czytania ( wyrazy)

Domki do 35 m2 - przegląd producentów i cen

Rynek deweloperski z roku na rok rośnie w siłę, ceny wręcz szybują w górę. Jedni biorą udział w wyścigu o nabycie nieruchomości, inni szukają tańszej alternatywy. Jedną z nich są domki do 35 m2. Jak tutaj plasują się ceny i jakie projekty proponują producenci?

Sprawdźmy!

Domki do 35 m2
Drewniane domki potrafią być niesamowicie klimatycznym miejscem na urlop.

Dlaczego domki do 35 m2 mogą budować bez zezwolenia?

Warunki postawienia takiego domku reguluje prawo. Przepisy istnieją już od 2015 r. i wszystko wskazuje na to, że będą obowiązywać aż do wprowadzenia szeroko zapowiadanego Nowego Polskiego Ładu.

Tymczasem obowiązująca nowelizacja prawa budowlanego (art. 29) mówi, że “domki drewniane nie przekraczające powierzchni 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Domki można postawić w częstotliwości 1 budynku na 500 m2 działki”. Pełna treść ustawy jest dostępna na oficjalnej stronie sejmu. Czy mają działkę o powierzchni 501 m2 możesz wybudować 2 domki do 35 m2? Zdecydowanie tak.

Jeśli wierzyć zapowiedziom, Nowy Polski Ład będzie sprzyjał osiedlaniu się na obrzeżach miast oraz wsiach. Mówi się o wprowadzeniu możliwości budowy bez zezwolenia na domki do 70 m2 (z poddaszem użytkowym). W jeszcze bardziej optymistycznej wersji - jest to 90 m2.
Czy zatem czekać aż korzystniejsze przepisy wejdą w życie? Decyzja należy do Ciebie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że:

  • Data wprowadzenia nowych przepisów nie jest znana;
  • Nie masz pewności, kiedy urząd pozytywnie rozpatrzy zmianę planu zagospodarowania przestrzennego działki;
  • Na projekt domku bez pozwolenia( o zwiększonym metrażu) będziesz musiał poczekać.

To tylko kilka z kwestii, z którymi będziesz się mierzył po zmianie przepisów. Budowa domku do 35 m2 jest klarowna i właśnie z tego powodu - bezpieczniejsza. Skupimy się zatem na obowiązującym prawie budowlanym.

Dom bez zezwolenia - jaki wybrać?

Domki do 35 m2 są zwykle budowane planie kwadratu, prostokąta lub wielkiej litery L. W zależności od tego, jaki metraż i styl elewacji Cię interesuje, takiego projektu należy szukać w sieci.

Materiały wykorzystywane do budowy domku bez zezwolenia to najczęściej jodła, sosna oraz nieco twardszy modrzew (podział gatunków drewna na twarde i miękkie omawialiśmy w osobnym artykule). Warto podkreślić, że drewno iglaste jest materiałem niezwykle plastycznym, co ma swoje niewątpliwe zalety. Czasem zdarzają się domki drewniane ze świerku syberyjskiego. Jak sama nazwa wskazuje - świerki te występują na Syberii, wobec czego są do nas sprowadzane. Spowolniony wzrost, uwarunkowany przez stałą niską temperaturę, utwardza materiał.

Domki bez zezwolenia
Niegdyś domki z drzew liściastych były bardzo popularne.

Dlaczego materiałem nie może być dąb czy buk? Rzeczywiście kiedyś używano jedynie drzew liściastych do budowy domków drewnianych. I do dziś takie domki są możliwe do zdobycia. Można postawić go nawet z bali z drewna litego, które pozyskuje się z rozbiórki niszczejących domów. Jednak z uwagi na niższą cenę, plastyczność miękkiego drewna i dostępność (np. wiek rębny sosny to 80 lat), producenci wybierają właśnie taką opcję.

Niezwykle ważne jest sprawdzenie materiału pod kątem obecności pleśni, grzybów i owadów (korników). Dobrze wysuszone drewno, właściwie przechowywane nie powinno nosić znamion obecności szkodników. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na kolor - jeżeli drewno domku do 35 m2 posiada zasinienia, oznacza to zadomowienie się pleśni.

Domki do 35m2
Nowoczesność czy tradycja - nad jakim stylem domku się zastanawiasz?

Domki do 35 m2 - przegląd producentów

W Polsce domki drewniane (całoroczne lub sezonowe) są dość popularne. Malutkie altany, domki dla dzieci czy po prostu - domki mieszkalne urzekły tych, którzy pragną uciec od miejskiego zgiełku.

Hocomo, czyli domki konterenowo-modułowe

Firma Hocomo postanowiła podejść do projektów domków do 35 m2 w minimalistyczny, prosty sposób. Są to domki całoroczne, parterowe, z naciskiem na wykorzystanie w projekcie klasycznych brył.

Coś, co przyciąga oko to nowoczesność modułów. Przeważający materiał to oczywiście drewno, jednak metalowe wykończenia czy słupki nadają im nieco industrialnego wydźwięku. Mimo to, bez problemu wtapiają się w naturalną przestrzeń, las czy krajobraz górski. Okna, w dużej mierze są oknami balkonowymi, co optycznie powiększa przestrzeń wewnątrz domku do 35 m2.

Cena: na stronie www producenta jest dostępny intuicyjny konfigurator projektów, który po wybraniu danej opcji, pokazuje cenę.

Źródło zdjęcia: Hocomo.

Dom Mistrza

Międzynarodowa firma, obecna na rynku od ponad 10 lat. Proponuje różne typy domków do 35 m2, jednak my przyjrzeliśmy się bliżej tym całorocznym. Coś, co wyróżnia tego producenta to ogromny wybór metrażu. Od niewielkich leśnych budek (4,9 m2) aż po pełne wykorzystanie metrażu (33,4 m2).

Domki są utrzymane w przyjemnej dla oka, neutralnej stylistyce, dzięki czemu mogą przypaść do gustu szerokiemu gronu odbiorców. Dla miłośników skośnych dachów są również dostępne modele “dwupiętrowe”. Skąd cudzysłowie? Domki do 35 m2 powinny być budynkami parterowymi, natomiast ten zapis można ominąć, budując antresolę.

Cena: 8 828 zł - 46 911 zł.

Źródło zdjęcia: Dom Mistrza.

Drewnolandia

Po dwóch nieco bardziej nowoczesnych propozycjach, przyszła kolej na domki drewniane o bardziej wiejskim stylu. Niektóre projekty ze spadzistym dachem firmy Drewnolandia przywołują na myśl styl amerykańskiej “country side”. Bajkowe okiennice i charakterystyczne krzyżowane deski mogą przypaść do gustu miłośnikom wiejskiego wypoczynku.

Z drugiej strony masz do wyboru także liczne altany oraz domki na balach, co sprawia że ciepło nie ucieka tak szybko z pomieszczenia. Może okazać się przydatne również podczas obfitych deszczy.

Warto podkreślić, że producent - Drewnolandia - dostarcza także domki pod klucz, zatem masz do wyboru opcję, w której nie musisz martwić o wyposażenie. Jednak jeżeli chcesz zadbać o nie sam, zajrzyj na Beds.pl - znajdziesz tam meble drewniane, które będą pasowały do wnętrza domków drewnianych.

Cena: 12 400 zł - 80 900 zł.

Zrób to sam

Oprócz całych domków drewnianych bez zezwolenia, możesz zakupić sam projekt na taki budynek. Materiały oraz wykonanie będzie wówczas spoczywało na Twoich barkach.

Natomiast jeśli pragniesz spróbować swoich sił jako budowniczy takiego mini-domku, mamy dobre wieści. W sieci można dotrzeć do e-booków lub porad, które ułatwią ten proces. Wystarczy chcieć!

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

NAJPOPULARNIEJSZE STYLE MEBLI — KRóTKI PRZEWODNIK PO MODNYCH TRENDACH MEBLARSKICH
KąCIK CZYTELNICZY W DOMU — JAK GO URZąDZIć, UMEBLOWAć I WYPOSAżYć?
MEBLE DO GARDEROBY — FUNKCJONALNE I ESTETYCZNE SPOSOBY NA PRZECHOWYWANIE UBRAń

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum