Szafka nocna, czyli kącik na książkę i telefon
Duże, małe, podłużne, wiszące - szafki nocne to najbardziej prywatna przestrzeń, z której korzystasz tuż przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu. Mieszczą się w nich najpotrzebniejsze przedmioty codziennego użytku i właśnie dlatego powinny być ściśle dobrane pod indywidualne potrzeby. Oryginalne pomysły są mile widziane - jeśli potrzebujesz kosza wiklinowego na swoje skarby lub kwietnika z miejscem na gazety, śmiało idź w tę stronę! Dowolność, która wyrazi Twój charakter to pierwszy krok do dobrego samopoczucia.
Szafka nocna czy stolik do sypialni? Sprawdź nasze propozycje i zdecyduj sam!
Jak dobrać odpowiednią szafkę nocną?
Decyzja z pozoru wydaje się prosta, jednak warto przypomnieć o kilku sprawach, zanim wybierzesz się do sklepu lub rozeznasz się w ofertach online. Przede wszystkim warto dopasować ją do wymiarów sypialni. Ponieważ niewielkie metraże pokoi w bloku skłaniają do oszczędzenia miejsca, w tym wypadku warto rozważyć kilka opcji. Wśród nich znajdą się wysuwane spod łóżka szuflady, szafeczki wsuwane (dopasowane kształtem do łóżka) lub mini stoliki nocne. Zaoszczędzone miejsce jest na wagę złota, ponieważ dobrze zagospodarowana przestrzeń to coś, co design lubi najbardziej.
Wysokość. Tutaj sprawę określa wcześniej wybrane łóżko. Najczęściej spotykane szafki nocne są produkowane na wysokość 40 cm - 60 cm. Stoliki będą nieco wyższe, natomiast jeśli planujesz bardzo wysokie łóżko lub wyjątkowo gruby materac, możesz odpowiednią szafkę przytwierdzić do ściany na wymaganej odległości od podłogi. Ważne, aby szafka nocna nie była wyżej niż linia łóżka, by przez przypadek nie uderzyć się o ostry kant w nocy.
Zawartość. Szklanka wody z cytryną, niewielka roślina, ramka ze zdjęciem. Może książka, którą akurat czytasz przed snem i szuflada na dokumenty. Z elektroniki wybierz jedynie lampę nocną i budzik/telefon, ponieważ sprzęty takie jak tablet czy komputer zakłócają dobry sen (co zostało udowodnione przez naukowców).
Styl. Preferuje się aby umieszczać szafki nocne po obu stronach łóżka. Powinny być częścią kompletu lub tworzyć całość z innymi meblami wybranymi do sypialni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby szafka nocna była wyróżniającym się elementem, który skupia na sobie wzrok zaraz po wejściu do pokoju. Dla skrajnych minimalistów, szafka nocna może pojawić się także w formie filcowego organizera przytwierdzanego na rzepy do materaca.
Uniwersalna biel
Klasyk wśród klasyków. Najbardziej uniwersalny wybór, który kolorem dopasuje się niczym kameleon do reszty barw użytych w projekcie sypialni. Jest to również najczęściej wyszukiwany kolor szafek nocnych, według przeglądarek internetowych. Zamiłowanie do tego jasnego koloru nie musi oznaczać, że szafeczka będzie nudna.
Lustrzane lub szklane elementy, wypukły wzór na froncie, nietypowy kształt - z pewnością sprawi, że mała komoda nabierze pożądanych cech, zależnych od stylu, w jaki postanowiłeś urządzić sypialnię.
Szafki nocne białe poszerzą optycznie pokój, zwłaszcza jeśli wybrałeś inne, bardzo jasne kolory do sypialni.
Szafka nocna glamour
Ten styl przypadnie do gustu niejednej księżniczce. Błyszczące dekoracje, nietypowy kształt oraz możliwość zaadoptowania jej jako niewielkiej toaletki to niewątpliwe atuty szafki nocnej w stylu glamour. Często również posiadają skrytki w postaci małych szufladek, co dodatkowo pomoże utrzymać ład i porządek w okolicach łóżka.
Jako dodatek można tutaj zastosować ozdobne lustro lub szkatułkę na biżuterię czy kolczyki. Na szafce nocnej warto również zadbać o szczególne miejsce na okulary lub szkła kontaktowe, by mieć je zawsze pod ręką.
Szafka nocna wisząca
To faworyt wśród osób lubiących nowoczesny design i utrzymanie porządku. Sprawdzi się nie tylko przy wysokich łóżkach, ale także jeśli Twój pupil śpi w sypialni. Zwierzęta kochają przebywać w stadzie, zatem bliskość właściciela sprawi, że będą czuły się zaopiekowane i bezpieczne. Pod dobrze przytwierdzoną szafką nocną, możesz ulokować dodatkowe posłanie dla psa lub kota.
Wisząca szafka nocna to także wprowadzenie dodatkowej przestrzeni w niewielkich wnętrzach. Wszelkie meble uniesione lekko w górę - czy to zawieszone na ścianie czy na cienkich nogach - to odsłonięcie podłogi. Taki zabieg to sprytne rozwiązanie, które optycznie powiększy pokój. Dodatkowo, ułatwia pracę coraz bardziej popularnym robotom czyszczącym powierzchnie.
Niebanalny industrial
Połączenie drewna i metalu daje niesamowicie modny w ostatnich latach styl loftowy. To znakomite ujęcie minimalizmu w nowoczesnym wydaniu. Trwałe materiały z których zrobione są nawet tańsze szafki nocne, gwarantuje bardzo dobry efekt wizualny. Najlepiej wpasują się do sypialni z wysokim sufitem, a ich niewątpliwym atutem jest mnogość kształtów, bazujących na prostych bryłach.
Zwykle odwrócone proporcje - masywne na górze i odsłaniające konstrukcje na dole - sprawią, że nawet najprostsza sypialnia nabierze designerskiego sznytu.
Ponadczasowe drewno
Może stanowić ozdobę samą w sobie, ale również bazę dla każdej innej szafki. Z drewna można uzyskać kreatywne kształty lub proste wzory. Natomiast zamawiając osobno drewniane nóżki do szafek nocnych, możesz z najprostszego wzoru stworzyć niepowtarzalny mebel w domowym zaciszu.
Drewno to także materiał, który odnajdzie się w każdej aranżacji. Odpowiednio wkomponowany w całość, podwyższy standard całego wystroju sypialni. Meble drewniane to najlepszy wybór, jeśli przyzwyczajasz się do swoich aranżacji i planujesz korzystać z nich przez dłuższy czas.
Tegoroczne trendy wśród drewnianych szafek nocnych wskazują na dąb w odcieniu sonoma. Dąb sonoma to jasna, lekko szara okleina, do złudzenia imitująca prawdziwe drewno. Jest uniwersalna, zatem można ją zestawić np. z ciemniejszym kolorem ścian lub wzorzystą tapetą. Sprawdzi się szczególnie dobrze we wnętrzach skandynawskich z naciskiem na oszczędne dekoracje.
Szafki nocne dąb sonoma to trafiony wybór dla osób, które chcą utrzymać neutralny charakter swojej sypialni, aby nic nie rozpraszało je przed snem.
Komentarze