Drewno — kilka ciekawostek o tym niezwykłym materiale
Drewno to popularny surowiec stosowany do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku, w tym mebli. Jest eleganckim, trwałym, naturalnym i łatwo dostępnym materiałem o licznych zastosowaniach. poniżej przedstawiam kilka interesujących ciekawostek o drewnie.
Drewno — materiał długowieczny
Odpowiednio zabezpieczone i przechowywane drewno jest niezwykle trwałe i długowieczne. Jeśli nie jest narażone na czynniki środowiskowe i przechowujemy je pod dachem, spokojnie wytrzymuje nawet 150 lat. Zaimpregnowane i trzymane odpowiednich warunkach, przy stałej temperaturze i wilgotności, może przetrwać znacznie dłużej, nawet do 2 tysięcy lat! To dlatego meble z drewna uznawane są za inwestycję wieloletnią, a nawet wielopokoleniową!
Drewno jako izolator
Budynki wykonane z drewna to znaczna oszczędność na ogrzewaniu. Drewno jest bowiem doskonałym izolatorem termicznym. Trzyma temperaturę znacznie lepiej niż beton czy cegła, dlatego chętnie korzysta się z niego w zimnym klimacie.
Drewniane meble to inwestycja na lata
Duża trwałość drewna wynika z wysokiego współczynnika masy do wytrzymałości. Dzięki temu drewniane meble są nie tylko długowieczne, ale też bardzo odporne na uszkodzenia i zużycie. Drewno stale też pracuje pod wpływem wilgotności i temperatur. Dzięki temu nie pęka i z czasem dostosowuje się do nierówności powierzchni. Wbrew powszechnej opinii drewniane okna mają też znacznie większą (nawet o 90 lat) żywotność niż te wykonane z plastiku.
Wiele zastosowań drewna
Szacuje się, że drewno ma nawet 30 tysięcy różnych zastosowań w życiu codziennym. Wykonuje się z niego zarówno duże konstrukcje, jak i drobne przedmioty. Służy m.in. do produkcji mebli, dekoracji czy rzeczy użytkowych, można pozyskiwać z niego energię i ciepło oraz przetwarzać na inne materiały, np. papier.
Najdłuższa deska na świecie
Najdłuższa drewniana deska mierzy aż 36,83 metra, jest szeroka na 87 cm, a w najgrubszym miejscu ma 8 cm. Waży aż 1,1 tony. Ta wpisana do księgi rekordów Guinessa deska pochodzi z Polski — wyprodukowano ją z daglezji ściętej na Kaszubach. Co ciekawe, została stworzona ręcznie, co trwało aż 9 dni po 16 godzin pracy dziennie. Swój udział miało w tym ponad 300 osób z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego żoną włącznie.
Najwyższa drewniana konstrukcja w Europie
Polska może pochwalić się również innym “drewnianym” rekordem. Najwyższa europejska konstrukcja w całości wykonana z tego materiału, to mierząca 111 metrów wieża nadawcza Radiostacji Gliwickiej. To również najwyższa tego typu wieża z drewna na świecie.
Wpływ drewna na organizm ludzki
Drewniane meble i inne wyroby dostarczają nie tylko wrażeń estetycznych. Naukowcy udowodnili, że zapach drewna pochodzący z żywic, olejków eterycznych i garbników, ma pozytywny wpływ na fizjologię człowieka. W zależności od gatunku drewno może pobudzać, odprężać, obniżać ciśnienie krwi i działać antybakteryjnie. Wiemy np., że zapach sosny niweluje poczucie zmęczenia, poprawia pamięć i koi kaszel czy objawy astmy.
Ekologiczny surowiec odnawialny
Drewno jest surowcem odnawialnym i ekologicznym. O ile pochodzi z odpowiednich upraw, gdzie na miejscu każdego wyciętego drzewa sadzi się nowe egzemplarze, można je produkować w sposób ciągły. Doskonale nadaje się też do recyklingu — można je przetwarzać na inne materiały (np. płyty meblowe), a w ostateczności spalić i wykorzystać do produkcji energii.
Drewno w służbie archeologów
Archeologowie interesują się drewnem nie tylko ze względu na liczne artefakty z tego materiału znajdowane na wykopaliskach. Dendrochronologia jest jedną z bardziej użytecznych metod datowania znalezisk archeologicznych, a polega na analizie rocznych przyrostów słojów w celu określenia wieku próbek z dokładnością do 1 roku. Technikę tę wykorzystywano m.in. do datowania wielkopolskich grodów z okresu wczesnych Piastów, co pozwoliło na precyzyjne badanie wczesnej historii naszego kraju.
Najtwardsze drewno świata
Twardość drewna to nic innego jak jego gęstość. Mierzona jest poprzez wyciskanie z odpowiednią siłą metalowej kulki w blok drewna. W zależności od tego, jak głęboko kulka wejdzie w materiał, nadaje się odpowiedni stopień twardości.
Twarde drewno to oczywiście większa trwałość i odporność na uszkodzenia. Żaden inny gatunek nie dorównuje tu Sideroxylonowi, znanemu również pod wiele mówiącą nazwą — drzewo żelazne. Drewno tego gatunku jest tak gęste, że metr sześcienny waży prawie półtorej tony. Nie dziwi więc, że tonie w wodzie jak kamień. Warto też wiedzieć, że najtwardszym drzewem rosnącym w Polsce jest nie dąb, jak myśli wiele osób, a grab.
Drewniane meble — idealny wybór do każdego domu
Drewno od wieków zachwyca swoim niebanalnym rysunkiem usłojenia, szlachetnymi barwami czy pięknymi zapachami. Wykonane z niego meble pozwalają wprowadzić do domu kawałek natury, zbliżają nas do przyrody, oferują wygodę, przytulność i wysoką funkcjonalność. Są trwałe i piękne, a do tego zdrowe i ekologiczne — czego chcieć więcej?
Komentarze