Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Dobre meble z litego drewna - co składa się na cenę?

Nie wszystkie meble drewniane, które widzisz na wystawach sklepowych czy stronach www… są z drewna. Wielu producentów mebli ze sklejki lub materiałów drewnopodobnych (a nawet forniru) nazywa swoje wyroby drewnianymi. Laikowi trudno będzie rozpoznać z jakiego materiału są faktycznie zrobione. Zatem jeżeli w Twoim domu mają znaleźć się dobre meble drewniane - warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Czy cena jest znaczącą informacją? Tak, ponieważ meble z litego drewna nigdy nie będą najtańszą opcją. Odpowiadamy, dlaczego!

Dobre meble, czyli trwałe

Materiał na dobre meble jest przygotowywany jeszcze przed ścięciem drzewa. To właśnie zrównoważone ścinanie drzew i dbanie o równowagę ekologiczną lasów, z których pochodzi materiał na dobre meble są sprawą kluczową. Niewiele osób, kupując drewniane łóżko czy stół zastanawia się, czy drewno jest certyfikowane. A przecież produkcja mebli z drewna, zupełnie jak sam produkt, ma być możliwie najbardziej ekologiczna.

Właściwie zarządzane lasy pozwalają rosnąć dorodnym, mocnym drzewom o zróżnicowanych słojach i ciekawej strukturze. To z kolei pozwala przejść do kolejnego etapu, który wpływa na trwałość mebli z drewna - łączenia. Istotne są dwa sposoby łączenia drewna litego: z pomocą mikrowczepów oraz łączone na szerokość.

dobre meble - duża wytrzymałość
Wytrzymałe meble są doskonałym schowkiem. Na zdjęciu: komoda RETRO

Nie bez znaczenia pozostaje wybór gatunku drzewa. Lite drewno można pozyskać z sosny lub świerku, jednak… nie są to gatunki, które charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz gęstością materiału. W tej kwestii w polskich lasach prym wiodą surowce, które od setek lat kojarzą się z wytrzymałością - dąb oraz buk. To właśnie na tych dwóch gatunkach skupiają się producenci mebli z litego drewna (jak chociażby Beds.pl).

Kastomizacja mebli z litego drewna

Dobre meble możesz do siebie dopasować. Dzięki kastomizacji (słowo pochodzi od angielskiego custom, czyli zwyczaj) każdy projekt staje się bardziej dostępny.

Kastomizacja mebli drewnianych polega m.in. na wyborze:

  • Gatunku drewna - dąb lub buk;
  • Koloru - lakier bezbarwny, lakier orzech, lakier wenge oraz olej naturalny (a dodatkowo dla dębu również olej bielony);
  • Sposobu łączenia desek.

Każda z kolekcji mebli drewnianych na stronie Beds.pl występuje w podanych wariantach. Decyzja o wprowadzeniu kastomizacji mebli jest wywołana przez ogólne trendy. Jako społeczeństwo z jednej strony chcemy decydować o wyglądzie wyposażenia wnętrz, a z drugiej lubimy to, co znamy i widzimy u innych. Chociażby na social mediach.

Niezliczone możliwości aranżacyjne wcale nie pomagają szybkiemu zagospodarowaniu funkcjonalnej przestrzeni. Dlatego podanie opcji, z których każda ma kilka wariantów jest rozwiązaniem, które cieszy się największym powodzeniem nie tylko w branży meblarskiej.

Jaki gatunek drewna wybrać na dobre meble?

Buk i dąb potrafią zaskakiwać wyglądem. Z jednej strony naturalne, lite drewno jest piękne samo w sobie, z drugiej - z pomocą oleju lub lakieru może upodobnić się do ciemnych kolorów drewna egzotycznego. Bardzo dobrze jest przekonać się o właściwościach materiału na dobre meble i zamówić kilka próbek.

Meble z litego drewna dębowego

Dąb posiada strukturę bogatą w sęki. Jeśli mowa o niepowtarzalności mebli z drewna - dąb wygrywa w tej kategorii bezsprzecznie. Słoje nadają mu głębi i dzięki temu aranżacje z desek dębowych nie wydają się “płaskie”. Sęki pięknie prezentują się w zestawieniu z bielonym olejem. Wówczas nabierają delikatności, równocześnie nadając meblom ciekawej faktury.

Meble bukowe

Buk z wyglądu jest bardzo stonowany. Słoje układają się bardziej równomiernie, niż w przypadku dębu, przez co wynoszą elegancję przestrzeni na inny poziom. Buk jest ceniony za wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

Zastanawiając się nad tym, czy kupić meble z litego drewna weź pod uwagę fakt, że są to meble zrobione w 100% z drewna. Warto również podkreślić pewną ciekawostkę - wiek rębności drewna. To inaczej wiek drzewa, który musi osiągnąć aby pozwolono je ściąć. Dla buku, jaworu czy klonu to 100 lat, natomiast dąb musi rosnąć aż 140 lat, aby można było go przerobić m.in. na dobre meble.

Projekt to podstawa

Jeśli znajdziesz już materiał, który jest trwały i pochodzi z wiarygodnego źródła, musisz zwrócić uwagę na projekt oraz wykonanie. Tworzenie dobrych mebli to sztuka, która często jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tylko w doświadczonych manufakturach zdobędziesz to, czego szukasz - wyposażenia, które będzie Ci towarzyszyć przez lata.

Ekstrawagancja pojawia się w trendach wnętrzarski, by po kilku latach z nich zniknąć. Tę sinusoidę łatwo ominąć, decydując się klasyczny design. To oczywiście nie oznacza, że masz szukać mebli w kształcie klocków rodem z Tetrisa. Minimalistyczne zdobienia nadadzą charakter wnętrzu.

Meble z litego drewna do salonu
Salon cały w drewnie? Dlaczego nie!

W ten sposób możesz wstrzelić się w styl glamour, stawiając chociażby na zaokrąglone nóżki i olejowanie na biało. Glamour kocha szarości i srebro, pozostając w kontraście do ciepłego i oprószonego złotem stylu art deco. Dobre meble zaprojektowane w klasyczny sposób nie zawładną przestrzenią i pozwolą na ogranie jej dekoracjami, a także poprzez zróżnicowane faktury.

Podobnie jest w szalenie modnym stylu loftowym. Oczywiście możesz zdecydować się na meble łączące metalowe płozy ze szkłem i drewnem. Jednak i tutaj zasada mniej znaczy więcej ma swoje uzasadnienie. Solidny blat z litego drewna, którego minimalistyczną ozdobą są metalowe nogi to wszystko, czego potrzebujesz.

Klimatyczne domki letniskowe często nie potrzebują więcej, niż dobre drewno.

Stolarz, który posiada wiedzę i doświadczenie w swoim fachu potrafi stworzyć meble ponadczasowe, które poprzez akcenty zdradzają w który styl najlepiej się wpasują. Wyważone projekty to skarb wśród zalewającego nas kiczu.

Meble ogrodowe z litego drewna - czy warto?

Odpowiedź brzmi: tak, ale w określonych przypadkach. Jeżeli planujesz wynieść dębową komodę do ogrodu, możesz jeszcze chwilę się nad tym pomysłem zastanowić. Ogrodowe meble z prawdziwego drewna są nieco odmienne od tych, które z powodzeniem sprawdzą się w salonie.

Przede wszystkim mają więcej naturalności w formie. Ławka wyciosana z bukowego czy dębowego pnia przywołuje na myśl góralskie chaty czy karczmy i do ogrodu nadaje się wręcz idealnie.

Również nieco toporne stoły dobrze zniosą wilgoć i cięższe warunki atmosferyczne. Będą przy tym wytrzymałe, a jeśli już zdarzy się jakiś wypadek, uszkodzenia mechaniczne dodadzą im charakteru. Pamiętajmy, że meble z litego drewna do salonu czy jadalni niekoniecznie sprawdza się na trawie.

dobre meble tarasowe

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE DęBOWE — CHARAKTERYSTYKA I NAJWIęKSZE ZALETY
MEBLE Z LITEGO DREWNA — IDEALNE UZUPEłNIENIE STYLOWYCH WNęTRZ
MEBLE SKANDYNAWSKIE Z LITEGO DREWNA — SPOSóB NA MINIMALISTYCZNE, ALE PRZYTULNE I FUNKCJONALNE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum