego koloru, dają poczucie bezpieczeństwa odpowiedniego wykonania kolorystycznego. Swego rodzaju gwarancję, że klient nie będzie zaskoczony nieco innym odcieniem wybranej barwy od tej, którą widział w projekcie.

Należy podkreślić, że każde urządzenie elektroniczne: laptop, smartfon, tablet, komputer stacjonarny etc. ze względu na odmienne parametry, pokazuje nieco inny odcień danego koloru. Również drukarnie, tworząc plakaty czy banery, mogą informować o tym, że kolor będzie nieznacznie (ale jednak) różnił się od tego na monitorze.

Kolory Pantone są także cenione za wartości, które niosą. Opierając się na psychologii kolorów, Instytut Pantone wybiera swoje barwy roku mając na uwadze ich znaczenie symboliczne. Wybór koloru roku to także zwrócenie uwagi na istotne zagadnienia społeczne.

Zatem kolor roku 2019 Living Coral (16-1546) kierował uwagę na wymierające rafy koralowe, których zanik zaburzy równowagę biologiczną zbiorników słonowodnych. W 2020 Classic Blue (19-4052) podkreślał wagę relacji międzyludzkich - ich głębię i to, jak bardzo ważne są w dobie globalnych zmian naznaczonych przez pandemię. W 2021 instytut postawił na duet, który symbolizuje siłę i nadzieję.

Trendy 2021 zostały więc zdominowane przez najróżniejsze interpretacje dotyczące żółto-szarych pomysłów na aranżację wnętrz.

Kolor roku Pantone - ultimate grey i illuminate yellow
Katalogowe zestawienie kolorów roku Pantone sprawdzi się np. w przestrzeni publicznej.

Trendy 2021 - optymistyczna aranżacja sypialni

Połączenie Ultimate Grey oraz (17-5105) Illuminating yellow (13-0647) fantastycznie poradziło sobie w sypialni. Łóżka drewniane wraz z rozjaśniającą przestrzeń bielą sprawiły, że poranki stały się dla domowników łaskawsze.

Architekci wnętrz pamiętali o dwóch istotnych aspektach aranżacyjnych:

  • Trendy 2021 nie są widoczne na pierwszym planie. Styl to umiejętność łączenia wzorów i trendów tak, aby uzyskać przestrzeń, która będzie funkcjonalna na codzień. W magazynach wnętrzarskich trendy 2021 były zaznaczone wyraźnie po to, aby dobrze pokazać na czym konkretnie polegają;
  • Kolory roku 2021 to jedynie drogowskaz, który inspiruje do kreowania przestrzeni. Nie ma zatem nic złego w tym, jeśli zamiast intensywnego Illuminating Yellow pojawi się bardziej miodowy (Mimosa 14-0848) lub pastelowy kolor (Vanilla Custard 12-0815).

Umiejętność dopasowanie trendów do charakteru danego miejsca, to cenna umiejętność.

Trendy 2021 - kolory 2021
Propozycja wykorzystania trendów w wersji Beds.pl. Na zdjęciu: kolekcja RETRO

Trendy 2021 - aranżacja sypialni w stylu Beds.pl

Producent mebli drewnianych Beds.pl podjął wyzwanie aranżacyjne umieszczając kilka trendów w aranżacji promującej kolekcję mebli drewnianych RETRO. W ciepłej sypialni znalazły się zatem kolory Ziemi, które zostały wskazane jako trendujące przez topowych producentów farb.

Możemy również zauważyć zróżnicowanie faktur tkanin obiciowych oraz dekoracyjnych, które jednak nawiązują do siebie wzorem. Zarówno miodowy pled, jak i dywan (mimo odmiennych materiałów) posiadają zdobienia charakterystyczne dla stylu marokańskiego. Jeśli chodzi o ujęcie szarości - odnajdujemy je jako element dywanu oraz wystroju łóżka. Co ciekawe, ciepły żółty (w małych ilościach, ale dobrze wyeksponowany) króluje na tle brudnego różu, bieli oraz subtelnej szarości poduszek dekoracyjnych.

To spójne przemieszanie kolorów oraz tekstur wraz z meblami o mocnym akcencie w stylu retro daje niesamowicie ciepłą przestrzeń sypialnianą. Trendy 2021 odnalazły się tutaj znakomicie.

Prosta i minimalistyczna kuchnia

Illuminating yellow odnalazł się fantastycznie w ciemnych kuchniach. Optymistyczny żółty kolor skutecznie rozprasza cień, który tworzy małe okno w kuchni bądź jego całkowity brak w malutkich mieszkaniach w bloku. Umieszczenie żółtego koloru w wybranej aranżacji kuchni dodało jej nowoczesności i ekstrawagancji. W połączeniu z klasycznym drewnem oraz płytkami typu subway wyłoniła się aranżacja, którą z powodzeniem można wykorzystać w młodzieżowym mieszkaniu.

Photo by Papilio - Look for kitchen pictures

Zachwycające pastele - trendy 2021

Ultimate Grey oraz (17-5105) Illuminating yellow (13-0647) w wydaniu pastelowym podbił nasze serca. Delikatny żółty w towarzystwie zalewającej przestrzeń bieli i blado-szarych akcentów to kwintesencja harmonii oraz skandynawskiego hygge. Cytrynowa komoda stanowi nietypowy akcent kolorystyczny, który nie narzuca się, a mimo to pozostaje bardzo oryginalny.

Architekt tego pokoju kąpielowego dobrał trendy 2021 dość ostrożnie, co w ogólnym rozrachunku dało aranżację, która długo pozostanie aktualna.

Photo by John Kraemer & Sons - Browse bedroom photos

Meble drewniane - komoda
Można również odwrócić kolory i do białej, drewnianej komody dobrać cytrynowy kolor ścian. Na zdjęciu: komoda dwudrzwiowa BIANCO

Z czym łączono żółty i szary?

Pokój, który będzie zawierał tylko dwa kolory (szary oraz żółty) może okazać się przytłaczający. Pytanie, które pojawiło się przed tymi, którzy postanowili wdrożyć te barwy do swojej codziennej przestrzeni brzmiało: jak wkomponować trendy 2021 w inne kolory?

Jedno wybrali drogę kontrastu i zdecydowali się na kolory intensywne, które łagodzi szarość. Drudzy postawili na dopełnienie duetu niezawodną czernią.

Do tego zestawienia niewątpliwie pasują także szczegółowe, wręcz misterne zdobienia, np. wspomniane wcześniej marokańskie wzory. We wnętrzach 2021 pojawiały się zarówno w formie mozaiki lub dywanu na podłodze, jak i kuchennych kafelkach, plakatach i obrazach, oraz obiciach mebli. Miało to silny związek z coraz silnie zaznaczającym się maksymalizmem, który pojawił się wraz z długim przebywaniem we własnych czterech kątach.

Kolory 2021
Kontrastowe kolory, które dobrze komponują się z żółtym.

A co z… ogrodem?

Żółta farba na betonowym murku potrafi stworzyć miłe dla oka, nieregularne wzory. W połączeniu z naturalną roślinnością, otrzymano efekt obrazu olejnego… na płótnie. Proste rozwiązania potrafią zadziwiać i zachwycać równocześnie.

Kolory 2021
Ściana budynku lub murek oddzielający Cię od sąsiadów w prosty sposób może stać się Twoim własnym płótnem.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MEBLE NA PODDASZE — JAKIE MEBLE WYBRAć POD SKOSY?
STół DO JADALNI – 4 SPOSOBY NA ZACHWYCAJąCą DEKORACJę SALONU
KOMODY DO KAżDEGO POMIESZCZENIA — FUNKCJONALNE I ESTETYCZNE TYPY KOMóD

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum