Barwy zimne i ciepłe drewno - jak dobrze zaaranżować ten duet?
Ciepłe drewno potrafi wytworzyć niesamowity klimat w mieszkaniu. Sam kolor mebli drewnianych i elementów z drewna sprawi, że wnętrze będzie przytulne. To jednak nie wszystko. Kierując się rodzajem drewna, możesz stworzyć unikalną aranżację wnętrza, a barwy zimne, zestawione z ciepłymi odcieniami materiału z pewnością Ci w tym pomogą.
Barwy ciepłe, czyli jakie drewno wybrać?
Kolor drewna to wypadkowa wielu różnych czynników. Zarówno, jeśli chodzi o to, gdzie dane drzewo rosło, jak i postępowanie z materiałem już po ścięciu. Dla przykładu: buk po tzw. parzeniu może mieć kolor zbliżony do czerwonego lub różowego. Podczas gdy jego naturalnym zabarwieniem są barwy ciepłe od jasnożółtego po ciemniejszy żółtobrązowy. Warto również nadmienić, że najbardziej intensywny kolor drzewo ma zaraz po ścięciu. Im dłużej się suszy, tym jego barwa staje się bardziej stonowana. Barwy zimne oraz barwy ciepłe w drewnie to zatem całe spektrum kolorów, które z powodzeniem możemy dopasować do aranżacji wybranego wnętrza.
Barwy ciepłe drewna wykazują m.in:
- dąb,
- sosna,
- wiśnia,
- żółtodrzew,
- jesion,
- cedr,
- akacja,
- teak,
- mahoń (amerykański),
- orzech (amerykański),
- badi,
- doussie.
Nie ograniczaj się jednak tylko do miodowo-herbacianych odcieni. Wśród szerokiego wyboru drzew egzotycznych są barwy ciepłe, które nie do końca są oczywistym wyborem. Ze względu na swój czerwonawy odcień mogą się wydać nieco agresywne do pomieszczeń, których zadaniem jest wyciszenie, np. sypialnia. Natomiast w salonie czy łazience będą prezentować się fantastycznie. Sprawdź barwy ciepłe drzew egzotycznych tj:
- jatoba,
- merbau,
- wenge,
- kempas.
Pamiętaj, że drewno ciepłe od zimnego w tym konkretnym wypadku odróżniamy po nasyceniu barwy. Materiał zimny będzie wpadał w delikatny róż, natomiast ciepły w czerwień i rudy przeplatane intensywnym brązem. Gatunki ciepłego drewna egzotycznego sprawdzą się w ogrodzie ze względu na wytrzymałość i odporność na wilgoć.
Na barwy ciepłe drewna możesz wpłynąć sam, używając odpowiedniego lakieru lub oleju. Takie działanie przepięknie zaakcentuje nieregularne słoje i wzory, które tworzą się np. na drewnianej podłodze czy stole.
Zimne odcienie drewna - krótko o “konkurencji”
Barwy zimne również występują w aranżacjach drewnianych. Skoro ten artykuł poświęciliśmy nietypowym kontrastom, czyli zestawieniu: ciepłe drewno i barwy zimne (lub neutralne), to zimne odcienie drewna przedstawimy w telegraficznym skrócie.
Do materiału w zimnym odcieniu zaliczamy m. in:
- klon kanadyjski i europejski,
- grab,
- świerk,
- jodła,
- modrzew.
Barwy zimne - jak je rozpoznać?
Dokładnie tak, jak obiecaliśmy w tytule, będziemy zestawiać ciepłe drewno i barwy zimne w aranżacjach wnętrz. Warto najpierw przybliżyć czym dokładnie są barwy zimne. Otóż to wszelkie pastelowe odmiany znanych kolorów, ale przede wszystkim cała gama odcieni niebieskiego (od bardzo chłodnej bieli po głęboki granat), fioletu, szarości oraz niektórych zieleni.
Pamiętaj, że aby uzyskać kolor zielony, należy zmieszać ze sobą niebieski oraz żółty, zatem w zależności od ilości żółtego, kolor zielony może być soczyście trawiasty (czyli ciepły) lub miętowy z odrobiną szarość (tzw. zimny mint grey).
Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, jeśli chodzi o rozpoznawanie ciepłych barw drewna wśród materiału wykazującego kolor czerwony, ciepłe drewno będzie wpadać właśnie w czerwienie i rudości, natomiast zimne w odcienie delikatnego różu.
Dobry powód, aby wybrać barwy zimne do pomieszczenia
Barwy zimne w aranżacji gabinetu lub miejsca do pracy zdalnej to bardzo mądry wybór, ponieważ pomagają się skupić. Zimne lub pastelowe odcienie nie rozpraszają i nie przyciągają nachalnie wzroku, dodatkowo nie męczą go i pozwalają na odpoczynek od ekranu komputerowego.
W psychologii kolorów, fioletowy jest synonimem kreatywności. Mimo chłodnej energii, która z niego płynie, może działać pobudzająco na naszą wyobraźnię.
Zimne kolory dają uczucie harmonii, spokoju oraz porządku. Zobligują Cię poniekąd do utrzymywania ładu na gabinetowym biurku.
Barwy zimne i ciepłe drewno - kilka inspiracji
Aranżacja nie musi być podzielona “pół na pół”, jeśli chodzi o balansowanie między ciepłymi a zimnym kolorami. Do skomponowania odprężającej przestrzeni sypialni, możemy użyć ciepłego drewna jedynie w formie akcentów. Podłoga oraz zagłówek łóżka to odpowiednie miejsce na ocieplające przestrzeń drewniane elementy.
Ciepłe drewno i nowoczesność - tak można w skrócie opisać to kontrastujące wnętrze. Białe ściany pięknie podkreślają charakter miodowych desek, a niecodzienny materiał foteli w pasy zebry, nadaje całości pazura. Otwarta przestrzeń jest bardzo dobrze oświetlona - do czego zostały wybrane światła w ciepłym, żółtym odcieniu. W sytuacji zdecydowania się na kontrast ciepłe drewno - barwy zimne, zawsze stajemy przed wyborem jasności oraz koloru oświetlenia. W zależności od decyzji, możemy podkreślić biel ścian lub drewniany materiał.
Ciepłe drewno i łazienka. Błędem jest myśleć, że drewno nie sprawdzi się w łazience. Wiele osób obawia się nadmiernej wilgoci, którą naturalny materiał wchłonie, powodując pleśń. Jednak obecnie mamy tak dobre impregnaty na rynku, że drewniane panele mogą znaleźć się nawet pod prysznicem. Aby urozmaicić nieco pokój kąpielowy, do jasnych ścian zestawionych z drewnem została dodana surowa, czerwona (a więc także barwy ciepłe) cegła oraz rattan. Co ciekawe - jako kolor dopełniający ten nietypowy kontrast, pojawia się czarny. Na pierwszy rzut oka niewidoczny, lecz spełnia ważną rolę w aranżacji.
Kuchnia, drewno oraz barwy zimne. To niecodzienne połączenie aż dwóch pastelowych kolorów - delikatnego fioletu oraz mięty w połączeniu z dość ciemnym, ale zdecydowanie ciepłym drewnem to strzał w dziesiątkę! Kuchnie bardzo lubią cukierkowe przestrzenie, wiedzą o tym bardzo dobrze producenci sprzętu kuchennego. Jednak drewniane blaty oraz strop nadaje stylowi vintage nieposkromionej elegancji. Żywa, energetyczna przestrzeń to miejsce, które pokocha każda Perfekcyjna Pani Domu.
Komentarze