Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Portfenetr, czyli balkon francuski

Portfenetr to spolszczenie i fuzja dwóch słów pochodzący z języka francuskiego: porte (drzwi) oraz fenetre (okno). Po przetłumaczeniu tej ciekawej nazwy na język polski, wyłania się obraz, który jest dobrze znany: okno z balustradą. Umieszczane zarówno w niskich blokach, jak i domach jednorodzinnych. Portfenetr zaskarbił sobie sympatię wielu architektów.

Portfenetr - stare miasto
Poertfenetr łatwo dostrzec na uliczkach starego miasta.

Krótka historia okna z balustradą

Portfenetr pojawił się po raz pierwszy w zabudowie pałacowej we Francji. Swoje triumfy święcił od XVII aż do XIX w. Portfenetr można oczywiście podziwiać na paryskich ulicach, gdzie 6-piętrowe, okazałe kamienice ciągną się kilometrami.

Jednak i w Polsce to rozwiązanie znalazło swoich sprzymierzeńców wśród architektów większych miast. Bardzo zdobne są portfenetry w Krakowie. Czasem zamiast metalowej balustrady (stal cynkowana lub nierdzewna oraz aluminium) można zaobserwować kamienne murki z mini-kolumnami.

Okno z balustradą

Modernistyczna Gdynia ma do zaoferowania bardzo minimalistyczne porte-fenetre. Zazwyczaj to kilka poziomych pasów zabezpieczających okno balkonowe. Najbardziej zbliżone do francuskiej klasyki balustrady zaobserwujesz w Warszawie, na Pl. Konstytucji i prowadzącej do niego ul. Mokotowskiej. Okazałe kamienice z piaskowca doskonale nadają się na tego typu zdobienia.

Portfenetr - wady i zalety

Okno balkonowe w polskim budownictwie to także bardzo skromne i proste balustrady, umieszczane w blokach z lat 70-tych. W najbardziej nowoczesnej wersji przybierają postać niskiej szyby, która ma wpuszczać do pomieszczenia jak najwięcej światła.

Jeśli zastanawiasz się nad zamontowaniem w swoim domu portfenetru, do jego zalet należy:

  • Manipulacja światłem w pokojach głębokich lub na planie kwadratu - w pierwszym przypadku wysokie okno dokładnie oświetli podłużne pomieszczenie. W drugim podzieli pokój na dwie części: widną oraz zacienioną, co stwarza idealne warunki do pracy na home office;
  • Optyczne podwyższenie sufitu - podłużne, wąskie okno sprawia wrażenie, że pokój jest większy, niezależnie od tego, jak nisko znajduje się sufit;
  • Powiększenie przestrzeni - nawet najmniejsze pomieszczenie z oknem, które ciągnie się od ziemi aż po sufit wyda się bardziej przestronne. Przykładem są maleńkie (!) paryskie mieszkania, które przypominają współczesne polskie kawalerki;
  • Wysmukla elewację budynku - od zewnątrz portfenetr jest nieocenioną ozdobą fasady. Prosta bryła nabierze elegancji lub nowoczesności - w zależności od wybranego typu barierek.

Porte-fenetre pokój dzienny i jadalnia
Letnie śniadania przy otwartym oknie wzmagają apetyt.

Każde rozwiązanie ma zalety i wady. Zatem żeby nie pozostawić tego rozwiązania bez naświetlenia drugiej strony medalu, do wad portfenetru należą m.in:

  • Brak możliwości spędzania czasu na balkonie - portfenetr z założenia jest jego alternatywą;
  • Starta dodatkowej powierzchni (balkonowej) - pomieszczenie z balkonem ma większy metraż, którego się pozbywasz montując balustradę;
  • Ograniczenia architektoniczne - ściśle określone reguły umieszczenia balustradki na elewacji budynku, ściśle pokazują na jakiej wysokości może się znajdować.

Portfenetr i kamienica
Strojne balustrady nadają charakteru bryle.

Okno francuskie - wymogi architektoniczne

Jeżeli rozważasz portfenetr zamiast balkonu, musisz pamiętać, aby spełnić wszystkie wymogi architektoniczne. Balustrada przede wszystkim nie powinna mieć ostrych krawędzi oraz ostro zakończonych zdobień oraz zapewniać skuteczną ochronę przed ewentualnym wypadnięciem. Wysokość balustrady to min. 85 cm, gdy porte-fenetre znajduje się na wysokości do 25 m i 110 cm, jeżeli powyżej 25 m. Natomiast próg okna powinien mieć wysokość min. 15 cm. Wynika to z kwestii bezpieczeństwa.

Planując szybę zamiast tradycyjnej barierki niezbędnym wymogiem jest użycie wytrzymałego materiału, który po rozbiciu rozpada się małe kawałeczki o nieostrych brzegach.

Portfenetr może również przybrać formę szklanych drzwi zajmujących całą ścianę. jednak jego najpopularniejszą odmianą jest właśnie okno z balustradą. Co ciekawe nie można zamontować go na każdej wysokości. Z tego powodu zdobi głównie wspomniane kamienice, niską zabudowę oraz domy jednorodzinne.

Balustrada i okno - kilka inspiracji

Podłużne okno z pewnością wnosi mnóstwo uroku do pomieszczenia. Już sam wzór barierki staje się dekoracją wnętrza. Jak ugryźć aranżacyjnie portfenetr tak, by był funkcjonalny i… piękny?

Portfenetr od wewnątrz…

Okno możesz pozostawić odsłonięte, czasami wystarczy światło słoneczne, aby stworzyć istny spektakl w pokoju. Jednak bardzo okazale wyglądają długie zasłony, finezyjnie upięte klamrami bądź lnianymi sznurami. Długie zasłony to również możliwość wybrania skomplikowanego wzoru materiału, który ze względu na dużą powierzchnię zaprezentuje się w pełnej okazałości.

Przede wszystkim warto zadbać o rośliny oraz kwiaty na balustradzie portfenetru. Jeżeli posiadasz małe dzieci bądź zwierzaki, przemyśl zamontowanie podłużnych donic na parapecie. To rozwiązanie zablokuje możliwość wysunięcia się maluchów przez szczelinę między parapetem a barierką. Bardzo urokliwy będzie w tej aranżacji mini-żywopłot z bukszpanu. Odpowiednio przycięty stworzy atmosferę miejskiego parku, a do tego listki nie opadną w zimie.

Montując donice na górnej części balustrady, należy zrobić to do wewnątrz. Nie warto ryzykować strąceniem kwiatów na ulicę, co może zaowocować problemem z przechodniami. Podczas upalnego lata, rośliny podarują dodatkowy cień, obniżając temperaturę w pomieszczaniu. Jeśli lubisz egzotykę, dobrze rozejrzeć się za roślinami dobrze znoszącymi słońce, np. trawą bambusową.

… i od zewnątrz

Kamienice w których zwykle montowany jest portfenetr są zwykle ustawione jedna obok drugiej, co znacznie ograniczy widoczność dekoracji od zewnątrz. Urokliwym trikiem, zwracającym uwagę mogą okazać się lampki, lampiony bądź latarenki na energię słoneczną. Wraz z nadejściem wieczoru, swoim ciepłym światłem zapewnią niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu i ozdobią szare miejskie ulice od strony fasady budynku.

Bezwzględnie pamiętaj o zabezpieczeniu wszystkich dekoracji, które znajdą się na zewnątrz balustrady. Porywiste burze, które możemy zaobserwować od kilku lat w naszym umiarkowanym klimacie mogą porwać luźno pozostawione przedmioty na porte-fenetre.

Porte-fenetre i roślinność
Paprocie, trawa bambusowa, fikusy to idealne rośliny na okno z balustradą.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

STOLIKI KAWOWE – WSKAZóWKI I PORADY DOTYCZąCE ICH STYLIZACJI
DEKORACJE śCIENNE - NOWE TRENDY, CIEKAWE POMYSłY I INSPIRACJE
DREWNIANE MEBLE I DODATKI OCIEPLą KAżDE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum