Szare drewno, czyli przestrzeń, natura i światło
Od przybrudzonej bieli przez gołębie szarości, dymne akcenty, stalowe antracyty aż do głębokiego grafitu. Szare drewno wydaje się być niekończącą inspiracją dla aranżacji wnętrz. Popielate meble w rękach fachowca są skuteczną bronią na nudę w salonie, sypialni i tarasie.
Jak dobrać odpowiedni odcień?
Uściślijmy - szare drewno nie pochodzi od konkretnego gatunku drzew. Pożądaną barwę szarego drewna uzyskuje się poprzez malowanie go odpowiednią bejcą lub lakierem, rzadziej olejem. Zatem jesteś w stanie powalczyć o idealny odcień szarości drewna, jeśli przygotowujesz meble sam.
Natomiast jeżeli szukasz gotowego rozwiązania, możesz zawsze przyjrzeć się z bliska kolekcji mebli drewnianych PARIS lub JAMES.
Niewiele osób wie, że szarości mają swoje ciepłe i zimne odcienie. Doskonale zdajemy sobie sprawę o krążącej opinii na temat koloru szarego, który ma chociażby “wprowadzać do aranżacji chłodne akcenty”. To nie do końca zgodne z prawdą. Owszem, szare drewno otwiera przestrzeń, rozjaśnia ją i optycznie powiększa. Jednak to tylko jeden biegun szarości - na drugim czeka cała gama ciepłych popielatych odcieni, brudne beże, a także matowy nude.
Żeby bardziej zobrazować różnice między ciepłymi a zimnymi szarościami, wybraliśmy komplet mebli JAMES. Meble, które znajdują się w tej samej aranżacji salonu i tej samej kolorystyce tła, trafnie pokazują różnice między szarym drewnem i jego popielata wersją.
Nie bój się waloryzacji
Waloryzacja jest doskonale znana architektom wnętrz, głównie z lekcji rysunku. Operowanie zróżnicowanymi walorami jednego koloru - szarego, otwiera nieskończone możliwości. Wydobywa głębię z pomieszczenia i przede wszystkim zaspokaja duże potrzeby estetyczne. Utrzymanie całego pokoju w monochromatyce wycisza i wprowadza bezdyskusyjną harmonię.
Zalety szarego drewna
Oczywiście zalet szarego drewna jest więcej. Szare drewno:
- Ma neutralne barwy, pasujące do każdego innego koloru.
- Daje wytchnienie zmęczonym oczom.
- Otwiera przestrzeń, powiększając optycznie pokój.
- Nie widać na nim osiadającego kurzu.
- Wpasuje się w każdy styl aranżacyjny (z naciskiem na styl balijski, boho, skandynawski).
- Jeśli pracujesz w domu - nie rozproszy Twojej uwagi.
- Jest bezpieczną elegancją (czyli idealną dla osób średnio-zaawansowanych w aranżacji wnętrz).
Przede wszystkim jednak jest miłym zróżnicowaniem naturalnych odcieni, jakie mają klasyczne meble drewniane.
Meble do salonu - szare drewno
Salon to idealne miejsce na szare meble drewniane. Szukając jasnych, minimalistycznych stylizacji z pewnością nieraz natkniesz się na aranżacje z szarym drewnem. Przede wszystkim dzieje się tak ze względu na światło. Szarości pięknie je odbijają, przekazując do reszty mieszkania. Naturalne światło bardzo dobrze eksponuje skomplikowane i nieregularne słoje drewna. Te dwa elementy razem stanowią duet idealny.
Szarości lubią mniejsza ilość wyposażenia. Warto więc rozglądać się za szarymi meblami dobrej jakości, niż stawiać na ilość. Przepych w detalach i zdobieniach odbiera się dość dobrze, jednak zagracanie przestrzeni stoi w sprzeczności z zasadami aranżacyjnymi.
Jako towarzysze mebli z szarego drewna świetnie sprawdzą się brązy i zielenie (w przypadku ciepłych odcieni) oraz stalowy błękit lub kontrastowa czerń. To propozycje ożywienia salonu, ponieważ monochromatyka szarości sprawdza się równie dobrze.
Popielate panele
Tutaj z kolei możesz zaszaleć z wystrojem podłogi. Ciepłe panele drewniane będą dobrze prezentować się ze skórą imitującą łaty krowy (do zdobycia nawet w popularnej sieci skandynawskich sklepów). Natomiast ich zimna wersja z łatwością zaprzyjaźni się z kolorowym dywanem w geometryczne kształty.
Podłoga drewniana pomoże także optycznie podwyższyć sufit, a więc nadać większą przestrzeń dla salonu. Wybierając grafity odcień bejcy lub lakieru oraz biały sufit skupisz wzrok mieszkańców na dolnych partiach pomieszczenia. Góra natomiast nieco się rozmyje, kreując złudzenie optyczne wysokiego sufitu.
Popielate panele świetnie pasują do świecącego triumfy od wielu lat różu. Nie ważne czy jest to intensywna fuksja czy pudrowe pastele, popielata podłoga będzie idealnym tłem dla tego typu akcesoriów oraz mebli.
Szare drewno i meble drewniane do sypialni
Sypialnia jest swego rodzaju sanktuarium, więc jej aranżacja musi być bardzo spokojna. Szare meble meble drewniane sprawdzą się w tym przypadku lepiej niż dobrze. Sypialnia, której projekt jest wyważony, a ilość mebli zredukowana, pomaga szybciej zasnąć. Natomiast duże łóżko drewniane zapewni komfort snu.
Dobrze również pamiętać o roślinach filtrujących powietrze. Odpowiednio wywietrzone pomieszczenie potrzebuje wsparcia, jeśli chodzi o stałe filtrowanie powietrza. Rośliny tj. skrzydłokwiat czy bluszcz pospolity to wydatek rzędu kilku złotych, a korzyści z ich posiadania liczy się w latach.
Szare łóżka drewniane to również łatwość wyboru dodatków i pościeli. Zdecydowana większość kompletów z naturalnych materiałów jest właśnie utrzymana w jasnych, pastelowych lub popielatych kolorach. Tutaj nie będziesz się długo zastanawiać, jaką pościel wybrać, ponieważ każda świetnie dopasuje się do szarych mebli.
A co z tarasem? Szare drewno na zewnątrz
Jeśli zahaczamy już o temat roślin - zieleń na tarasie i szare drewno są dla siebie fantastycznym towarzystwem. Stonowany taras dzięki tej kombinacji stanie się cichym miejscem do relaksu. Jeśli szukasz prywatności, o wiele lepiej zasłonić poszczególne partie tarasu roślinnością, niż wprowadzać na niego parasol ze sztucznego tworzywa czy obudowywać balustradę płotkiem.
Stoły drewniane na balkonie powinny być rozkładane. To rozwiązanie da Ci możliwość szybkiej zmiany aranżacji, gdy zaskoczą Cię goście w porze lunchu.
Pamiętaj, że szare drewno na tarasie lub balkonie może się “ukryć”, pozwalając jednocześnie na optyczne powiększenie przestrzeni. Ten efekt możesz uzyskać poprzez połączenie intensywnego kolory podłogi (np. ceglastego) oraz mocnych kolorystycznych akcentów barierek (np. czarny), donic (np. wzory lub mozaika) czy bujnej roślinności.
Komentarze