czytania ( wyrazy)

Drewno — kilka ciekawostek o tym niezwykłym materiale

Drewno to popularny surowiec stosowany do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku, w tym mebli. Jest eleganckim, trwałym, naturalnym i łatwo dostępnym materiałem o licznych zastosowaniach. poniżej przedstawiam kilka interesujących ciekawostek o drewnie.

Drewno — materiał długowieczny

Odpowiednio zabezpieczone i przechowywane drewno jest niezwykle trwałe i długowieczne. Jeśli nie jest narażone na czynniki środowiskowe i przechowujemy je pod dachem, spokojnie wytrzymuje nawet 150 lat. Zaimpregnowane i trzymane odpowiednich warunkach, przy stałej temperaturze i wilgotności, może przetrwać znacznie dłużej, nawet do 2 tysięcy lat! To dlatego meble z drewna uznawane są za inwestycję wieloletnią, a nawet wielopokoleniową!

Komoda Greg
Drewno to materiał długowieczny, a wykonane z niego meble mogą przetrwać wiele pokoleń.

Drewno jako izolator

Budynki wykonane z drewna to znaczna oszczędność na ogrzewaniu. Drewno jest bowiem doskonałym izolatorem termicznym. Trzyma temperaturę znacznie lepiej niż beton czy cegła, dlatego chętnie korzysta się z niego w zimnym klimacie.

Drewniane meble to inwestycja na lata

Duża trwałość drewna wynika z wysokiego współczynnika masy do wytrzymałości. Dzięki temu drewniane meble są nie tylko długowieczne, ale też bardzo odporne na uszkodzenia i zużycie. Drewno stale też pracuje pod wpływem wilgotności i temperatur. Dzięki temu nie pęka i z czasem dostosowuje się do nierówności powierzchni. Wbrew powszechnej opinii drewniane okna mają też znacznie większą (nawet o 90 lat) żywotność niż te wykonane z plastiku.

Wiele zastosowań drewna

Szacuje się, że drewno ma nawet 30 tysięcy różnych zastosowań w życiu codziennym. Wykonuje się z niego zarówno duże konstrukcje, jak i drobne przedmioty. Służy m.in. do produkcji mebli, dekoracji czy rzeczy użytkowych, można pozyskiwać z niego energię i ciepło oraz przetwarzać na inne materiały, np. papier.

Drewno przygotowane do suszenia
Drewno na ponad 30 tysięcy różnych zastosowań!

Najdłuższa deska na świecie

Najdłuższa drewniana deska mierzy aż 36,83 metra, jest szeroka na 87 cm, a w najgrubszym miejscu ma 8 cm. Waży aż 1,1 tony. Ta wpisana do księgi rekordów Guinessa deska pochodzi z Polski — wyprodukowano ją z daglezji ściętej na Kaszubach. Co ciekawe, została stworzona ręcznie, co trwało aż 9 dni po 16 godzin pracy dziennie. Swój udział miało w tym ponad 300 osób z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego żoną włącznie.

Najwyższa drewniana konstrukcja w Europie

Polska może pochwalić się również innym “drewnianym” rekordem. Najwyższa europejska konstrukcja w całości wykonana z tego materiału, to mierząca 111 metrów wieża nadawcza Radiostacji Gliwickiej. To również najwyższa tego typu wieża z drewna na świecie.

Wpływ drewna na organizm ludzki

Drewniane meble i inne wyroby dostarczają nie tylko wrażeń estetycznych. Naukowcy udowodnili, że zapach drewna pochodzący z żywic, olejków eterycznych i garbników, ma pozytywny wpływ na fizjologię człowieka. W zależności od gatunku drewno może pobudzać, odprężać, obniżać ciśnienie krwi i działać antybakteryjnie. Wiemy np., że zapach sosny niweluje poczucie zmęczenia, poprawia pamięć i koi kaszel czy objawy astmy.

Salon z kolekcji Steel The Beds
Drewno ma potwierdzone naukowo właściwości prozdrowotne. Dlatego warto wprowadzić je do domu, np. w postaci mebli.

Ekologiczny surowiec odnawialny

Drewno jest surowcem odnawialnym i ekologicznym. O ile pochodzi z odpowiednich upraw, gdzie na miejscu każdego wyciętego drzewa sadzi się nowe egzemplarze, można je produkować w sposób ciągły. Doskonale nadaje się też do recyklingu — można je przetwarzać na inne materiały (np. płyty meblowe), a w ostateczności spalić i wykorzystać do produkcji energii.

Drewno w służbie archeologów

Archeologowie interesują się drewnem nie tylko ze względu na liczne artefakty z tego materiału znajdowane na wykopaliskach. Dendrochronologia jest jedną z bardziej użytecznych metod datowania znalezisk archeologicznych, a polega na analizie rocznych przyrostów słojów w celu określenia wieku próbek z dokładnością do 1 roku. Technikę tę wykorzystywano m.in. do datowania wielkopolskich grodów z okresu wczesnych Piastów, co pozwoliło na precyzyjne badanie wczesnej historii naszego kraju.

Najtwardsze drewno świata

Twardość drewna to nic innego jak jego gęstość. Mierzona jest poprzez wyciskanie z odpowiednią siłą metalowej kulki w blok drewna. W zależności od tego, jak głęboko kulka wejdzie w materiał, nadaje się odpowiedni stopień twardości.

Twarde drewno to oczywiście większa trwałość i odporność na uszkodzenia. Żaden inny gatunek nie dorównuje tu Sideroxylonowi, znanemu również pod wiele mówiącą nazwą — drzewo żelazne. Drewno tego gatunku jest tak gęste, że metr sześcienny waży prawie półtorej tony. Nie dziwi więc, że tonie w wodzie jak kamień. Warto też wiedzieć, że najtwardszym drzewem rosnącym w Polsce jest nie dąb, jak myśli wiele osób, a grab.

Drewniane meble z kolekcji Vinci
Na meble najlepiej wybierać drewno twarde - np. bukowe lub dębowe

Drewniane meble — idealny wybór do każdego domu

Drewno od wieków zachwyca swoim niebanalnym rysunkiem usłojenia, szlachetnymi barwami czy pięknymi zapachami. Wykonane z niego meble pozwalają wprowadzić do domu kawałek natury, zbliżają nas do przyrody, oferują wygodę, przytulność i wysoką funkcjonalność. Są trwałe i piękne, a do tego zdrowe i ekologiczne — czego chcieć więcej?

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

LUKSUS W TWOIM DOMU, CZYLI SALON W STYLU GLAMOUR
OGRóD W DOMU - NIESZTAMPOWE POMYSłY NA HODOWANIE DOMOWYCH ROśLIN
SZARE DREWNO, CZYLI PRZESTRZEń, NATURA I śWIATłO

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum