Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Wnętrza w stylu amerykańskim — sprawdź, co je wyróżnia!

Wnętrza w stylu amerykańskim to dla wielu osób marzenie. Upodobanie do takich aranżacji zaszczepiła w nas popkultura — przede wszystkim amerykańskie kino i telewizja. Dlatego, choć styl amerykański dominuje za oceanem i wywodzi się z zupełnie innych realiów kulturowych, wydaje się nam bliski i znany. Sprawdźmy więc, jak wprowadzić go do domu.

Wnętrze w stylu amerykańskim - salon z kuchnią
Duże przestrzenie, otwarty plan i elegancja -- to charakterystyczne cechy stylu amerykańskiego

Amerykański styl wystroju wnętrz — charakterystyka

Na początku trzeba mocno podkreślić, że mowa o wnętrzach w stylu amerykańskim to pewne uproszczenie. Stany Zjednoczone Ameryki to kraj bardzo duży i różnorodny. Poszczególne stany mają swoją indywidualną kulturę i architekturę.

Kwestie dotyczące wystroju wnętrz różnią się zatem w zależności od regionu, a różnice te są czasem naprawdę duże. Na Florydzie spotkamy np. wyraźne wpływy kubańskie, w Kalifornii hiszpańskie i meksykańskie, a w Nowym Jorku europejskie.

W wielkich miastach więcej będzie też minimalizmu czy industrialu (Nowy Jork jest przecież kolebką loftów). Z kolei na terenach wiejskich (np. w stanach centralnych) architektura wnętrz skłania się raczej ku wpływom folklorystycznym. Mamy tu zatem różne odmiany rustykalizmu, w tym typowo amerykański styl country.

Mimo tak dużego zróżnicowania istnieją jednak pewne cechy wspólne i to na ich podstawie definiować można ogólny styl amerykańskich wnętrz.

Meble z kolekcji Kula od The Beds
Styl amerykański ma wiele odmian zależnych od regionu. Istnieją jednak pewne cechy wspólne

Przestrzeń — podstawa wnętrz w stylu amerykańskim

Przede wszystkim Amerykanie uwielbiają przestrzeń. Pierwsi kolonizatorzy poniekąd uciekali z Europy przed tłokiem i ciasnotą. Pionierzy chcieli własnego miejsca na ziemi, które mogliby urządzić po swojemu. Stąd dosyć szybko powstały prawa dotyczące zachowania odpowiednich odległości między domami, a same wnętrza nabierały często wręcz monumentalnych rozmiarów.

Do dziś wnętrza w stylu amerykańskim wyróżnia zatem umiłowanie do otwartych, przestronnych pomieszczeń. Klasyczne domy amerykańskie to duży metraż i liczne pomieszczenia. Każdy powinien tu mieć swoją sypialnię, a dodatkowa powinna czekać na gości. Co więcej, w takich domach spotyka się często kilka łazienek — jedna z nich koniecznie musi być połączona z główną sypialnią (tzw. master bedroom).

Otwarte plany to oczywiście kuchnia połączona z jadalnią i salonem. Takie rozwiązanie przeniknęło zresztą do niemal wszystkich współczesnych stylów wnętrzarskich popularnych w Europie.

Warto zauważyć, że to umiłowanie przestrzeni dotyczy nie tylko klasycznych amerykańskich domów wolnostojących. Nie bez powodu styl industrialny ze swoimi ogromnymi pomieszczeniami narodził się właśnie w Stanach. To właśnie poszukiwanie przestrzeni również w miastach zdecydowało o tym, że lofty — z pierwotnie biednych, obskurnych mieszkań dla najbiedniejszych — stały się luksusowymi apartamentami, na które dziś pozwolić sobie mogą jedynie najbogatsi.

Apartament z panoramicznymi oknami
W stylu amerykańskim przestrzeń to podstawa, stąd otwarte układy i wielki okna

Jasna paleta kolorów i światło we wnętrzach w stylu amerykańskim

Wnętrza w stylu amerykańskim są jasne i pełne światła. To właśnie w Stanach Zjednoczonych narodziła się moda na białe kuchnie. Jasne barwy pomagają bowiem powiększyć przestrzeń optycznie. Wracamy zatem do podstawowego aspektu amerykańskich wnętrz, czyli umiłowania przestrzeni.

Konkretne kolory i motywy wzornicze zależą od odmiany stylu amerykańskiego i mogą się znacząco różnić. Niemniej jasna paleta jest pewną cechą uniwersalną.

Wykorzystanie jasnych kolorów pomaga uzyskać wrażenie jeszcze większej przestronności. Do tego dochodzą duże okna i dobre oświetlenie sztuczne. Każdy chyba kojarzy z filmów i seriali, że w amerykańskich domach wszędzie stoją lampy i nawet te wolnostojące często podłączone są włączników w ścianach.

Światło pełni tu istotną rolę i musi być go dużo. Wnętrza w stylu amerykańskim są zatem pełne dobrze dobranego oświetlenia w różnej formie. To zarówno źródła światła rozproszonego, które doświetlają całe pomieszczenia, jak i liczne źródła punktowe pomagające doświetlić konkretne obszary i stworzyć atmosferę.

Elegancki salon w amerykanskim stylu glamour
Jasne kolory pomagają jeszcze bardziej powiększyć przestrzen optycznie

Luksus i elegancja, czy blichtr i kicz?

Wnętrza w stylu amerykańskim, które znamy z filmów i seriali, to często ucieleśnienie luksusu. Co istotne, dotyczy to nie tylko ekskluzywnych apartamentów bogaczy, ale także przedstawianych w popkulturze domów na prowincji. Telewizja i kino rządzi się oczywiście swoimi prawami i w sytuacji, gdy aż kilkanaście procent Amerykanów żyje poniżej granicy ubóstwa, obraz z ekranu jest z pewnością zafałszowany. Niemniej, style wnętrzarskie zawsze są pewną idealizacją, dlatego ten obraz aranżacji z telewizji możemy potraktować jako wzór.

Dla Amerykanów wizerunek jest bardzo istotny. Stan posiadania wyznacza pozycję społeczną i typowe jest tu dążenie do pokazania, jak jest się bogatym. Przejawy tego dążenie do luksusu i bogactwa widzimy również we wnętrzach.

Najlepsze materiały, wyrafinowane formy i dobrane ze smakiem detale wyznaczają pewien standard, do którego należy dążyć. Niestety, w wielu miejscach luksus mylony jest z przepychem. Wnętrza amerykańskie bardzo często, zamiast prezentować klasyczne piękno, wpadają w kicz. Pojawia się nadmiar wzorów, kolorów, faktur i deseni. Na siłę wprowadza się złocenia, srebrzenia czy różnego rodzaju błyskotki. Ten mało estetyczny blichtr jest szczególnie widoczny w źle zrealizowanych amerykańskich odmianach stylu glamour.

Ideałem są natomiast wnętrza w stylu amerykańskim, w których rzeczywiście urzeczywistnione zostają klasyczne kanony. Amerykanie lubią m.in. symetrię i zasadę złotego podziału, a więc typowe cechy klasycystyczne. Wnętrza amerykańskie urządzone ze smakiem to także wysoka jakość materiałów, designerskie meble i eleganckie dodatki pochodzące od rzemieślników czy ekskluzywnych marek, a nie z sieciówek.

Wnętrze glamour
Amerykanie uwielbiają luksus i przepych, jednak elegancja szybko może przerodzić się w kiczowaty blichtr

Rozmach we wnętrzach w stylu amerykańskim

Dla wnętrz w stylu amerykańskich charakterystyczny jest zatem pewien rozmach. Wynika on z wielu kwestii. Po pierwsze Stany Zjednoczone są kolebką konsumpcjonizmu i kapitalizmu. To stąd wywodzi się filozofia, wedle której o wartości człowieka decydują posiadane przedmioty. Gromadzenie rzeczy i otaczanie się coraz to droższymi elementami wyposażenia jest więc dla wielu wręcz celem życia.

Jednak przepych amerykańskich wnętrz wynika także z nadrzędnej cechy tych aranżacji. Duże przestrzenie po prostu trzeba jakoś wypełnić. Nawet minimalizm jest tu w wersji maxi, bo przestronny salon połączony z jadalnią i kuchnią, kiedy jest pusty, robi raczej ascetyczne wrażenie.

Dlatego wnętrza w stylu amerykańskim są pełne przedmiotów — tak funkcjonalnych, jak i czysto dekoracyjnych. Poduchy, koce, pledy i narzuty lądują na każdym meblu tapicerowanym. Półki, regały i blaty komód wypełniają bibeloty, zdjęcia, pamiątki i ozdoby.

Wrażenie wypełnienia przestrzeni zyskuje się także przez wzorzyste materiały, mocne faktury i wyraźne rozrzeźbienie otoczenia. Ta ostatnia cecha dotyczy np. trójwymiarowych elementów na ścianach i suficie — kasetonów, eksponowanych elementów stropu, wysokich, tłoczonych listew przypodłogowych i przysufitowych czy mocno szprosowanych okien.

Aranżacja salonu
Dla amerykańskich wnętrz charakterystyczne jest bogactwo wzorów i faktur

Wnętrza w stylu amerykańskim — salon

Sercem amerykańskich mieszkań i domów bez wątpienia jest salon, przy czym przeważnie mowa tu o pomieszczeniu otwartym na jadalnię i kuchnię. Salon łączy zatem domowe centrum rozrywki i wypoczynku z miejscem przygotowywania i spożywania posiłków. Tutaj zatem spędza się czas wolny, przyjmuje gości, rozmawia z rodziną itd.

Najważniejszym meblem do salonu (czy raczej jego części wypoczynkowej) jest sofa lub narożnik. Powinien być mebel pokaźnych rozmiarów, mieszczący kilka osób. Do tego dostawić można jeszcze fotele dające dodatkowe miejsce. Taki zestaw zazwyczaj ustawia się na środku pomieszczenia, co w przestronnych wnętrzach w stylu amerykańskim nie jest problemem. Ważne zatem, by sofa dobrze prezentowała się zarówno od frontu, jak i od tyłu.

Nieodzownym elementem jest też stolik kawowy ustawiony przed sofą. W amerykańskich wnętrzach dobrze sprawdza się stolik z półką podblatową, na której można położyć magazyny, książki, kontrolery do konsoli czy piloty do telewizora, dekodera i innych urządzeń.

Zwieńczeniem salonu w stylu amerykańskim jest oczywiście wielkoekranowy telewizor — im większy, tym lepiej. Cały zestaw wypoczynkowy zwrócony jest w stronę ekranu. Tak powstaje domowe centrum wypoczynku i rozrywki, bo pod telewizor podłączona może być konsola, zestaw kina domowego itp.

Ważnym elementem wnętrz w stylu amerykańskim może być kominek. Co ciekawe, montuje się go nie tylko w salonie, ale często też w głównej sypialni. O  ile kominek jest elementem nobilitującym te aranżacje, nie zawsze staje się ich centrum.

Popularne jest bowiem montowanie kominka obok kompletu wypoczynkowego (sofa + fotele) zwróconego w stronę telewizora. Ewentualnie ekran montuje się nad kominkiem. Niemniej to telewizor przeważnie jest najważniejszy, a kominek stanowi dodatek.

Kominek
Kominek to atrakcyjny element w amerykańskich wnętrzach. Zazwyczaj jednak centralne miejsce zajmuje tu telewizor

Jadalnia w stylu amerykańskim

Jak wspomniałem, jadalnia (i kuchnia) we wnętrzach w stylu amerykańskim połączona jest z salonem. Ten układ znamy z naszego podwórka, ponieważ na dobre zadomowił się w zasadzie we wszystkich współczesnych stylach wnętrzarskich.

Jadalnie w amerykańskich wnętrzach wyznacza zatem stół z krzesłami. W przestronnym wnętrzu zmieści się stół pokaźnych rozmiarów. O ile więc minimum, to taki, który zapewni miejsce dla 6 osób, o tyle pozwolić sobie można spokojnie na stoły 12-osobowe, a nawet większe.

Pamiętajmy też, że we wnętrzach w stylu amerykańskim stół nigdy nie stoi pusty. Na blacie umieszcza się więc stroiki, ozdobne naczynia lub kwiaty w eleganckich wazonach. Takie elementy muszą być dobrze dobrane do reszty wystroju, aby tworzyły z nim harmonijną całość.

Krzesła do jadalni w stylu amerykańskim powinny być przede wszystkim wygodne i eleganckie. Doskonale sprawdzą się modele pikowane z konstrukcją drewnianą i ekskluzywną tapicerką, np. z aksamitu. Oczywiście najlepiej wykorzystać designerskie krzesła znanych projektantów.

Jadalnia w stylu amerykańskim to też doskonałe miejsce na pokaźnych rozmiarów kredens. Powinien być to mebel z wysokiej jakości drewna — np. dębowego lub bukowego. Konieczna jest duża przeszklona gablota, w której staną eleganckie naczynia — kolekcja drogiej porcelany, kryształy czy designerska ceramika.

Jadalnia - stół z kolekcji Paris
Obszerna jadalnia połączona z salonem wyznaczona jest jedynie przez obecność stołu z krzesłami

Kuchnia — wnętrze w stylu amerykańskim

Z salonem i jadalnią we wnętrzach w stylu amerykańskim połączona jest kuchnia. Oczywiście powinna być przestronna i jasna.

Bardzo popularne są tu kuchnie z wyspą i to najlepiej jak największą. Często wyspa kuchenna pełni tu rolę nie tylko roboczego blatu do przygotowywania posiłków, ale również miejsce do ich serwowania i spożywania. Przy wyspie stają więc wysokie hokery, na których spożywa się śniadania czy różne przekąski w ciągu dnia.

Przestrzeń, tak charakterystyczna dla wnętrz w stylu amerykańskim, dotyczy również miejsca do przechowywania. Kuchnie są więc pełne szafek, szuflad i schowków. Popularna jest pełna zabudowa kuchenna, a więc szeregi szafek podblatowych i wiszących rozciągnięty na całe ściany. Szafki pojawiają się nawet pod blatem wyspy kuchennej, w niektórych przypadkach z każdej jej strony.

Kuchnie w stylu amerykańskim są też bardzo jasne. To tu narodziła się moda na białe szafki. Sam styl jest raczej klasyczny — popularne są fronty z tłoczeniami, gzymsami i innymi elementami dekoracyjnymi, choć wiele zależy tu od konkretnego nurtu stylu amerykańskiego. W loftach dominuje bowiem prostota i gładkie fronty oraz skrzyniowe korpusy bez dekoracji.

Amerykańska kuchnia to także porządny sprzęt AGD. Podstawą jest duża, dwudrzwiowa lodówka. Pojawiają się tu również sześciopalnikowe kuchenki, a obowiązkowa jest także kuchenka mikrofalowa — bardzo często w zabudowie, co w Polsce jest niemal niespotykane.

Istotne jest też dobre oświetlenie — tak górne, jak i punktowe. Popularne są np. lampy czy LED-y montowane pod szafkami wiszącymi, a oświetlające blaty.

Kuchnia z wyspą - wnętrze w stylu amerykanskim
W amerykańskiej kuchni nie może zabraknąć obszernej wyspy

Wnętrze w stylu amerykańskim — Główna sypialnia (master bedroom)

Z seriali i filmów znamy nie tylko amerykańskie salony i kuchnie, ale też pomieszczenia bardziej prywatne. Niejedna osoba marzy więc o dużej, bogato wyposażonej i bardzo wygodnej sypialni w stylu amerykańskim.

Centrum tego pomieszczenia jest oczywiście łóżko i to nie byle jakie. W stylu amerykańskim musi to być mebel duży i masywny. Dobrze sprawdzą się więc łóżka kontynentalne, ale nie tylko. Drewniane łóżka 180x200, a nawet 200x200 też będą w porządku. Bez wątpienia powinno to być łóżko z zagłówkiem i to najlepiej tapicerowanym.

Duże łóżko to podstawa, ale nie może ono zajmować całego pomieszczenia. W sypialni w stylu amerykańskim powinno bowiem być miejsce również na inne meble.

Ważna będzie oczywiście szafa. We wnętrzach w stylu amerykańskim nie stosuje się raczej szaf wolnostojących. Popularne są natomiast takie w zabudowie, najlepiej typu “walk in”, czyli dosłownie takie, do których się wchodzi. W istocie są to miniaturowe garderoby. Oczywiście szczytem marzeń jest osobna, pełnowymiarowa garderoba. Taka z miejscem na wszystkie ubrania, buty, akcesoria i dodatki, a także przestrzenią do przebierania się, a nawet robienia makijażu, ale to nawet w Stanach jest rzadkością.

Miejsce do robienia makijażu jest jednak dosyć istotne i we wnętrzach w stylu amerykańskim często znajduje się właśnie w sypialni. Ma postać estetycznej i funkcjonalnej toaletki z lustrem.

Łóżko i szafki nocne - meble do sypialni z kolekcji Abies od The Beds
Sypialnia w stylu amerykańskim musi być wyposażona w duże łóżko, ale nie może ono całkiem zdominować pomieszczenia

Co ciekawe, master bedroom często jest pomieszczeniem nie tylko do snu. Stanowi prywatny pokój dorosłych mieszkańców domu. Sypialnia pełni zatem funkcje podobne do pokoju młodzieżowego czy dziecięcego, tyle że dla dorosłych. Pomieszczenia dla pociech to jednocześnie ich sypialnie, miejsce nauki, rozrywki i zabawy — tak samo jest w przypadku rodziców i ich master bedroom.

Sypialnię w stylu amerykańskim wyposaża się zatem w telewizor (wraz z szafką RTV), biurko do pracy czy przeglądania internetu, a nawet fotele i stolik do prywatnych, intymnych rozmów, kolacji we dwoje itd.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

URBAN JUNGLE, CZYLI DżUNGLA W SALONIE - INSPIRUJąCE WNęTRZA Z ROśLINAMI I KWIATAMI
ROśLINY BEZPIECZNE DLA ZWIERZąT DOMOWYCH - KTóRE GATUNKI Są NAJLEPSZE?
W RYTMIE RETRO - SALON (PANORAMA 360°)

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum