Styl rustykalny – wiejski szyk w przestrzeni miejskiej
Styl rustykalny jest szalenie popularny w Toskanii, Ameryce czy włoskich wyspach (Sycylia). Pojęcie rustykalny jest zresztą płynne i można je dopasować do innych stylów wnętrzarskich. Boho, shabby chic, nawet balijski korzystają z wiejskich akcentów każdej ze stron świata.
Jak zgrabnie uchwycić styl rustykalny w mieszkaniu w wielkim mieście?
Co to znaczy styl rustykalny i jakie są jego cechy?
Rustykalny (wg. słownika PWN) oznacza to, że - w tym przypadku - styl wnętrzarski ma związek z wsią i jej mieszkańcami oraz posiada liczne cechy wiejskie. Biorąc pod uwagę, jak wysmakowaną sztuką jest design, cechy wiejskie będą oczywiście estetycznie i elegancko wplecione do przestrzeni mieszkalnej.
Styl rustykalny ma za zadanie pokazać bogactwo wsi, jej przytulny i rodzinny charakter, a także podkreślić ludową spuściznę naszych przodków. Umieszczenie dekoracji w postaci elementów sztuki ludowej to miły ukłon w stronę sielskiego i wesołego życia polskiej wsi.
Pokoje w stylu rustykalnym będą zatem przejrzyste, pełne światła, naturalnych materiałów, ciekawych i ręcznie robionych dekoracji, a także… drewna. Lite drewno w najróżniejszej postaci znakomicie podkreśli charakter designu nawiązującego do tak bliskiej przyrodzie wsi.
Naturalny, szorstki, postarzany, swobodny - warto zapisać te przymiotniki, wybierając wyposażenie do mieszkania w stylu rustykalnym.
Polski akcent
Czy polskie dekoracje mieszczące się w definicji sztuki ludowej to tylko Cepelia? Zdecydowanie nie. Warto wyruszyć na poszukiwania lokalnych artystów, którzy mogą tworzyć na potrzeby domowe dosłownie kilkanaście kilometrów od dużego miasta.
Ciekawych dzieł sztuki ludowej można szukać na wszelkiego rodzaju jarmarkach (jednym z największych jarmarków hand-made jest np. Jarmark Dominikański w Gdańsku), świątecznych budkach czy pchlim targu. Piękne dekoracje (również z motywem ludowym) można znaleźć w galeriach sztuki online (np. Trendymania) bądź zwyczajnie wpisać w wyszukiwarkę frazę: “sztuka ludowa sklep”.
Styl rustykalny to również rękodzieło domowników. Jeśli tylko znajdziesz czas, aby zaangażować dzieci bądź partnera we wspólnie tworzenie drewnianego domku dla ptaków, świecznika bądź obrazu o tematyce wiejskiej - taką sztukę także można zaliczyć do domowych dzieł w stylu rustykalnym.
Należy pamiętać, że styl wiejski to nie tylko polska wieś. Przepiękne elementy wyposażenia w stylu toskańskim, włoskim czy amerykańskim świetnie wpisują się w miejski styl życia.
Wyposażenie, które nada przestrzeni rustykalny charakter
Stworzyliśmy listę 10 elementów, które pomogą zamienić proste wnętrze mieszkania w bloku w sielskie domostwo z rustykalnym akcentem. Możesz skorzystać tylko z jednego elementu lub dobrać kilka w spójną całość. To nasze podpowiedzi:
- Surowe materiały.
- Drewniane bale i stare (lub postarzane) podłogi.
- Sezonowa i lokalna roślinność (bez, jemioła, pachnąca lawenda, kwiaty polne).
- Piec wolnostojący (może być także elektryczny).
- Białe lub beżowe ściany w połączeniu z drewnianymi elementami.
- Drewniane sufity (nawet jeśli są umieszczone jedynie w celach dekoracyjnych).
- Matowy metal.
- Wiklinowe kosze.
- Zróżnicowane tekstury i grube materiały.
- Stolik kawowy z… pnia drzewa.
Pamiętaj, że niektóre pomysły będą wyglądać dobrze w wersji minimalnej lub w mieszkaniu o wysokich sufitach. Nie warto silić się np. na drewniane stropy czy sufity w niskim mieszkaniu w nowym budownictwie.
Czasami wystarczy jeden mocny element, np. wazon stylizowany na ubijak do masła bądź szykowne plecione abażury i styl rustykalny zawita do pomieszczenia.
Nowoczesny styl rustykalny
Mogłoby się wydawać, że styl rustykalny stroni od nowoczesności. Jednak jak wspominaliśmy już na wstępie, pojęcie to jest bardzo szerokie. Współczesny styl rustykalny wciąż czeka na swoje 5 minut, jednak ziemiste trendy roku 2021 łączą się z czystym nowoczesnym designem.
Rustykalny wystrój sam w sobie wydaje się być dość ciężki, więc połączenie go z minimalizmem daje lekką i otwartą estetykę, pozostającą w łączności z naturą. Nowoczesność bez zbytniego wchodzenia kierunek rustykalny to właśnie surowy design mebli drewnianych, paleta brązów i beży, a także elementy boho lub toskańskiej prowincji.
Niestety decydując się nowoczesność w stylu rustykalnym, automatycznie pozbawiamy go nostalgii, która wprowadza niepowtarzalny i romantyczny klimat do wnętrz.
Dekoracje i meble z drewna
Styl wiejski kocha surowe, lite drewno. Nieregularne kształty blatów, drewniane bale użyte do skonstruowania taboretów lub ławeczek do przedpokoju… Wszystkie meble, które nadają pewną ciężkość przestrzeni i są zrobione z dobrego gatunku drewna litego, sprawdzą się w rustykalnej przestrzeni wręcz idealnie.
Najciekawsze wydają się meble drewniane, które reprezentują ponadczasową klasykę. Można je wówczas wystylizować i wtopić w niemal każdą wybraną aranżację. Warto tutaj poświęcić chwilę na przejrzenie kolekcji do jadalni GOLO, która zgrabnie bawi się proporcjami wyposażenia. Można w niej odnaleźć charakterystyczną rustykalną ciężkość, którą równoważą cienkie nóżki mebli.
Ważnym elementem mieszkania w stylu rustykalnym jest właśnie jadalnia z kuchnią. Mało który styl tak bardzo podkreśla funkcję tych pomieszczeń. W nowoczesnych aranżacjach jadalnia to najczęściej kącik wydzielony z salonowej przestrzeni. W wiejskim stylu spotykamy się jednak z dużym, rodzinnym, drewnianym stołem, który jest gwiazdą pokoju dziennego. Możesz oczywiście zdecydować się na postarzane drewno lub skorzystać z nowoczesnej opcji z litym blatem oraz charakterystycznymi dla amerykańskiej wsi krzyżowaniem.
Porada na koniec
Jeżeli marzysz o stylu rustykalnym pamiętaj, że jego główną cechą cechą jest swoboda. Na wsi nie ma idealnych aranżacji, traktuje się je bardziej w sposób użytkowy. Nie warto zatem silić się na wymuskane stylizacje, a raczej stworzyć przytulną przestrzeń dla dużej rodziny.
Komentarze