czytania ( wyrazy)

Meble bukowe i dębowe — jak o nie zadbać, by przez długi czas były piękne i funkcjonalne?

Meble bukowe i dębowe urzekają naturalną, ciepłą barwą i niepowtarzalnym rysunkiem usłojenia. Mogą mieć rozmaite formy i wzornictwo dopasowane do odmiennych stylów aranżacyjnych — zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Aby zachowały swój piękny wygląd i służyły przez długi czas, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jak zatem dbać o meble bukowe i dębowe?

Meble bukowe i dębowe - kolekcja Paris
Odpowiednio pielęgnowane meble drewniane będą zachwycały doskonałym wyglądem przez wiele lat

Meble bukowe i dębowe — jak o nie dbać na co dzień?

Meble bukowe i dębowe wymagają zarówno okresowej konserwacji, jak i odpowiedniej pielęgnacji na co dzień. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na panujące w domu warunki i właściwe umiejscowienie wyposażenia.

Meble bukowe i dębowe należy chronić przed bardzo wysoką i niską temperaturą oraz przed jej nagłymi zmianami. Łóżka, komody, szafy i inne sprzęty z drewna należy więc stawiać z dala od kaloryferów, pieców czy klimatyzatorów. Na stołach i kawowych stolikach bezwzględnie należy też stosować podkładki pod kubki i gorące talerze. Nagłe zmiany temperatury powodują bowiem rozszerzanie i kurczenie się drewna, a to może doprowadzić do pękania powłok zewnętrznych (np. lakieru), jak i samego drewna.

Meble bukowe i dębowe, szczególnie te z drewna surowego, należy także chronić przed wilgocią. Wylane napoje trzeba szybko wytrzeć do sucha, a przy sprzątaniu używać jedynie lekko wilgotnej szmatki.

Podkładka pod kubek na drewnianym stole
Stawiając naczynia na drewnianych meblach, zawsze należy korzystać z podkładek

W tym miejscu warto zaznaczyć, że w sprzedaży spotyka się nie tylko dębowe i bukowe meble do salonu, sypialni czy jadalni, ale również do kuchni, a nawet łazienki. Właściwie zaimpregnowane i zabezpieczone drewno doskonale radzi sobie również w takich pomieszczeniach, bardzo ważne jest jednak odpowiednie wykończenie mebli.

Codzienna pielęgnacja mebli bukowych i dębowych to również dbanie o ich czystość. Do przecierania drewnianego wyposażenia należy stosować miękkie ściereczki, np. z mikrofibry. Drewno ma naturalne właściwości antystatyczne (nie przyciąga kurzu), więc w przypadku mebli z litego drewna surowego stosowanie dodatkowych preparatów o takich właściwościach nie jest konieczne. Wystarczy lekko wilgotna szmatka.

Płyny do mycia drewna warto wykorzystać przy usuwaniu większych, trudniejszych zabrudzeń. Trzeba jednak pamiętać, by nanosić takie detergenty na szmatkę, a nie bezpośrednio na mebel. Przed użyciem preparatu czyszczącego dobrze też wypróbować go na niewidocznej części mebla, aby upewnić się, że nie powoduje trwałych odbarwień.

Odbarwienia drewna powstają również w wyniku działania promieni UV. Meble dębowe i bukowe z czasem ciemnieją od słońca (chyba że zabezpieczy się je odpowiednimi lakierami z filtrem UV), dlatego warto często przestawiać znajdujące się na nich przedmioty, aby nie powstawały pod nimi jaśniejsze plamy

Czyszczenie drewnianego stołu sprayem
Pielęgnacja drewnianych mebli to nie tylko dbanie o nie na co dzień, ale również okresowa konserwacja

Okresowa konserwacja mebli bukowych i dębowych

Pielęgnacja mebli bukowych i dębowych to nie tylko dbanie o nie na co dzień. Raz na jakiś czas takie wyposażenie wymaga zabiegów konserwacyjnych.

Okresową konserwację drewna należy przeprowadzać co kilka lat. Na szczęście nie jest to skomplikowane i nie wymaga specjalistycznych działań, narzędzi czy wiedzy. Można i warto zrobić to samemu, aby znacznie przedłużyć żywotność mebli.

Meble bukowe i dębowe zazwyczaj wykańcza się przez olejowanie lub lakierowanie. Odświeżenie tych powłok to główny element okresowej konserwacji. Robi się to w kilku prostych krokach.

Na początek należy odpylić, odtłuścić i dokładnie oczyścić powierzchnię mebla. Wykorzystuje się do tego odpowiednie środki chemiczne przeznaczone do takich celów. Bez trudu dostaniemy je w marketach budowlanych.

Oczyszczone meble bukowe i dębowe można też zmatowić papierem ściernym o dużej granulacji (P180 - P320). Drewno należy szlifować zgodnie z kierunkiem usłojenia.

Po matowieniu trzeba znów odpylić powierzchnię, a następnie nanieść odpowiednią powłokę. Do wykończenia mebli bukowych i dębowych najbardziej poleca się naturalne oleje lub ekologiczne lakiery. Odpowiednio dobrane powłoki pozwalają zmienić wybarwienie — przyciemnić lub rozjaśnić drewno bez zakrywania rysunku usłojenia. Naniesioną powłokę należy pozostawić do wyschnięcia i gotowe!

Wykończenie mebli z drewna litego
Okresowa konserwacja mebli to przede wszystkim odświeżenie powłok wykończeniowych, czyli olejowanie, lakierowanie lub woskowanie

Meble bukowe i dębowe — jak je odrestaurować i w prosty sposób przywrócić im dawny blask?

Meble bukowe i dębowe są trwałe i stosunkowo odporne na uszkodzenia, ale wypadki się zdarzają. Rysy, zadrapania czy trwalsze plamy łatwo jednak usunąć, przywracając meblom pierwotny blask. Drewno jest wdzięcznym i dosyć łatwym w obróbce materiałem, więc nawet większe uszkodzenia można naprawić.

Ta łatwość odświeżania i odnawiania drewna sprawia, że meble z twardego drewna należą do najtrwalszych i najbardziej długowiecznych. Mogą służyć przez całe dziesięciolecia, zachowując swoją funkcjonalność i piękno.

Drewno dosyć dobrze chłonie płyny, dlatego łatwo powstają na nim trwałe plamy, których nie da się po prostu wytrzeć. Można je jednak usunąć podobnie jak drobne rysy — poprzez szlifowanie i ponowne nałożenie powłok zewnętrznych. To dokładnie ta sama procedura, którą opisałem, omawiając konserwację mebli przez olejowanie i lakierowanie.

Bianco komoda
Drewno można wykończyć na wiele sposobów - farbą w dowolnym kolorze lub lakierem czy olejem eksponującym naturalny rysunek usłojenia

Meble bukowe i dębowe można szlifować również w celu usunięcia powłok zewnętrznych — warstw lakieru czy farby. Pozwala to zmienić kolor oraz sposób wykończenia drewna i nadać meblom nowego charakteru.

Lite drewno można też ciąć czy nawiercać, a większe ubytki wypełniać specjalnymi pastami i szpachlami o odpowiednio dobranej barwie. Pozwala to naprawiać takie uszkodzenia jak urwane zawiasy i uchwyty czy różnego typu szczerby i złamania drewnianych elementów.

W sytuacjach skrajnych można też po prostu wymienić uszkodzone drzwiczki, elementy korpusu czy półki. Takie części zamienne można dostać u producenta mebli lub zlecić ich dosztukowanie dobremu stolarzowi.

Meble bukowe i dębowe to zatem nie tylko wyjątkowa estetyka i trwałość, ale także możliwość naprawy i odrestaurowania wyposażenia. Dzięki temu służy ono naprawdę długo i przez cały czas może zachwycać niepowtarzalnym rysunkiem usłojenia i wyjątkową estetyką.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

LUKSUS W TWOIM DOMU, CZYLI SALON W STYLU GLAMOUR
OGRóD W DOMU - NIESZTAMPOWE POMYSłY NA HODOWANIE DOMOWYCH ROśLIN
SZARE DREWNO, CZYLI PRZESTRZEń, NATURA I śWIATłO

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum