Modne meble tapicerowane — jakie tkaniny obiciowe są teraz na topie?
Meble tapicerowane kojarzą się przede wszystkim z komfortem i przytulnością. Miękkie sofy i fotele są podstawa kącika wypoczynkowego w salonie, ale różnymi materiałami obija się również krzesła czy łóżka. Sprawdźmy więc, jak wybrać meble tapicerowane i jakie materiały obiciowe są teraz na topie.
Czym są meble tapicerowane?
Meble tapicerowane to te, które powleczone są materiałami obiciowymi. Zaliczamy tu przede wszystkim wygodne meble do salonu — narożniki, sofy, fotele, ale również krzesła, pufy, a nawet łóżka z tapicerowanym zagłówkiem czy ramą. Meble tapicerowane znajdziemy więc w każdym domu.
Narożnik, sofa lub fotele to jedne z podstawowych elementów w salonie. Wraz ze stolikiem kawowym i szafką RTV tworzą klasyczny układ kącika wypoczynkowego, który znajdziemy w większości współczesnych mieszkań. W takich meblach liczy się oczywiście nie tylko tapicerka, ale cała konstrukcja, Odpowiednio wyprofilowane oparcie, wygodne siedziska czy właściwie zaprojektowane podłokietniki, a także rodzaj i sposób wypełnienia wpływają na wygodę użytkowania mebli tapicerowanych.
Krzesła tapicerowane to z kolei ważne meble do jadalni, ale wykorzystamy je też do stołu kuchennego, biurka czy toaletki. Są to bardzo różne konstrukcje, w których obite mogą być same siedziska, siedziska i oparcia (jak np. w modelach Aura, Florence czy Aldon). Jeszcze większą wygodę zapewnią eleganckie fotele z podłokietnikami, takie jak m.in. Duffy, Rome czy Warsaw.
Krzesła to meble tapicerowane, które swoje miejsce znajdują nie tylko w domach. Wykorzystamy je również w miejscach pracy — biurach, poczekalniach czy salach konferencyjnych. Ważne jest, by były wygodne i zapewniały prawidłową pozycję, co pomoże uniknąć problemów z kręgosłupem i zapewni komfort nawet przy długim siedzeniu.
Dużą popularnością cieszą się też łóżka tapicerowane. Warto zauważyć, że materiały obiciowe występują tu w różnych miejscach. Najczęściej tapicerowany jest zagłówek, co ma zapewnić wygodę podczas siedzenia i np. czytania książki na łóżku. Zdarza się jednak, że odpowiednim materiałem powleczona jest również rama mebla. O ile nie ma to specjalnego znaczenia funkcjonalnego, o tyle wpływa na wygląd łózka. Dodaje mu pewnej miękkości i komfortowego, przytulnego charakteru. Łóżka tapicerowane są więc doskonałymi meblami do sypialni, w których chcemy podkreślić intymny i ciepły klimat.
Inne meble tapicerowane
Lista mebli tapicerowanych nie kończy się oczywiście na kompletach wypoczynkowych, krzesłach i łóżkach. Materiały obiciowe znajdziemy też na innych elementach wyposażenia.
Pufy to klasyczny przykład mebli tapicerowanych, które traktujemy nieco po macoszemu, Tymczasem mogą to być bardzo praktyczne sprzęty. Doskonale sprawdzają się jako dodatkowe siedziska dla gości czy dla dzieci, mogą służyć za wygodne podnóżki, a często mają też miejsce do przechowywania.
Tapicerki znajdziemy również na ławkach i stołach, które doskonale sprawdzają się w przedpokoju. Mogą to być proste siedziska, jak np. stołek Retro, ale również modele z szafką idealną na buty lub akcesoria do ich pielęgnacji, jak w modelu Retro ELE2543.
Meble tapicerowane — czym powinny się charakteryzować?
Meble tapicerowane pełnią więc istotne funkcje w każdym domu. Zapewniają wygodę, przyjemny wypoczynek i przytulną atmosferę. Funkcjonalność i wygląd takich mebli zależy oczywiście od projektu i konstrukcji, ale równie ważne są odpowiednie materiały obiciowe.
W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele rodzajów materiałów obiciowych — od skóry i tkanin naturalnych po tworzywa sztuczne różnej maści. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale również właściwościami.
Właściwości dobrej tapicerki
Przy wyborze mebli tapicerowanych warto zwrócić uwagę na to, by materiał obiciowy był mocny, odporny na uszkodzenia, ale też łatwy do czyszczenia i oddychający.
Meble tapicerowane są dosyć mocno eksploatowane, poddajemy je różnym obciążeniom i naprężeniom. Materiały obiciowe powinny więc być odporne na przetarcia, rozerwania i rozciąganie. Uwagę warto zwrócić również na sposób przyczepienia materiału do mebla i szwy łączące ze sobą poszczególne elementy. Ich staranne wykonanie to klucz do długowieczności tapicerki.
Tapicerowane meble stają w salonach, jadalniach czy przy biurkach, Są to miejsca, w których spożywamy napoje i posiłki. Tapicerki narażone są więc na zabrudzenia czy zalanie. Dobre materiały obiciowe muszą więc być łatwe w utrzymaniu w czystości. Nie zawsze można je zdjąć i wyprać w pralce, dlatego powinny być łatwe do wyczyszczenia “na miejscu”. Najlepiej, jeśli będą miały właściwości higroskopijne, czyli nie będą chłonąć wody (i innych płynów). Łatwiej też wyczyścić tapicerki gładkie niż bardzo puszyste czy o mocnych fakturach.
Ponieważ na meblach tapicerowanych spędzamy sporo czasu — czy to wypoczywając w salonie, biesiadując w jadalni, czy pracując przy biurku — dobrze wybrać tapicerki oddychające. Materiał powinien przepuszczać powietrze, co pozwala na dobrą cyrkulację i odprowadzenie wilgoci. Na takich meblach nie będziemy się więc nadmiernie pocić, nawet przy długim siedzeniu.
Meble tapicerowane skóra, ekoskórą i tkaninami — co wybrać?
Przyjrzyjmy się bliżej kilku popularnym materiałem na meble tapicerowane. To przede wszystkim klasyczna i niewychodząca z mody skóra naturalna, ale także jej sztuczny odpowiednik i oczywiście różnego typu tkaniny.
Skóra naturalna
Meble tapicerowane skórą naturalną budzą sporo kontrowersji. Coraz częściej krytykuje się przemysłową hodowlę zwierząt, jak i polowanie na osobniki dziko żyjące. Nie zmienia to jednak faktu, że naturalna skóra jest jednym z lepszych materiałów obiciowych. Tak pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.
Meble tapicerowane skórą naturalną powszechnie kojarzą się z luksusem, prestiżem, ale też z wygodą. Nie bez powodu skórzane fotele montuje się w eleganckich autach, a dobrej jakości galanteria skórzana od dziesięcioleci nie schodzi z wybiegów mody. Meble tapicerowane skórą po prostu świetnie wyglądają.
Jest to też materiał mocny, odporny na przetarcia, przyjemny w dotyku i wygodny. Naturalna skóra wymaga jednak regularnej konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji, aby zachowała swój urok. Trzeba ją odpowiednio czyścić, suszyć, pastować czy szczotkować. Powinna być zabezpieczana przed promieniowaniem UV, nadmierną wilgocią, ale też zbytnim przesuszeniem. Niemniej, jeśli odpowiednio o nią zadbamy, będzie służyła przez długi czas i doskonale podkreśli elegancki charakter wnętrza.
Ekoskóra
Alternatywą dla skóry naturalnej jest jej syntetyczna wersja, czyli tzw. ekoskóra. To opcja chętniej wybierana przez obrońców zwierząt, choć ma też swoje minusy. Przede wszystkim jest to tworzywo sztuczne — tkanina poliestrowa z powłoką z plastyfikowanego polichlorku winylu (PVC). Wbrew nazwie materiał ten nie ma więc wiele wspólnego z ekologią.
Produkcja ekoskóry jest obciążająca dla środowiska, wykorzystuje się przy niej nie tylko ropę naftową, ale również rozmaite substancje chemiczne, np. szkodliwe rozpuszczalniki czy plastyfikatory. Wymaga też dużych nakładów energii, co przekłada się na tzw. ślad węglowy. Ekoskóra nie nadaje się też do recyklingu.
Wielu klientów decyduje się jednak na meble tapicerowane ekoskórą ze względu na ich wygląd. Dobrze wykonany materiał do złudzenia przypomina skórę naturalną i to nie tylko z wyglądu, ale też w dotyku. Jest to zatem tańsza (i to znacznie) alternatywa dla prawdziwej skóry, co kusi wiele osób.
Ekoskóra jest też bardzo mocnym materiałem, znacznie bardziej wytrzymałym niż skóra naturalna. Również wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale nie jest ona tak wymagająca, jak w przypadku mebli tapicerowanych naturalną skórą. Wystarczy regularne czyszczenie roztworem wody z mydłem, a w przypadku poważniejszych zabrudzeń — spirytusem.
Niestety, w przeciwieństwie do prawdziwej, sztuczna skóra nie przepuszcza powietrza. Meble tapicerowane ekoskórą nie zapewniają więc dobrej cyrkulacji i mogą prowadzić do nadmiernego pocenia się przy dłuższym siedzeniu.
Tkaniny obiciowe
Poza skórą czy ekoskórą do wyboru jest cała gama tkanin obiciowych. Meble mogą być tapicerowane tkaninami naturalnymi lub syntetycznymi o różnych właściwościach i wyglądzie. Nie sposób omówić wszystkie rodzaje takich materiałów, dlatego zwrócę uwagę jedynie na ich najważniejsze cechy.
Po pierwsze różne surowce i sposoby ich przetwarzania pozwalają na produkcję odmiennych typów tkanin. Do wyboru mamy m.in. alcantary, altary, szenile, plusze, żakardy, plecionki, floki czy mikrofazy, Różnią się one od siebie miękkością, puszystością, gładkością czy wytrzymałością.
Odpowiednie tkaniny warto dobierać w zależności od mebli. Np. na sofę czy fotel wybierajmy mocne, a przy tym miękkie i miłe w dotyku. Z kolei obicie ramy łóżka nie musi być aż tak wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale powinno wpisywać się w klimat sypialni, dodawać intymności i przytulności.
Różne materiały to też odmienne faktury i sploty. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzają się tkaniny o gładkiej fakturze, takie jak plecionki. Z kolei w stylu glamour i wnętrzach stylizowanych dobrze prezentują się aksamity czy ornamentowe żakardy. W aranżacjach ciepłych, intymnych, np. w stylu boho, wykorzystamy natomiast miękkie plusze i przytulne floki.
Modne wzory mebli tapicerowanych — popularne desenie i kolory
Meble tapicerowane to nie tylko wygoda i funkcjonalność, ale także estetyka. Materiały obiciowe mają swoje naturalne faktury, ale zdobi się je również różnymi deseniami i wzorami. Dostępne są niemal nieograniczone możliwości kolorystyczne i wzornicze. Warto więc sprawdzić, co jest na topie.
Zacznijmy od tego, że w ostatnich latach widzimy wyraźny zwrot w kierunku ekologii. Wybieramy więc materiały naturalne, najchętniej roślinne. Odchodzi się jednak od twardego minimalizmu, który królował we wnętrzach ostatnich lat. Proste, gładkie faktury zastępują więc tkaniny puszyste i miękkie. Są to zarówno grube plecionki i wyraźnej strukturze, jak i plusze czy materiały o długim włosiu.
Kolorystyka również inspirowana jest naturą. Modne są meble tapicerowane materiałami jasnymi, kremowymi, kwiatowymi czy ziemistymi. We wnętrzach pojawiają się róże, fiolety oraz delikatne odcienie niebieskiego. Przełamuje się je intensywnymi żółcią, czerwienią lub pomarańczem. Rekordy popularności bije też butelkowa zieleń, którą widzimy nie tylko na meblach tapicerowanych, ale również na frontach szafek, szczególnie kuchennych.
Z mody nie wychodzą też brązy. Meble tapicerowane tkaninami w tym kolorze doskonale komponują się z naturalnym, litym drewnem. Świetnie więc wygląda połączenie mebli drewnianych z ziemistymi tapicerkami.
Desenie także nawiązują do natury. Na topie znów są motywy roślinne, ale nie w wydaniu tropikalnym, a rodzimym. Na tapicerkach pojawiają się zatem nasze polskie maki, róże czy stokrotki. Takie obicia idealnie wpisują się we wnętrza eko czy rustykalne, ale ocieplą też atmosferę w skandynawskim salonie lub sypialni boho.
Z drugiej strony mamy stałą fascynację wzorami geometrycznymi. Wyrosła ona z estetyki minimalistycznej, ale pozostanie z nami chyba na dłużej, szczególnie we wnętrzach nowoczesnych i eleganckich.
Komentarze