Ekologiczny dom w stylu less waste
Ekologiczne rozwiązania w 2023 roku są już standardem. Wiele osób decyduje się na ekologiczne domy z panelami słonecznymi, pompami ciepła lub z surowców dostępnych lokalnie. Ważna jest również technologia wznoszenia budynku, która nie wpływa negatywnie na środowisko. Jednak mieszkając w bloku lub w mieszkaniu z ogródkiem możesz również prowadzić ekologiczny dom.
Less waste – co to znaczy?
Zanim ekologia zacznie determinować nasze codzienne życie, warto zacząć od bycia less waste. To oznacza, że wprowadzasz stopniowo nawyki, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Wszystko, co jest teraz dla Ciebie możliwe do wdrożenia będzie dobrym pomysłem...
Standardy życia w pełni eko bywają bardzo wyśrubowane i nie każdemu udaje się je spełnić natychmiast. Nie warto gimnastykować się, aby dorównać tym, którzy ekologiczny styl życia wprowadzili już jakiś czas temu. Za kilka miesięcy Twoje nowe nawyki usystematyzują się i będziesz mógł wprowadzić kolejne zmiany. Wszystko po to, by być jeszcze bardziej eko.
Tymczasem zacznij od małych, codziennych czynności i przejrzyj listę nadchodzących wydatków w kategorii: meble.
Ekologiczny dom, czyli ekologicznie produkowane wyposażenie
Mamy obecnie dwa rodzaje produkcji eko. Pierwsza z nich dotyczy sztucznych surowców, które człowiek już wyprodukował. Druga natomiast mebli z drewna, które są wytwarzane w zgodzie z naturą. Przyjrzyjmy się obu.
Produkcja w obiegu zamkniętym
Nowoczesne fabryki mebli skupiają się na ponownym użyciu takich surowców, jak: plastik, aluminium, pianka poliuretanowa czy odpady konsumenckie. Taki stan rzeczy jest możliwy m.in. dzięki temu, że coraz częściej i śmielej segregujemy odpady. Wykorzystywanie i przerabianie sztucznych materiałów zamiast produkcji nowych, które nie są biodegradowalne, to innowacyjny sposób myślenia.
Przykładowo z butelek PET można wykonać plamooporną i wodoodporną tkaninę, z której nastepnie wytwarza się pokrowce na sofy lub krzesła. Z przetworzonej i posiekanej pianki poliuretanowej fabryki z powodzeniem wykonują wypełnienie siedzisk, foteli, wersalek i materacy.
Ciekawy materiał to także biokompozyt. Znaczenie tego słowa jest dość szerokie, jednak w skrócie można powiedzieć, że odnosi się do mieszanki włókien, w których część składu pochodzi z odnawialnych źródeł. Materiał w części może być też biodegradowalny. Jest wykorzystywany często, ponieważ włókna doskonale pochłaniają dźwięk i można z nich uzyskać szeroką gamę kolorystyczną.
Zrównoważona produkcja mebli z drewna
Drewno jest nie tylko surowcem ekologicznym, antyalergicznym i trwałym. Produkcja mebli z drewna wiąże się ze zdobyciem licznych certyfikatów i dbaniem o środowisko. Niektóre gatunki drzew (takie jak dąb czy buk) ścina się dopiero, gdy przekroczą wiek 100 lat. Warto podkreślić, że takie drzewa dożywają niezwykle sędziwego wieku. Od 600 do nawet 1000 lat. Znacząca jest w takim wypadku odpowiednia hodowla drzew przeznaczonych do tworzenia mebli.
Oprócz korzystania z litego drewna, które jest doceniane w Polsce i zagranicą, warto postawić na naturalne materiały drewnopochodne. Ekologiczne płyty SWISSCDF, sklejka i fornir z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council) mogą z powodzeniem zostać materiałem zastępczym.
W tym wypadku należy jednak pamiętać, że właściwości takiego materiału odbiegają jakościowo od pożądanych mebli drewnianych.
Ekologiczny dom, w którym żyje się zdrowo
Oprócz wyposażenia warto wprowadzić do codziennego życia w stylu eko trochę świeżych warzyw i ziół. Takich z własnego… ogródka. Idealnie, jeśli takim dysponujesz. Jednak nawet jeżeli mieszkasz na jednym z ostatnich pięter wieżowca w mieście, masz szansę na własną uprawę ziół doniczkowych.
Ozdobne donice z rozmarynem, bazylią, tymiankiem czy oregano ustaw na parapecie w salonie lub kuchni. rewelacyjnie będą również wyglądać na stole z drewnianym blatem w jadalni. Do tej eko aranżacji idealnie będą pasować stoły z blatem live edge. Oprócz ziół możesz skusić się także na czerwoną paprykę lub papryczki chili, które wyglądają obłędnie w sezonie jesiennym.
Dla bardziej wymagających trafioną propozycją może okazać się dynia, którą (uwaga) hodujemy wyłącznie w ogródku. Dużą zaletą dyni jest to, że właściwie wystarczy zasiać ją między lutym a kwietniem, a ona… wyrośnie sama. Często zdarza się, że potrafi wyrosnąć nawet w dużej donicy, zamiast bezpośrednio w gruncie. To może poprawić walory estetyczne aranżacji ogródka.
Jednak tak, jak wspominaliśmy – nie można jej trzymać wewnątrz pomieszczenia. Głównie ze względu na zapach oraz na jej płożący charakter. Potrafi w dobę opleść krzesła i stół ogrodowy. Wyobraź sobie, jak poradziłaby sobie z fotelem czy komodą drewnianą!
Dzięki własnej mini-uprawie domowej, zawsze będziesz mieć przy sobie świeże przyprawy. Urwiesz z krzaczka dokładnie tyle listków, ile potrzebujesz i unikniesz wyrzucania jedzenia.
Tkaniny, materiały, surowce
Idealne dla początkującej w temacie less-waste osoby są materiały z odzysku lub te wyprodukowane z naturalnych włókien. Recykling tkanin może odbywać się na wiele sposobów. Patchworkowe narzuty, odświeżone firanki, pokrowce na poduchy, legowisko dla czworonoga… Możliwości jest wiele.
Recyklingowane materiały świetnie wyglądają w aranżacjach w stylu boho, etno, shabby-chic, cottage, vintage czy nawet industrialnym. Pasują do mebli drewnianych oraz innych eko materiałów, np. papieru. Papier można wykorzystać na wiele sposobów, jego odpowiednie przetworzenie sprawia, że jest rewelacyjny jako ozdobne pojemniki, torby na donice, kosz na pranie.
Rewelacyjnym materiałem o wszechstronnym zastosowaniu jest len. Może znaleźć się zarówno jako skład ubrań (do pracy i na co dzień), serwet, pościeli i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Jest wytrzymały, dlatego nie zużywa się szybko. Jedyną jego wadą jest konieczność częstego prasowania.
Proste nawyki mogą sprawić, że Twój dom stanie się eko. Warto zacząć od małych kroków, aby w końcu zostać mistrzem życia w symbiozie z naturą.
Komentarze