Jak łączyć wzory we wnętrzach - tapety, farby i sztukaterie na naszych ścianach
Trzeba powiedzieć to głośno - boimy się wzorów. Wiele poradników, traktujących o aranżacji wnętrz, promuje proste i delikatne rozwiązania. Dlaczego? Ponieważ gładkie ściany wydają się idealne dla samodzielnego zagospodarowania przestrzeni. W dodatku… najlepiej niech będą jasne - i problem wystroju wnętrza z głowy. W tym artykule chcemy przybliżyć jakość posiadania dekoracyjnych ścian i wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie “jak łączyć wzory we wnętrzach”.
Tapety dekoracyjne, czyli jak stworzyć eklektyczny wzór
Decydując się na tapety dekoracyjne, masz kilka opcji do wyboru. Pierwsza z nich to materiał, który posiada mocny wzór i wyrazisty kolor. Tapety na ścianę mogą wówczas stać się jedynym elementem dekoracyjnym wnętrza, ale pamiętaj że nie możesz pozostawić ich bez “wsparcia”. We wzorzystym duecie świetnie sprawdzi się podłoga drewniana. W zależności od kolorów, które wybierzesz na tapety dekoracyjne - parkiet może odzwierciedlać barwy zimne drewna lub (wedle gustu) ciepłe. Spontanicznie układające się sęki stanowią dopełnienie dla wyrazistych wzorów, które pojawią się na ścianach.
Jak łączyć wzory we wnętrzach z tapetą dekoracyjną? Do opisanego wyżej przykładu możesz dodać kolejny deseń, najlepiej w formie detalu. Może to być barokowa lampa lub finezyjna rama lustra. Uwaga! Jeśli na ścianie widnieje tapeta dekoracyjna, obrazy lub plakaty, które się na niej znajdą powinny być maksymalnie minimalistyczne.
Kolejnym interesującym pomysłem na łączenie wzorów i materiałów jest fuzja tapet oraz farby do ścian. Stylowo jest użyć farby w jednym z kolorów, które już znajdują się na tapecie, jednak mówimy o łączeniu różnych wzorów ze sobą. Zatem w tym wypadku pattern na tapecie może zostać luźno odwzorowany farbą na ścianie która pierwotnie miała pozostać gładka. Trick, który sprawi, że te dwa elementy będą ze sobą współgrać, to namalowanie wzorków za pomocą mniej nasyconej barwy. W ten sposób jednoznacznie wskażesz główną ozdobę ścian, którą będzie tapeta dekoracyjna.
Ten pomysł na aranżację ścian sprawdzi się w młodzieżowym pokoju nastolatka. Dla malucha natomiast możemy wybrać malowane, egzotyczne liście (nawiązując tym samym do modnego trendu urban jungle) w połączeniu z pasiastą tapetą i wzorzystym dywanikiem.
Jak łączyć wzory we wnętrzach - sprawdzony sposób
Jeżeli lubisz wzory i kolory, ale jesteś nowicjuszem w zestawianiu ich ze sobą samodzielnie, skorzystaj z podstawowej zasady łączenia.
Duży, prosty pattern + drobniejszy wzór.
Oczywiście ten sposób może być modyfikowany, ilość wzorów zmaksymalizowana, a materiały mogą zdecydowanie różnić się od siebie. Im Twoje oko jest bardziej wprawione w wyszukiwaniu podobieństw geometrii, kolorów, materiałów czy motywów, tym łatwiej będzie Ci tworzyć skomplikowane zestawienia.
Niewątpliwą zaletą tego eklektycznego sposobu na dekorowanie ścian jest brak nudy. Przestrzeń, która jest bogata w łączone faktury i wzory jest bardzo energetyczna i pobudza imprezowy nastrój. Aby złagodzić nieco naturalny charakter szalonych połączeń, możesz użyć pastelowych kolorów lub skomponować zestawienie monochromatyczne.
Łączenie wzorów a meble drewniane
Wzory to nie tylko czysta geometria. To również rozmaite printy, które świetnie łączą się z graficznymi elementami tapet czy sztukaterii. Jak łączyć wzory we wnętrzach tak, by przestrzeń pozostała w pełnej harmonii? Pomoże tu wprowadzenie naturalnych materiałów, tj. skórzana kanapa lub meble drewniane.
Drewno jest naturalnym i uniwersalnym materiałem, którego można użyć w aranżacji każdego wnętrza. Zarówno dla minimalistycznego stylu loftowego, jak i do eleganckiego glamour - drewno łagodzi charakter pomieszczenia i nadaje mu swoistej przytulności. Meble drewniane to także solidny materiał, który zostanie w mieszkaniu na dłużej, dlatego warto zainwestować
Meble drewniane także można uznać za dodatkowy pattern, który pojawi się w przestrzeni. W zestawieniu z tapetami z motywem roślinnym lub kwiatowym stworzą niebanalną kompozycję.
Co lubi sztukateria - jak łączyć wzory i materiały we wnętrzach
Sztukateria niegdyś była zarezerwowana dla salonów w stylu klasycznym, dość eleganckich i sztywnych. Na szczęście ten obraz sztukaterii został już odczarowany i obecnie można ją miksować na różne sposoby - zarówno jeśli chodzi o to, co znajduje się na ścianach, jak i… suficie. Tak! Sufit nie musi być nudny. Jeśli chodzi o sztukaterię, możesz dopasować do niej kreatywne kasetony sufitowe lub pomalować go na kolor ścian.
Bardzo interesująca fuzja to sztukateria oraz kwiatowe tapety dekoracyjne. Ten luźny styl, lekko w klimacie mieszkań naszych babć, może mieć w sobie nutkę szaleństwa. Sztukateria na ścianach w tym wydaniu to styl retro. Polega na tym, że sztukateria zdobi ścianę do połowy (najczęściej jest tu wybierany kolor biały lub pastelowy), a bardzo wzorzysta tapeta pokrywa jej drugą część. W tym łączeniu może pojawić się również czarno-biała podłoga w formie kafelek lub cienkiego dywanu.
Sztukateria na ścianach dobrze sprawdzi się w kamienicach z wysokim sufitem. Wówczas wzory mogą być nieco bardziej skomplikowane, a stara drewniana podłoga doda im niecodziennego klimatu. Jak łączyć wzory we wnętrzach tak, aby zachować nieco mroczny klimat? Tutaj w grę wchodzą najmodniejsze kolory 2021, które oscylują wokół ziemistych zieleni, palety nude i szarości. Istotne w tym zestawianiu wzorów będą faktury. Chropowata, drewniana podłoga, sztukateria na ścianach to propozycja łączenia wzorów w stonowany sposób.
Farby, tapety i sztukateria na naszych ścianach ożywi wnętrze, nada mu głębi. Przestrzenie, w których dużo się dzieje stają się bardziej osobiste, pozwalają uzewnętrznić kreatywność. Warto zestawić kilka wzorów ze sobą, chociażby na próbę!
Komentarze