Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Łazienka w bloku – jak wykonać funkcjonalny projekt, który zachwyci całą rodzinę?

Łazienka w bloku jest pomieszczeniem bez którego nie można się obejść. Spędzamy w niej mnóstwo czasu, dlatego wiele z nas nie wyobraża sobie realizacji projektu łazienki zrobionego „na kolanie”.

Jednak plan remontu łazienki do najprostszych nie należy, a projekt łazienki w bloku może rzucać dla architekta niemałe wyzwania. Projekt powinien być kompletny, począwszy od kluczowych potrzeb (np. prawidłowe rozmieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, okablowania) aż po czystą estetykę (odpowiednia farba, kafelki, dekoracyjne wykończenia). Zatem… na co zwrócić uwagę podczas projektowania łazienki?

Łazienka w bloku – określ swoje potrzeby!

Zanim przejdziesz do planowania tego, jak ma wyglądać łazienka w bloku, zastosuj jedną prostą zasadę, która sprawi, że planowanie będzie łatwiejsze! Kluczowym jest ustalenie już na początku, jakie są Twoje potrzeby względem tego pomieszczenia. W jaki sposób będą go używać Twoje dzieci, żona/partnerka?

To, w jaki sposób planujesz używać łazienki, determinuje np. wybór prysznica lub wanny, oświetlenia (energetyczne i jasne lub relaksujące i ciepłe), a także ilości szafek czy takich detali, jak lustra, haczyki na ręczniki, uchwyty na kosmetyki etc.

Łazienka w bloku
Drewno wprowadza do łazienki ciepło.

Swoje pomysły zapisuj na kartce i skonsultuj z resztą rodziny, a następnie zaplanujcie swój budżet na remont łazienki w bloku. Warto odpowiedzieć sobie również na pytania dotyczące ekipy remontowej, czyli jak znaleźć dobrych fachowców, którzy będą gotowi podjąć pracę w wybranym przez Ciebie terminie. A może… będziesz remontować łazienkę samodzielnie? Ta opcja z pewnością pozwoli zredukować koszty generalnego remontu.

Estetyka w parze z funkcjonalnością – to możliwe!

Jeśli podjąłeś właściwe decyzje, dotyczące kluczowych etapów przystąpienia do remontu łazienki w bloku, możesz przejść do najbardziej satysfakcjonującej części przygotowań. Jak ma wyglądać wymarzona łazienka?

Dobrą wskazówką może okazać się połączenie estetyki z funkcjonalnością. Brzmi banalnie? Nic z tych rzeczy! Funkcjonalny i zarazem piękny może okazać się np. kolor płytek. Ich faktura, materiał, z którego są wykonane… Wszystkie te elementy pomagają uzyskać elegancki efekt.

Unikaj przede wszystkim czerni. Może znaleźć się w projekcie jako kolor dopełniający, jednak płytki w tym kolorze będą sprawiać o wiele więcej problemów, niż jasne lub pastelowe. Co ciekawe, paradoksalnie na czarnych płytkach włosy i inne tego typu zabrudzenia widać bardziej, niż na tradycyjnej bieli.

Łazienka w bloku
Czy wiesz, że... biała łazienka jest bardziej funkcjonalna, niż czarna?

Aby uniknąć wrażenia nadmiernej sterylności, warto ocieplić jasne płytki ciekawym oświetleniem, w stylu ambientowym. Ważne są również elementy dekoracyjne w nieco cieplejszych barwach, aby zrównoważyć kolorystykę przestrzeni. Dzięki temu mała łazienka w bloku stanie się przytulna, nie tracąc swojej funkcjonalności.

Projekt łazienki
Marmur w odcieniach piasku w połączeniu z drewnem tworzy zgrany duet.

Łazienka w bloku – jaki budżet przygotować?

Czy można zaoszczędzić, remontując łazienkę? Tak, są na to sposoby. Jednak, jeśli czegoś nie jesteś pewien, lepiej zwrócić się do fachowców, którzy posiadają dobrą opinię osób które znasz i ufasz ich personalnej opinii.

Wiele elementów remontu możesz zrobić samodzielnie. Należą do nich na przykład prace hydrauliczne lub elektryczne. Jeśli miałeś już styczność z instalacją kabla elektrycznego, zlewu czy innych elementów wyposażenia łazienki, zamontowanie ich może zająć maksymalnie kilka godzin.

Łazienka w bloku
Wzory można z powodzeniem łączyć ze sobą. Na zdjęciu wzór marmurkowy wraz z wzorzystym plastrem miodu na podłodze.

Jeżeli zdecydujesz się na pomoc architekta wnętrz, możesz otrzymać listę tańszych materiałów, które spełnią Twoje oczekiwania. Osoba, która specjalizuje się w projektach łazienek w bloku, z pewnością poda rozwiązania, które nie zrujnują budżetu i uwzgledni Twoje potrzeby i preferencje reszty rodziny odnośnie łazienki.

Budżet należy rozdzielić na punkty, na których najbardziej zależy Ci, aby były zrobione profesjonalnie. Tam, gdzie mogą wyjść jakieś niedociągnięcia, które nie będą przeszkadzać w korzystaniu z łazienki w bloku, budżet można ograniczyć.

Oczywiście idealną sytuacją jest wypracowanie projektu zrównoważonego, w którym wszystkie etapy remontu są dopracowane. Jednak trzeba przyznać, że im bardziej skomplikowany projekt (lub robiony od podstaw na zamówienie indywidualne), tym budżet powinien być bardziej elastyczny.

Czy drewno jest materiałem, który może znaleźć się w łazience?

Jako polski producent mebli drewnianych, doceniamy obecność tego materiału w każdym pomieszczeniu. Należy pamiętać, że drewno pracuje i wraz z wilgotnością powietrza, może się rozprężać, czyli zwiększać swoją objętość. Jeśli powietrze w łazience jest suche (co zdarza się rzadko), drewno pod prysznicem wraca do swojej pierwotnej objętości. Jednak nie dzieje się to bez zmian, które zachodzą w tym naturalnym materiale.

Drewno w łazience
Beże zbliżają projekt łazienki do natury.

Dobrze zabezpieczone drewno może pojawić się w łazience, która ma dobrą wentylację i jest w odpowiedni sposób użytkowana. Drewniane elementy dekoracyjne, które nawiązują do stylu balijskiego tworzą niesamowity klimat, który sprzyja długim kąpielom i chwilom domowego relaksu. Precyzyjnie zaimpregnowane drewno w dużej mierze oprze się niesprzyjającym warunkom. Czy zatem warto umieścić drewno w łazience? Zdecydowanie tak.

średnia łazienka w bloku
Drewno w łazience? To świetny pomysł, jeśli jest prawidłowo zabezpieczone.

Jeżeli przeglądałeś inspiracje, np. na Pintereście z pewnością zauważyłeś fotografie, które przedstawiają drewno w kabinie prysznicowej, na podłodze lub tuż przy wannie… nie przewidziałeś się. Ciśnieniowa impregnacja drewna pozwala zabezpieczyć je na poziomie kilku centymetrów, co oznacza, że woda nie dosięgnie naturalnego materiału. Dzięki temu skutecznie zabezpieczysz drewno przed pleśnią i grzybami, a Twoja łazienka w bloku będzie wyglądać rewelacyjnie!

Dodatkowo, możesz wybrać gatunki drewna, które swoimi właściwościami są predestynowane do umieszczenia ich w łazience. Należą do nich m.in. olcha, robinia, klon, jesion, czereśnia, orzech włoski, szlachetny dąb, a z egzotycznych drzew świetny wybór do łazienki w bloku to wenge lub daglezja.

Pamiętaj, że niektóre gatunki drewna wykazują także właściwości antybakteryjne, co oznacza że to ich dodatkowa i w pełni naturalna ochrona przed niepożądaną pleśnią.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

CZY DREWNO W łAZIENCE TO DOBRY POMYSł? DREWNIANE ELEMENTY NA śCIANACH, PODłOGACH I JAKO MEBLE
DREWNO W łAZIENCE — CZY WARTO JE STOSOWAć I JAK NALEżY O NIE DBAć, BY SłUżYłO PRZEZ LATA?
DREWNIANE MEBLE I DODATKI OCIEPLą KAżDE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum