Czy drewno w łazience to dobry pomysł? Drewniane elementy na ścianach, podłogach i jako meble
Drewno w łazience brzmi dość kontrowersyjnie. Przecież jest tam duża wilgoć, która szybko może spowodować pęcznienie drewna lub jego gnicie. Większości z nas łazienka kojarzy się z zimnymi kafelkami, ceramiką i chromowanymi dodatkami, które choć w ciepłych barwach, zawsze dają odczucie chłodu. Tymczasem wybór dobrego gatunku drzewa, odpowiednia impregnacja i pamiętanie o kilku zasadach podczas użytkowania pozwolą cieszyć się pięknym drewnem w łazience przez wiele lat.
Obalając mit, że drewno nie powinno znajdować się w miejscach narażonych na znaczne różnice temperatur, zalanie wodą lub dużą wilgoć w powietrzu przypomnijmy, że wiele elementów znajdujących się na świeżym powietrzu jest wykonanych z drewna. Przykładowo tarasy, okna, łodzie czy płoty. Te elementy narażone są na jeszcze gorszy wpływ czynników środowiska, a mimo to chętnie je stosujemy. Oczywiście pamiętając o odpowiednim gatunku drewna i jego pielęgnacji.
Wilgoć kontra drewno w łazience
Pierwsza zasada minimalizacji szkód w drewnie wywołanych wilgocią to odpowiednia impregnacja, najlepiej ciśnieniowa, która zabezpiecza drewno na głębokość kilku centymetrów. Dodatkowo przyda się impregnacja powierzchniowa w postaci lakieru, impregnatu, olejowania lub lakierobejcy. Nie bez znaczenia jest również sposób i miejsce montażu elementów drewnianych. Jeśli chcemy mieć drewnianą podłogę lub blat, lepiej wybrać bardziej odporny gatunek drewna niż jest to wymagane gdy chcemy mieć sufit lub element ścienny wykonany z drzewa.
Inną zasadą jest wybieranie jak największych pojedynczych elementów drewnianych i montaż ich przy zachowaniu jak najmniejszych szpar w stosunku do innych elementów. Zminimalizuje to ryzyko podciekania wody w szczeliny i rozpulchniania drewna.
Jakie gatunki drewna nadają się do łazienki?
Skoro już wiemy, że nie każdy rodzaj drewna zachowuje się tak samo pod wpływem wilgoci oraz upływu lat, wymieńmy gatunki najbardziej nadające się do łazienek. Przede wszystkim olcha i robinia to rodzaje wyjątkowo odporne na działanie wody. Zdecydowanie sprawdzą się też klon, jesion, brzoza, orzech włoski, czereśnia, wiąz, wenge oraz daglezja. Należy także wziąć pod uwagę szlachetny dąb. Jest on dość odporny na działanie wilgoci, jednak warto przy nim zachować szczególną ostrożność. Dębina źle reaguje na kontakt z niektórymi środkami czyszczącymi i powszechnie stosowaną chemią. W związku z tym niewłaściwa pielęgnacja lub za słaba impregnacja może spowodować wystąpienie plam i przebarwień.
Do gatunków, których nie powinno się używać w łazience zaliczyć można popularną sosnę oraz kilka innych drzew iglastych. Ostrożnie także z drewnem egzotycznym. Istnieją gatunki nadające łazience piękny klimat i świetnie sprawdzające się w łazience. Są one pełne olejów naturalnych i żywic, które chronią drewno w naturalny sposób. Można wymienić popularny teak, iroko, doussie i cedr. Są jednak gatunki, jatoba czy merbau, które posiadają barwnik czerwony, który może mocno plamić.
Czy drewno w łazience jest higieniczne?
Dla jednych drewniane powierzchnie od razu kojarzyć się mogą z łatwym i szybkim rozwojem pleśni. Tymczasem nie każdy wie, że niektóre gatunki drewna mogą wykazywać działanie antybakteryjne! Należą do nich na przykład sosna, modrzew i jodła.
Dobra impregnacja – czyli jaka?
Tak, jak wspomnieliśmy, najlepiej zaimpregnować drewno już od środka. Ciśnieniowa impregnacja próżniowa pozwala głęboko wniknąć substancjom chroniącym drewno przed drobnoustrojami, grzybami czy pleśnią. To jednak nie wystarczy. Zewnętrzną warstwę należy dodatkowo zaimpregnować. Można użyć do tego specjalnych olejów. Najlepiej pokryć nimi drewno 3 lub nawet 4-krotnie. Pozostawiają powierzchnię matową i wyglądającą w pełni naturalnie, a dodatkowo odporną na wilgoć. Można także wybrać lakier. Lakierujemy jednak drewno tylko od góry oraz po bokach. Spód zostawiamy niepolakierowany, aby drewno mogło oddychać. Należy pilnować, aby utworzyć bardzo szczelną powłokę. Już niewielka szczelina umożliwia wodzie wniknięcie i rozpulchnienie włókien drzewa, a przez to większe pęknięcie zewnętrznej warstwy lakieru. Wygląda to nieestetycznie i jest powodem jeszcze większych szkód.
Pielęgnacja drewna w łazience
Jeśli mówimy o czyszczeniu, wystarczy przecierać powierzchnię lekko wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz i drobne zanieczyszczenia. Do bardziej problematycznych plam należy zastosować mocniejszy środek, jednak powinien on w opisie mieć wyszczególnioną możliwość czyszczenia drewnianych powierzchni. Dobrą i ekologiczną alternatywą są naturalne środki czystości, które są znacznie bezpieczniejsze od powszechnie stosowanej chemii. Istnieje specjalne mydło zawierające olej lub wosk, które dedykowane jest zabrudzeniom drewna. Warto rozważyć jego zakup.
Raz lub dwa razy do roku należy pokryć całą drewnianą powierzchnię twardym woskiem olejnym. Działanie nie tylko chroni przed wodą, ale także przed przywieraniem zabrudzeń czy rysami. Jeśli jednak jakaś się pojawi, zaletą drewna jest możliwość łatwego przeszlifowania powierzchni papierem ściernym oraz ponownego pokrycia woskiem lub olejem.
Warto pamiętać też o kilku wskazówkach dotyczących codziennego użytkowania. Zadbajmy o dobrą wentylację. Jeśli to możliwe, po prysznicu lub kąpieli należy przyspieszyć odparowywanie wilgoci otwierając okno (oczywiście jeśli nie jest to zima, nie pada deszcz i jeśli mamy okno w łazience). W sytuacji, gdy drewniana powierzchnia, podłoga lub blat, jest mocno zalana, należy jak najszybciej usunąć nadmiar wody.
Drewno w łazience – pomysły
Wcześniej nie wspomnieliśmy, że drewno w łazience nie tylko nie jest problemem, ale także może być wielką zaletą. Wywiera bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie i faktyczny klimat łazienkowy. Dzięki ciepłemu wyglądowi i przyjemnej strukturze jest relaksujące, a wykorzystując zdolności przyjmowania i oddawania wilgoci, stale utrzymujemy zdrowe powietrze.
W łazience drewniane najczęściej są meble. Są trwałe, estetyczne i wcale nie muszą być w naturalnym kolorze. Z powodzeniem można wybrać modny ostatnimi czasy granat lub popularną biel. Drewniane meble w łazience zdecydowanie górują pod względem trwałości nad tymi wykonanymi z płyt drewnopochodnych.
Znacznie ciekawszym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewna na podłodze lub ścianach. Oczywiście nie trzeba całej posadzki wykładać parkietem lub ścian boazerią. Można pokusić się o aranżację prysznica w bardzo naturalnym stylu. Drewniane deski pod stopami oraz na ścianach, do tego lekko przygaszone światło i duża deszczownica. Poczujemy się niczym w wyjątkowym spa.
Wśród elementów ściennych można wykonać z drewna jedną ścianę lub dany panel. Wpisującym się w trendy 2021 będzie dodanie do drewna kilku roślin – mogą być sztuczne. Naturalne drewno połączone z zielenią pozwoli stworzyć w łazience oazę. Ciekawym rozwiązaniem jest też drewniany sufit. Stanowi świeżą alternatywę dla popularnych białych malowań.
Komentarze