Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Jak wybrać meble do salonu rustykalnego?

Styl rustykalny kojarzy się z wiejską sielanką, spokojnym, prostym życiem, bliskością z naturą i ciepłem domowego ogniska. Nie dziwi więc, że należy do absolutnego kanonu trendów wnętrzarskich i nic nie wskazuje na to, by miał z niego wypaść. Warto zatem wiedzieć, na czym polega, jak go wprowadzić do mieszkania i jak dobrać odpowiednie meble do salonu rustykalnego.

Salon w stylu rustykalnym
Ciepłe, przytulne, intymne i kojarzące się z wizytą u babci - takie powinny być rustykalne wnętrza

Rustykalny wystrój wnętrz — charakterystyka

Styl rustykalny mimo swojej popularności wciąż zmaga się z negatywnymi opiniami i błędnym postrzeganiem. Dla wielu Polaków skojarzenia z wsią są bowiem czymś pejoratywnym. Przywodzą na myśl biedę, brud i prostactwo. Niestety, taka opinia o polskiej wsi jest pozostałością po czasach PRL-u.

Rustykalna estetyka rzeczywiście odwołuje się do wiejskich klimatów, ale inspiracje czerpie z XIX-wiecznych dworków, a nie z PGR-ów i budowanych przy nich osiedli pracowniczych, czy też walących się, zaniedbanych chłopskich chat krytych strzechą.

Korzenie nurtu rustykalnego sięgają Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1903 roku powstało kultowe krzesło Adirondack uznawane za pierwszy mebel rustykalny. Warto jednak zaznaczyć, że styl ten ma wiele odcieni i regionalnych akcentów. W Europie czerpie z estetyki szlacheckich rezydencji letniskowych i wiejskich willi właścicieli ziemskich. We Francuskiej Prowansji przyjął charakterystyczną formę, która wyszła poza regionalne ramy jako styl prowansalski. W Polsce z kolei widzimy w nim wiele naleciałości folklorystycznych — np. w postaci lokalnego rękodzieła.

rustykalne krzesła Adirondack - klasyka designu
Za pierwszy mebel typowo rustykalny uznaje się krzesło Adirondack zaprojektowane i wykonane w 1903 roku w USA

Cechy stylu rustykalnego

Niezależnie jednak od lokalnych wariacji styl rustykalny ma pewne założenia ogólne. Przede wszystkim jest bardzo naturalny, ekologiczny, bliski przyrody. Nie wykorzystuje się tu tworzyw sztucznych, syntetycznych barw, futurystycznych form czy faktur. Rządzi drewno, kamień i naturalne tkaniny (najczęściej roślinne, choć i dla wełny znajdzie się miejsce). Dodatkowo pojawia się ceramika, metal i szkło.

Barwy również nawiązują do natury — dominują ciepłe beże, biele i ziemiste brązy. Unika się jaskrawych tonów, ale mile widziana jest soczysta zieleń roślin doniczkowych, barwy kwiatów, błękity, a nawet słoneczna żółć.

Faktury i desenie również przywodzą na myśl to, co naturalne. Typowe dla stylu rustykalnego są motywy roślinne — tak kwiatowe, jak i liściaste. Pojawiają się też pasy, kraty, a także lokalna, folkowa ornamentyka. Oczywiście dominuje faktura naturalnego drewna, które pojawia się nie tylko w meblach rustykalnych, ale również na podłodze, w formie ściennych paneli, sufitowych kasetonów i licznych dodatków.

Bardzo charakterystyczne dla rustykalnego wystroju są elementy postarzane i surowe. W dużej mierze dotyczy to mebli, o czym opowiem dalej, ale surowość widać też w bazie. Pojawiają się więc ściany z nagiej lub bielonej cegły, podłogi z drewna rozbiórkowego, sfatygowane lub specjalnie postarzane panele ścienne, ościeżnice drzwi i okien oraz inne tego rodzaju elementy.

Przemyślane użycie takich “staroci” nadaje rustykalnym wnętrzom bardzo swojskiego charakteru, Kojarzą się one z tradycją, historią, przywodzą wspomnienia o poprzednich pokoleniach, ale są też wyrazem mocy, solidności i stałości. Idealnie więc budują atmosferę przytulnego, trwałego i stabilnego domu.

Meble do salonu rustykalnego - krzesła i fotel
W stylu rustykalnym doskonale wyglądają rzeczy stare lub postarzane - nie tylko meble, ale również drzwi i ościeżnice czy inne elementy wyposażenia

Jakie powinny być meble do salonu rustykalnego?

Meble do salonu rustykalnego to przede wszystkim wyposażenie drewniane. Nie ma tu miejsca na kompromisy. Nie przejdzie żadna płyta meblowa, laminat czy inne sieciówkowe materiały imitujące drewno. Tylko oryginalny surowiec da ten niepowtarzalny klimat.

Meble z litego drewna są zatem podstawą. W klasycznym stylu rustykalnym byłyby to masywne, bogato zdobione meble w stylu pałacowym. Obecnie jednak nawet rustykalizm przesiąkł minimalizmem. Współczesne meble rustykalne są więc formami prostymi, często surowymi, z grubo ciosanych belek i desek.

Idealne meble do salonu rustykalnego to te z naturalną krawędzią (w stylu Live Edge). Przykładem jest stół Golo, w którym blat wykonany jest z pojedynczego kawałka drewna o nieobrobionym, nieregularnym boku. Taki mebel z jednej strony urzeka elegancją i ciepłem drewna, a z drugiej mocą, siłą i pewną szorstkością.

Jednak meble do salonu rustykalnego to niekoniecznie tak surowe formy. Dobrze sprawdzają się konstrukcje proste, ale niepozbawione elementów dekoracyjnych. Wiele zależy tu od tego, w jaką stronę chcemy “popchnąć” rustykalną estetykę.

Drewniane meble do salonu z kolekcji Koli
Współczesny rustykalizm mocno czerpie z trendów minimalistycznych. Stawia na proste formy i przejrzysty, czysty wystrój

Może ona bowiem nawiązywać do francuskich rezydencji pałacowych, w czym pomogą meble z kolekcji Paris i Bona, jednak równie dobrze można postawić na nieco prowansalskie czy kolonialne akcenty kolekcji Odys lub na sentymentalny klimat kolekcji Retro. Dobrym wyborem do rustykalnego salonu we współczesnej odsłonie są też meble skandynawskie, takie jak kolekcja Bianco z białymi frontami.

Forma mebli do salonu rustykalnego może więc być różna. Istotne jest natomiast ich wykończenie. Koniecznie musi się pojawić surowe, dobrze wyeksponowane drewno z wyraźnym rysunkiem usłojenia. Doskonale sprawdzi się też drewno nieco pobielone, a także postarzane, przecierane itp. Postarzane (lub po prostu stare) wyposażenie należy bowiem do kanonu tej estetyki. Styl rustykalny jest więc idealny dla miłośników antyków — tutaj sprawdzą się one wprost idealnie!

Kącik wypoczynkowy — wybieramy drewniane meble do salonu rustykalnego

Meble do salonu rustykalnego warto pokazać na przykładach, dlatego wybrałem kilka dobrych propozycji do kącika wypoczynkowego. Klasycznie składa się on z trzech elementów — wygodnej sofy, stolika kawowego i szafki RTV. Mamy tu więc dobrą reprezentację mebli rustykalnych. Pojawia się bowiem mebel tapicerowany, prosty stolik i forma skrzyniowa.

Zacznijmy od sofy. W stylu rustykalnym może to być zarówno mebel dekoracyjny — z ozdobnymi podłokietnikami i oparciem — jak i prosta, a nawet nieco toporna forma. To znów zależy od tego, czy szukamy mebli do salonu rustykalnego o bardziej pałacowym, wystawnym charakterze, czy czegoś nawiązującego mocniej do prostoty wiejskiego życia charakterystycznej dla współczesnej odsłony rustykalizmu.

Niemniej sofa musi być bezwzględnie obita materiałem naturalnym, najlepiej pochodzenia roślinnego. W grę wchodzą miękkie, miłe w dotyku tkaniny bawełniane czy z lnu. Tapicerka może być jednokolorowa (głównie szara, beżowa, brązowa, rzadziej musztardowa) lub w motywy kwiatowe, pasy czy kratę. Jeśli zdecydujesz się na kwiaty — postaw na lokalne, rodzime gatunki odwzorowane na materiale obiciowym. Raczej nie sprawdzi się tu np. motyw tropikalnej palmy.

Kolejny istotny mebel do salonu rustykalnego to stolik kawowy. Oczywiście powinien to być stolik z blatem drewnianym, przy czym forma znów jest zależna od tego, jaki “smaczek” ma mieć aranżacja. Jeśli w rustykalizmie inspiruje Cię głównie naturalność i surowość, wybierz model Golo z naturalnym blatem, jeśli jednak szukasz eleganckiej nuty dworskiej, lepszy może się okazać model Paris z dekoracyjnymi nogami.

Stół drewniany z blatem Live Edge - kolekcja Golo
Stolik z blatem z naturalną krawędzią to idealny mebel do salonu rustykalnego

Podobnie należy podejść do wyboru szafki RTV (i wszystkich pozostałych mebli do salonu rustykalnego). We współczesnych odsłonach tego wystroju sprawdzą się prostsze, surowe, formy. Świetnie pasują tu np. grube, mocne i proste nogi oraz rama szafki Bingo czy bardzo wyraziste formy mebli z kolekcji Cubic. Z kolei w pałacowych i bardziej wystawnych odsłonach salonu rustykalnego sprawdzą się ozdobne akcenty widoczne w szafce Odys i Bona.

Jak widać, meble do salonu rustykalnego mogą być naprawdę różne. To styl, który daje sporo swobody kreowania przestrzeni. Należy tylko zadbać o to, by zachować jego sedno — ciepło, wygodę i naturalność 

Nie tylko meble, czyli dodatki do salonu rustykalnego, które uzupełnią wystrój

Dobrze dobrane meble do salonu rustykalnego to tylko ułamek sukcesu. O charakterze tych aranżacji w dużej mierze decydują bowiem dodatki. Współczesny styl rustykalny przeniknął co prawda pewnymi elementami minimalizmu, ale wciąż jest bogaty, pełen faktur, wzorów i barw, a więc i dodatków.

Dodatki, podobnie jak meble do salonu rustykalnego, to oczywiście elementy z materiałów naturalnych. Jest tu miejsce na drewno, kamień, tekstylia roślinne i zwierzęce (ale raczej nie na skórę czy futra), ale również rattan i wiklinę, ceramikę czy kuty metal.

W rustykalnych wnętrzach doskonale sprawdza się rękodzieło — tak typowo dekoracyjne, jak i użytkowe. Nie może też zabraknąć roślin doniczkowych, które wprowadzają ożywienie i jeszcze bardziej zbliżają do natury. Pojawiają się też poduchy, koce i pledy dodające ciepła i przytulności. Dodatki tekstylne to rzecz jasna piękne faktury i desenie — przede wszystkim roślinne, ale również geometryczne, a także regionalne.

Rustykalny salon - aranżacja, meble i dodatki
Rustykalne salony mogą być pełne ciekawych, kolorowych dodatków z materiałów naturalnych

Na ścianach mogą zagościć kolorowe pejzaże wiejskie w formie fotografii wielkoformatowych lub malowanych obrazów. To idealna aranżacja na romantyczne akcenty, takie jak sceny zachodu słońca nad łanami pszenicy, sentymentalne wizerunki wiejskich chat czy artystyczne portrety wiejskiej ludności. 

Ludowe wzory i rękodzieło dodaje tym aranżacjom swojskiego klimatu. Kotwiczy wystrój w lokalnych tradycjach. To idealna estetyka dla sentymentalistów, którzy chcą być blisko swoich korzeni. Jednocześnie, w odsłonie współczesnej, rustykalizm pasuje również do wielkomiejskich mieszkań w bloku. Pozwala stworzyć pewien przyjemny i przytulny azyl — sielankową bańkę w pełnym zgiełku i przepychu mieście. Jest namiastką powrotu do prostszego, bardziej naturalnego życia, które pociąga coraz więcej osób.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE DO SALONU, KTóRE POMOGą ZACHOWAć PORZąDEK - PRZEGLąD KOMóD, REGAłóW I SZAFEK RTV
SALON W DREWNIE — JAK POłąCZYć PODłOGę I MEBLE Z DREWNA?
NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum