Dekoracje ścienne - nowe trendy, ciekawe pomysły i inspiracje
Jeśli chcesz szybko i konkretnie zmienić wygląd wnętrza, skup się na modnym zaaranżowaniu dekoracji ściennych. Ten prosty sposób jest podwójnie skuteczny, kiedy dodasz do wnętrza kilka ciekawych roślin. Dodatkowo sprawi, że w przeciągu jednego weekendu Twoje mieszkanie zmieni się nie do poznania. Przestrzeń bogata w dekoracje ścienne staje się bardziej przytulna i zyskuje osobisty charakter. Stanowi także równoważnię, jeśli zdecydowałeś się na niewielką ilość wyposażenia w mieszkaniu.
Czy kolorowe ściany są modne? Kolory ścian 2020
Kolor roku 2020 wg. palety Pantone to navy blue, który niczym głębia oceanu, ma symbolizować bardziej otwarte spojrzenie na otaczający nas świat. Kolor ten jest niezwykle wdzięczny i chętnie używany do projektów salonów, zatem jest niewątpliwie jednym z wiodących kolorów ścian 2020.
Oczywiście firmy specjalizujące się w sprzedaży farb ściennych, mają swoich faworytów na 2020. Miętową szarość (Dulux), głęboką zieleń Back to Nature (Behr paint Company) czy Lemonade (Tikkurilla) łączy jedno - są to stonowane, nieinwazyjne kolory, które mimo swojej intensywności, przywołują spokój. Dokładnie ten trend będzie rozszerzony na 2021 rok, jeśli chodzi o kolory ścian w mieszkaniu. Coraz częstszy model pracy zdalnej przy komputerze, wymaga od otaczającej Cię przestrzeni neutralnych barw, które są ulgą dla oczu narażonych na częste spoglądanie w monitor.
Dekoracje ścienne do salonu - jak wybrać najlepsze?
Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności dobierać dekoracje ścienne, które zwiększają funkcjonalność mieszkania, a następnie podążać za trendami. Jeśli wszystko można ze sobą połączyć, będziesz w bardzo komfortowej sytuacji.
Lustra
Jak zapewne wielokrotnie słyszałeś - lustra powiększają optycznie przestrzeń. To ich główne zadanie w projektach mniejszych wnętrz. W tym roku trendem są podłużne lustra zawieszone poziomo na ścianie, na wysokości ramion.
W kwestii stricte dekoracyjnej natomiast możesz absolutnie zaszaleć! Lustra tworzące przeróżne kształty z mniejszych prostokątów, bogato zdobione ramki (często w odcieniach złota czy miedzi), nastrojowe podświetlenie - to wszystko zagościło w projektach salonów 2020. Wiele wskazuje na to, że pomysł ten będzie również strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o trendy w nadchodzącym roku.
Naturalne materiały
Obrazy ścienne, stworzone ręcznie wyszywanki czy makramy to cieszące się niesłabnącą popularnością ozdoby. Idealnie wpasują się we wnętrzem jeśli wybierzesz styl boho lub urban jungle. Przy okazji podkreślą mocne trendy 2020, które zwracają się w stronę natury. Dużym plusem tego typu ozdób jest możliwość ich wyprania. Zatem jeśli dzielisz codzienną przestrzeń z alergikiem, możesz zapanować nad nadmiernym osadzaniem się kurzu w trosce o najbliższych.
Zaglądając do internetowych poradników, możesz stworzyć makramę samemu. Chwile relaksu i odcięcia się myślami od pracowniczych obowiązków, pomogą nabrać dystansu. Makramę zwykle tka się, wkładając w nią pozytywną intencję (np. zdrowie bliskich, utrzymanie mocnych więzi czy szeroko pojmowane szczęście). Możesz też rozejrzeć się wśród ofert rękodzielniczek, które potrafią wyczarować nieziemskie sploty w kilka dni.
Aby stworzyć oryginalne dekoracje ścienne, można użyć także tkaniny Toile de Jouy. Zazwyczaj zdobi ekskluzywne meble, jednak doprawiając wnętrze szczyptą awangardy, możesz zdecydować się zamknąć je w ramie - niczym obraz na płótnie. Scenki rodzajowe czy odwzorowanie natury doskonale nada się na nietuzinkową ozdobę wnętrz w stylu glamour.
Dekoracje ścienne metalowe
Odbijając nieco od samej natury, warto wspomnieć o metalowych dekoracjach, które niejako pokazują “konstrukcję” przeróżnych kształtów. Mocno industrialną ozdobę mieszkania, przy odpowiednim zaadaptowaniu, możesz z łatwością dopasować do wnętrz skandynawskich czy po prostu - młodzieżowych.
Geometryczne kształty mogą przybrać formę mapy świata, niesamowicie modnych motywów zwierzęcych (najczęściej jest to głowa jelenia z imponującym porożem) lub prostego wieszaka w przedpokoju. Są wykorzystywane również jako tablice - możesz do nich przypiąć karteczki z ważnymi sprawami do załatwienia czy zdjęcia przyjaciół.
Takie ozdoby, często spotykasz jako dekoracje ścienne 3D - zarówno w wersji metalowej, jak i drewnianej.
Obrazy na ścianę do salonu
Są również rozwiązania, które stanowią jednocześnie wybór dekoracji ściennych, jak i inwestycję. Mowa oczywiście o kupnie dzieł sztuki, które ozdobią salon lub przedpokój. Dzisiejsza popularna Młoda Sztuka, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a aukcje (nawet te internetowe) są oblegane przez koneserów.
Jest to również dziedzina uznawana za bardzo rokująca, jeśli chodzi o inwestycje.
Co jest takiego elektryzującego w młodych twórcach?
Przede wszystkim mnogość tematów i niepowtarzalny styl. Młoda Sztuka bardzo często czerpie z grafiki, zatem i obrazy malowane (najczęściej olejami i akrylem) idealnie wpasowują się w najnowsze trendy wnętrzarskie.
Do projektów mieszkań glamour możesz spokojnie dopasować obrazy z popularnym szlagmetalem, który dosyć często gości na płótnach współczesnych malarzy. Natomiast do bardziej nietypowego wystroju, zawsze można dopasować dzieło malowane na zamówienie.
Gdzie można zdobyć artystyczne dekoracje ścienne w przystępnej cenie?
Nie każda aukcja, organizowana przez domy aukcyjne będzie dobrym pomysłem. Na licytację często przychodzą osoby, które znają się na malarstwie i są przygotowane na rywalizację. Poszukaj inicjatyw, w których młodzi twórcy wystawiają swoje obrazy charytatywnie - ceny wówczas zaczynają się od symbolicznej złotówki, a konkurencja podczas licytacji bywa mniejsza.
Tym sposobem pomożesz potrzebującym, równocześnie zdobywając oryginalne malowidło w atrakcyjnej cenie.
Planując modne dekoracje ścienne, warto także prześledzić przewidywania trendów na nadchodzący rok. Zazwyczaj królujące i dobrze osadzone pomysły danego roku, z powodzeniem znajdą swoje miejsce w nadchodzącym sezonie. Branża wnętrzarska nie zmienia tak szybko, jak modowa, natomiast osoby wrażliwe na piękno, zapewne szybko zakochają się w dekoracyjnych nowinkach.
Komentarze