Garderoba lub szafa w sypialni - pomysły na wygodne i estetyczne przechowywanie odzieży
Garderoba czy szafa w sypialni? To pytanie nurtuje wiele osób dopiero projektujących lub już urządzających swoje mieszkanie. Wybór mebli do przechowywania odzieży nie jest bowiem prosty. Zależy głównie od potrzeb, ale również warunków i możliwości. Przed podjęciem decyzji warto więc wiedzieć, które pomysły na przechowywanie odzieży sprawdzą się najlepiej w Twoim domu.
Garderoba marzeń — jak ją urządzić?
Garderoba jest osobnym pomieszczeniem przeznaczonym głównie do przechowywania ubrań. O takim miejscu marzy wiele osób nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych.
Z dobrze zaprojektowaną garderobą nie może równać się żadna szafa w sypialni. To miejsce, które pozwala na doskonałą organizację nawet największej kolekcji ubrań, butów, akcesoriów i dodatków. Nie każdy ma na nią miejsce, ale jeśli jesteście w stanie wygospodarować odpowiednią przestrzeń, zdecydowanie warto to zrobić.
Garderobiane meble do przechowywania ubrań
O funkcjonalności garderoby decyduje prawidłowo dobrane wyposażenie. Ponieważ jest to osobne pomieszczenie poza zasięgiem wzroku gości, nie ma konieczności stosowania w nim mebli zamkniętych. Doskonale sprawdzą się więc otwarte regały, półki czy przeszklone witryny.
Regały
Wybór konkretnych modeli zależy oczywiście od metrażu garderoby. Przeważnie są to jednak niewielkie pomieszczenia, więc dostępne miejsce warto wykorzystać w pełni. Doskonale sprawdzi się zatem wysoka zabudowa pod sam sufit. Nie musimy wcale korzystać z mebli robionych na wymiar. Świetnie odnajdą się tu wysokie regały, takie jak szerokie modele Bona i Golo, węższy Bingo, czy bardzo pojemny regał Cubic, który łączy przestrzenie otwarte z zamykanymi szafkami i szufladami.
Atutem tych modeli jest też to, że mają proste, pozbawione dekoracji szczyty, co umożliwia wykorzystanie górnej powierzchni jako dodatkowego miejsca do przechowywania. Jeśli jednak mamy bardzo wysoki sufit, nad regałem możemy zawiesić dodatkowe półki.
Witryny
Świetnym wyborem do garderoby są też witryny, najlepiej duże, z licznymi półkami. Model James czy Paris to doskonała alternatywa dla regałów. Zamykane, przeszklone drzwiczki ochronią ubrania przed kurzem, zapewniając jednocześnie dobrą widoczność. Atutem otwartych czy przeszklonych mebli jest właśnie to, że wszystko widzimy jak na dłoni, a to ułatwia znalezienie odpowiednich elementów odzieży.
W garderobie przyda się też miejsce na bieliznę, dodatki i drobiazgi. W tej roli najlepiej sprawdzą się meble z szufladami. Możemy wykorzystać witryny takie jak Odys czy Retro, które dodatkowo zapewnią miejsce za szybą. Dobrym pomysłem są też odpowiednie komody, np. Bingo, Bona lub Cubic. Nad komodą warto zawiesić lustro. Stworzymy w ten sposób funkcjonalną toaletkę, przy której można zrobić makijaż, zawiązać krawat czy po prostu przejrzeć się, komponując idealną kreację.
Szafy i wieszaki
Nie możemy oczywiście zapomnieć o miejscu na wieszaki. Przechowywanie ubrań w pozycji wiszącej ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala uniknąć zagnieceń, ale ułatwia też wybieranie kreacji, bo sukienkę, koszulę czy marynarkę widzimy od razu w całej okazałości.
Odpowiednie drążki na wieszaki znajdziemy oczywiście w klasycznych szafach. Mogą one znaleźć swoje miejsce w garderobie, ale jeśli zależy nam na otwartych przestrzeniach, możemy wykazać się większą kreatywnością. Pamiętajmy, że meble przeszklone i otwarte to nie tylko kwestia widoczności zawartości, ale również optycznego powiększenia pomieszczenia, a to na małym metrażu garderoby ma niebagatelne znaczenie.
Drążki na wieszaki możemy rzecz jasna zamontować w meblach robionych na wymiar, ale możemy też umieścić je między innymi meblami w garderobie. Wystarczy zamontować odpowiednie zaczepy na drążek na bocznych ścianach dwóch wysokich regałów czy regału i wytryny, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń na wieszaki. Ta opcja pozwala umieścić drążek na dowolnej, dogodnej dla nas wysokości. Nad nim rzecz jasna warto zamontować półki, które zapewnią dodatkowe miejsce.
Dodatkowe funkcje garderoby
Funkcja garderoby to nie tylko zastąpienie szafy w sypialni. Jeśli mamy miejsce, możemy poszerzyć jej funkcjonalność. Wyżej wspomniałem już o toaletce. Nie musimy wcale urządzać jej na komodzie. Jeśli mamy dostatecznie dużo przestrzeni, warto do garderoby wstawić specjalną konsolę lub małe biurko. Dobrze sprawdzą się małe, zgrabne modele z szufladami i lustrem, takie jak m.in. Bingo, Koli czy Vinci. Nad komodami mają tę przewagę, że można przy nich wygodnie usiąść.
Miejsce do siedzenia przyda się nie tylko przy toaletce. Wygodną ławkę, np. z kolekcji Retro, ustawić możemy nawet na środku pomieszczenia. Zapewni ona komfortowe miejsce do założenia spodni, przymierzenia butów czy rozmyślań nad wyborem kreacji. Warto podkreślić, że w kolekcji Retro do wyboru mamy prostą, klasyczną ławkę tapicerowaną, ale również model z szufladą pod siedziskiem lub z dwiema szufladami obok siedziska. Jako nieco niską, ale wciąż funkcjonalną ławkę z powodzeniem wykorzystać można również bardzo pojemną skrzynię Vento.
Aranżacja garderoby
Do tej pory pisałem jedynie o funkcjonalności garderoby, ale ważna jest też jej estetyczna aranżacja. Spójny i elegancki wystrój zapewni wybór wszystkich mebli z jednej kolekcji, a przynajmniej w jednym stylu. Meble skandynawskie łączmy więc z innymi minimalistycznymi formami, a klasyczne z tymi o bardziej dekoracyjnym charakterze.
Pamiętajmy też, że garderoba zazwyczaj jest niewielka, często pozbawiona okna. Dlatego bardzo ważne jest dobre doświetlenie i różne zabiegi powiększające ją optycznie. Dobrym pomysłem jest więc stosowanie jasnych barw i lekkich faktur. Najlepiej sprawdzają się białe, lekko szare, beżowe czy jasne, pastelowe ściany i sufit. Meble również powinny być jasne — dobrym wyborem będą białe fronty z kolekcji Bianco, ale też meble z drewna litego — niebarwionego buku czy dębu.
Niezwykle ważne jest tu oświetlenie. W końcu to tu będziemy przymierzać ubrania i komponować kreację. Musimy więc dobrze widzieć wszystkie detale. Wykorzystać warto zarówno mocne oświetlenie główne, jak i punktowe, szczególnie przy lustrze czy toaletce.
Dobra aranżacja garderoby to nie tylko kwestia estetyki, ale i funkcjonalności. W ładnej przestrzeni czujemy się po prostu lepiej i lepiej też wyglądamy. Uporządkowana i elegancka garderoba sprzyja zatem naszemu nastrojowi i urodzie. Ułatwia to podjęcie dobrych decyzji przy wyborze i zestawianiu ze sobą poszczególnych elementów ubioru.
Szafa w sypialni — jaką wybrać?
Niestety nie każdy może sobie pozwolić na garderobę z prawdziwego zdarzenia. Osobne pomieszczenie na ubrania zazwyczaj trzeba uwzględnić już na etapie projektowania domu czy mieszkania. Wymaga to nie tylko odpowiedniego metrażu, ale również architektonicznego układu pokoi.
Dlatego często lepszym pomysłem jest szafa w sypialni. Nie będę tu pisał o szafach wnękowych, bo te często przyjmują formę małej garderoby. Pominę też zabudowy i meble robione na wymiar — wiadomo, że tutaj możemy zdziałać cuda i dopasować każdy element do własnych wymagań. Skupię się zatem na tradycyjnych szafach wolnostojących i tym, na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Funkcjonalna szafa w sypialni
Zacznijmy więc od kwestii podstawowych, czyli od funkcjonalności. Szafa w sypialni ma spełniać określone zadanie — ma pozwolić na organizację i przechowywanie ubrań. Funkcje te zależą głównie od gabarytów i układu mebla.
Wiadomo, że im większa szafa, tym więcej się w niej zmieści. Jednak przy wyborze szafy do sypialni nie możemy po prostu postawić na największe modele. Wymiary mebla muszą bowiem być dopasowane do metrażu. Odpowiednie proporcje wpływają również na wygląd aranżacji.
Dlatego tak ważne jest tutaj dopasowanie rozmiarów do indywidualnych potrzeb użytkownika. O ile w garderobie możemy sobie pozwolić na pewną nonszalancję i “stratę” miejsca, o tyle szafa w sypialni powinna być ściśle dopasowana do tego, co chcemy w niej umieścić. Mebel zbyt duży niepotrzebnie zabierze przestrzeń, zbyt mały z kolei nie spełni swojej roli.
Zacząć należy zatem od inwentaryzacji elementów garderoby, czyli przegląd tego, co się w szafie znajdzie. Pozwoli nam to dobrać odpowiedni rozmiar mebla, ale również jego układ funkcjonalny — ilość półek czy rozmiar drążka na wieszaki.
Jeśli więc w naszej garderobie przeważają ubrania, które należy przechowywać w pozycji wiszącej — sukienki, koszule czy garnitury — odpowiednie będą modele z dużą przestrzenią na wieszaki. Dobrym wyborem będzie np. 3-drzwiowa szafa Steel, Cubic czy Vinci. Dwa segmenty w tych modelach poświęcone są właśnie na wieszaki, a ostatni zawiera półki.
Jeśli jednak mamy więcej ubrań, które można przechowywać w formie złożonej, być może wystarczy nam dwudrzwiowa szafa do sypialni. Modele Golo, Vigo czy Seti mają tylko jedną sekcję na wieszaki i pozwalają skutecznie zaoszczędzić miejsce.
Dodatkową funkcjonalność zapewnimy, wybierając szafy z szufladami. Przykładami są m.in. modele Retro i Bingo i Bianco. Takie meble dostępne są w różnych wymiarach, z 3, 2, jak i 1 drzwiami.
Nie tylko szafa w sypialni, czyli inne pomysły na przechowywanie odzieży
Szafa w sypialni, nawet największa, nie zawsze wyczerpuje potrzeby domowników. Warto więc zastanowić się również nad innymi meblami do przechowywania odzieży.
Komody
Na pierwszym miejscu wymienić trzeba komody. To bardzo funkcjonalne, a do tego niezwykle estetyczne meble. Przez pewien czas, szczególnie kiedy w Polsce królowały masywne meblościanki, komody były trochę zapomniane, ale w ostatnich latach wracają do łask.
Komoda może mieć różne wymiary i układy funkcjonalne. Są to zarówno meble wysokie, jak i niskie, wyposażone w szafki z drzwiczkami, szuflady, a nawet otwarte półki. Elementem wspólnym jest obszerny i zazwyczaj łatwo dostępny blat górny, który służy jako dodatkowa półka.
Blat ten doskonale sprawdza się jako miejsce do ekspozycji dekoracyjnych bibelotów, pamiątek czy rodzinnych fotografii. Dzięki temu komoda może być głównym elementem aranżacji. Takim centralnym punktem, na którym skupia się wzrok.
Z tego też względu komody projektuje się z wielką uwagą i naciskiem na doskonały design. Mogą to być meble o minimalistycznej formie jak modele Bianco, Greg czy Minimal. Jednak równie dobrze mogą mieć bardziej wybujałą, dekoracyjną konstrukcję. Widzimy to np. w ozdobnych nogach komody Paris czy eleganckich, obłych liniach Bony.
Zaletą komód jest to, że łatwo dopasować ich układ funkcjonalny do indywidualnych potrzeb. Mamy więc modele z samymi szufladami — np. James lub Koli — z samymi drzwiczkami — m.in. Retro i Seti — oraz połączenie jednego i drugiego — Bingo, Cubic czy Golo. Wszystko to w różnych wymiarach, w wersji wysokiej, niskiej, wąskiej i szerokiej. Daje to naprawdę dużo możliwości — tak pod względem funkcjonalnym, jak i aranżacyjnym.
Szafki wiszące
Nieczęsto spotykanym, a przecież bardzo funkcjonalnym pomysłem, są wiszące szafki do sypialni. To doskonały sposób na uzupełnienie szafy czy komody i zapewnienie sobie dodatkowego miejsca do przechowywania ubrań.
Wiszące szafki mają ważną przewagę nad meblami stojącymi — pozwalają uwolnić przestrzeń przy podłodze. Dzięki temu aranżacja nabiera przestronności, a pomieszczenie powiększa się optycznie. To ważne szczególnie na małych metrażach. Co więcej, wiszącą szafkę możemy umieścić np. nad komodą, a nawet nad łóżkiem, realnie oszczędzając przestrzeń.
Wiszące szafki, podobnie jak komody, mają różne rozmiary i formy. Zależnie od potrzeb i możliwości aranżacyjnych, możemy wybrać większe, pojemniejsze modele, np. James czy Paris, albo małe, zgrabne szafki — m.in. Seti lub Vigo — które wciśniemy w ciaśniejsze zakamarki.
Inne pomysły na przechowywanie ubrań w sypialni
Szukając miejsca na przechowywanie ubrań w sypialni, nie musimy ograniczać się do standardowych pomysłów. Wystarczy odrobina kreatywności, aby znaleźć dodatkowe miejsce nawet na najmniejszym metrażu. Na ubrania sezonowe, które akurat nie są potrzebne — np. zimowe płaszcze latem — nada się pojemnik lub szuflada pod łóżkiem. Pisząc o garderobach, wspomniałem już o ławce z szufladą czy skrzyni Vento. Meble te znajdą miejsce również w sypialni.
Zamknięte przestrzenie regału Cubic, przeszklonych witryn i kredensów to również dodatkowe miejsce na ubrania, bieliznę, akcesoria i dodatki. Półki takich mebli wykorzystamy natomiast na sypialnianą biblioteczkę czy wystawę bibelotów dekoracyjnych.
Możliwości jest naprawdę dużo, a wszystko zależy od naszej inwencji, potrzeb i możliwości aranżacyjnych. Pamiętajmy tylko o tym, aby wybierając komodę, szafki i szafę do sypialni, kierować się przede wszystkim indywidualnym zapotrzebowaniem na miejsce i funkcjonalnością. Nie zapominajmy jednocześnie o dobrym wystroju i dopasowaniu mebli do charakteru całego pomieszczenia.
Komentarze