Drewniane podłogi i ich zabezpieczenie przed uszkodzeniami
Wybierając podłogę do mieszkania czy domu, stajesz przed ważnym pytaniem: z jakiego materiału podłogę wybrać? Oczywiście zamienników naturalnego drewna jest na rynku coraz więcej, ale jeżeli cenisz trwałość i solidnie wyglądającą przestrzeń — wybierz drewno. A my podpowiemy Ci, jak zadbać o drewniane podłogi.
Podłoga drewniana 2 i 3-warstwowa
Podłogi dwuwarstwowe i trójwarstwowe to domena drewna. Deski z dobrej jakości, twardego drewna są umieszczane w warstwie zewnętrznej. Dzieje się tak ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Poprzez użycie najlepszego materiału na samej górze, deski są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na niższych warstwach (drugiej oraz trzeciej) znajdują się listwy drewniane nieco gorszego gatunku. Podłogi dwuwarstwowe i trójwarstwowe bardzo dobrze izolują ciepło. Dzięki temu Twój dom stanie się energooszczędny.
Do polskiego twardego drewna należą m.in. buk, dąb, jesion.
Do egzotycznych gatunków twardego drewna zaliczamy m.in. mahoń, bambus, teak. Należy pamiętać, że egzotyczne drewno często jest bardzo ciemne lub wpada w czerwone (bordowe) barwy.
Budowa płytek imitujących drewno również uwzględnia warstwy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że płyta HDF, a zwłaszcza MDF nie będzie tak trwała, jak jej naturalny odpowiednik. Na zewnętrznej warstwie tańsza deska będzie miała laminat. Jest to papier bardzo trafnie odwzorowujący nieregularne kształty drewnianych słojów. Bardzo często spotykana jest jeszcze dodatkowa warstwa, mająca utwardzić panele drewniane, aby posłużyły o kilka lat dłużej.
Doskonale rozumiemy tych, którzy decydują się na tańsze rozwiązanie. Jednak nic nie zastąpi naturalnego drewna, które jest przeznaczone dla alergików i osób, które kochają trwałe rozwiązania.
Jak wybrać dobrą podłogę?
Podłoga drewniana 3-warstwowa, z twardego drewna będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest nie tylko trwała, ale także odnawialna. To oznacza, że po latach użytkowania i ścierania się takiej podłogi, możesz ją odnowić za pomocą cyklingu. To po prostu ścieranie wierzchniej, zabrudzonej warstwy specjalną maszyną. Nie jest to droga usługa, więc nie zalecamy ścierać podłogi samodzielnie np. papierem ściernym. Po odpowiedniej impregancji desek (olejem, woskiem lub lakierem), podłogę ciężko odróżnić od nowej.
Wróćmy jednak do kryteriów wyboru podłogi. Kilka lat wstecz, w czasie swoistego polskiego boomu na drewno, dobrze sprawdziły się materiały na podłogę z polskich drzew liściastych. Trendowały także warstwy wierzchnie mieszane, składające się z różnych gatunków drzew rodzimych oraz egzotycznych (wspomniany wcześniej merbau i teak). Dziś niewiele się zmieniło, dlatego wybory sprzed kilku nadal uznaje się za aktualne.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chcemy aby pojawiła się podłoga z drewna. Do łazienki zwykle wybiera się kafelki, jednak drewno tj. merbau, dąb, iroko, teak dobrze reaguje na wilgoć i zmiany temperatur. Można zatem zdecydować się na design pokoju kąpielowego inny niż dotychczas. Dobrze jest zabezpieczyć drewniane podłogi w łazience tzw. lazurem. Jest to preparat, który cechuje się dużą zawartością żywic syntetycznych. Lazur hamuje nasiąkanie drewna wodą, natomiast pozwala parze wodnej swobodnie przenikać swoje struktury.
Salon jest problematyczny w nieco innym sensie niż warunki łazienkowe. Częste przesuwanie mebli, chodzenie w butach, obecność psa lub kota… To wszystko składa się na większą eksploatację zewnętrznej warstwy parkietu i częstsze uszkodzenia mechaniczne. Zatem dobrze, gdy podłoga do salonu będzie wykonana z bambusa lub jesionu. Do salonu podłoga dwuwarstwowa będzie bardziej odpowiednia. Warstwa wierzchnia jest w niej o wiele grubsza niż w przypadku trójwarstwowej, a tym samym odporniejsza.
Podłoga drewniana jodełka i wzór francuski
Jeśli śledzisz nasz blog od jakiegoś czasu, może natrafiłeś na artykuł o sposobach układania płytek kuchennych. Wyróżnialiśmy tam subway oraz chevron. Te wzory mają swoje odpowiedniki nazw układania desek podłogowych. Francuska jodełka to nic innego jak wspomniany chevron, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ułożyć deski podłogowe w stylu herringbone. Przypominamy, że francuska jodełka jest ułożona pod kątem 90° w oparciu o oś, która wyznacza środek wzoru. Deski na siebie nie nachodzą.
Jeśli marzy Ci się zmiana kąta ułożenia desek na ostrzejszy, możesz szukać mocniej ściętych boków. Wówczas będzie to jodełka węgierska. Jest nieco mniej popularna niż inne wzory, ponieważ wprowadza lekki chaos do aranżacji i ciężej wybrać wtedy dywan do pomieszczenia. Natomiast wspomniany wzór herringbone to jodełka klasyczna, niesamowicie modna w Polsce lat 60-tych.
Drewniane podłogi — jak o nie dbać?
Przede wszystkim na drewno należy położyć warstwę ochronna w postaci lakieru, lakierobejcy, wosku lub oleju. Najpopularniejszym wyborem jest lakier, który może być dostosowany do wymagań pomieszczenia. Wyróżniamy m.in:
- Poliuretanowe — lakiery twarde, przenzcazone do podłogi klejonej.
- Akrylowe — mało odporne na ścieranie, nietoksyczne, należy pamiętać że po roku potrzebne będzie ponowne lakierowanie.
- Nitrocelulozowe — używane jako podkład docelowego lakieru, zabezpieczają podłogę przed nadmierną wilgocią.
- Olejne — bardzo dobre do impregnowania podłóg, pod którymi znajdują się grzejniki (ogrzewanie podłogowe).
- Spirytusowe — nadają podłodze blasku.
Chociaż drewno nie przyciąga kurzu i o wiele lepiej radzi sobie z jego przywieraniem niż panele drewnopodobne, należy regularnie czyścić drewniane podłogi. Przede wszystkim zalecane jest odkurzanie i lekkie przetarcie wilgotną szmatką. Nigdy nie należy myć podłogi drewnianej za pomocą bardzo mokrego mopa.
Przy posiadaniu podłogi z drewna należy również podkleić filcowymi podkładkami nóżki mebli i ciężkie przedmioty (skrzynie, lampy, stoliki kawowe). To ułatwi ich przesuwania, a także nie spowoduje zarysowań. Warto unikać kółek (np. w zabawkach dziecięcych) i elementów bujanych, tj. fotele czy konie na biegunach. Regularne ruchy mogą spowodować wgniecenia w podłodze.
Komentarze