Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Zadbaj o zdrowy sen – czyli jak wybrać materac do łóżka

Zdrowy sen jest szczególnie ważny dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Dopiero w fazie głębokiego snu organizm nabiera nowych sił i uwalnia hormony wzrostu oraz melatoninę. Aby spać głęboko i spokojnie, ważny jest odpowiedni materac do łóżka. Jak go wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź!

Materac termoelastyczny Grenada Visco Lux - jak wybrać materac to najlepszy! Jest to materac z 4 różnymi piankami o wysokości 28 cm

Materac dostosowany do konkretnych potrzeb

Szukasz odpowiedniego materaca i zastanawiasz się, który materac jest dla ciebie odpowiedni? Przede wszystkim, odpowiedni materac powinien być dostosowany do Twoich konkretnych potrzeb. Dlatego przy jego zakupie to właśnie Twoje indywidualne preferencje odgrywają kluczową rolę.

Materac powinien być dostosowany do naszych potrzeb, stanu zdrowia, wymiarów ciała i preferencji

Przy wyborze odpowiedniego materaca należy wziąć pod uwagę wielkość i wagę ciała, anatomiczny kształt kręgosłupa oraz wszelkie choroby i nieprawidłowe ułożenie, które mogą prowadzić do bólu stawów i pleców. Równie ważne są specjalne cechy i właściwości, które mają na celu poprawę snu (np. antyalergiczny pokrowiec). Każdy z materacy dostępnych na rynku ma inną charakterystykę pod względem żywotności, ceny i konserwacji.

Materac Aqua z pianą termoelastyczną i oddychającą pianą ALOE VERA z aktywnymi mikrokapsułkami aloesowymi

Materac piankowy czy sprężynowy?

Najpopularniejsze materiały na materace to pianka i sprężyny wewnętrzne. Pianka to materiał poliuretanowy o dużej gęstości i zdolności do dopasowywania, a następnie powrotu do pierwotnego kształtu, gdy nie jest wywierany na nią nacisk. Reaguje na ciepło ciała i dobrze je przechowuje. Dużą zaletą jest niska masa własna pianki, duża siła podparcia i długa żywotność. Materace piankowe są bardzo higieniczne, szczególnie zalecane dla alergików. Mają jednak wysoką izolację termiczną, więc nie są odpowiednie dla osób, które zmagają się z nocnymi potami.

Materac Nature z pianką termoaktywną

Klasyczna, wypróbowana i przetestowana konstrukcja materaca to jego wersja sprężynowa. Główny materac jest podtrzymywany przez metalowe sprężyny, które rozkładają ciężar ciała na całej powierzchni. Dobrze utrzymany materac sprężynowy wysokiej jakości powinien wytrzymać od siedmiu do dziesięciu lat.

Wybór materaca ze sprężynami kieszeniowymi to dobra opcja dla klientów przyzwyczajonych do konserwatywnych rozwiązań, np. materac Java.

Zarówno w przypadku materacy piankowych, jak i sprężynowych istnieją różne rozwiązania, które producenci stosują do ulepszania swoich produktów i poprawy komfortu użytkownika. Na rynku dostępne są m.in. materace:

Materac wysokoelastyczny Italia Visco Lux 250

Jaki materac do spania na kręgosłup, który boli?

Jeśli materac jest zbyt miękki, kręgosłup ugina się, co może powodować ból pleców. Dlatego warto dobrać jego odpowiednią twardość. Większość producentów dzieli swoje materace pod tym względem na określone kategorie. Można je przypisać do odpowiedniej masy ciała. Liczba poziomów różni się w zależności od producenta, chociaż zazwyczaj są to:

  • H1 odpowiada miękkiemu materacowi dla osób ważących do ok. 60 kg,
  • H2 średnio twardemu do ok. 80 kg masy ciała,
  • H3 twardemu materacowi dla ważących ponad 80 kg.

Jeśli ważysz mniej niż 80 kg, możesz również wybrać twardy materac. Taki model sprawdzi się wówczas, gdy lubisz leżeć na twardym podłożu lub masz problemy z kręgosłupem. Albo odwrotnie: wybierz miękki materac, jeśli ważysz powyżej 80 kg – przy czym weź pod uwagę, że jego żywotność będzie znacznie zmniejszona.

Jak wybrać materac dla cięższych osób? Najlepiej szukać takiego o twardości H3 lub więcej. Wyjątkowo twardy materac Aloe Vera sprawdzi się świetnie dla osób o wyższej masie ciała

W przypadku bólu pleców dobrym rozwiązaniem są materace z zimnej pianki, termoelastyczne oraz materace ze sprężynami kieszeniowymi.

Jak wybrać materac do łóżka pod względem rozmiaru?

Wybierając łóżko sypialniane, najczęściej kierujesz się jego wyglądem i wielkością. Pamiętaj jednak, że liczy się nie tyle rozmiar łóżka, co materaca, na którym będziesz spać. Podstawowa zasada głosi, że powierzchnia spania powinna być przynajmniej 20 cm dłuższa niż Twój wzrost. Standardowe wymiary materaca to 140 x 200 cm, choć coraz większą popularnością cieszą się również większe produkty.

Podczas gdy łóżka drewniane pojedyncze nie powinny mieć zasadniczo mniej niż 100 cm szerokości, w przypadku łóżek podwójnych zalecana jest szerokość co najmniej 160 cm. Te wymiary powinny być pomniejszone tylko w wyjątkowych przypadkach np. dla osób szczupłych i o niskim wzroście.

Łóżko i materac o szerokości 160 cm pozwala zmieścić komfortowo i bez wyrzeczeń 2 osoby

Jaki materac dla dziecka?

W przypadku większych dzieci, które śpią w pojedynczym łóżku drewnianym, możesz kierować się wyborem rozmiaru materaca. tak jak przy zakupach dla dorosłych. Do łóżeczek niemowląt i małych dzieci dobierz wersję, która ściśle przylega do krawędzi mebla i posiada atest Państwowego Zakładu Higieny. Najlepiej, gdy tkanina, która pokrywa materac, jest antyalergiczna i antybakteryjna, a sama powierzchnia do spania wykonana z pianki wysokoelastycznej, która zapewni dziecku spokojny sen.

Materac do łóżka dziecięcego powinien być produktem atestowanym

Warto pamiętać, że najmłodsi, tak jak i dorośli potrzebują całonocnej regeneracji, dlatego wybór łóżka dziecięcego lub sypialnianego nie powinien być przypadkowy. Nawet najlepszy materac nie może zapewnić spokojnego snu, jeśli stelaż z listew oraz rama nie dadzą odpowiedniego efektu podparcia. Łóżko musi być solidne, aby współpracowało z materacem w promowaniu zdrowego snu.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

STYL RUSTYKALNY – WIEJSKI SZYK W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ
IDEALNE łóżKO DREWNIANE — JAK WYBIERAć NAJLEPSZE RAMY STELAżE I MATERACE?
SZAFKA NOCNA, CZYLI KąCIK NA KSIążKę I TELEFON

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum