Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Drewniane miejsce do pracy - czyli jak wykonać biurko z blatem z drewna

Drewniane biurko cechuje duża wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz uniwersalność w kwestii aranżacyjnej. Lite drewno sprawdzi się doskonale ozdabiając nie tylko eleganckie przestrzenie, ale i funkcjonalne projekty wnętrz zachwycające swoją prostotą. Czy drewniane biurko jest drogie? Jak zrobić je samemu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule poniżej.

Aranżacja salony
Drewniane biurko dobrze czuje się wśród innych, drewnianych elementów aranżacji wnętrza.

Drewniane biurko - wymiary, materiał, polecane tartaki

Zaletą drewnianego biurka własnej roboty jest to, że możesz samodzielnie ustalić jego wysokość. Wymiary są bardzo ważne w kwestii komfortu pracy i nauki, zwłaszcza jeśli jesteś osobą wysoką. Najbardziej klasyczne drewniane biurko, dostępne w dużych sklepach meblowych, posiada standardową wysokość około 75 cm (podczas gdy wysoka osoba potrzebuje ok. 10 cm więcej). Jeśli chodzi o biurko drewniane do pokoju dziecięcego - tutaj wysokość statystycznie wyniesie 55 cm.

Szerokość biurka oszacuj zgodnie z wymiarami pomieszczenia, w którym będzie się znajdować. Weź również pod uwagę to, czy głębokość ma być standardowa (80 - 90 cm) czy taka, która ma odpowiadać na Twoje własne potrzeby.

Materiał. Oczywiście najbardziej stylowe i uniwersalne biurko z drewnianym blatem będzie zrobione z litego drewna. Gdzie zatem szukać dobrego materiału na drewniane biurko? Proponujemy szukać na lokalnych serwisach ogłoszeniowych, tablicy OLX czy nawet Allegro. Będąc na bieżąco z ofertami sprzedaży litego drewna, możesz natrafić na prawdziwe perełki w niskiej cenie.

Kilka miejsc, w których zamówisz dobrej jakości materiały na blaty drewniane lite:

Serwis Drzewny
DrewnoLux
Gdańskie Składy Drzewne
Skład Drzewny Jawor

Więcej adresów www pod którymi możesz znaleźć tartak najbliżej Twojego miejsca zamieszkania znajdziesz na serwisach lub blogach o tematyce stolarskiej DIY.

Jeśli natomiast czujesz, że skonstruowanie biurka to zadanie, które jawi się jako misja nie do przejścia, możesz skorzystać z usługi kastomizacji wymarzonego biurka. Dzięki temu miejsce pracy nabierze indywidualnego charakteru, a przede wszystkim meble drewniane zostaną dopasowane do Twoich potrzeb.

Jak pozbyć się nierówności na drewnianym blacie?

Blaty drewniane lite nie zawsze przyjdą z tartaku w stanie idealnym. Tutaj pod ręką warto mieć szlifierkę (a jeśli nie chcesz inwestować w jednorazowy zakup - duże ilości twardego papieru ściernego), aby nieco wyrównać przyszłe drewniane biurko.

Większe ubytki w drewnie mogą wyglądać bardzo stylowo, jeżeli jednak wiesz, że będą przeszkadzać Ci w pracy - skorzystaj z masy naprawczej, która w swoim składzie posiada dodatek terpentyny. Dzięki niej, masa będzie bardziej przyczepna, a tym tym samym zadba o Twoje własnoręcznie wykonane drewniane biurko skuteczniej.

drewniane biurko

Na koniec, wypolerowane i wygładzone drewno pokryj kilkoma warstwami oleju, lakieru lub lakierobejcy. Preparaty zabezpieczą kolor i blat przed codziennym użytkowaniem.

Drewniane biurko - jakie nóżki wybrać?

Materiał, z którego możesz skonstruować nogi pod drewniany blat jest tuż obok Ciebie. Decydując się na recykling nie tylko wspierasz środowisko, ale również dbasz o własne finanse, ponieważ nadanie starym meblom nowej funkcji wymaga od Ciebie jedynie inwestycji własnego czasu. Na recykling dobrze nadadzą się nie używane meble dziecięce (zwłaszcza łóżeczka - to gotowe podpórki pod blat), stare regały na książki, a nawet stół, który dawno temu został zniesiony do piwnicy. Z wszystkich tych materiałów stworzysz atrakcyjne nóżki lub kozły pod zakupione wcześniej drewniane blaty.

Drewniany regał na książki
Odpowiednio przygotowany stary regał na książki z powodzeniem posłuży jako nogi Twojego nowego biurka.

Przy recyklingowaniu mebli drewnianych możesz napotkać trudności związane z idealnym dopasowaniem materiału. Nie zniechęcaj się, jeśli na pierwszy rzut oka drewno różni się od wybranego przez Ciebie drewnianego blatu. Bardzo modnym motywem wnętrzarskim 2021 roku jest łączenie drewna z białymi elementami, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwyczajnie pomalować nóżki farbą.

Zwróć również uwagę na funkcjonalność tego rozwiązania. Stary regał na książki, który posłuży jako nóżki pod blat z litego drewna, będzie równocześnie organizatorem na papiery, segregatory i teczki biurowe.

Drewniane biurko kolekcja STEEL

Drewniane biurko będzie dobrze wyglądać, jeśli dodasz do niego metalowe elementy, tj. metalowe nogi lub płozy. Jeżeli lubisz loftowe lub industrialne klimaty, możesz również dobrać do własnoręcznie stworzonego biurka inne meble, które stworzą spójną koncepcję wnętrza. Do surowych aranżacji dobrze sprawdzi się np. kolekcja STEEL, która oryginalnie nie posiada biurka z drewnianym blatem.

Drewniane biurko - inspiracje

Aby Twój projekt był spójny, poszukaj inspiracji na stronach firm, które zajmują się tworzeniem mebli drewnianych profesjonalnie. Możesz przejrzeć pomysły dużych firm, które mają ugruntowana pozycję na rynku lub skorzystać z mniejszych manufaktur, które stawiają na indywidualne projekty.

Na pierwszą przygodę z własnoręcznym tworzeniem biurka z drewna, wybierz projekt, który opiera się na klasyce. Bez wymyślnych kształtów i zdobień, uda Ci się w niedługim czasie stworzyć własny, funkcjonalny mebel.

Blat z litego drewna
Drewniane biurko.

Najbardziej surowa z wszystkich propozycji. Gruby, sękaty kawałek drewna wygląda naprawdę imponująco. Co więcej - przyciąga oko, jak żadne biurko, przywiezione z meblowego marketu. Pasuje zarówno do delikatnych, jasnych przestrzeni, jak i tych, w których króluje czerwona cegła. Stawiając biurko z surowym blatem przy oknie, dodatkowo wyeksponujesz jego walory, poprzez właściwe oświetlenie naturalnym światłem słonecznym.

Biurko drewniane
Toaletka STEEL z wysuwanymi szufladami może być inspiracją dla biurka stworzonego z prostej kompozycji blatu oraz metalowych nóżek.

Drewniana toaletka STEEL może posłużyć jako inspiracja do stworzenia biurka na metalowych płozach. Toaletka składa się z grubszego blatu oraz nóżek i dokładnie ten sam motyw możesz powtórzyć przy realizacji własnego drewnianego biurka.

Drewniane biurko
Biurko oraz kolekcja JAMES to sprawdzony sposób na utrzymanie porządku w firmowych dokumentach.

Biurko drewniane z szufladami to trochę wyższa szkoła jazdy. Zanim zdecydujesz się na taki projekt, sprawdź wersję, w której recyklingowi podlega stary regał lub półka na książki. Natomiast, jeżeli od razu czujesz się na siłach, by wprowadzić innowacje do klasycznego projektu... Skorzystaj z inspiracji biurkiem z kolekcji JAMES.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE Z LITEGO DREWNA — IDEALNE UZUPEłNIENIE STYLOWYCH WNęTRZ
ŁóżKA DREWNIANE DO RóżNYCH ARANżACJI — JAKIE WYBRAć I JAK O NIE DBAć?
MEBLE SKANDYNAWSKIE Z LITEGO DREWNA — SPOSóB NA MINIMALISTYCZNE, ALE PRZYTULNE I FUNKCJONALNE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum